Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

Na zber kvalitnej plodiny mrkvy na vašom webe a získanie veľkých sladkých koreňových plodín je dôležité nielen venovať pozornosť výberu semien. Jednou z hlavných podmienok je správna príprava pôdy na mrkvu na otvorenom poli.

Všetky udalosti je potrebné uskutočniť na jeseň. Prečítajte si náš článok o tom, aký druh mrkvy pôdy miluje, ako aj o všetkých odtieňoch jesennej prípravy záhrady na výsadbu.

Funkcie výsadby mrkvy

Jesenné obdobie je takmer ideálny čas na nanesenie vrchnej úpravy pôdy. Počas zimy všetky hnojivá nasýtia pôdu a zasadené plodiny okamžite začnú absorbovať živiny vo forme, ktorú potrebujú.

Mrkva vysadená na jeseň sa zväčšuje, sú menej zraniteľné voči škodcom a prakticky nie sú náchylné na choroby. Okrem toho sa úroda objaví o 1-2 týždne skôr ako neskoré odrody.

Mrkvové postele sa vyberajú tam, kde rastie najmenej burín. Vždy sa vyskytujú pred inými rastlinami, čo narúša normálny vývoj iných sadeníc.

Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

V chladnejších oblastiach je dôležité zvoliť správnu odrodu - musí byť odolná voči nízkym teplotám a bohatá na karotén.

Pre Sibír a Ural vhodné sú špeciálne odrody vyšľachtené chovateľmi pre drsné podnebie:

 • Dayana;
 • Nastena je sladká;
 • Jesenná kráľovná;
 • Chantenay;
 • Nantes-4;
 • Vitamín-6;
 • Neporovnateľné.

Pre pristátie v zime je lepšie zvoliť miesto v nadmorskej výške. Na jar bude sneh topiť rýchlejšie a nedôjde k stagnácii vody. Mrkva nemá rád prievan, takže potrebujú miesto chránené pred vetrom.

Aká pôda má rád mrkvu?

Jasne oranžová zelenina uprednostňuje ľahkú pôdu. Záhradníci často pridávajú piesok, aby bol vzdušnejší a okysličený. Ak sa na mieste nachádza hlina a ťažká pôda, musíte na každý meter štvorcový pridať vedro. Na zvýšenie úrodnosti a drobivosti sa môže kompost pridať spolu s riečnym pieskom v rovnakom množstve.

Referencie. V prípade mrkvy si vyberte oblasti s jasným slnečným žiarením. Tienenie má negatívny vplyv na chuť a výnos.

Prebytočný piesok naopak zasahuje do zadržiavania vlhkosti, ktorú potrebujú mrkvy a živiny. Preto je užitočné pridať vedro so zhnitým kompostom alebo 3-4 kg listového humusu. Používajú sa aj drevné piliny, ktoré však musia byť dobre hnité, aby sa nekyslila pôda.

Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

kyslosť

V kyslej pôde nemôžete pestovať kultúru, pretože korene sú chlpaté a nemotorné. Do kyslej oblasti sa môže pridať vápno alebo krieda. Sú roztrúsené po povrchu na následné kopanie do hĺbky zodpovedajúcej bajonetu lopaty. Mrkva miluje pH 6 - 6,5, to znamená, neutrálna alebo mierne kyslá pôda.

S kyslosťou do 6 sa pridá 300 g vápna alebo kriedy na každý meter štvorcový.

Vhodní predchodcovia

Niektoré rastliny sú schopné extrahovať všetky živiny z pôdy, preto by sa za nich nemala pestovať mrkva. Tie obsahujú fenikel, petržlen, paštrnák, rasca, fazuľa, samotná mrkva.

Paradajky, cukety, zemiaky, uhorky, cibuľa a cesnak sa považujú za dobrých predchodcov. Ak zostanú posledné dve rastliny vedľa mrkvového lôžka, bude koreňová plodina chránená pred škodcami.

Ako pripraviť pôdu na záhrade

Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

Pri príprave postele na mrkvu na jeseň sa používa jedna z dvoch metód kopania. Prvým je, že hlinené hrudky môžu zostať neporušené, nie rozbité, aby sa zachoval maximálny počet prospešných baktérií a priaznivá mikroflóra v spodnej a hornej vrstve v zemi. Druhým je úplné prelomenie hrčiek a prevrátenie vrstiev. Táto posledná metóda však prispieva k zamrznutiu pôdy, preto sa nepoužíva, ak sa na jeseň začali skoré mrazy.

Organické hnojivá sa na záhradu neaplikujú. Hĺbka pripravenej diery by mala byť najmenej 15 cm, aby v nej neostávala vlhkosť. Toto miesto by sa už viac než 1,5 mesiaca pred výsadbou nemalo dotýkať. V októbri, keď sa pôda mierne usadí a mierne stláča, bude potrebné uvoľniť ju hrabaním.

Ďalším krokom je vytvorenie zárezov semien. Ich hĺbka by mala byť najmenej 5 až 6 cm. Ak je pôda ílovitá a ťažká, stačí ponechať každú 1 cm. Medzi drážkami je dodržaná vzdialenosť 15 až 20 cm. Miesto výsadby je takmer pripravené, ponechá sa samé 3-4 týždne, pokrývajúce z dažďa s filmom.

Skúška priepustnosti pre vodu

Priepustnosť vody je jednou z najdôležitejších vlastností pôdy. Závisí to od zloženia, jeho štruktúry a frekvencie vlhkosti. Na záhrade môžete tento indikátor skontrolovať jednoduchým spôsobom. Kovový valec s priemerom 50 - 60 cm sa pritlačí do hĺbky 5 - 10 cm, ďalší valec sa oreže okolo neho, ale s veľkým priemerom - 90 - 95 cm.

Merania sa musia vykonávať pri teplote +10 ° C a tlaku vody 5 cm Optimálny ukazovateľ odolnosti voči vode je od 100 do 500 mm vodného stĺpca. Značka nad 1000 sa považuje za úplnú poruchu a menej ako 30 mm vodného stĺpca sa považuje za neuspokojivú. Priepustnosť vody sa meria do 5 až 6 hodín.

oplodnenie

Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

Dôležitým pravidlom pri hnojení mrkvy je kategorický zákaz zavádzania čerstvého hnoja.... Z takejto prísady sú korene pokrčené, popraskané a nadmerne suché.

Ako minerálne hnojivá sa používajú superfosfát alebo draselná soľ - 15 - 20 g na 1 štvorcový. m. Popol z dreva dobre kompenzuje nedostatok fosforu v pôde. Hnojivá s obsahom chlóru sú však nežiaduce, mrkva na ne reaguje veľmi negatívne.

Referencie. Počas celého obdobia rastu, od momentu výsadby v pôde po zber, sa mrkva oplodní iba dvakrát: štyri týždne po objavení prvých výhonkov a potom po ďalších štyroch týždňoch.

Nezabudnite, že mrkva aktívne absorbuje všetky prvky z pôdy, preto sa neodporúča používať chemikálie nakupované v obchode.

Kedy a ako pestovať

Je ťažké určiť presný dátum vhodný na pestovanie mrkvy pred zimou, pretože všetko závisí od poveternostných podmienok... Optimálne obdobie je druhá polovica novembra.... Hlavnou podmienkou je stabilná teplota vzduchu od + 3 ° C do -5 ° C počas dvoch týždňov. Pri najmenšom zahriatí sa semenáčky rýchlo objavia a potom, keď nedokážu vydržať zimnú chlad, zomrú.

Semená sa vysievajú v pripravenej oblasti. Musia byť posypané vrstvou teplej a suchej pôdy a navrchu, aby sa rozšírila rašelina alebo humus s vrstvou do 3 cm. Všetky spolu, ľahko kompaktné s lopatou, ale nie je potrebné ich silne stlačiť.

Sadenice nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Postačuje pokryť postele ihlami, a ak sneží, nie sú príliš vysoké.

Tipy od skúsených záhradníkov

Funkcie prípravy postele pre mrkvy na jeseň

Jesenná výsadba má špeciálne výhody. Na začiatku jari bude možné zbierať čerstvé plodiny, len keď skutočne chcete čerstvé vitamíny.

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa obyvatelia letného obdobia odporúčajú vyhnúť, je výsev mrkvy dlho pred prvým chladným počasím. Počasie na konci jesene je premenlivé a dlhé mrazy sú často nahradené prudkým otepľovaním, ktoré prispieva k klíčeniu semien.

Aby sa predišlo nadmerným výdajom a rovnomerne rozmiestnili semená na mieste, odporúča sa pred výsadbou zmiešať ich so suchým pieskom alebo krupicou v pomere 1: 5.

Ďalšie cenné rady od profesionálnych záhradníkov: v žiadnom prípade by ste semená nemali pred výsadbou na jeseň namočiť, musia byť suché. Toto opatrenie je potrebné iba pre jarné sadenice.

záver

Bohatú úrodu mrkvy skoro na jar nie je ťažké získať. Stačí venovať pozornosť príprave pôdy a výberu miesta výsadby, nakŕmiť pôdu a zvoliť vhodnú odrodu.

Lahodná, zdravá a vitamínová mrkva sú vhodné pre čerstvé potraviny, do príloh a šalátov, na rozdiel od neskorých odrôd však nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie.

2 komentár
 1. avatar
  vladimir

  Väčšina odporúčaní je určená pre agronómov s vyšším vzdelaním, najmä so skúsenosťami s priepustnosťou vody a tiež s meraním pH.

 2. avatar
  Ludmila

  V ďalších článkoch som čítal, že mrkva neradi pridáva popol do pôdy ... Komu veriť?

Pridať komentár

záhradné

kvety