Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Pestovanie mrkvy v krajine na prvý pohľad nepredstavuje veľké ťažkosti - vykopať záhradné lôžko, naliať semená z vrecka, vodu, niekoľkokrát kŕmiť a na jeseň zbierať. Takáto primitívna poľnohospodárska technika však neprináša očakávané výsledky. Je dôležité vybrať a pripraviť miesto správne, rozhodnúť sa o odrode a zvýšiť klíčivosť semien, dodržať schému načasovania a siatia, zabezpečiť ďalšiu starostlivosť o rastliny, predchádzať chorobám a neutralizovať škodcov.

Ak chcete vedieť, ako pestovať dobrú a zdravú mrkvu, tento článok je určený pre vás.

Najlepšie odrody mrkvy na pestovanie v krajine

Mrkva sa delí na odrody skoré, stredné a neskoré. Existujú tiež hybridy s lepšou charakteristikou „rodičov“, vysokou produktivitou a odolnosťou voči chorobám. Existujú odrody s obvyklou oranžovou, exotickou fialovou alebo bielou farbou.

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Pre začínajúcich letných obyvateľov sú vhodné odrody a hybridy, ktoré nevyžadujú osobitnú starostlivosť, sú odolné voči hubovým chorobám, sú vhodné vysoké výnosy a vynikajúca chuť. Ich vlastnosti sú uvedené v tabuľke.

názov Doba zrenia, dni Hmotnosť, g Dĺžka, cm farbenie Formulár Produktivita, c / ha
Kanada F1 90-110 130–170 18-22 Tmavo oranžová Semiconical 301-628
Shantanu kráľovský 90-110 110-180 15-17 oranžový kónický 290-507
Nantes 4 80-120 90-160 12-16 oranžový cylindrický 262-305
Vitamín 6 100-110 70-90 17-20 oranžový cylindrický 199-491
Samson 110-115 160-200 18-20 oranžový cylindrický 528-762
Jesenná kráľovná 120-130 85-230 18-23 oranžový kužeľový 265-576
Zimný nektár 80-90 85-130 18-20 oranžový Podlhovastý kužeľ 228-376
Cukorový karamel 80-95 130-260 17-18 Krémovo biela Podlhovastý kužeľ 528-762

Výsevné dátumy

Výsev mrkvy závisí od oblasti pestovania a od požadovaného načasovania úrody.

Na zber skorej mrkvy v júni - júli sa siatie začína v polovici apríla a končí začiatkom mája. V auguste sa zberajú mrkvy, ktoré dosiahli úplnú zrelosť.

Letné sejby sa plánujú na polovicu mája - začiatkom júna. Tieto mrkvy sú vhodné na zimu skladovanie.

Na zber mladej mrkvy na jeseň sa osivá vysievajú v polovici júla.

Výsev pod viničom sa vykonáva od 20. októbra do 15. novembra. Koreňové plodiny sa zbierajú začiatkom leta. Na výsadbu vyberte oblasti so svetlou piesočnatohlinitou pôdou a skorým topením snehu. Semená sa dezinfikujú v roztoku manganistanu draselného, ​​vysušia sa a okamžite sa vysejú. Na jar napučiavajú a rýchlo klíčia.

Výsevné termíny podľa regiónov Ruska:

 • v strednom pruhu (oblasť Moskvy) - koncom apríla - začiatkom mája;
 • v Urali, severozápad, na Sibíri - máj;
 • na juhu - v druhej dekáde marca - začiatkom apríla.

Výber sedadla

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Dôležitým pravidlom úspešného pestovania mrkvy je striedanie plodín. Je lepšie pestovať plodiny po paradajkách, cibule, uhorkách, zemiakoch, kapuste, cesnaku.

Neodporúča sa pestovať mrkvu po kopri, petržleni, zeleri, petržlenoch - plesniach a baktériách, ktoré infikujú koreňové plodiny akumulované v pôde.

Na postele ležiace na slnečnej strane záhrady je pridelený pozemok. Pôda by mala byť hlinitá, výživná s neutrálnym pH = 6,5 - 7 jednotiek. V ťažkej ílovitej pôde koreňové plodiny neklíčia dobre a sú zdeformované.

Príprava postelí

Pozemok na pestovanie mrkvy sa pripravuje na jeseň a na jar: vykonáva sa orba, kompost a humus sa pridávajú, uvoľňujú a vyrovnávajú.

Kyslá pôda sa deoxiduje popolom, haseným vápnom alebo dolomitovou múkou - 400 - 500 g na 1 m². Potom je stránka vykopaná.

Pôda je hnojená organickými látkami (s výnimkou čerstvého hnoja) a komplexnými prísadami draslíka a fosforu: na 1 m² sa pridá 10 litrov rašeliny, 5 litrov humusu a 30 - 40 g superfosfátu.

Príprava osiva

Semená mrkvy obsahujú éterické oleje, ktoré bránia prístupu vlhkosti k embryu a ich ďalšiemu klíčeniu. Predsiatie namáčaním vo vode a rastové stimulanty pomôžu zvýšiť rýchlosť klíčenia. Pripravené semená klíčia za 4-6 dní, nepripravené semená klíčia za 15-20 dní.

Metódy pred výsevom pre sadivový materiál:

 1. 7-10 dní pred výsevom vložte semená do plátenného vrecka a pochovajte ich do zeme do hĺbky lopatkového bajonetu.... V deň výsevu vykopte vrece, semená vysušte, až kým nedosiahnu tekutosť 30-60 minút. Výhodou metódy je, že semená sa zväčšujú, ľahko absorbujú vlhkosť a klíčia za 4-5 dní.
 2. bublanie - spôsob spracovania semenného materiálu, ktorý umožňuje namáčanie vo vode pri teplote +25 ... + 27 ° C a okysličovanie pomocou špeciálneho zariadenia. Procedúra trvá 24 hodín. Potom sa semená zabalia do látky a umiestnia sa do chladničky na 3 až 5 dní. Potom sa semená sušia až do tekutosti.
 3. peletovanie - Toto je zakrytie semien škrupinou 3-5 dní pred výsevom. Za týmto účelom odoberte 200 ml tekutého divulínu, 200 g rašeliny v prášku, 200 g humusu a premiešajte v hlbokej nádobe. 2 lyžičky semená sa nalejú do pohára s objemom 1 liter, pridajú sa 2 lyžice. l. živnej zmesi, nádobu uzavrite plastovým vekom a dôkladne pretrepte 2-3 minúty. Potom pridajte ďalšiu 1 polievkovú lyžicu. l. premiešajte a znova pretrepte. Po prekrytí zŕn sa naleje na papier a vysuší sa.
 4. máčať v živnom roztoku na báze humátu sodného, ​​"Effekton-O" (1 lyžička na 1 liter vody + 30 ° С) alebo drevný popol (1 lyžica na liter na 1 liter vody + 30 ° С). Semená sa umiestnia do vrecka na tkanivá a ponoria sa do roztoku na 24 hodín. Potom sa umyli čistou vodou, umiestnili sa do vlhkej gázy a poslali sa do chladničky na 3-5 dní. Pred výsevom sa materiál vysuší.

Častou chybou začínajúcich letných obyvateľov je výsev semien bez kontroly klíčivosti. Ako to vykonať? 30 - 45 dní pred výsevom sa materiál namočí do slanej vody (1 čajová lyžička na 200 ml) a nechá sa pol hodiny. Plávajúce semená sa vyhodia, ostatné zostávajúce na dne sa použijú na siatie.

Pokyny pre pestovanie

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Postele pre mrkvy majú šírku 90 - 100 cm, výšku 15 - 20 cm... V oblastiach s blízkou polohou podzemnej vody sa výška zvyšuje na 35 cm. Dĺžka lôžok môže byť ľubovoľná a závisí od potrieb letného obyvateľa pri zbere úrody a od oblasti lokality. Odporúča sa inštalovať drevené nárazníky, aby sa zabránilo zavodňovaniu a erózii lôžok počas zalievania.

Drážky sa vytvárajú na mieste s hĺbkou 2 cm, pričom sa dodržujú intervaly 20 cm. Semená sa zatavujú v intervaloch 2 až 4 cm. Po zasiatí sa postele zabalia do humusu, kompostu, biohumusu, rašeliny. Tým sa zabráni šíreniu mrkvovej mušky, ktorá kladie vajíčka do ornice.

Dôležité! Miesto výsevu mrkvy nie je napojené, kým sa neobjavia klíčky, aby sa zabránilo vyplavovaniu semien.

Aby sa udržala vlhkosť v pôde, sú výsadby pokryté plastovým obalom a po klíčení je odstránené.

Ďalším obľúbeným spôsobom pestovania mrkvy je osev Jacob Mittlider v úzkych radoch. Takéto postele sa výrazne líšia od štandardných postelí s vysokými bočnými hrčkami a širokými uličkami. Vysoké postele chránia semená pred nárazmi vetra a burinami a vyzerajú elegantne na vonkajšej strane.

Postup pri usporiadaní postelí:

 1. Okraje sú označené drevenými kolíkmi. Optimálna šírka je 45 - 50 cm, dĺžka je ľubovoľná. Šírka priechodov je 1 m.
 2. Drevené dosky sú priklincované po obvode a tvoria strany 10 cm vysoké a 5 cm široké.
 3. Rozstup riadkov je pokrytý štrkom alebo zhutnený, aby sa zabránilo rastu buriny a vzniku krtkov.

Postele umiestnite smerom na východ a západ, aby ste dosiahli lepšie osvetlenie.

Ďalšia starostlivosť

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Pravidlá starostlivosti o mrkvu:

 1. Pravidelné uvoľňovanie zemskej kôry po každom zalievaní a daždi. Na minimalizáciu nákladov na pracovnú silu sú postele pokryté mulčovaním.
 2. Riedenie plodín po výskyte 2 - 3 pravých listov. Optimálny rozstup medzi výhonkami je 3 až 4 cm. Postup sa opakuje po 2 týždňoch, pričom sa ponechá vzdialenosť 4 až 5 cm. Najprv sa pôda navlhčí, potom sa greeny vytiahnu bez uvoľnenia, aby sa nepoškodil hlavný koreň susednej rastliny, inak sa objavia bočné korene a rastú koreňové plodiny. škaredý tvar. Otvory v zemi sú zakryté a zhutnené.
 3. Hilling sa uskutočňuje s rastom koreňov a kropením vrchov zemou. Holé oblasti sú zelené, v nich sa vytvára solanín, čo mrkvi dodáva horkosť.
 4. Mierne zalievanie. Koreňové plodiny sa tvoria na konci vegetačného obdobia a nadmernú vlhkosť netolerujú dobre a sú pokryté trhlinami. V období sucha sa postele napájajú 3-krát týždenne, pri miernom počasí - 1 - 2-krát za 7 dní. Rýchlosť zavlažovania - 4 litre na 1 m². S rastom koreňových plodín sa spotreba vody zvyšuje na 8 - 10 litrov na 1 m².

Výsadba sa hnojí 2-3 krát za sezónu:

 1. Kŕmim - jeden mesiac po úplnom klíčení: 25 g „Nitrofoski“ na 10 litrov vody.
 2. II. Zálievka - 15 dní po prvom: 1 liter drevného popola na 10 litrov vody.
 3. III. Morenie listov - začiatkom augusta: 10 g kyseliny boritej na 10 litrov vody.

Choroby a škodcovia

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Rastlina je najčastejšie napadnutá mrkvovou muškou. Hlavnými znakmi poškodenia sú skrútené, pomalé vrcholy a larvy v koreňových plodinách. Prvá vlna múch sa objavuje počas obdobia kvitnutia horského popola a jabloní, druhá - koncom júna - začiatkom júla, keď sa tvoria koreňové plodiny.

Ako prevencia sa pri mrkve zasieva cibuľa, nechtík lekársky, koriander, cesnak. Rastliny majú silný zápach, ktorý odpudzuje hmyz.

Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť šíreniu škodcov, je mulčovanie lôžok rašelinou alebo pilinami do vrstvy 5 cm alebo agrofibrom. Vrstva mulča sa neustále obnovuje. Drahším, ale nemenej efektívnym spôsobom ochrany výsadby je pokryť lutrasilom alebo spanbondom.

Ak sa infekcii nedá vyhnúť, vrcholy sa postriekajú chemickými prípravkami "Aktellik", "Karbofos", "Inta-vir".

Biologický produkt Fitoverm má jemnejší účinok. Na prípravu pracovného roztoku sa 10 ml liečiva zriedi v 5 litroch vody. Táto suma je dostatočná na spracovanie 10 m².

Pre tých, ktorí dávajú prednosť výrobkom, ktoré sú bezpečné pre človeka a životné prostredie, existujú ľudové spôsoby zaobchádzania s škodcami:

 1. Zmiešajte 100 g tabakového prachu, 50 g haseného vápna, 100 ml vody a pridajte do pôdy rýchlosťou 10 g zmesi na 1 m². Vykonajte spracovanie 2-3 krát po 10 dňoch.
 2. Rozdrvte 3 kg vrcholov rajčiaka, vložte do sudu alebo vedra, vylejte vriacu vodu na vrchol, nechajte pôsobiť 48 hodín, zamiešajte 50 g mydlových hoblín a rastliny postrekujte 1-2 krát týždenne.
 3. Nalejte 1 kg rebríčka s 10 litrami vody, nechajte 3-4 dni, použite na zalievanie postelí. Spotreba - 1 vedro na 3 m².
 4. Nasekajte hlavičku cesnaku a zalejte 1 liter vody, nechajte 4-5 dní, pridajte 50 g mydlových hoblín. Pred zalievaním zrieďte vodou 1: 2.
 5. Nalejte 200 g ihličnatých ihličiek s 10 litrami vody, nechajte ich pôsobiť 24 hodín, sceďte, nalejte do nádoby s rozprašovacou fľašou a opracovajte mrkvu.

Podľa pravidiel striedania plodín, včasného čistenia burín a dezinfekcie semien pred výsevom sa zriedkavo vyskytujú infekčné choroby. Najbežnejšie sú alteraria („čierna noha“), hnedá hniloba (phomosis) a rhizoctonia (cítená choroba). Je ľahké im predísť zalievaním lôžok pred výsevom 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny, síranu meďnatého alebo manganistanu draselného a pridaním haseného vápna.

Zber a skladovanie

Pokyny pre pestovanie mrkvy v krajine pre začiatočníkov

Koreňové plodiny, ktoré dosiahli zrelosť mlieka, sa z pôdy odstránia na čerstvú spotrebu. Toto neplánované riedenie vytvára väčší priestor pre rast a kŕmenie mrkvy zostávajúcej v zemi.

Ďalšie zbery závisia od odrody.Skorá mrkva sa zberá v júli, v polovici sezóny - v auguste, neskoro - v druhej polovici septembra - prvej polovici októbra.

Odporúča sa zbierať koreňové plodiny pred začiatkom prvého mrazu. Mrazená mrkva je zle skladovaná a hniloba.

Z ľahkej pôdy sú korene ťahané vrcholmi, z hustej pôdy vykopané lopatou. Prebytočná pôda sa otriasa, zelenina sa triedi: celá sa odosiela do skladu, poškodené sa odosielajú na spracovanie, chorí sa vyhodia.

Vrcholy sa nakrájajú na hlavu, koreňové plodiny sa sušia pod vrchlíkom po dobu 4 až 6 dní a vkladajú sa do drevených alebo plastových boxov vo vrstvách, posypané mokrým riečnym pieskom, cibuľovými šupkami, rozdrvenou kriedou alebo posypanými machom. Úroda je uložená v pivnica pri teplote –2 ... + 2 ° C a vzdušnej vlhkosti 90-95%.

Zasklenie je originálny spôsob skladovania mrkvy. Zmes sa pripravuje z hliny a vody, čím sa dosiahne konzistencia hustej kyslej smotany, mrkva sa do nej ponorí a položí sa na drôtený stojan na sušenie. Hlinená škrupina udržuje vlhkosť vnútri koreňovej zeleniny a zabraňuje hnilobe. Optimálna teplota skladovanie - 0 ... + 2 ° С. Skladovanie musí byť suché.

Tipy od skúsených letných obyvateľov

Správne pripravte pozemok, osivo a zbohatnite žatvy mrkva pomôže rady skúsených záhradkárov:

 1. Pri výsadbe plodín po uhorkách pridajte do pôdy 1-1,5 kg mulleínu a 5 kg nasekaných listov kukurice.
 2. Kedy rastúce zelenina na čiernej pôde, pridajte 1 kg riečneho piesku na 1 m² na uvoľnenie a ďalšie prevzdušnenie.
 3. Dodržiavajte pravidlá striedania plodín: mrkva rastlín na rovnakom mieste najskôr o 3-4 roky neskôr, vyhnite sa výsadbe po dáždnikoch. Mrkva rastie najlepšie po zemiakoch, paradajkách a kapuste.
 4. Semená mrkvy zmiešajte so šalátom alebo reďkovkami. Tieto plodiny rastú rýchlejšie ako mrkva a pomáhajú označiť plochu pre plytké uvoľnenie pôdy. Vytiahnutím reďkovky z pôdy budete zároveň nariediť mrkvu.
 5. Mrkvu umiestnite vedľa cibule a cesnaku, aby ste zabránili infekciám mrkvového mušky.
 6. Aby sa semená rovnomerne rozložili v brázdach, zmiešajte ich s pastou vody a múky.
 7. Vyvarujte sa stojatej vody v posteliach, aby sa zabránilo šíreniu plesňových chorôb.

záver

Na pestovanie veľkých, šťavnatých a zdravých mrkiev je dôležité postupovať podľa týchto technológií: striedanie plodín, výber pozemku na južnej strane záhrady, normalizácia kyslosti a zvyšovanie výživnej hodnoty pôdy, ošetrenie pred výsevom semien, uvoľňovanie zemskej kôry, odburinenie, riedenie, hektárové záhony, mierne zalievanie a zavedenie organických látok a minerálne obväzy.

Vyhnite sa používaniu čerstvého hnoja na hnojenie pôdy, aby korene nerástli „vousaté“. Dodržiavajte dátumy výsevu, pre každý región sa líšia. Zozbierajte mrkvu pred mrazom, aby ste zabránili hnilobe počas skladovania.

Pridať komentár

záhradné

kvety