Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Kvalita plodiny závisí od správnej starostlivosti o výsadbu. Napríklad porušenie agronomických postupov vedie k praskaniu mrkvy. Koreňová plodina často praskne z hojného zalievania, ale existujú aj iné dôvody tohto javu. Prečo mrkva praskne v záhrade - dozviete sa z článku.

Z akých dôvodov mrkva praskne a praská?

Hlavný dôvod je nerovnomerný a nepravidelný zalievanie postelí. Menej často bude mrkva prasknúť a stať sa škaredou v dôsledku nesprávneho hnojenia, nesprávneho výberu pôdy alebo neskorého zberu. Je dôležité včas identifikovať hlavný problém a pokúsiť sa ho vyriešiť.

Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Nepravidelné zalievanie

Stáva sa tak, že záhradník zasadí korene v záhrade mimo domu. Prichádza tam iba cez víkendy a hojne zalieva všetky postele. Po dlhom daždi alebo silnom suchu vytvára veľké množstvo vlhkosti tlak vo vnútri a von mrkva... Na zelenine sa objavujú hlboké trhliny, ktoré sa postupne deformujú.

Počas pestovania mrkvy skúsení záhradníci dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 1. Rastliny sa hojne zvlhčujú až v prvom mesiaci po výsadbe na otvorenom priestranstve. Obmedzte zalievanie v druhej polovici vegetačného obdobia.
 2. Voda často, ale s mierou. Postele nie sú zaplavené, aj keď je pôda príliš suchá. Procedúra sa vykonáva každý druhý deň a na jedno lôžko sa nalievajú 2 kanvy.
 3. Po vytvorení ovocia sa zvlhčenie vykonáva najviac dvakrát týždenne.
 4. Voda ráno alebo večer. Voda sa privádza medzi riadky.
 5. Ak je záhrada umiestnená na príliš vlhkej pôde, pestujú sa medzi výsadbami zelené šaláty, kôpr, petržlen.
 6. Aby sa udržala vlhkosť v pôde tak dlho, ako je to možné, jej povrch je posiaty pilinami alebo kompostom. Ak sa tento postup nedodrží, pôda sa po každom zalievaní uvoľní.
 7. Zavlažovanie sa úplne zastaví mesiac pred zberom.

Mrkva miluje stálu, jednotnú a miernu vlhkosť. Po vytvorení koreňových plodín sa počet postupov zníži na 2-krát týždenne.

Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Nesprávne oplodnenie

Ďalším dôvodom, prečo mrkva praskla, je zavedenie nesprávneho obväzu alebo nadmerného množstva hnojiva.

Výsledkom je, že koreňové plodiny rastú rýchlo, uvoľňujú sa a nestabilné voči vonkajším faktorom, začínajú sa deformovať a prasknúť.

Záhradníci dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 1. Urobte hnojenie dusíkom na začiatku vegetačného obdobia: 30 dní po klíčení. Zastavte sa v druhej polovici vegetačného obdobia.
 2. Pri tvorbe koreňových plodín sa používajú hnojivá na báze fosforu a potaše. Používanie čerstvých organických látok je zakázané. Infúzia z vtáčích trusov, divulínu alebo buriny sa používa až v prvom mesiaci po výskyte klíčkov.
 3. Čerstvý hnoj sa neaplikuje pred výsevom. Použite kompost, zhnitú hnoj alebo rašelinu.
 4. Popol sa používa iba ako riešenie. V opačnom prípade uvoľnené suroviny zmenia kyslosť pôdy a spôsobia hojnú tvorbu koreňov.
 5. Dávka sa sleduje.

Neskorý zber

Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Prvoradý je ďalší dôvod, prečo mrkva praskla. Výsev predčasný odrody - vykonané na konci apríla a - žatvy zozbierané na konci augusta.

Mrkva s neskorým dozrievaním sa vysadzuje koncom mája a zberá sa v polovici septembra.

Referencie. Okrem praskania začnú aj prezreté korene hniť.Platí to najmä pre odrody s neskorým dozrievaním. Nie je neobvyklé, že v septembri dochádza k dlhotrvajúcim dažďom, ktoré vedú k hnilobe a úrode.

Hustá pôda

Poruchy sa vyskytujú v dôsledku odolnosti ťažkej pôdy voči rastúcim koreňovým plodinám. Preto pri výbere miesta na siatie sa dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 1. Vyberajú sa priedušné a ľahké piesčité alebo piesčité hlinité pôdy.
 2. Nezasadajte na ílovitých pôdach. Ak nie je iná pôda, vysadia sa odrody s krátkymi koreňovými plodinami. Napríklad Carotel, Chantenay, Alenka.
 3. Na príliš hustých pôdach sa vytvárajú výplne z úrodnej pôdy s vrstvou 40 cm. Niekedy záhradníci také pôdy objednávajú a vyplnia nimi celý pozemok.
 4. Zlepšujú pôdu zavedením riečneho piesku, rašeliny, zhnitého kompostu alebo pilín.
 5. Mrkva sa vysieva v hrebeňoch. Táto metóda je veľmi vhodná pre klimatické oblasti so silnými zrážkami, nízkymi teplotami a dobre štruktúrovanou pôdou. Táto metóda sa na juhu nepoužíva, pretože hrebene budú veľmi prehriate.

Kvalita pôdy sa zvyšuje pomocou zeleného hnoja. Po zbere sa namiesto mrkvy vysieva ovos, pšenica alebo raž. Na jar sú vykopané a potom sú zasadené korene. Okrem štruktúrovania pôdy ju zelený hnoj nasýti živinami.

Referencie. Na zlepšenie kvality pôdy sa namiesto mrkvy pestuje karfiol.

Vysoké hladiny dusíka v pôde

Dusíkové hnojivá vo veľkých množstvách spôsobujú silný rast, vyvolávajú uvoľnenie a vodnatosť koreňových plodín.

Mrkva začne praskať v zemi, čo následne znižuje kvalitu plodiny. Hnojenie dusíkom sa aplikuje iba na začiatku rastu sadenice 2-krát.

Ako tomuto problému zabrániť a prečo je dôležitý

Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Aby sa predišlo praskaniu mrkvy, skúsení záhradníci berú do úvahy vyššie uvedené pravidlá: vodu mierne, aplikujte minerálne a fosforečné hnojivá, vyberte si správnu pôdu a včas zberajte.

Hlavným dôvodom praskania koreňových plodín je zalievanie negramotných rastlín. Je dobré, ak sa to robí rovnomerne, pravidelne a s mierou. Vylúčte napájanie v horúcom počasí počas dňa. Teplá usadená voda sa nalieva iba medzi mrkvové rady.

Praskanie neovplyvňuje chuť koreňovej zeleniny, ale je sprevádzané nasledujúcimi problémami:

 • zníženie trvanlivosti;
 • komplikácia pri preprave - počas prepravy je mrkva ešte viac poškodená;
 • zvýšené množstvo odpadu pri čistení koreňových plodín;
 • neatraktívny vzhľad mrkvy - záhradník často vyberie dvojité a trojité koreňové plodiny s mnohými trhlinami;
 • ťažkosti so spracovaním, pretože praskliny sa upchávajú zemou.

Je možné uložiť popraskanú mrkvu

Nefunkčné korene nie sú vhodné na skladovanie. Rýchlo hnijú a kazia sa tiež blízko dobrej úrody. Okrem toho spôsobujú objavenie sa stredných zubov, nepríjemný zápach.

Je vhodný na spotrebu

Čo robiť, ak v záhrade praskne a praskne mrkva a prečo sa to stane

Prasknutá mrkva je jedlá. Umýva sa, čistí a spracúva - melie a odosiela do mrazničky. Pred použitím ju nerozmrazujte.

Časť plodiny sa používa na ochranu. Koreňová zelenina nezkazí chuť varených jedál, bude dobrým dresingom pre polievky. Dostávajú tiež zdravé džúsy a lahodné dezerty z mrkvy.

záver

Predchádzanie praskaniu mrkvy nie je ťažké, ak zvážite naše odporúčania a rady. Hlavné je vyzdvihnúť ľahkú a priedušnú pôdu, striedať mrkvové výsadby so zeleným hnojom, dodržiavať režim zavlažovania, predchádzať prebytočné hnojivá a včas zbierať úrodu. Ak mrkva praskne, mali by byť spracované čo najskôr.

Pridať komentár

záhradné

kvety