Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravu

Ľudstvo pestuje jačmeň asi 10 000 rokov. Je to jedna z najstarších pestovaných obilnín. Spomína sa v Biblii a Homerovej Odyssey. O prospešných vlastnostiach rastliny sa dá písať celá kniha. Zvyčajne sme mysleli na obilniny ako ovsenú kašu, perlový jačmeň alebo jačmeň. Nielen obilniny sa však vyrábajú z jačmenných zŕn, ale aj nápoj, ktorý chutí ako káva. Infúzia obilnín sa od nej líši tým, že nemá prakticky žiadne kontraindikácie.

Výhody takého nápoja sú mnohostranné a vynikajúce. Normalizácia hmotnosti, regulácia hladín glukózy v krvi, posilnenie imunity, posilnenie srdca a krvných ciev, gastrointestinálny trakt - to je neúplný zoznam hodnotných vlastností produktu.

Čo je to nápoj?

Infúzia jačmeňa a raže je náhrada kávy... Pozrime sa, čo sa v rôznych krajinách nazýva. Slovo „mugitya“ alebo čaj z jačmeňa pochádza z Japonska, kde je už dlho známe infúzie z nerafinovaných pražených zŕn jačmeňa alebo pšenice. V Číne sa nápoj nazýva „damaycha“ v Kórei - „porichha“. Produkt chutí ako sovietske kávové náhradky (káva ersatz): napríklad letný nápoj. V Rusku má jačmenná káva tiež svojich fanúšikov.

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravu

Z čoho je to vyrobené

Kávová náhrada sa vyrába z pražených a jemne mletých zŕn jačmeňa... Na zvýraznenie chuti nápoja sa k nemu pridá raž. Poskytuje hĺbku infúzie, pomáha odhaliť prospešné vlastnosti hlavnej cereálie.

Na trhu existujú rôzne značky výrobku, najčastejšie v rozpustnej alebo mletej forme. Na zmenu sa do jačmeňa pridajú mleté ​​šípky, čakanka alebo dokonca žalude.

Chuť a vôňa

Znalci prírodnej kávy tvrdia, že jačmenný nápoj sa nijakým spôsobom nepodobá. Chuť je skutočne odlišná, má však svoje výhody V porovnaní s pôvodným zložením infúzia jačmeňa má jemnejšiu chuť, bez horkosti... Ľahká aróma chleba dodáva nápoju originalitu, vôbec ho nezkazí.

Rôzne prísady, ktoré používajú výrobcovia (žalude, šípky, jemne mletá raž), prinášajú jedinečnú chuť. Maximálna podobnosť s kávou sa dosiahne zmiešaním jačmeňa a čakanky.

Mimochodom! Milovníci cappuccina si zamilujú mliečnu kávu z jačmeňa.

Zloženie a vlastnosti

Jačmenný nápoj má bohaté zloženie.

Stopové prvky:

 • Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravuželezo;
 • fluór;
 • mangánu;
 • meď.

macronutrients:

 • sodného;
 • síra;
 • vápnik;
 • horčík;
 • chlóru.

Obsah kalórií v 100 g nápoja (10 g extraktu jačmeňa na 200 ml vody) je 14–20 kcal. Obsah BZHU:

 • proteíny - 1 g;
 • tuky - 0 g;
 • uhľohydráty - 3 g.

Zaujímavé na našej stránke:

Jednoduché recepty jačmeňa mesačného svitu

Ako vyrobiť slad z jačmeňa

Ako si vyrobiť mesačný svit z raže

Prínos a ujma

Poďme zistiť, čo prináša a škodí kávový nápoj vyrobený z jačmeňa a raže.

Používa sa cereálna infúzia:

 • diabetes mellitus - jačmenná káva udržuje hladiny glukózy pred vlnami, vláknina spomaľuje rýchlosť absorpcie glukózy;
 • choroby tráviaceho traktu - infúzia obnovuje epiteliálne tkanivo obloženie orgánov, čo zvyšuje počet prospešných baktérií a zlepšuje fungovanie tráviaceho traktu;
 • problémy s krvnými cievami a srdcom - cereálny nápoj saturuje telo horčíkom a draslíkom, ktoré znižujú vysoký krvný tlak a posilňujú steny krvných ciev;
 • nadváha - liek stabilizuje telesnú hmotnosť, pretože uvoľňuje pankreas (glukóza, ktorá sa do neho vstrebáva, sa úplne rozloží a nevstúpi do usadenín tukov).

Je to zaujímavé! Ropa-pšeničný nápoj tónuje a obnovuje silu. Preto sa odporúča používať po chirurgických zákrokoch, pretrvávajúcich ochoreniach.

Cereálna káva môže byť škodlivá, keď nesprávna príprava alebo zneužitie. Priemerná denná sadzba nie je viac ako 4-5 šálok nápoja. Pri väčšom množstve sa účinok straty hmotnosti zvráti.

Varte si cereálnu kávu sami

V obchodoch je veľa instantných a mletých odrôd jačmeňa... Prvé stačia na naliatie horúcej vody, pridanie cukru, mlieka, smotany podľa potreby. Druhé sú varené a trvajú na tom.

Čo a ako variť

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravuNa varenie zoberte 3 lyžice. l. jačmeň a raž... Vyberajú sa najväčšie zrná bez stôp po kazení alebo plesní. Dôkladne ich opláchnite, až kým sa voda nerozsvieti.

Druhý krok - kvasenie zŕn. Tento postup odstraňuje kyselinu fytovú v obilninách, čo vedie k nedostatku minerálov. Zrná sa na to nalejú úplne vodou a ponechajú sa jeden deň. Po vypustení kvapaliny sa pridá čerstvá zmes a povarí sa, až kým nespukne šupka obilnín.

Ďalšia fáza - pranie surovín a vyprážanie na suchej panvici. Je dôležité, aby nedochádzalo k horeniu fazule, inak bude káva horká a nepoteší jej jemná chuť. Pražená fazuľa sa melie v mlynčeku na kávu alebo v mixéri.

Pri príprave nápoja doma si nezávisle vyberajú stupeň praženia a pridávajú ďalšie prísady.

Odporúčania na varenie

Po príprave varnej zmesi zoberte 150 ml vody a 1 polievkovú lyžicu. l. s hromadou prijatých surovín... Kompozícia sa privedie do varu a varí sa pri miernom ohni 2 minúty, potom sa vyžaduje rovnaké množstvo. Namiesto 1/3 vody, môžete pridať mlieko, potom bude chuť podobná cappuccinu. 1 lyžička čakanka v zložení zintenzívni chuť a farbu produktu, pridajte pikantnú poznámku.

Mimochodom! Cukor sa pridáva, aby káva získala sladkú chuť, ale toto sladenie znižuje prospešné vlastnosti kávy. Preto sa cukor nahrádza medom, steviou alebo prírodnými sirupmi.

Hotový nápoj

Nákupom mletej alebo práškovej kávy z ražného jačmeňa sa zbavíte problémov s prípravou. Mletý obilný výrobok sa varí rovnako ako v uvedenom recepte... Rozpustný roztok sa naleje horúcou vodou alebo mliekom.

Recenzia obľúbených značiek

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravuZnačky instantného jačmeňa na požiadanie:

 • "Zdravie": výrobca - "Vokrug Sveta", paleta jemných chutí, podobná tradičnej káve;
 • "Jačmenné ucho": výrobca - "Stoletov", tento nápoj sa vyznačuje ľahkou chuťou, vôňou a jemnou penou, ktorá po uvarení povstane;
 • "Starý mlyn": výrobca - "ruský výrobok", chuť obilnín sa prakticky necítila, existujú jemné tóny kávy.

Prečítajte si tiež:

Ako piť ovos na čistenie tela

Ako ovos pomáha prestať fajčiť

kontraindikácie

Nápoj nemá žiadne osobitné kontraindikácie, s výnimkou individuálnej intolerancie obilnín.... Z jeho použitia neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.

V dôsledku prítomnosti bielkovín v zložení takejto kávy je nežiaduce piť v prípade ochorení obličiek. Nadmerná spotreba prispieva k zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Je to možné počas tehotenstva

Počas tehotenstva a dojčenia neexistujú žiadne objektívne kontraindikácie na pitie.... Pred zavedením cereálnej kávy do vašej stravy je však dôležité poradiť sa s lekárom.

S povolením detského lekára môže dojčiaca matka tento produkt postupne zavádzať do stravy, dôsledne sledovať stav dieťaťa a absenciu alergickej reakcie.

Dôležité! Hlavným pravidlom, ktoré by tehotné a dojčiace matky mali dodržiavať, je umiernenosť. Nepoužívajte nadmerný počet kávových nápojov, ak sa vám to páči. Obmedzte sa na 2 - 3 šálky. V záujme tela je to optimálna dávka.

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa a raže, pokyny na jeho prípravu

recenzia

Tí, ktorí to vyskúšali, sa im páčili. špeciálna zaznamenajte prospešné vlastnosti infúzie:

Natalia, 26 rokov: "Káva mám veľmi rada, ale počas tehotenstva som ju musel vzdať: doktor ju zakázal." Kamarát mi poradil, aby som prešiel na cereálnu kávu. Skúsil som to. Chuť bola spočiatku trochu nezvyčajná, potom sa mi to páčilo. Pil som ráno a večer všetky tehotenstva a po narodení dieťaťa. Nenašiel som žiadne alergie ani iné negatívne vplyvy na dieťa. “.

Rose, 30 rokov: „Ovocný nápoj z ovsa a jačmeňa je pre mňa dar z nebies. Vďaka pravidelnému používaniu sa práca tráviaceho traktu zlepšila, zápcha zmizla. Dokonca aj postava bola štíhlejší. Pijem 3-4 šálky denne s mliekom “.

Sergey, 47 rokov: „Už nepijem kávu kvôli vysokému tlaku, hoci sa mi to páči. Pri hľadaní alternatívy som narazil na jačmenný ražný nápoj. Veľmi sa mi to páčilo. Aby sa maximalizovala podobnosť, do hrnčeka pridávam instantnú kávu, doslova na špičke noža. Lahodné a neškodné pre zdravie “.

záver

Jačmenný ražný nápoj je alternatívou k prírodnej káve podobnej chuti a zdraviu nezávadnej. Pri miernom používaní prináša infúzia telu iba výhody. Normalizuje cukor, činnosť tráviaceho traktu, posilňuje srdce a krvné cievy, zlepšuje imunitu a podporuje chudnutie. Nápoj sa pridáva do výživových a detských dávok.

Pridať komentár

záhradné

kvety