Ako zvoliť správny herbicíd pre kukuricu a proces: prehľad najlepších produktov

Tráva burín v oblasti kukurice má škodlivý vplyv na plodinu a znižuje jej výnos. Odolnosť, prispôsobenie sa poveternostným podmienkam, agresívny rast spôsobujú, že buriny sú „nezničiteľné“. Ak je pravidelné burenie rúk neúčinné alebo nemožné, používa sa poľnohospodárska chémia - herbicídy.

Čo je herbicíd

Slovo „herbicíd“ má latinský pôvod, doslova znamená „zabíjanie trávy“. V poľnohospodárskom prostredí je to názov skupiny silných chemických činidiel na ničenie rôznych druhov vegetácie v lokalite.

Na čo je potrebné

Liečba herbicídmi sa nazýva chemické odstraňovanie buriny. Takéto prípravky sa používajú na veľkých a malých plochách, kde je ťažké burinu odstrániť manuálne. Herbicídy sa používajú v lesoch, na poliach a výsadbách, v zeleninových záhradách a sadoch.

Referenčné! Chemikálie sa líšia zložením, účinnosťou, oblasťou a použitím. V poľnohospodárskom prostredí je v súčasnosti známych viac ako 300 druhov herbicídov.

Kedy a ako aplikovať na kukuricu

Ako zvoliť správny herbicíd pre kukuricu a proces: prehľad najlepších produktov

Mnoho burín poškodzuje kultúru a budúcnosť. žatvy... Have kukurica slabá konkurencia: nežiaduci rast z nej odstraňuje živiny a vodu. Vzhľadom na zvýšenú citlivosť obilnín nie všetky herbicídy sú vhodné na spracovanie.

Najefektívnejšie a najbezpečnejšie preemergentné alebo skoré postemergentné (po vytvorení 3-5 listov na burine) zavedenie chemikálií. To vám umožní kontrolovať rast buriny.

Funkcie aplikácie závisia od vybraného lieku. Pokyny uvádzajú proporcie pracovného riešenia, mieru spotreby, pravidlá aplikácie.

Na používanie kukuričných herbicídov existujú všeobecné pravidlá:

 • uvoľnenie pôdy, pretože hrudky obsahujú semená a buriny;
 • aplikovanie liečiva iba na mokrom povrchu;
 • prísne zohľadnenie poveternostných podmienok: postup sa nevykonáva za dažďa, silného vetra, horúčavy.

Pestuje sa iba pôda alebo burina. Kontakt kukurice s akýmkoľvek herbicídom je prísne obmedzený (látka by sa nemala dostať na listy, stonky alebo na ne nesmie zostať).

klasifikácia

Typy herbicídov a spôsoby aplikácie sú uvedené v tabuľke:

Klasifikačné kritériá druhy
Spôsob účinku
 • pevná látka - ničenie všetkých prvkov v lokalite: burina, pestované rastliny (uskutočňované po zbere);
 • selektívne (selektívne) - ničenie určitého typu, nepoškodzujúce kukuricu.
Čas aplikácie
 • pred výsevom - zasadenie do pôdy pred výsevom;
 • obrazovka - aplikácia 5–7 dní pred výskytom výhonkov;
 • vznikajúce alebo listové - počas vegetačného obdobia kukurice.
Účel aplikácie
 • herbicídy - proti burinám;
 • algicídy - z vodnej vegetácie.
 • arboricídy - z nežiaducich stromov, kríkov.
Schopnosť pohybu
 • kontakt - dopadne na burinu, spôsobí popáleniny v mieste kontaktu, takmer neprenikne dovnútra;
 • systémový - dostanú sa dovnútra cez korene alebo listy, šíria sa, ovplyvňujú celú rastlinu.

Najlepšie herbicídy pre kukuricu

Rozsah herbicídov povolených pre kukuricu je rozsiahly. Ich jedinou nevýhodou je predaj vo veľkých objemoch na priemyselné účely. Takmer všetky lieky sa podávajú vo fľašiach alebo fľaštičkách s objemom 5 až 10 litrov alebo kg. Prepad a balenie v menších nádobách sa nevykonáva v skladoch. Čas použiteľnosti fondov umožňuje ich použitie v nasledujúcich rokoch (pri správnom skladovaní).

Callisto

Uvoľnená forma - koncentrovaná suspenzia. Má selektívny účinok, chráni kukuricu pred dvojklíčnolistými letničkami a niektorými trvalkami (riasa, quinoa, bodliak bodliak, pastierska peňaženka, nočná koňak a ďalšie druhy burín). Liek preniká do rastlín cez listy, korene, má tlmivý účinok.

Cena za 1 liter - 9500 - 10 500 rubľov, 5 litrov - 50 000 rubľov.

"Titus"

K dispozícii vo forme vo vode rozpustných granúl, suchej suspenzie. Má selektívny účinok proti jednorázovým a viacročným trávam a burinám. Preniká do rastliny listami. Prvé príznaky expozície sú viditeľné na 5. deň, úplná smrť nastane po 15–20 dňoch.

Cena za 100 g - od 3 000 do 5 000 rubľov.

"Diva"

Uvoľňovacia forma - emulzná suspenzia. Je to postemergentne selektívny herbicíd. Prvé príznaky napadnutia burinou sú viditeľné 3 až 4 dni po liečbe, smrť - za 2 až 3 týždne. Ničí jednolôžkové a viacročné buriny skupiny obilnín:

 • ambrózie;
 • všetky druhy bodliakov a horkosti prasníc;
 • poľná horčica;
 • drevené vši;
 • všetky druhy quinoa;
 • púpavy;
 • divoký harmanček.

Celkovo má liečivo škodlivý účinok na 150 druhov dvojklíčnolistých burín.

Cena za 1 liter je 900 rubľov, za nádobu s objemom 5 litrov - zo 4000 rubľov.

"Základ"

Forma prípravku je suchá tekutá suspenzia. Účinná látka v zmesi preniká burinou listami, blokuje jej rast. Nemá fytotoxicitu, 1 ošetrenie stačí na úplné zničenie nežiaducej flóry.

Cena za 1 kg - 600 rubľov.

"Trimmer"

Forma - granuly na riedenie vo vode. Je to univerzálny systémový liek. Použite, kým sa na burine nevytvorí 3-5 listov.

Cena fľaše s hmotnosťou 500 g sa pohybuje od 4 000 do 8 000 rubľov.

"Miranda"

Vyrába sa vo forme suspenzie. Je to postemergentný širokospektrálny herbicíd. Účinná látka preniká do burínových buniek a potláča ich delenie. Droga je pre človeka stredne nebezpečná.

Má nízku cenu: 1 liter - 300 rubľov.

"Turbin"

Vysoko aktívny herbicíd na kontrolu jednoročných burín. Hlavnou látkou v kompozícii je acetochlor. Pôsobí na klíčenie trávy, preniká do tkanív, inhibuje rast a delenie buniek. Výsledkom liečby je zastavenie rastu a odumierania burín. Aktívny ochranný účinok lieku trvá 3 mesiace (látka zostáva v hornej pôdnej vrstve).

Cena za 10 litrov - od 10 000 rubľov.

"Quasar"

Patrí do skupiny postemergentných herbicídov. Má systémový účinok na všetky typy rastlínškodcovia... Vyrába sa vo forme suspenzného koncentrátu. Líši sa v zrýchlenom pôsobení, dlhodobej ochrane kukuričných plodín.

Cena za 1 liter - od 650 rubľov.

"Adengo"

Preemergentný a postemergentný herbicíd, ktorý sa používa proti dopingu, quinoa, popola, chobotnici a iným burinám. Odstraňuje ťažko kontrolovateľné rastliny: spodina, plazivá pšenica. Má „dvojitý úder“: látka zostáva vonku a vedie k smrti burín, preniká dovnútra a deaktivuje rastové procesy.

Náklady na 1 liter - 5600 rubľov.

"Lapis lazuli"

Preparatívna forma - nanoemulzný koncentrát. Je absorbovaný koreňmi a listami rastlín. Väčšina druhov burín je citlivá na liečivo. Herbicíd je bezpečný pre kukuricu a iné záhradné plodiny. Droga je lacná, málo toxická. Ochranný účinok trvá za priaznivých podmienok až 3 mesiace.

Cena za 1 kg balenia - od 2 000 rubľov.

Tipy na výber a použitie

Pri výbere konkrétneho prípravku sa berie do úvahy typ buriny, rozsah a aktivita jej rastu, stav kukurice a graf. Metóda aplikácie väčšiny liekov je podobná: riedenie vodou na požadovanú konzistenciu, postrek burín alebo pôdy. Prečítajte si pokyny pre vybratý produkt a prísne dodržiavajte dávkovanie.

Dôležité! Kukurica mokrá z dažďa alebo rosy, vystresovaná suchom, zamokrením, zmenami teploty, sa nespracováva chemikáliami.

Hlavné nuansy:

 1. Iba selektívne herbicídy sú vhodné na ošetrenie oblasti kukuricou a akýmikoľvek inými užitočnými plodinami.
 2. Pozorne si prečítajte zloženie a vyberte najneškodnejšiu látku.
 3. V sezóne sa na mieste používa iba 1 liek.
 4. Do 2 týždňov po zákroku pristávacia nie burinu.
 5. Termín posledného ošetrenia je jeden mesiac pred zberom.

Ako zvoliť správny herbicíd pre kukuricu a proces: prehľad najlepších produktov

Je optimálne používať herbicídy, keď sa na burine vytvorili 2 až 6 listov: počas tohto obdobia je najzraniteľnejšia a najslabšia.

recenzia

Agronómovia zdieľajú svoje názory na výhody a potrebu použitia herbicídov na kukuricu:

Vasily, Penza: «Ja rastem iba kukurica na svojom mieste. V skorých fázach nie sú výhonky viditeľné za burinou. Zatieni sadenice, utláča kultúru. Snažil som sa páčiť a vytiahnuť, ale je to namáhavé a časovo náročné. Herbicíd „Prima Donna“ mi uľahčil prácu. Do jedného dňa po spracovaní burina zožltla a kukurica sa narovnala a zmenila farbu na zelenú. ““

Anastasia, Voronezh: „Máme malý pozemok - pestujeme kukuricu pre seba. Unavený z boja buriny, rozhodol som sa vyskúšať špeciálne produkty. Použil som Lazurita. Zriedený podľa pokynov - burina uschla, kukurica zostala nedotknutá. ““

Victoria, Oryol: „Počas rokov poľnohospodárstva sme vyskúšali veľa herbicídov. Rozhodli sme sa pre Callisto a Basis. Prípravky sú pre pestované rastliny účinné a bezpečné. ““

záver

Správna aplikácia herbicídov chráni a zbaví kukuricu burín bez poškodenia samotnej plodiny. Na ošetrenie vyberte lieky so systémovým pôsobením, ktoré sú absorbované listami, stonkami a rýchlo sa šíria po celej rastline. Na dosiahnutie efektívneho výsledku je dôležité prísne dodržiavať návod na použitie a dodržiavať uvedené proporcie.

Pridať komentár

záhradné

kvety