Aký druh rastlín je jačmeň: opis a vlastnosti

Jačmeň je rod rastlín rodu Myatlikov, ktorý sa pestoval najmenej pred 10 000 rokmi. Zrno má prospešné a výživné vlastnosti. Používa sa v potravinách pre ľudí i zvieratá, používa sa v pivovarníctve, kozmetike a alternatívnej medicíne.

Mnohé odrody jačmeňa sú nenáročné, odolné proti škodcom, chorobám a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Viac informácií o týchto a ďalších funkciách sa dozviete nižšie.

Biologické vlastnosti jačmeňa

Medzi rôznymi druhmi jačmeňa sa nachádzajú jedno-, dvoj- a viacročné samoopelivé rastliny.... Bežný jačmeň je rozšírené pestované zrno. Zvyšok druhu je divoký alebo zriedkavo pestovaný.

rastliny dosahujú výšku 30 - 60 cm, pestované odrody - až 90 - 100 cm... Pochádza lysé a rovné s dobre vyvinutými uzlami. Listy sú ploché, 30 cm dlhé, 2-3 cm široké, koreňový systém je vláknitý, dobre vyvinutý. Hroty sú štvor- alebo šesťuholníkové, vysoké 10 cm alebo viac, šírky 1,5 cm. Cereálie začínajú začiatkom leta prinášať ovocie do konca augusta.

Aký druh rastlín je jačmeň: opis a vlastnosti

Ako vyzerá zrno a aké kvetenstvo má jačmeň? Zrno je väčšinou svetlo žlté, dĺžka - do 8-10 mm, šírka - 2-4 mm... Kvetenstvo obilnín je zložité ucho. Prút samotný je silný, na ňom sedí 3 klásky. Vonkajšie kvetinové šupiny sú žlté, čierne alebo oranžové.

Zloženie a užitočné vlastnosti

Jačmeň má bohaté chemické zloženie, podrobnosti nájdete v tabuľke.

názov Množstvo látky v 100 g produktu (z dennej hodnoty)
proteíny 10,96%
tuky 3,48%
sacharidy 39,44%
vláknina 72,5%
vitamín B1 28,8%
vitamín B2 10,3%
vitamín B6 19,8%
kyselina nikotínová 25,8%
kyselina pantoténová 9,8%
magnézium 35,4%
železo 20,3%
selén 46,0%
fosfor 38,6%
draslík 14,6%
meď 51,5%

Kalorický obsah 100 g produktu je 288 kcal.

Aký druh rastlín je jačmeň: opis a vlastnosti

Ako to rastie

Priemer dozrievania ucha trvá v priemere až tri mesiace.... Priaznivá teplota pre výsadbu rastlín je + 1 ... + 3 ° C, ale zrno dozrieva iba pri + 20 ° C. Odrody pestované pri nízkych teplotách sú určené pre severné a vysoké horské oblasti Ruska. V príjemnom prostredí dosahuje zrno dĺžku 8 mm.

Mimochodom. Jačmeň sa pestuje v Rusku, Bielorusku, na Ukrajine a za polárnym kruhom. Vo voľnej prírode sa obilie nachádza od Tibetu po severnú Afriku.

Druhy a odrody

agronómovia rozdeliť jačmeň na tieto druhy:

 1. Jar - používa sa na získanie jačmeňa a perličkového jačmeňa, múky a kávovej náhradky. Tento druh zrna sa považuje za skorú plodinu, preto sa v určitých časoch zasieva, aby sa nestratila pôsobivá časť úrody. Jarná cereálie je odolná voči škodcom.
 2. zimné - odolné voči suchu, má krátku vegetačnú sezónu: dozrieva o 10 - 12 dní skôr ako pšenica ozimná. Plodina má dobré krmovinové vlastnosti a vysoký výnos zŕn. Taký jačmeň sa používa na výrobu múky, obilnín, ale veľká časť pestovaného zrna sa používa na kŕmne účely. nevýhoda zimné cereálie - nedostatok odolnosti proti chladu: rastlina zomiera pri teplotách pod -12 ° C.

Populárne odrody

Najobľúbenejšie odrody napríklad:

 1. Priazovsky - má čiastočne vztýčené puzdro a valcové stredne veľké ucho. Stredná sezóna: vegetačná sezóna je 71–87 dní. Odroda je odolná voči suchu a rôznym škodcom. Má vysokú výživovú hodnotu. Distribuované po celom Rusku.
 2. Helios - kríky sú vzpriamené a dosahujú výšku 70 - 80 cm. Odroda má vysokú odolnosť voči suchu, stabilnú produktivitu v rôznych zemepisných šírkach.Z 1 hektára vysadených semien sa zozbiera priemerne 8000 kg obilnín. Odporúča sa na pestovanie v regióne strednej čiernej Zeme.
 3. Mameluk - má valcovitý dlhý ucho slamovo-žltej farby, predĺžené vrúbkované chrbty. Odroda bola vyšľachtená na území Krasnodar krížením triumfu a Tempa. Jačmeň predčasne dozrievajúci: dozrieva za 65–85 dní. Je zaradený do zoznamu odrôd hodnotnej kvality, má vysoký výnos, dobre znáša sucho.
 4. Duncan - vyvinuté pomocou nanotechnológií v Kanade v roku 2012. Používa sa na výrobu obilnín a na kŕmenie hospodárskych zvierat. Jačmeň má výšku 100 cm a má 14 stoniek. Počet zŕn v uchu je viac ako 250 kusov. Kanadský jačmeň bol vysiaty 10 rokov za sebou, pričom nestráca svoje prospešné vlastnosti. Rastlina dobre znáša sucho, vydrží + 60 ° C, je odolná voči hubovým chorobám, kyslému dažďu a slanosti pôdy. Duncan nenávidí burinu.
 5. Aký druh rastlín je jačmeň: opis a vlastnostiVakula (fotografia napravo) - polostranné kríky, dosahujúce dĺžku 70 - 80 cm. Kultúra sa ľahko prispôsobuje rôznym typom pôdy, poskytuje dobré klíčenie. Priemerná úroda v čiernomorskej oblasti je 33,7 c / ha. Pestovateľská sezóna je 69–85 dní. Zrná obsahujú až 13% bielkovín. Odroda sa používa hlavne na výrobu piva a na kŕmenie hospodárskych zvierat.
 6. Archa - jačmeň ozimný. Polopriame kríky, krátke valcové uši. Odroda dozrieva do 275 dní. Produktivita - 64 kg / ha. Odolné voči uvoľneniu, uloženiu, mierne náchylné na sucho. Zrná obsahujú 13,3% bielkovín. Odporúča sa pre oblasť severného Kaukazu.
 7. Selena Star - má rozprestreté kríky a čiastočne vztýčené valcové uši. Dosahuje výšku 1 m. Odroda je odolná voči mnohým chorobám a škodcom, nie je náchylná na útek. Doba zrenia je 285 dní.
 8. Borisfen - kríky strednej výšky (94 - 100 cm), uši so slabým voskovým kvetom alebo bez neho. Produktivita - 75 kg / ha. Zrná sú bohaté na bielkoviny. Odroda má silnú imunitu proti chorobám. Zrno dozrieva za 288 dní.

Zapíšte si:

Ako vyrobiť slad z jačmeňa

Ječmenné recepty jačmeňa

Ako klíčiť jačmeň a na čo je určený

Priaznivé vlastnosti

Bohaté zloženie jačmeňa z neho robí hodnotné zdravé jedlo... Hlavné vlastnosti obilnín:

 • aktivuje mozog, posilňuje nervový systém;
 • zlepšuje metabolizmus;
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi;
 • jemne a starostlivo čistí telo od toxínov a toxínov;
 • robí pokožku pružnou a elastickou;
 • spomaľuje proces starnutia;
 • spevňuje zuby, kosti a nechty;
 • podporuje chudnutie, udržiavanie hmotnosti;
 • pri pravidelnom používaní zvyšuje imunitu, má tonizujúci účinok;
 • má diuretický, vykašliavací a protizápalový účinok.

Odvar z obilnín sa používa, keď zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu.

Aký druh rastlín je jačmeň: opis a vlastnosti

prihláška

Cereálie sa používajú na výrobu jačmeňa a perličkového jačmeňa., z ktorých každý je bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály.

Rastlina obsahuje veľké množstvo bielkovín a uhľohydrátov, preto sa často používa ako krmivo pre domáce zvieratá. Jačmeň sa v takýchto odvetviach používa:

 • kozmetika - vyhladzuje vrásky, napína a zvlhčuje pokožku;
 • ľudová medicína - na liečbu gastrointestinálnych patológií (gastritída, kolitída, žalúdočné a dvanástnikové vredy), na gynekologické choroby, kašeľ, bolesť v krku, vysoká teplota ako antipyretikum;
 • varenie - ako jedna zo zložiek alkoholického nápoja.

Jedlá s pridaním jačmeňa alebo perličkového jačmeňa majú osobitnú chuť... Preto sa obilnina pridáva do polievok a príloh (najmä v materských školách, školách a nemocniciach).

Škody a kontraindikácie

Pri nesprávnom spracovaní, skladovaní alebo varení zŕn produkt narušuje tráviaci trakt, môže spôsobiť otravu. Napríklad vo vlhkej miestnosti sa stafylokoky a ďalšie patogénne baktérie množia na rastline.

Dôležité! Cereálna kultúra je kontraindikovaná na použitie v prípade jej individuálnej intolerancie, najmä gluténu (jej obsah v jačmeni je až 2,3%).

záver

Jačmeň je obilnina, ktorá sa používa v rôznych priemyselných odvetviach: na výrobu obilnín a múky, ako krmivo pre hospodárske zvieratá, v kozmetike, ľudovom liečiteľstve a pivovarníctve. Vďaka bohatému chemickému zloženiu zŕn sú pre človeka užitočné a výživné.

Mnohé odrody jačmeňa sú odolné voči suchu, teplu, rôznym škodcom a chorobám. Cereálie sú nenáročné a vytrvalé, pri pestovaní je hlavnou vecou pravidelné odstraňovanie buriny a zabránenie vystaveniu nízkym teplotám.

Pridať komentár

záhradné

kvety