Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie

Existujú stovky odrôd a hybridov mrkvy. Líšia sa v chuti a obsahu cukru, šťavnatosti, farbe (žltá, oranžová, vínová). Chovali sa koreňové plodiny na dlhodobé skladovanie, krmivo a jedálne s jadrom alebo bez jadra.

Tento článok vám povie o najlepších odrodách mrkvy s fotografiami, popismi a ukazovateľmi úrody.

Odrody mrkvy

Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie

Existuje 7 hlavných odrôd mrkvy, zjednotených podľa spoločných charakteristík: Nantes, Chantenay, Berlicum, parížske parkovisko, Amsterdam, Flacke, trpaslík (minimálne mrkva).

Amsterdam

Vzťahuje sa na predčasné zrenie. Koreňové plodiny sú až 15 cm dlhé, valcovité s tupým koncom. Má zvýšenú šťavnatosť a vysoký obsah cukru v buničine, preto nie je vhodný na dlhodobé skladovanie.

Vďaka jemnej pokožke nepotrebuje čistenie, stačí iba umývať zeleninu. Odroda sa používa na výrobu štiav, šalátov, prvého a druhého jedla. Zahŕňa nasledujúce tituly: Amsterdam, Pharaoh, Amsterdam, Touchon.

Nantes

Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie

Jedná sa o veľké odrody mrkvy do 30 cm dlhé, s priemerom do 4 cm. Obsahuje veľa cukrov a vlhkosti. Existujú skoré aj stredné neskoré odrody. Táto odroda zahŕňa Nantes, Yaroslavna, Yaskrava, Samson, Charkov, Forto, Monanta, Rogneda, Nerak, Sirkana, Karadek, Kabana atď.

Flakke alebo Valeria

Odroda je určená na dlhodobé (zimné) skladovanie. Patrí do neskorého zrenia. Plody sú tvarovité alebo kužeľovité, dĺžka do 25 cm, priemer do 5 cm, jadro je výrazné. Obsahuje málo cukru, vlhkosti a karoténu, vďaka čomu je dobre skladovaný. Z hľadiska chuti stráca skoré odrody.

Táto odroda zahŕňa Victoria, Rote Riesen, Autumn Karol, Flakenaria, Vita Longa.

Chantenay

Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie

Vzťahuje sa na strednú sezónu. Má veľký priemer až 6 cm, dĺžku až 12 cm, koreňovú plodinu vo forme kužeľa s tupým koncom. Jadro je výrazné. Mrkva nie je vhodná na skladovanie, používa sa na priamu konzumáciu. Typ zahŕňa Red Cor, Krasa-Maiden, Katerina, Shantene Royal, Kuroda.

Berlikumer

Zrieva neskoro, obsahuje málo karoténu, ale veľa cukru. Vhodný na zimné skladovanie. Šťavnaté ovocie má veľkosť až 25 cm, priemer až 5 cm, medzi ktoré patrí Darina, Berlikum, Morevna, Lakomka, Bangor.

Prečítajte si tiež:

Vlastnosti červenej mrkvy bez jadra.

Referenčná francúzska odroda mrkvy Carotel.

Ako zistiť, kedy skladovať mrkvu zo záhrady.

Minimálna mrkva

Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie

Trpaslicová koreňová zelenina s malou dĺžkou a priemerom do 3 cm, podobná reďkovke. Zrelé rýchlo, ale nevhodné na skladovanie, iba na zmrazenie a konzerváciu. Medzi ne patrí Parmeks, Khibinskaya.

Parížske parkovisko

Vyzrieva skoro, má malú veľkosť, až 10 cm, sú tu guľaté vzorky. Nevhodné na dlhodobé skladovanie, náchylné na praskanie. Obsahuje veľa provitamínu A. Zástupcovia - Alenka, brusnica polárna.

Prechodové typy

Tie obsahujú:

 1. Flakke / karotén. Líši sa vo vysokej produktivite, dlhý, do 25 cm, priemer asi 3 cm. Môže prasknúť, ale je odolný voči väčšine chorôb. Zástupca - Romos.
 2. Chantenay / Danvers... Má tvar valca, ale má špicatý koniec. Odolné voči praskaniu, dobre sedí. Zástupca - Kanada.
 3. Berlikum / Nantes. Väčšia ako Nantes v dĺžke a šírke. Má tvar valca s tupým hrotom. Líši sa od odrôd Nantes v menšej sladkosti a hladine karoténu. Ale je uložený na dlhú dobu a dáva dobrú úrodu. Zástupcovia - Baltimore F1, Nandrin.

Odrody mrkvy

Každý z týchto odrôd predstavuje veľa odrôd. Najbežnejšie z nich sú Jaroslavľ, Rogneda, Bolivar, Nantik, Karamelka atď.

Moe

Neskoré dozrievanie. Mrkva sa udržuje dobre, vydrží chladno. Dĺžka koreňov je až 20 cm, tvar kužeľa. Má vysoký výnos asi 7 kg na 1 štvorcový meter. m. Skladované do budúceho roka.

Canterbury

Priemerné časy zrenia. Koreňové plodiny sú veľké - do 300 až 700 g, kónické. Mrkva Canterbury dobre rastie na sypkých piesčitých hlinkách a hlinkách.

robustný

Dozrieva neskoro. Skladuje sa dobre až do budúceho roka. Kužeľovité korene 20 cm dlhé Krepish mrkva sa používa na výživu u pacientov s anémiou a nervovými poruchami. Bola vytvorená na tento účel.

Presto

Patrí k typu Nantes. Dozrieva skoro, obdobie - 80 dní. Odolné voči tvorbe šípu. Mrkva Presto sa používa v čerstvom stave. Zle uložené.

maestro

Vyzrieva na dlhú dobu - 120 - 130 dní. Nepraská. Patrí k typu Nantes. Dĺžka do 20 cm, priečna veľkosť - do 4 cm. Hmotnosť valcového ovocia je do 200 g.

Bolivar

Patrí k typu Chantenay. Priemerná doba zrenia je 110 dní. Koreňové plodiny sú kónické, s hladkým povrchom. Priemer je až 4-5 cm. Mrkva Bolivar má výrazné vrcholy, nepraskne, ľahko sa prispôsobuje teplotným podmienkam. Obchody dobre.

Narbonne F1

Neskorý kríženec chovaný v Holandsku. Doba zrenia je 135 dní. Koreňové plodiny sú valcovité. Mrkva Narbonne F1 sa skladuje dlhú dobu a má dobrú chuť.

Anastasia

Patrí do neskorých odrôd, dozrieva za 135 dní. Typ Nantes. Hmotnosť mrkvy je asi 100 - 150 g. Dĺžka je do 22 cm. Mrkva Anastasia sa môže skladovať až do jari, nebojí sa praskania.

Yaroslavna

Vzťahuje sa na neskoré odrody. Vyzrievanie trvá až 120 dní. Avšak, na skladovanie zeleniny na zimu, budete musieť počkať 140-150 dní. Dužina mrkvy Jaroslavľ má bohatú oranžovú farbu s červenkastým odtieňom, dĺžka koreňov je až 22 cm.

Sentyabrina

Zrenie za 120 dní. Plody sú dlhé asi 15 až 18 cm, hmotnosť je 100 až 200 g. Produktivita je asi 400 centov na hektár. Vhodný na skladovanie.

Nantic Resistafly

Nantes mrkva tenkého valcového tvaru do 15 až 19 cm dlhá, s priemerom približne 3,5 až 4 cm, s hmotnosťou približne 100 g. Rýchlo dozrieva za 90 dní. Odroda sa nebojí kvitnutia a mrkvy.

Rogneda

Dozrie za 108 - 115 dní. Hmotnosť zeleniny je asi 100 g, dĺžka je až 17 cm. Výťažok je 6 kg na 1 štvorcový. m.

miláčik

Doba dozrievania je asi 120 až 130 dní. Dĺžka 16 - 19 cm Hmotnosť ovocia 100 - 150 g. Produktivita 300 - 450 c / ha. Je určený na čerstvú spotrebu.

Čokoláda zákusok

Predčasné zrenie, dozrievanie za 70 dní. Koreňové plodiny sú bordó, stred je oranžový, jadro žlté, nevyjadrené. Chuť je sladká. Mrkva nie je určená na skladovanie.

karamel

Vegetatívne obdobie je 70 - 100 dní. Veľkosť od 15 cm, hmotnosť 100 - 150 g. Kombinuje dobrý vkus a vynikajúcu kvalitu pri udržiavaní.

alenka

Zelenina s tupými hrotmi, dlhá asi 15 cm, s hmotnosťou 90 - 100 g, dozrieva za 85 dní. Skladované do jesene. Mrkva je náročná na vlhkosť a uvoľnenie pôdy.

Ruská veľkosť

Mrkva do 30 cm dlhá, s hmotnosťou do 1 kg, dozrieva za 120 - 130 dní.

Šalamoun

Rastie o 80 až 100 dní až do 25 cm a je uložený do budúceho roka. Produktivita - 230 - 400 kg / ha.

Prečítajte si tiež:

Veľký výber mrkvy červeného obra.

Mrkvový hybrid pre dlhodobé skladovanie Kanada f1.

Čo robiť, keď niekto nahryzne mrkvu do zeme a ako sa s nimi vysporiadať.

Krmná mrkva

Existuje niekoľko druhov a poddruhov zeleniny, ktoré sa používajú ako krmivo pre hospodárske zvieratá. to:

 1. Biely. Líši sa vo vysokej produktivite. Druh: zelenooký, belgický, Arnimkriven.
 2. Žltá. Obsahuje viac živín.Odrody: belgický, Saalfelder.
 3. Red. Olovo v množstve vitamínov. Druh: Hovädzie srdce, obrie.

Stolová mrkva

Typy tabuliek zahŕňajú odrody s vysokými výnosmi:

 1. Karlen. Neskorá mrkva. Vegetatívne obdobie je 150 dní. Výťažok je asi 700 c / ha. Koreňová hmotnosť - 70 g.
 2. Losinoostrovskaya 13... Zreje za 100 dní. Šťavnatý s hmotnosťou do 200 g. Produktivita je asi 600 c / ha.Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie
 3. Neporovnateľné. Zrenie za 105 dní. Zberajú sa koreňové plodiny s hmotnosťou väčšou ako 200 g. Zozbiera sa viac ako 300 centernov na hektár.
 4. vitamín - sladká odroda. Hmotnosť do 160 g, úroda do 780 c / ha.Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie
 5. Chantenay 2461. dozrieva za 90 dní. Produktivita - od 600 centimetrov na hektár. Hmotnosť každej koreňovej plodiny je až 200 g. Dĺžka je až 14 cm.

Odrody dlhodobého skladovania

Dobrú udržiavaciu kvalitu má:

 1. Kaskáda F1... Zreje za 125 dní. Dĺžka do 16 cm, priemer 6 cm. Patrí k odrode Chantenay. Miluje teplú a ľahkú pôdu.
 2. Moskovská zima. Zrenie za 70-90 dní. Dáva 3-6 kg z 1 štvorcových. m) zástupca odrody Chantenay.
 3. Jesenná kráľovná - neskorá odroda, ktorá rastie o 130 dní. Produktivita je 250 - 600 kg / ha. Dĺžka do 30 cm, hmotnosť do 230 g. Vzťahuje sa na typ Flakke / karotén.

Najlepšie odrody mrkvy pre severozápad Ruska

Vhodné pre severozápadné regióny:

 1. Cardame F1 - neskorá mrkva. Má tvar tupého kužeľa. Buničina je tmavo oranžová. Hmotnosť do 150 g. Vzťahuje sa na typ Flakke.
 2. Nanko - odroda v polovici sezóny. Patrí do typu Berlikum / Nantes. Produktivita je 300 - 600 c / ha. Obsah cukru je 6 až 8%.
 3. Zafira - odroda v polovici sezóny určená na zimné skladovanie. Hmotnosť do 180 g. Produkuje 400 - 700 c / ha. Zástupca typu Berlikum / Nantes.
 4. Princezná rastie za 120 dní. Hmotnosť do 130 g. Zástupca Amsterdamského typu.
 5. Čínska krása dosahuje 20 cm, váži až 220 g. Vhodné na dlhodobé skladovanie. Sladký obsah cukru do 9%.
 6. Soprán F1 - zástupca typu Nantes. Rastie za 110 dní. Obsah cukru až 11%. Hmotnosť každej zeleniny je až 170 g. Výťažok je 400 - 500 c / ha.

Odrody bez kôry

Tie obsahujú:

 1. natalia - zástupca typu Nantes. Výsledok práce holandských agronómov. Dĺžka do 22 cm Produktivita 3-4 kg od 1 štvorcových. m.
 2. Chicago F1 dorastá do dĺžky asi 17 cm za 95 dní. Nie je vhodné na dlhodobé skladovanie.
 3. pražený orech rastie za 120 dní. Dĺžka do 22 cm, vhodné na odšťavovanie.

Vlastnosti divej mrkvy

Mrkva divá rastie v južných oblastiach Ukrajiny a Ruska. Líši sa v malej veľkosti koreňa, bledšej farby. Obsahuje éterické oleje, karotenoidy, vitamíny.

Dôležité! Divoká mrkva sa používa ako diuretikum pre opuchy rôzneho pôvodu, antispasmodikum pre črevnú, žlčovú koliku a biliárnu dyskinézu.

Používa sa s nedostatkom vitamínu A, hoci v skutočnosti je v ňom menej karotenoidov ako v umelo získaných druhoch.

Top 5 najchutnejších odrôd mrkvy

Tieto odrody sa vyznačujú vysokým obsahom cukru, preto ich milujú deti a deti so sladkým zubom. Sú kontraindikované pri diabetes mellitus.

Tie obsahujú:

 1. Miláčik. Zrieva za 90 - 100 dní. Produktivita 6-8 kg na 1 štvorcový. Hmotnosť jednej zeleniny je až 200 g. Obsah cukru je asi 7%.

  Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie
  Miláčik
 2. Cisár. Zreje za 120 až 130 dní, má skromný výnos 2-4 kg na 1 štvorcový meter. m) Rastlinná hmotnosť do 100 g.

  Najlepšie odrody mrkvy - fotografie a podrobné popisy, recenzie
  Cisár
 3. Nantes-4. Pestovateľská sezóna je 90 dní. Produktivita 6-8 kg na 1 štvorcový. m.
 4. Bolero F1... Zrieva za 110 dní a dosahuje hmotnosť 100 - 150 g. Obsah cukru je až 8%. Produktivita 4-5 kg ​​na 1 štvorcový. m.
 5. Karamel. Pestovateľská sezóna je 100 dní. Hmotnosť do 150 až 170 g. Produktivita 2,5 až 4 kg na 1 štvorcový meter. m. Obsah cukru do 7,5%.
 6. Med. Koreňové plodiny dozrievajú za 110 dní, dosahujú hmotnosť 200 g. Produktivita 2-4 kg na 1 m2. m. Obsahuje asi 6% cukru.
 7. Gurmán je v polovici sezóny. Hmotnosť 100 - 150 g. m sa môže zbierať od 3 do 5 kg.
 8. Maestro F1. Hmotnosť koreňovej plodiny je 200 g. Obsah cukru dosahuje 6 až 7%. Podľa recenzií záhradníkov je mrkva Maestro F1 vhodná na konzervovanie a konzumáciu surového ovocia.

záver

Všetky odrody mrkvy majú svoje výhody a nevýhody. Šťavnatá zelenina sa neskladuje dobre, ale chutí dobre a vytvára zdravé džúsy a smoothies. Mrkva v dobrej kvalite sa musí pred skladovaním vytriediť a vysušiť a nechať na suchom mieste. Potom bude úroda trvať až do jari.

Pridať komentár

záhradné

kvety