Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

Každý vie, čo je jačmeň. Ak sa do tohto slova pridá „krmivo“, táto veta nadobúda iný význam. V článku sa dozviete všetko najdôležitejšie o kŕmnom jačmeni: jeho vlastnosti, typy, výhody, poškodenie a použitie. Povieme vám, či je možné kŕmiť jačmeň pre kačice, či je možné kŕmiť kozy jačmeňom a oveľa viac.

Krmivo jačmeňa - čo to je

Krmivo je spracované časti rastlín (stonky, listy atď.), Ktoré sa používajú na kŕmenie hospodárskych zvierat, koní a vtákov. keď sa pridáva do denných jedál. Kŕmny jačmeň sú spracované časti tejto plodiny.

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

charakteristický

Krmivo sa používa výlučne na poľnohospodárske účely... Nemalo by poškodzovať zdravie hospodárskych zvierat a vtákov. Akékoľvek krmivo obsahuje nečistoty, malé škodce a nízko kvalitné zrno, preto existuje GOST s normami a vlastnosťami pre kŕmny jačmeň. Viac informácií nájdete v tabuľke.

index Norma a charakteristiky
Vôňa Podobné ako zdravý jačmeň. Nie je povolený sladový, zatuchlaný, plesnivý plesnivý zápach
farba Podobné ako celý jačmeň
podmienka Iba nezohrievanie
vlhkosť Najviac 15,5%
Prítomnosť kontaminácie Možné zamorenie kliešťami nie je vyššie ako druhý stupeň, inak zdravé zrno
Obsah minerálnych nečistôt Nie viac ako 1%
Prítomnosť pokazených zŕn medzi odpadmi Nie viac ako 1%
Obsah škodlivých nečistôt Nie viac ako 0,2%
Škodlivé prímesi semien rôznofarebných uzlíčkovcov, plazivej horkosti, fúzy a námeľa Nie viac ako 0,2%. Prítomnosť šedej trichodesmy a pubertálneho heliotropu v zmesi semien nie je povolená
Prítomnosť kohúta v koši Nie viac ako 0,5%
Iná prímes zŕn: pšenica, kukurica, ovos a iné Nie viac ako 15%
Obsah zŕn infikovaných hubami Fusarium Nie viac ako 1%

Výhody kŕmneho jačmeňa

Pri výrobe krmovín sa čiastočne strácajú prospešné vlastnosti jačmeňa... V poľnohospodárstve sa nepoužíva ako samostatný „produkt“. Je užitočný ako súčasť kŕmnych zmesí, pomáha zlepšovať zdravie hospodárskych zvierat, normalizuje jeho životne dôležitú činnosť.

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

Zvieratá a vtáky ľahšie znášajú zimu, keď sú v stánku, menej často ochorejú... Produkcia vajec sa zlepšuje u vtákov, ošípaných - kvalita mäsa a sadla, kravy dávajú viac mlieka, kone sú odolnejšie.

Poškodenie krmiva jačmeňa

Kŕmny jačmeň sa používa ako doplnková látka k trvalej strave hospodárskych zvierat v čistenej a spracovanej forme. Jesť celé zrná môže zabíjať zvieratá a vtáky. Nemôžete dať jačmeň napadnutý škodcami, zhnité, zhnité, nakladané hnojivami.

Pri nákupe obilia si preštudujte jeho externé parametre, požiadavky v súlade s GOST v certifikátoch kvality... Krmivo nie je vhodné pre potravinársky priemysel. Človek to nemôže jesť, pretože spôsobuje zápal gastrointestinálneho traktu.

Zaujímavé na webe:

Jednoduché recepty jačmeňa mesačného svitu

Ako vyrobiť slad z jačmeňa doma

Výhody a poškodenia kávového nápoja vyrobeného z jačmeňa

Chemické zloženie a vlastnosti

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňomJačmeň obsahuje:

 • aminokyseliny - lyzín, metionín, cystín, valín, izoleucín, fenylalanín;
 • celulóza;
 • proteíny;
 • vitamíny D, E, skupina B a karotén;
 • cukor a škrob;
 • vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, síra, meď, zinok, mangán, kobalt, jód.

Zloženie kŕmneho jačmeňa je vhodné na kŕmenie hospodárske zvieratá a vtáky ako súčasť kŕmnych zmesí.

Ako rastie kŕmny jačmeň

Šesťradový jačmeň sa pestuje na výrobu krmovín... Na každej línii hrotu hrotu sú tri zrná, po stranách sú malé a zakrivené. Výťažok zŕn závisí od typu a úrodnosti pôdy a od vonkajších faktorov: svetla, teploty, vlhkosti.

Na pestovanie tejto plodiny je vhodná nekyslá chernozemová pôda.... Živiny a vlhkosť by mali ľahko preniknúť do zeme. Krmný jačmeň vyrastá najlepšie na juhu krajiny, kde sú denné hodiny dlhšie. Optimálna priemerná teplota pre dobré klíčenie a úplnú zrelosť je +20… + 22 ° C.

Krmivo jačmeňa je náročné na príjem vlhkosti počas klíčenia a hlavného rastu... Pomáha udržiavať vlhkosť, zavádzanie minerálnych a organických hnojív. Obilie nechce rásť na rovnakom mieste tri roky. Najlepšími predchodcami jačmeňa sú zimné raže, zemiaky a strukoviny (cícer, šošovica, hrach).

Pozor! Územia Stavropol a Krasnodar sú lídrami vo všetkých vyššie uvedených parametroch pre pestovanie kŕmneho jačmeňa.

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

Druhy krmovín

Krmivo je rozdelené do dvoch skupín:

 • koncentrované - obilie a obilniny. Sú bohaté na mikroživiny, výživné a pridávajú sa do denných potravín;
 • surové - seno, slama, siláž, tráva. Je to nezávislé krmivo pre kone a hovädzí dobytok.

Ako sa na farme používa krmivo

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňomJedinou úlohou kŕmneho jačmeňa je doplnková látka k obvyklému krmivu pre hospodárske zvieratá a hydinu... Prednedávnom sa však v obchodoch objavili pekárenské výrobky, ktoré obsahujú kŕmne zrno.

žiadny nepredstavuje výživovú hodnotu pre ľudí a pridáva sa s cieľom znížiť náklady na chlieb... Obsahuje veľa lepku, preto je kŕmna jačmenná múka viskózna a je ťažké ju piecť. Hotový chlieb sa rozpadne a veľa sa rozpadne.

Existuje názor, že nízko kvalitné zrno jačmeňa sa používa aj v pivovarníckom priemysle, ale je to mýtus.... Vlastnosti požadované pre slad sa nenachádzajú v krmivovom jačmeni. Pivovarníci budú tráviť svoj čas a peniaze, ale nedostanú kvalitné pivo.

Použitie krmovín ako krmiva pre hydinu a hospodárske zvieratá

Poskytovať výživné krmivo pre zvieratá a hydinu, dodržujte podmienky:

 1. Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňomPri kúpe jačmeňa sa uistite, že v ňom nie sú žiadne hnedé jadrá. Nemôžeme kŕmiť hovädzí dobytok a hydinu zhnitým zrnom.
 2. Krmný jačmeň je nerafinované zrno, jeho jadrá sú v hrubom obale. Zvieratá alebo vtáky môžu poškriabať hrdlo alebo pažerák. Kŕmny jačmeň musí byť pred použitím mletý alebo klíčený.
 3. Krmivo nepodávajte ako samostatné krmivo. Obsahuje veľa uhľohydrátov, ktoré môžu viesť k nárastu hmotnosti. U vtákov s nadváhou sa zníži produkcia vajec a ošípané budú mať problémy s počatím a produkciou potomstva.

Kŕmny dobytok a hydina by mali byť vyvážené pomerom bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov a minerálov. Iba tak bude ich telo normálne fungovať a gastrointestinálny trakt bude fungovať ako hodiny.

Môžu sa kŕmiť kačice

Jedia kačice kŕmny jačmeň? Samozrejme, môžete ho dať kačkám všetkých vekových skupín... Mladé výhonky je potrebné kŕmiť zrnom drveným bez škrupiny. Denná dávka by mala predstavovať 20 - 40% z celkového množstva krmovín. Neodporúča sa podávať viac, pretože vláknina obsiahnutá v škrupine zaťažuje tráviaci trakt a kačice zomierajú.

Dospelé kačice môžu byť kŕmené celozrnným obalom... Klíčenie alebo máčanie je povolené.

Pozor! Zrno by malo byť namočené vo vode najmenej 10 hodín.

Je možné dať husi

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňomHusi nemajú radi jačmeň, pretože majú špecifickú chuť.... Musíte ich zvyknúť na toto zrno od veku kurčiat.

Krmivo pre mladé zvieratá (housata do 20 dní) - vajce zmiešané s drveným, lúpaným jačmeňom alebo iným zrnom.Ak sa fólia neodstráni, prilepí sa na pažerák, upchá sa a goslingi zomrú. Denná dávka predstavuje 40% z celkového množstva krmiva.

Dospelé vtáky jedia toto zrno celé alebo mleté ​​do stavu múky... Jačmeň stimuluje rast peria, ale kvôli nedostatku bielkovín nie je vhodný ako denné krmivo. V potrave dospelej husi by nemalo predstavovať viac ako 30 - 40% celkového krmiva. Pri tomto kŕmení sa vytvorí dostatočné množstvo mäsa. Je to potrebné, ak sa vták pripravuje na zabitie. Klíčiace zrná jačmeňa sú dobré aj pre husi.

Ako správne klíčiť zrno pre krmivo pre hydinu

Naklíčené zrno sa pestuje za 3-4 dni a dať vtákom po celý rok:

 1. Sú vyrobené z kovu (nehrdzavejúcej), preglejky alebo drevených debien s hĺbkou 4 cm.
 2. Do nich sa nalieva zrno, ktoré nedosahuje stranu 1 cm.
 3. Nalejte do vody, dajte krabice na seba na tmavom mieste.
 4. Akonáhle sa objavia výhonky, škatule sa prenesú na svetlo.
 5. Keď grény dosiahnu výšku 8 až 10 cm, horná časť sa odreže.
 6. Zostávajúce zrno sa zalie a po 3 dňoch sa objavia nové výhonky.
 7. Z každej škatule sa zozbierajú tri plodiny a potom sa zrno vyhodí.

Zelenina sa krája tesne pred kŕmenímaby nezmizol.

O ďalších krmovinách:

Čo je kŕmna kukurica

Čo je kŕmna repa a ako ju pestovať

Jedia kozy

Krmivo jačmeňa odporúča sa dať mladým zvieratám získať vysokokvalitnú hmotu a laktujúcim zvieratám zvýšiť laktáciu.

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

Kozy ako prežúvavce, je lepšie kŕmiť koncentrovaným krmivom... Krmné zmesi sú vhodné pre svoju výživu. Základom stravy je jačmeň, pretože obsahuje veľké množstvo vlákniny, bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Jeho denná spotreba v kozách je 300 - 400 g, čo predstavuje až 70% celkového objemu potravín.

Dávajú zrno zbavené filmov drvením, mletím alebo drvením... To zlepšuje jeho absorpciu v zažívacom trakte.

Referencie. Krimpovanie - drvenie zrna na vločky. Ich maximálna hrúbka je 1,8 mm. Zrná s obsahom vlhkosti najmenej 35% sú drvené.

Je možné dať ošípané

Ošípané sú z hľadiska výživy nenáročné zviera... Vytvára sa jej strava a zavádza sa kŕmny jačmeň v závislosti od veku a cieľov kŕmenia. Priemerný obsah kŕmneho jačmeňa v krmive pre ošípané je 70%.

Pre ciciaky a mladé zvieratá je toto zrno vhodné ako stimulátor rastu... Počas puberty ošípaných sa jej množstvo zníži alebo nahradí inou plodinou. Jeho použitie znižuje plodnosť a zabraňuje aktívnej reprodukcii. V dôsledku vysokého obsahu uhľohydrátov pribúda na váhe rastúce prasiatko a vyvíja sa obezita. Jačmeň znižuje príťažlivosť u žien a sexuálnu aktivitu u mužov.

Kto môže byť kŕmený kŕmnym jačmeňom

V rámci prípravy na chov Kŕmenie krmovinovým jačmeňom znižuje kvalitu spermií so znižujúcim sa počtom aktívnych spermií. Ak zvieratá „chodia“ a samica otehotnie, je možné, že bude ťažká práca a menej plodov. Počas tohto obdobia sa jačmeň vyberie z potravy a zmení sa na iné zrno.

Počas laktácie sa obnoví kŕmenie krmovín... Telo ošípaných sa rýchlo zotavuje, zlepšuje sa trávenie a mlieko sa stáva mastným a výživným. To všetko má priaznivý vplyv na potomstvo.

Ak je konečným cieľom chovať zvieratá „na sadlo“, je jačmeň, ktorý obsahuje veľké množstvo bielkovín, optimálnym krmivom pre ošípané. Podporuje rast tukových buniek, takže tuk bude mať silnú vrstvu mäsa.

Pri kŕmení ošípaných klíčeným jačmeňom sa vyvíja tráviaci systém, znižuje chorobnosť a úmrtnosť, znižuje dávku koncentrovaného krmiva.

výsledok

Teraz viete, aká je hodnota a užitočnosť kŕmneho jačmeňa pri kŕmení hospodárskych zvierat a vtákov. Cena tohto zrna v Rusku nie je vysoká, ale nesleduje lacnosť: pred nákupom vždy požiadajte o osvedčenia o kvalite.

Krmivo používajte správne pri kŕmení zvierat, nenechajte ho leniviť.Pamätajte, že akékoľvek kŕmne zrno je prídavnou látkou do vášho zvyčajného krmiva. Iba vyváženým kŕmením zvierat a vtákov získate požadovaný výsledok.

Pridať komentár

záhradné

kvety