Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Zrno ciroku je jednou z najstarších obilnín. Dnes je to jedna z piatich najobľúbenejších rastlín na svete a stále viac poľnohospodárov sa na ňu pozerá. Kultúra si zaslúži osobitnú pozornosť vlastníkov pôdy, najmä tých v južných a suchých oblastiach.

Čo je cirok zrna

Cirok je viacúčelová plodina... Najrozšírenejšie sú tri hlavné typy: zrno, metla a cukor... Rastlina je pre väčšinu obyvateľov známa ako surovina na výrobu tradičných metiel.

Medzitým sa pestovanie kultúry rozširuje.

Obilniny sú odrody, ktoré sa pestujú na účely získania obilia.

Schopnosť ľahko vydržať teplo a suché počasie je spôsobená originalitou koreňového systému rastliny - je veľmi výkonná a vyvinutá, je schopná rýchlo absorbovať značné množstvo vody. Výška stonky - od 50 cm do 1,5 m.

V štádiu 5-6 listov sa objavia nové výhonky v klíčku a pri 7-8 je rast stonky významne zrýchlený až do okamihu vytvorenia a uvoľnenia lamel. Rastlina má čas kvetu 7-10 dní.

Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Zrno je okrúhle, niekedy mierne oválne, lysé alebo zjazvené, ľahko sa drví. Hmotnosť tisíc semien je od 20 do 30 g. V panici sa tvorí od 1600 do 3500 semien. Odrody potravín sú obyčajne biele, bez arómy tanínov.

Je možné zasiať cirok pomocou bodkovanej metódy s rozstupom riadkov 60 - 70 cm, potom náklady na osivo na siatie budú 10 - 14 kg na 1 hektár. Pri výsadbe môžete tiež použiť metódu štvorcového hniezda podľa schémy 70 x 70 cm, keď sú do hniezda umiestnené štyri až šesť semien; potom sa spotreba zníži na 6-10 kg na hektár.

Dôležité!Pri výpočte potrebného množstva semien ciroku musíte vziať do úvahy ich klíčivosť v teréne. Koniec koncov, laboratórne klíčenie je zvyčajne veľmi vysoké a môže dosiahnuť 95%, zatiaľ čo skutočná klíčivosť poľa je iba 19%.

Pestovateľská technológia

Pestovateľská technológia vyžaduje dôkladnú prípravu pôdy pred výsadbou vrátane vyrovnania povrchu pôdy, odstránenia burín a zabezpečenia optimálnej vlhkosti pôdy. Cirok nie je náročný na pôdu: sú vhodné ľahké, ťažké a slané. V tomto prípade sa najvhodnejšia pôda považuje za vlhkú, voľnú, dostatočne zahriatu a prevzdušnenú. Na začiatku jari sa pred zasiatím uskutoční jeden alebo dva orby a brány.

Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Obohatenie pôdy

Pokiaľ ide o kŕmenie ciroku, je to veľmi náročné. Najlepšie reaguje na kladenie hnojív pod pluh:

 • dusík je potrebný pre rastlinu počas obdobia intenzívneho rastu a tvorby listnatej hmoty;
 • fosfor - ako regulátor metabolických procesov v období tvorby koreňov, kvitnutia a plodu;
 • draslík podporuje produkciu cukru.

Použitie dusíkatých hnojív spolu s hnojivami fosforu má zlý vplyv na životaschopnosť a klíčenie semien. Hnojenie je potrebné aplikovať osobitne, ako aj hlbšie ako semená. Pri tejto metóde starostlivosti môže výťažok rásť až trikrát.

Pri príprave pôdy na siatie sa používa aj hnoj. Je optimálne položiť ju na jeseň alebo počas prípravy na sejbu na jar, lokálne a hlboko mierne od miesta siatia.

Dôležité! Nepreceňujte množstvo minerálnych hnojív odporúčané výrobcami, môže to byť dôvod akumulácie toxických látok v zrne.

Ošetrenie osiva

Pred výsevom sa príprava semien začína niekoľko týždňov pred výsevom. Nakladajú sa vopred, aby chránili rastlinu pred napadnutím hubovými a bakteriálnymi infekciami a zničili patogénnu mikroflóru, ktorá má veľmi negatívny vplyv na rast rastlín. Je lepšie zvoliť kombinovaný prípravok na leptanie, napríklad „Fentiuram“, ktorý tiež pomáha proti škodcom v pôde.

Dnes sú populárne prípravky, ktoré umožňujú ošetrenie semien polosuchým spôsobom. Za týmto účelom sa na 1 tonu semien odoberie 5 až 10 litrov vody, 1,5 až 2 kg kombinovaného obväzového činidla, 150 g rozpustného skla.

Dôležité! Bolo vedecky dokázané, že obaľovanie osiva pred siatím zvyšuje klíčenie o 46% na 67%.

Optimálna doba výsevu

Čas výsevu ciroku sa začína vtedy, keď priemerná teplota pôdy za deň v hĺbke 10 cm dosiahne + 14 ... + 16 ° С. Pri tomto teplotnom režime sa plodiny objavia asi za dva týždne, keď teplota stúpne na +25 ° C a viac - skôr ako za týždeň.

Dôležité! Výsadba ciroku v nevyhrievanej pôde nie je povolená. V tomto prípade semená hnijú, neklíčia a zarastú burinou.

Výsevná metóda

Z jarných plodín má cirok najmenšie semená, ktoré sa v rôznych odrodách výrazne líšia hmotnosťou. Na zistenie hmotnosti výsevku je potrebné zohľadniť hustotu rastlín na hektár a šírku medzi riadkami, najmä v prípade huňatých odrôd. Výsev je v priemere 10 - 14 kg na 1 hektár, čo je 160 - 170 tisíc rastlín.

Pri výpočte rýchlosti treba brať do úvahy nie laboratórne, ale klíčivosť poľa, ktorá je niekoľkokrát nižšia.

Pri sejbe musí byť pôda vlhká, semená sa nesmú hlboko zasadiť. Pri hlbokom zasiatí semien malého ciroku sa doba klíčenia zvyšuje, rastliny sú slabé a nestabilné na nepriaznivé poveternostné podmienky.

Hĺbka výsevu:

 • 7 cm - optimálne za priaznivých poveternostných podmienok;
 • 10-12 cm - s príliš suchou ornicou;
 • 4 cm - na zavlažovanej pôde alebo ak je pôda veľmi vlhká.

Vysoký výnos sa dá zbierať s pomerne malou šírkou medzi radmi - 50 - 70 cm, pretože v takýchto podmienkach je rastline lepšie zásobovaná výživou.

Starostlivosť o plodiny

Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Táto fáza pozostáva z niekoľkých postupných činností:

 1. Zhutnenie pôdy so špeciálnymi krúžkami, čím sa vytvorí mulčovacia vrstva.
 2. Hrabanie sa vykonáva päť dní po vysiatí, aby sa odstránili buriny.
 3. Ak sa po zasiatí chlad vrátil a plodiny nevystúpili viac ako 2-3 cm po 10 dňoch, znova sa zavŕšia. Pri prvom trýznení sa burina ničí o 60%, v druhom o 85%.
 4. Ak sa na povrchu pôdy vytvorila kôra, musí sa uvoľniť tak, aby neprekážala vzniku sadeníc. Hrabanie sa vykonáva skôr, ako sa objavia klíčky; ak už klíčenie nastalo, kôra sa odstráni rotačnými plecami.
 5. V budúcnosti sa uličky ošetrujú kultivujúcimi. Zároveň dochádza k uvoľňovaniu, zachovaniu pôdnej vlhkosti, prevzdušňovaniu pôdy, ničeniu lariev škodcov a súčasnému nanášaniu hnojív.

Regulácia buriny, škodcov a chorôb

Najnebezpečnejšie buriny sú štetiny. Počas klíčenia ciroku sa táto rastlina ľahko ničí trením. V budúcnosti sa burina stane odolnou voči takémuto ošetreniu a bude odolná voči niektorým herbicídom. Chemické ošetrenie Agritoxom, 2.4D, 2M-4X, ho pomôže zničiť.

Cirok je celkom odolný voči škodcom a chorobám. Niekedy plodiny trpia a jesť to môžu škodcovia, ako sú vošky, lúky, bavlníky, drôty a nepravé drôty. Spôsobujú značné poškodenie plodín, hltajú mladé lístie, stonky a zrno. Na boj proti hmyzu používajte ošetrenie insekticídmi „Operkot“, „Zenith“, „Bi-58“.

Dôležité! Spracovanie sa vykonáva v prísnom súlade s pokynmi v súlade so všetkými bezpečnostnými normami.

V prípade hromadnej invázie lariev sa na plodiny postriekajú biologické prípravky „dendrobacilín“ a „lipidocid“.

Cez jeho relatívnu odolnosť je cirok príležitostne ovplyvnený chorobami, ako sú napríklad hniloba listov, hrdza, úsmev, hniloba stoniek, helminthosporium, fusárium a alteraria, ktoré významne znižujú výnosy.

Aby ste predišli infekcii, musíte včas vysadiť zvyšky rastlín, dekontaminovať pôdu a osivo pred vysadením.

žatvy

Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Zber ciroku sa začína v septembri, keď dosiahne úplnú zrelosť a požadovaný obsah vlhkosti, ktorý by nemal byť vyšší ako 25 - 30%.

Zber sa uskutočňuje priamym kombinovaním s použitím konvenčného obilného kombajnu na zber malých semien. Zároveň sa zníži obrat na 500 - 600 za minútu, takže zrno sa nedrtí.

Mlátené zrno sa okamžite očistí od zvyškov rastlín, v prípade potreby sa vysuší a uskladní.

Pozor! Zber ciroku by sa nemal odložiť až do októbra v nádeji, že počas tohto obdobia bude mať nižší obsah vlhkosti. Je možné opätovné vstreknutie kvapaliny a zhoršenie kvality zrna.

Aplikácia ciroku zŕn

Oblasť použitia obilné plodiny sú teraz veľmi rozsiahle.

V chove zvierat

Cirok je súčasťou potravinových koncentrátov používaných na kŕmenie ošípaných, krav, koní a hydiny. Nutričná hodnota ciroku zŕn v množstve bielkovín presahuje kukuricu a je ekvivalentná jačmenu. Súčasne je výnos ciroku vyšší ako výnos jačmeňa, takže jeden hektár ciroku môže produkovať dvakrát toľko bravčového mäsa ako z 1 hektára jačmeňa.

Zrná ciroku obsahujú až 15% bielkovín, približne 70% škrobu a 4% tuku. Cirok sa úspešne používa na výkrm ošípaných a hospodárskych zvierat, jeho celkové percento v krmive by malo byť až 50%.

U hydiny

Zrná ciroku obsahujú štyrikrát viac draslíka, 1,5-krát viac vápnika a 1,3-krát viac horčíka ako kukurica. Uvedené stopové prvky prispievajú k tvorbe škrupín a kostí. Výsledkom je, že pri kŕmení ciroku sa môže produktivita hydiny zvýšiť až o 30%.

V chove rýb

Použitie ciroku vo výške 20% z celkovej hmotnosti krmiva na kŕmenie rybníkov môže významne zvýšiť produkciu a úlovok živých rýb. Používanie ciroku v procese chovu rýb zvyšuje návratnosť investícií, zatiaľ čo výživná hodnota krmiva ciroku nie je horšia ako obilniny.

Referencie. Zavedenie ciroku do kaprovej stravy znižuje spotrebu krmiva až o 50%.

V alkoholovom priemysle

Zrná ciroku obsahujú až 74% škrobu potrebného na výrobu etanolu. Má výrazne vyšší výnos v porovnaní s ostatnými obilninami (cirok - 60 - 100 c / ha, kukurica - 50 - 60 c / ha), ktoré sa používajú pri výrobe alkoholu.

Takto sa výrazne znížia náklady na vyrobené výrobky.

Pivo z ciroku

Pivo z ciroku chutí takmer rovnako ako pivo z jačmeňa, zatiaľ čo jeho cena je o 85% lacnejšia. Má originálnu zamatovú chuť a nezvyčajnú príjemnú vôňu.

V potravinárskom priemysle

Čo je cirok zrna, vlastnosti jeho použitia a kultivácie

Zrno ciroku má vysokú výživovú hodnotu, obsahuje bielkoviny, veľa vlákniny, ako aj železo, vitamín B6 a ďalšie užitočné látky.

Cereálny cirok, ktorý vytvorili moderní chovatelia, má veľký potenciál na použitie vo výžive ľudí. Jedná sa o nové zrno, ktoré obsahuje živiny potrebné pre zdravú výživu. Môže sa používať na výrobu obilnín, polievok, príloh, pudingov atď.

Čirokový škrob sa čoraz viac používa v potravinárskom priemysle, pretože nemá nepríjemnú dochuť typickú pre kukuričný škrob.

Pigmenty z ciroku ciroku sa používajú ako farbivá v potravinárskom priemysle.

Vosk najvyššej kvality sa vyrába z trupov zrna ciroku.

záver

V neustále sa meniacich agroklimatických podmienkach môže byť ťažké získať úplnú úrodu z tradičných obilných plodín. Za týchto podmienok je dôležité pestovať rastliny, ktoré optimálne využívajú vlhkosť, dobre tolerujú sucho a nevyžadujú veľké náklady na hnojenie. Čirok je práve taká plodina.

Pridať komentár

záhradné

kvety