Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Uhorky patria medzi najobľúbenejšie plodiny v každej zeleninovej záhrade. Pri pestovaní tejto všeobecne nenáročnej zeleniny v skleníkoch sa však často stáva, že ovocie je pokrivené, stráca svoju prezentáciu a chuť.

V článku vám povieme, prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a ako tento problém vyriešiť.

Príčiny zakrivenia plodu

K deformácii zeleniny dochádza z rôznych dôvodov. Môžu to byť vonkajšie faktory, agrotechnické porušenia, neskúsenosť letných obyvateľov. Vďaka včasnému odstráneniu chýb je možné plodinu uložiť.

Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Neskorý zber

Ak ovocie nie je odstránené z kríkov počas dozrievania, vytvára sa príliš veľa z nich, čím sa narušuje správny vývoj. Zakrivené uhorky nie sú vždy charakteristické zlou chuťou, ale ženy v domácnosti najčastejšie odmietajú takýto výrobok kúpiť na trhu, pričom na konzerváciu uprednostňujú rovnomernú a krásnu zeleninu.

Príliš veľké uhorky zostávajúce na kríkoch už nie sú vhodné na výživu, ale stále absorbujú živiny z pôdy. Z tohto dôvodu majú mladé exempláre nedostatok mikro a makro prvkov. Optimálna frekvencia odstraňovania ovocia je každé 2-3 dni.

Nedostatok svetla a tepla

Uhorky patria medzi plodiny milujúce svetlo, pre všetky ich časti - stonky, listy a dolné vaječníky je potrebné dostatočné osvetlenie. Ak vrchná časť rastie príliš veľa, lístie blokuje svetlo na plody nižšie. Z tohto dôvodu sa môžu nielen zdeformovať, ale tiež spadnúť alebo úplne zhniť.

V snahe zhromaždiť na mieste čo najviac úrody, mnohí letní obyvatelia tiež robia takú chybu - pestujú kríky príliš husto.

Náročnosť na klimatické podmienky sa prejavuje aj na teplote vzduchu. Uhorky sa vyvíjajú správne a sú nasýtené pri teplote 21 - 26 ° C av noci by toto číslo nemalo klesnúť pod 20 ° C. Inak musí byť zakrytá zelenina, inak sa jej rast úplne zastaví.

Nezrovnalosti zalievania

Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Nesprávna hydratácia je jednou z najbežnejších príčin vzhľad deformovaných vzoriek. 95% ovocia je voda, preto je potrebné pravidelne zalévať. Poruchy vývoja sa prejavujú aj v dôsledku použitia studenej alebo ľadovej vody, čo je veľký dôraz na kultúru a dôvod vzniku neúrodných kvetov.

Dôležité! Pri nedostatku vlhkosti rastliny rýchlo uschnú a znesú zlé ovocie a nadbytočné množstvo užitočných látok sa z pôdy vymýva. Plody zažívajú nedostatok živín, sú malé, stočené a úplne hnijúce. V takom prípade môžu korene úplne odumrieť.

Funkcie odrody

U niektorých hybridov sú hlavnou charakteristikou zakrivené, zahnuté plody. Súčasne môžu mať niektoré výraznú deformáciu, zatiaľ čo iné môžu mať miernu deformáciu.

Podľa pozorovaní letných obyvateľov, zlé plody - háčikovité, bômbovité alebo hruškovité - rastú v hybridoch:

Zakrivené plody z Pasadeny a Pasamonte tvoria asi 30% z celkovej plodiny.

Okolie rôznych odrôd

Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Pri výbere odrôd a hybridov na výsadbu na čerstvom vzduchu v skleníku si dôkladne preštudujte ich vlastnosti, ktoré sú vyznačené výrobcom na obale. Uhorky môžu byť jedným z dvoch typov.Na tvorbu vaječníkov prvého typu nie je potrebné opeľovanie, ktoré prinesie ovocie iba za účasti opeľujúceho hmyzu. Umiestnenie týchto dvoch odrôd vedľa seba na rovnaké lôžko bude mať za následok nadmerné opelenie, ktoré bude mať za následok narušenie rastu a vývoja ovocia.

Okrem toho je neprijateľným susedstvom výsadba určitej zeleniny. Letní obyvatelia majú výraz „alelopatia“... Znamená to výskyt špecifických sekrétov koreňov a listov, keď sú uhorky umiestnené v jednom skleníku spolu s takou zeleninou:

  • paradajky;
  • zemiaky;
  • koreniny;
  • šalát a iné zelené.

Nedostatok mikronutrientov

Nedostatok hnojiva vedie k rôznym problémom. Deformácia plodu je často spôsobená nedostatkom draslíka. S hladovaním draslíka sa uhorky zaoblia, na stonku zhustnú a postupne sa krúti. Plody rýchlo odumierajú a tie, ktoré sa zachovali, získajú horkú chuť.

Dôležité! Nedostatok draslíka je vyvolaný vrchným obväzom s droždím, trusom vtákov, mulleínom - tieto zlúčeniny vymývajú prospešný stopový prvok.

Vrchný dresing s obsahom dusíka sú dôležité pre vývoj v každej fáze. Jeho nedostatok má nepriaznivý vplyv na tvorbu zelenej hmoty, rodenie a kvitnutie, avšak nadmerné množstvo vedie k vzniku hákovitého ovocia.

Nedostatok železa tiež vedie k deformácii, ktorá sa prejavuje spočiatku v sfarbení listov a zastavení rastu.

Ako zabrániť háčkovaniu uhoriek

Aby sa zabránilo znehodnoteniu plodiny, uhorky si vyžadujú náležitú starostlivosť a pravidelné kŕmenie.

hnojivá

Záložou rovnomerných a krásnych uhoriek je kŕmenie síranom draselným v kombinácii s ostatnými zložkami: 0,5 l mulleínu zriedeného v 10 l vody, zmiešanie s 0,5 g síranu draselného a 0,5 g kyseliny boritej, pridanie 0,3 g síranu mangánu ...

Hnojivá je možné používať už hotové, vyvážené, kúpené v obchode alebo pripravené samostatne podľa ľudových receptov:

  • kuracie trusky rozriediť v rovnakom pomere vodou, trvať 3 dni a riediť vodou v pomere 1:10, vstrekovať pod koreň do pôdy;
  • 1 - 2 litre drevného popola naliať 15 litrov vody, nechať stáť 2-3 dni a rozriediť ďalším 1 vedrom vody, naliať 0,5 litra hotového roztoku pod každú vložku;
  • "Kalimagnézia" - 20 g suchého prášku na 1 m² v štádiu kvitnutia a počas vytvárania ovocia.

Bohatý zdroj vitamínov a minerálov - kvasnicový roztok. Je bohatá na dusík, fosfor, mangán, železo, draslík, zinok a draslík. Pre vedro s objemom 10 litrov je potrebné 1 balenie suchého produktu. Trvajte na zložení na jeden deň, do vody pôda v množstve 1 liter na 1 krík.

Cyklus kŕmenia uhoriek by mal pozostávať najmenej z 5 stupňov. Prvýkrát draslík a dusík sú zavedené 2 týždne po výsadbe sadeníc, a druhý - s výskytom kvetov. Nabudúce budú hnojivá potrebné na začiatku plodu a potom po 2 až 3 týždňoch. Povinným prvkom v tejto fáze je fosfor. V neplodných oblastiach sa môžu zložité formulácie pridať 1-2 krát viac.

Pestovateľské podmienky a starostlivosť o uhorky

Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Ak chcete získať bohatú úrodu, dodržujte pravidlá poľnohospodárskej technológie. Pôda sa musí neustále uvoľňovať, pretože výsledná kôra narušuje výmenu vzduchu a prístup kyslíka ku koreňom. Pred vysadením sadeníc sa pôda uvoľní motykou. Potom to robia veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu rastlín.

Referencie. Aby sa zabránilo tvorbe zeminovej kôry, pôda sa mulčuje a povrch zakrýva piliny, humus alebo rašelina.

Voda podľa potreby: za suchého a horúceho počasia - 1krát za 2 dni, za oblačných a daždivých dní - pozastavte, kým nie je pôda úplne suchá. Pred zalievaním zeleniny do skleníka sa musí vetrať.

Nevyhnutným predpokladom správneho rastu je štiepenie... Deje sa tak tak, že horné vaječníky a listy neblokujú svetlo zo spodných častí rastliny, ako aj pre rovnomernú spotrebu živín ovocím. Optimálne množstvo je až 20 vaječníkov na krík.

Tipy od skúsených letných obyvateľov

Prečo sa uhorky háčkujú v skleníku a čo majú robiť, aby sa zabránilo deformácii ovocia

Záhradníci odporúčajú, aby ste najskôr starostlivo zvážili podmienky výsadby, takže neskôr už nemusíte robiť opatrenia na opravu chýb.

Okrem náležitej starostlivosti je dôležité:

  • pozorovať striedanie plodín - neusadzujte uhorky v tej istej oblasti dlhšie ako 2 roky v rade, ako aj v mieste pestovania cukiet, tekvice, kôpru;
  • vyberte si vhodnú odrodu - samoopelivo by malo rásť v skleníku, inseminované na otvorenom priestranstve;
  • pri výsadbe ponechajte dostatok priestoru - 15 - 20 cm medzi radmi kríkov.

Voda použitá na zavlažovanie sa na slnku predbežne chráni, aby sa zohriala, alebo sa zriedi vriacou vodou. Na 1 m² sa 5-8 litrov vody používa na mladé kríky a na plodenie - 120 litrov. Obliekanie listov sa najlepšie vykonáva v daždivom počasí.

Referencie. Ak nemôžete dodržať pravidlá striedania plodín, môžete obnoviť pôdu pre ďalšiu výsadbu pomocou rastlín zeleného hnoja. Po jesennej úrode sa na mieste vysadí horčica, ovos alebo facélia. Do konca jesene plodiny dorastú, môžu sa vykopať a na jar môžete pestovať uhorky.

záver

Stav uhoriek sa musí monitorovať od okamihu, keď sa objavia prvé výhonky. Správna starostlivosť, ochrana pred škodcami a dostatočné kŕmenie vám umožnia získať kvalitnú úrodu uhoriek správneho tvaru v skleníku s veľkým množstvom vitamínov.

Pridať komentár

záhradné

kvety