Aký je výnos kukurice na hektár: priemer, vplyv druhu odrody alebo hybridu a ďalšie faktory

Kukurica je jednou z hlavných západných plodín. V európskych a najmä v amerických zemepisných šírkach sa táto obilná rastlina vyznačuje výnosom. V Rusku pestovanie kukurice neprináša také úspešné výsledky, ale s kompetentným prístupom, dodržiavaním kultivačných technológií a výberom najplodnejších odrôd môžete získať dobrú úrodu.

Aký je výnos kukurice na hektár

kukurica viac náladový ako mnoho kultúr, na ktoré sme zvyknutí v strednom pruhu. To priamo ovplyvňuje úrodnosť výsadby.

Aký je výnos kukurice na hektár: priemer, vplyv druhu odrody alebo hybridu a ďalšie faktory

Rastové fázy

Pri kukurici existuje toľko ako šesť rastových fáz.

Vznik sadeníc

Za dobrých poveternostných podmienok táto fáza trvá 7-8 dní, v zlom počasí 15-16 dní... Počas tohto obdobia sa nadzemná masa zelene aktívne rozvíja, ale väčšina zdrojov sa venuje rastu koreňového systému.

Vzhľad panicles

V tejto fáze kultivácie sa pozoruje najväčší nárast zelenej hmoty... V teplom slnečnom počasí môže byť dynamika 10 až 12 cm za deň. Vytvorí sa lamela v rôznych odrodách inak:

 • skoré zrenie - vo fáze 4-7 listov;
 • v polovici sezóny - 5-8 lístia;
 • stredne neskoro - 8-11 lístia.

Kvitnúce uši

tiež v tomto štádiu sa vytvárajú vlákna a dochádza k opeleniu piestov a tyčiniek... Kvetenstvo sa vyskytuje v:

 • skoré zrenie - vo fáze 7-11 listov;
 • v polovici sezóny - 8 - 12 listov;
 • stredne neskoro - 11-16 listov.

Po ukončení kvitnutia kukurica už nezrastie na zeleno, zostane rovnaká ako bola.

Mlieko v stave zrna

Počas tohto obdobia dozrieva kukurica až 75%hromadí užitočné organické prvky.

Zrelosť mliečneho vosku

Kukurica zmení farbu na žltú a dostane obvyklé pre spotrebiteľa vyhliadka.

Vosková zrelosť

Na konci tejto fázy klasy tvoria najväčšie množstvo sušiny.

Najdôležitejšie na určenie výnosu prvých 10 až 15 dní pred výskytom výhonkov a ďalších 20 dní pred kvitnutím a opelením heterosexuálnych rastlín. Ak v tejto chvíli padne zlé počasie (dážď, krupobitie, mráz atď.), Nemali by ste očakávať veľkú úrodu.

Priemerný výnos

V Rusku je priemerný výnos kukurica je 50 až 70 c / ha... Podľa oficiálnych údajov však tento ukazovateľ neprekračuje úroveň 35 - 45 c / ha, je to však už kvôli rôznym klimatickým podmienkam v krajine.

Aký je výnos kukurice na hektár: priemer, vplyv druhu odrody alebo hybridu a ďalšie faktory

Dôvodom takýchto nízkych výsledkov môže byť aj skutočnosť, že v Ruskej federácii nie je obvyklé umelo zavlažovať kukuričné ​​polia., živia sa iba prirodzenou vlhkosťou dažďa alebo podzemnej vody. Poľnohospodári na zavlažovanie kukurice uviedli, že by mohli dostať až 100 - 110 c / ha.

Dôležité! Je ťažké hovoriť o priemernom výnose v krajine, pretože sa používajú rôzne odrody a hybridy; okrem toho klimatický faktor neumožňuje vždy úspešne pestovať plodiny.

Ak je to možné, odporúčame vám skontrolovať štatistiku vášho regiónu. za posledné roky. Odvodením priemeru za posledných 3 až 5 rokov môžete získať približný štandard pre vašu oblasť alebo región.

Ako vypočítať približné číslo pomocou vzorca

Pre matematický prístup k výpočtu potenciálneho výnosu obilia je potrebné vykonať výpočty v niekoľkých krokoch:

Krok 1. Stanovenie výnosu zrna

Výťažok zrna 100 * hmotnosť zrna / hmotnosť celého klasu

toto vzorec vám pomôže určiť percentuálny pomer hmotnosti zŕn k uchu a zistite, koľko celej plodiny je vhodné na spotrebu.

Pozor! Môže sa použiť iba pre štandardné sejové plodiny podľa schémy 70x35 cm.

príklad... Na jednej rastline je iba jedno ucho, jej hmotnosť je 220 g, výťažok zŕn je 80%. To znamená, že vo vzdialenosti 70 x 35 cm bude jeho kŕmna plocha 2450 štvorcových metrov. cm alebo 0,245 sq. m.

Krok 2. Rozdelenie osiatej plochy počtom rastlín

Hustota rastlín na hektár 10 000 štvorcových metrov m / oblasť kŕmenia 1 rastliny

Nasleduje náš príklad: hustota rastlín na hektár: 10 000 štvorcových. m / 0,245 sq. m = 40 890 rastlín na hektár.

Aký je výnos kukurice na hektár: priemer, vplyv druhu odrody alebo hybridu a ďalšie faktory

Krok 3. Konečný výpočet hmotnosti obilia a uší

Ušný výnos = hmotnosť klasu * počet rastlín na hektár

Výťažok zrna výťažok ucha * výťažok zŕn / 100

Nasleduje náš príklad:

Produktivita uší = 220 (g) × 40 000 = 8,8 t / ha;

Výťažok zrna = balenie × W: 100 = 8,8 × 80: 100 = 7,04 t / ha.

Referencie. Bez prvého výpočtu úrody uší nebudete schopní získať úrodu obilia.

Faktory, ktoré to ovplyvňujú

Medzi hlavné aspekty znižovania úrody kukurice patria nasledujúce:

 1. Stupeň zamorenia polí burinami, druhy burín. Obzvlášť nebezpečné pre kukuricu sú bodľač poľný, tatársky šalát, bodľač poľný, bodliak poľný, biela gáza, obyčajný pikulnik, viditeľný pikulnik, bodliak bodliak späť, spoločný dvor, zelená štetina, chlpatá prosa.
 2. Striedanie plodín - plodiny predchádzajúce, ktoré boli v tejto oblasti v predchádzajúcich obdobiach, ako aj načasovanie ich zberu. Z dobrých predchodcov by sa mala odlíšiť zimná pšenica, strukoviny a melóny, viacročné trávy, zemiaky, vlčí bôb, ľan, od zlých - sudánska tráva, cirok, slnečnica.
 3. Úľava. pre pestovanie kukurice najlepšie sa hodia južné stepi.

Kukuricu odporúčame vysádzať na poliach chránených lesmi na severnej alebo severovýchodnej strane.... Pokiaľ ide o predbežné obrábanie pôdy, bez ohľadu na to, čo sa pestovalo a v akom čase, ako aj na ďalšie zbery burín, je potrebné vykonať strnné kultivácie dvakrát diskovým zariadením do hĺbky 8 až 10 cm.

Produktivita rôznych druhov kukurice

však Najvýznamnejším faktorom je výber odrody kukurice, pretože priamo určuje veľkosť budúcej úrody.

Odrody a ich výnos

Pre ruské klimatické podmienky sú najvhodnejšie odrody s predčasným dozrievaním a hybridy... Dokážu dozrieť ešte skôr, ako zasiahne mráz. Druhou výhodou sú vyššie výnosy ako úrody plodín v polovici sezóny a skorej zrelosti.

Pokiaľ ide o kukuricu siláž na kŕmenie zvieratpotom je najlepšie pestovať zmiešané plodiny... Mali by byť založené na odrodách s neskorým dozrievaním (napríklad ruské bursting 3, Polaris, Bashkirovets), aby greeny boli vlhké a šťavnaté. Odrody a hybridy v polovici sezóny a skoré dozrievania vrátane Brusnitsa, Maksaliya, Trophy F1, Jubili F1, Ladozhsky 191 okrem siláže tiež prinesú dobré uši.

Hybridy a ich výťažok

Skúsení agronómovia odporúčajú rozhodnúť sa v prospech hybridov, a nie prírodných odrôd. Keďže kukurica nepatrí medzi kľúčové plodiny stredného Ruska, hybridy sa ľahšie prispôsobujú miestnym podmienkam, pretože sú odolnejšie a nenáročné. Ich výnos je spravidla niekoľkokrát vyšší ako u bežných odrôd..

Najproduktívnejšie odrody a hybridy

Medzi odrody a hybridy s najvyššou výnosnosťou v Ruskej federácii patria:

 • Kolektívne 160;
 • Bemo 182;
 • Dokuchaevsky 250;
 • Corsair 315;
 • spirit;
 • Gourmet 121.

Aký je výnos kukurice na hektár: priemer, vplyv druhu odrody alebo hybridu a ďalšie faktory

Spôsoby, ako to zvýšiť

Na získanie najväčšej a najvyššej kvality úrody je potrebné:

 1. Analyzujte predpoveď počasia na 3-4 mesiace dopredu. Ak to nie je možné, najmenej po dobu 1 - 2 mesiacov, aby sa zabránilo najdôležitejšiemu štádiu vzniku klíčkov a kvitnutia pancier pred mrazom alebo dažďom.
 2. Vyberte si najvhodnejšie odrody pre váš región a uprednostňujte skôr zrelé hybridy.
 3. Pôdu predprípravte mechanicky, aby ste sa zbavili burín a zvyškov z predchádzajúcich plodín.
 4. Nezabudnite tiež predhnojiť minerálnymi a organickými hnojivami. Z ekologických potravín sa spravidla používa kravský hnoj zmiešaný s vodou v pomere 1: 5 pri rýchlosti 60–80 t / ha; z anorganického - amónneho, dusičnanu draselného a superfosfátu (8-12 kg / ha). Všetky tieto hnojivá sa aplikujú na pôdu po orbe a dokonca pred výsadbou semien. Na odstránenie zvyškových burín a prekurzorov sa musia pred výsadbou použiť herbicídy. V prípade kukurice sú najvhodnejšie prípravky „Prima“, „Disulam“, „Agent“ (pre dvojklíčnolisté buriny), „Chester“, „Monsoon“, „Miladar“ (pre obilné buriny).

záver

Ak chcete úspešne pestovať úrodu kukurice, musíte venovať osobitnú pozornosť nasledujúcim krokom. Dôkladná príprava pôdy: odstránenie buriny a zvyškov predchádzajúcich plodín pestovaných na rovnakom mieste, ako aj zavedenie komplexných hnojív. Výber odrody: Ak pestujete svoju vlastnú kukuricu, vyberte odrody, ktoré dozrievajú dozadu; ak ide o krmivo pre zvieratá, kombinujte odrody skorého, stredného a neskorého zrenia. Pokúste sa zvoliť čas na siatie tak, aby v nasledujúcom mesiaci bolo zaručené teplé a slnečné počasie. Potom sa objavia sadenice a kvitnutia za najvýhodnejších podmienok, pretože objem úrody závisí od tejto fázy.

Pridať komentár

záhradné

kvety