Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a čo treba urobiť, aby sa plodina uložila

Ak vaječníky uhoriek zožltnú a odpadnú, je to pre záhradníka alarmujúci signál. Ak úrodu nepomôžete včas, nemôžete čakať na úrodu. Skúsení záhradníci majú svoje tajomstvá, ako sa vysporiadať s touto nepríjemnosťou. Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a ako zabrániť vysychaniu kríkov - v článku sa dozvieme.

Prečo vaječníky zožltnú, vysušia a spadnú

Najčastejšie rastúce problémy vyplývajú z nesprávnej starostlivosti. Vaječník je rozmarný: ostro reaguje na chyby a vonkajšie faktory. Každá odroda má navyše svoje vlastné vlastnosti: prísne definovanú hustotu výsadby, požiadavky na štiepanie a intenzitu opelenia.

Agrotechnické chyby

Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a čo treba urobiť, aby sa plodina uložila

Jedným z najbežnejších dôvodov vadnutia vaječníka je porušenie agrotechnických požiadaviek. Neskúsení letní obyvatelia často vysádzajú kríky bez formovania. Mnoho odrôd vytvára veľkú vegetatívnu hmotu, takže ich treba zovrieť. Postup sa uskutočňuje pre všetky nevlastné synovia, ktoré sa objavujú z pazúrov mladých 3-4 listov, a potom všetky výhonky, ktoré rastú po druhom liste. Je to potrebné, aby rastlina milujúca slnko dostala dostatočné množstvo slnečného svetla a vaječník neklesol.

Dôležité! Zahustenie výsadby tiež patrí k hrubým agrotechnickým porušeniam. Optimálny počet rastlín na 1 meter štvorcový nie je viac ako 4, a pri pestovaní parenoskarpických rastlín (ktoré si nevyžadujú opeľovanie) - iba 2. Inak vaječník začne v dôsledku nedostatočného osvetlenia uschnúť a vysušiť.

Ovce na príliš mladých kríkoch tiež nie sú veľmi priaznivým znakom. Nezrelé rastliny s nevyvinutými listami môžu dobre poskytovať uhorky, ale bez dostatočnej výživy. Kvety z týchto slabých rastlín sa preto najlepšie odstránia.

Vonkajšie faktory

Uhorky sú veľmi rozmarnou a náročnou plodinou. Ak nebudete dodržiavať všetky pravidlá, bude ťažké pestovať dobrú úrodu. Vonkajšie faktory môžu tiež negatívne ovplyvniť vývoj vaječníkov:

  1. zle zalievanie... Uhorky milujú vlhkosť, ale je potrebné ich navlhčiť špeciálnym režimom - trikrát týždenne pred kvitnutím a počas plodenia a za suchého a horúceho počasia - denne.
  2. Nevhodná teplota vzduchu je najťažším faktorom regulácie vonku. Pre celý vývoj vaječníkov je optimálne udržiavať 22 - 26 ° C počas dňa a najmenej 18 ° C v noci.
  3. Rýchle kolísanie teploty udržuje rastliny v strese.
  4. Prehriatie pôdy jednoducho vyschne korene.

Pri pestovaní zeleniny v skleníkových podmienkach je potrebné im pravidelne poskytovať vetranie a prívod čerstvého vzduchu. Inak môžu vaječníky rýchlo zožltnúť alebo byť zničené chorobami.

choroby

Rýchle sušenie a žltnutie vaječníkov vyvoláva rôzne choroby. V prvom rade ide o baktérie postihujúce oslabené alebo husto vysadené kríky. Optimálnym prostredím pre ich vývoj sú kolísanie teploty.

Zvädnutie sa často pozoruje v dôsledku hniloby koreňov. Rastlina vyzerá zdravo, ale vysychá zhora. Hniloba preruší prísun živín do všetkých častí kríka.

Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a čo treba urobiť, aby sa plodina uložila

škodcovia

Okrem agrotechnických existujú aj biologické dôvody, ktoré vyvolávajú zvädnutie ovárií.

Najznámejší škodcovia, ktorí napadajú mladé rastliny:

Vrcholy aktivity hmyzu v polovici leta.Napríklad vošky v zime v koreňoch listov burín a na jar sa aktívne šíria po celej lokalite. Je nemožné si všimnúť pavúka roztočov naraz, jeho prítomnosť je označená sieťou zapletajúcou rastlinu. Škodca rýchlo infikuje plodiny, nasáva šťavu z nich a bráni ich rozvoju. Výsledkom je, že rastlina zaschne a zomrie.

Dôležité! Čierny blší bobor je považovaný za najnebezpečnejší škodca, je schopný úplne zničiť oblasť pomocou uhoriek v priebehu niekoľkých dní. Whitefly nie je o nič menej nebezpečný: listy a vaječníky po svojom napadnutí zožltnú a rodia sa.

Čo treba urobiť, aby ste úrodu zachránili

Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a čo treba urobiť, aby sa plodina uložila

Pred prijatím opatrení na záchranu úrody je potrebné zistiť skutočný dôvod vädnutia uhoriek. Skúseným letným obyvateľom sa odporúča najskôr aplikovať hnojivá, aby sa odstránil nedostatok výživy. Použite komplexné formulácie „Diamofofsk“, „Ammofokus“, „Síran draselný“ a ďalšie.

Ľudové lieky nie sú o nič menej účinné: 1 polievková lyžica. l. močovina, 3 lyžice. l. Popol z dreva rozpustite v vedre s vodou. Uhorky postrekujte po západe slnka tak, aby nedošlo k popáleniu listov.

Na záchranu úrody poskytujú úplné opelenie kvetov. Pri pestovaní v skleníkoch sa to robí ručne - peľ sa prenáša mäkkou kefou zo samčích na samičie vzorky. Na otvorenom priestranstve musíte prilákať včely a na mieste nechať nádoby so sladkou vodou s cukrom alebo medom. V okolí môžete tiež pestovať fenikel, bazalku, harmanček, nechtík.

Referencie. Ak je na kríku príliš veľa nevlastných detí, bude potrebné ich odstrániť. Všetky spodné výhonky sa odstránia až po piaty list. Škrabky, ktoré sa aktívne tiahnu nahor, by sa mali zovrieť a rastlina potom vyrastie mnoho postranných výhonkov kvetmi ženy.

Povinnou fázou reanimácie je kontrola škodcov. U hmyzu sa uhorky ošetrujú nasledujúcimi zlúčeninami:

  • infúzia cibuľovej kôry;
  • roztok amoniaku (3 polievkové l l na zriedenie v vedre s vodou);
  • roztok jedlej sódy a pracieho mydla (1 lyžica na 1 liter vody);
  • chemické látky - „Commander“, „Aktara“, „Alatar“ - sa používajú výlučne pred plodením.

Biologické prípravky „Fitoverm“, „Kleschevit“, „Biotlin“ sa považujú za menej nebezpečné a škodlivé.

Preventívne opatrenia

Na vašich stránkach nie je ťažké pestovať uhorky, napriek náročnej kultúre. Aby ste predišli možným problémom, pred výsadbou vykonajte predbežné práce. Najskôr sa rozhodnite pre odrody, ktoré sú vhodné na otvorené priestranstvo a ktoré sa odporúčajú pre skleníky.

Referencie. V skleníkoch je lepšie vysádzať samoopelené hybridy, pretože v uzavretom priestore je oveľa menej prírodných opeľovačov ako na otvorenom poli.

Je dôležité zohľadniť miesto výsadby - s dostatočným osvetlením, dobre hnojenou pôdou a bez prievanu. V ideálnom prípade sa miesto pristátia mení každý rok. V období neobvyklého tepla sa odporúča umiestniť vrchlík nad rastliny, čím sa ušetrí aj silný dážď alebo krupobitie. V mokrom počasí môžu drenážne drážky odstrániť nadmernú vlhkosť.

Uhorky zavlažujte vodou iba pri izbovej teplote a ideálne rovnako ako teplota pôdy.

Užitočné rady od skúsených poľnohospodárov

Prečo ovariálne vaječníky zožltnú a čo treba urobiť, aby sa plodina uložila

Skúseným letným obyvateľom sa odporúča chrániť plodinu pred možným poklesom teploty v noci. Kríky sú zakryté agrofibrom alebo fóliou.

Koreňový systém rastliny rastie hlboko do pôdy 40 cm, preto by zalievanie malo stačiť na to, aby vlhkosť prenikla do tejto hĺbky. V opačnom prípade sa korene natiahnu na povrch pôdy a je pravdepodobnejšie, že budú trpieť spáleným slnkom alebo nočným chladom.

Jedným z tajomstiev skúsených poľnohospodárov je špeciálna príprava semien. Odborníci odporúčajú predbežné kalenie a zahrievanie semien pre lepšie klíčenie. Liečba manganistanom draselným zvýši odolnosť voči chorobám.

Prečítajte si tiež:

Prečo tekvicové vaječníky zožltnú a odpadnú?

Ako a čo nakŕmiť paradajky počas kvitnutia a sadby ovocia.

Čo keď paradajky v skleníku kvitnú, ale neexistuje vaječník?

záver

Nemôžete čakať na zber uhoriek, ak neurobíte včas opatrenia na ochranu rastlín pred žltnutím vaječníkov. Metódy priamo závisia od dôvodov: nedodržiavania pravidiel poľnohospodárskej technológie, rozvoja chorôb alebo napadnutia škodcami.

Kultúry letných chát je potrebné neustále a nie občas venovať pozornosť. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní a prijatých preventívnych opatrení, nebudete musieť zachraňovať plodiny a umierajúce vaječníky.

Pridať komentár

záhradné

kvety