Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

Je ťažké si predstaviť leto bez chutných, chrumkavých uhoriek pestovaných vo vašom vidieckom dome. Tí, ktorí chcú pestovať uhorky vo veľkom množstve, zasadia ich do skleníka.

V chránených zemných podmienkach sa vytvára špeciálna mikroklíma s vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou vzduchu. Takéto stavy majú radi nielen uhorky, ale aj patogény. Pri pestovaní skleníkových uhoriek sa záhradník často stretáva s problémom rôznych druhov hniloby ovocia a listov. Ak sa tieto choroby neliečia včas, existuje riziko straty polovice plodiny.

Typy hniloby

Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

Hniloba sa líši farbou, umiestnením a príčinou. Rot sa stane:

 1. Biely. Prejavuje sa v ktorejkoľvek fáze vývoja uhorky. Postihnuté časti rastliny sú pokryté bielou, vatou, plačucou kvetou a vyschnú. Ak sa huba vyvinie vo vnútri stonky, celá infikovaná riasa sa zakryje hlienom.
 2. šedá. Ovplyvňuje všetky časti rastliny, vrátane koreňov. Prvé príznaky choroby sa objavujú vo forme svetlo hnedých, klzkých a nejasných škvŕn na stonkách a listoch. V budúcnosti sa infekcia rozšíri do vaječníkov. Mladé ovocie zakryje šedý našuchorený kvet, zjemní, zaleje vodou a tečie.
 3. Brown. Hnedé škvrny objavujúce sa na mladých plodoch. Ako ovocie rastie, zvyšuje sa veľkosť škvŕn a pokrýva uhorky bledozeleným kvetom.
 4. Čierna. Na stonkách sa objavujú zaoblené čierne škvrny, ktoré sa s vývojom infekcie stávajú hnedými a nakoniec sfarbujú na bielu.
 5. Root. Prvým „zvončekom“, ktorý uhorky trpia koreňovou hnilobou, bude silné zavesenie riasy z uhoriek, akoby bola kultúra veľmi smädná. Ak z ruky vytriasete pôdu z koreňového goliera, uvidíte na spodku hnedú stonku so znakmi hnijúcich koreňov.
 6. Top. Ovplyvnené sú mladé vaječníky a ovocie. Vyskytuje sa vo forme samostatných šedých alebo hnedých suchých škvŕn na ovocí, ktoré sa po raste menia na hustú tmavošedú pubertu. Doska v priebehu času úplne pokrýva ovocie, ktoré je vodnaté a mäkké. Rastliny samotné prestávajú rásť, listy začínajú uschnúť, stočiť sa a vyschnúť.

Najčastejšie je hniloba spôsobená rôznymi druhmi húb. Existujú však také, ktoré vznikajú v dôsledku poškodenia rastlín škodcami.

Listy, vaječníky, malé uhorky

Ak sú stonky, vaječníky alebo dokonca malé uhorky pokryté sivým alebo belavým nadýchaným kvetom a na listoch sa objavili hnedé alebo sivé škvrny nepravidelného tvaru, zaoberáme sa hnilobnými procesmi. Nemali by ste robiť unáhlené závery bez presnej identifikácie patogénu a bez pochopenia toho, ako a kde sa dostal na rastliny.

Príčiny rozpadu skleníkových uhoriek

Prečo teda uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť? Mnoho kontaminovaných patogénov vstupuje do kontaminovanej pôdy a sadivového materiálu. Ak sa preventívne ošetrenie proti plesňovým chorobám a plesniam v skleníku nevykonávalo dlho, môžu byť zdrojom infekcie aj steny.

choroby

Väčšina hniloby skleníkových uhoriek je spôsobená hubovými a bakteriálnymi patogénmi. Hlavným zdrojom sú neinvestované infikované časti rastlín čeľade tekvica. S vysokou vlhkosťou choroba postupuje rýchlejšie.

Vlhkosť a prechladnutie sú ideálne podmienky pre šírenie a rozvoj plesňových spór. Patogény sa začínajú množiť a zachytávajú stále viac rias a ovocia. Problém spočíva v tom, že v skleníkových podmienkach nie je možné kvôli obmedzenej oblasti distribuovať rastliny ďaleko od seba.

Choroby koreňa:

 1. stávkokaz... Táto choroba je nebezpečná pre sadenice. Jedná sa o komplexné ochorenie, na ktorom sa súčasne podieľa niekoľko patogénov: huby, baktérie a vírusy. Koreňový golier mení farbu zo zelenej na tmavozelenú a stáva sa mokrou, potom sa stonka stáva tenšou a sadenice sa ukladajú. Príznaky, kontaminovaná pôda alebo semená môžu spôsobiť chorobu.Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila
 2. Fusarium vädnutie... Ochorenie začína koreňovou hnilobou. Navonok sa to prejavuje ako silne visiace listy a biče. Zvädnutie nastáva pri rýchlosti blesku. Uhorky niekedy uhynú do 12 hodín. K infekcii dochádza, keď mycélium preniká do malých trhlín, rán na bičoch a listoch.
 3. Root rot... Je spôsobená niekoľkými patogénmi súčasne: Pythium debaryanum, P. ultimum a P. aphanidermatum. Ten je nebezpečný nielen pre tekvicu, ale aj pre Solanaceae a strukoviny.

Hniloba uhoriek a listov:

 1. Sclerotinia alebo biela hniloba. Plesňové ochorenie spôsobené hubou rodu Sclerotinia sclerotiorum. Táto infekcia je liečiteľná iba v počiatočnom štádiu s výskytom bieleho kvetu pripomínajúceho vatu.
 2. Šedá hniloba. Vinníkom choroby je huba Botrytis cinerea. Na uhorkách postihnutých sivou plesňou sa často vyvíja sekundárna infekcia - hnedá škvrna.
 3. Ascochitis. Čierna mycosperellus stonková hniloba uhoriek. Ovplyvnené sú iba slabé rastliny. Na napadnutej rastline sa môžu hniť listy a plody. Plody zhnednú a zvlhnú. Patogén sa uchováva v semennom materiáli, burine a na stenách skleníkov.

Referencie. Jedinou hnilobou, ktorá sa začína šíriť z ovocia, je horná hniloba. Ak sa choroba nelieči, korene a miesto rastu uhorky hniloby. Mastné rastliny s nadmerným výskytom sú náchylné k hnilobe vrcholu.

škodcovia

Nielen huby a plesne, ale aj početné škodce môžu spôsobiť výskyt hniloby na uhorkách. Poškodenie tkaniva stoniek, listov a ovocia hmyz nasáva šťavu z uhoriek. Rastliny sú slabé a miesta poškodenia, ako sú otvorené rany, priťahujú huby a baktérie.

Hlavné skleníkové škodce uhoriek, ktoré môžu vyvolať výskyt hniloby:Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

 1. melóny vošky. Tento malý škodca kolonizuje spodnú stranu listov, výhonkov a bodu rastu. Je dodávaný v zelenej a čiernej farbe. Mravce prispievajú k šíreniu vošiek.
 2. skleník molica... Malé biele motýle vedú skrytý životný štýl. Ak zatrasiete rastlinami, hmyz vyskočí a odletí. V prípade návštevy molice zostanú belavé škvrny.
 3. Tabakové strapce. Vzhľad pripomína malé, podlhovasté, biele a sivé chyby. Je ľahké si všimnúť malý hmyz pri úderoch a líniách na hornej strane listu, ktoré opúšťajú a nasávajú šťavy z rastliny.

Nepriaznivé podmienky prostredia

V skleníku sa umelo vytvárajú klimatické podmienky. Čo budú - ideálne alebo nepriaznivé pre rozvoj kultúry, záleží na záhradníkovi.

Šírenie a rozvoj hniloby uľahčujú nasledujúce podmienky:

 • teplota vzduchu pod + 18 ° C;
 • vysoká vlhkosť vzduchu bez ventilácie;
 • nedostatočné osvetlenie;
 • vysoká kyslosť skleníkovej pôdy.

Agrotechnické chyby

Hrubé porušenie opatrení na starostlivosť o uhorky sa môže stať predispozičným faktorom výskytu hniloby. Pri slabej starostlivosti rastú rastliny oslabené a vývoj zaostáva. Pre patogény je najjednoduchšie „prekonať“ takúto kultúru.

Uvádzame hlavné chyby v starostlivosti, ktoré môžu prispieť k vzniku hniloby:Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

 • neošetrená pôda;
 • zalievanie studenou vodou;
 • uhorky presahujúce alebo zalievajúce;
 • neodstránené časti chorých rastlín;
 • špinavé sklo a steny;
 • nadmerné používanie dusíkatých hnojív alebo hnoja;
 • nedostatok výživy;
 • nedostatok preventívnych liečebných postupov;
 • nedodržiavanie striedania plodín;
 • zosilnená výsadba kríkov;
 • veľmi hlboké pristátie.

Čo robiť, ako uložiť úrodu

Hneď ako sa zistia hniloby na uhorkách, je potrebné:

 1. Znížte zalievanie a zavlažovanie.
 2. Upravte teplotu vzduchu. Ak je zima, zvýšte na 22 ° C. Ak je horúco, zabezpečte vetranie, strechu alebo tieň vytierajte netkanou textíliou.
 3. Na boj použite zložité chemikálie. Možno nie je dosť času na nájdenie presnej príčiny. Väčšina hniloby sa šíri niekoľko dní, niekedy aj hodín.

dôležitý! Nezanedbávajte používanie chemikálií! Odmietnutie „chémie“ má niekedy žalostný vplyv na výsadbu. Bojové opatrenia ľudí sú v mnohých situáciách bezmocné.

Ako zaobchádzať s uhorkami z hniloby

Trh ponúka širokú škálu chemických fungicídov systematického, komplexného pôsobenia na niekoľko druhov húb naraz.

Komplexný akčný plán na vyriešenie problému:

 1. Akákoľvek hniloba je ošetrená komplexným fungicídom (Topaz; Oxyhom). Prípravky sa rozpustia v 10 litroch vody.
 2. Biela hniloba každý druhý deň je rozmazaná zmesou „Sumileks“ a „Rovral“, ktorá od nich pripravuje vodu.
 3. Urobte dôkladnú dezinfekciu skleníkovej pôdy, skla a štruktúr prípravkom "HOM".

Pozor! 3 - 4 dni po spracovaní sa uhorky kŕmia fosforečnanom draselným. Fosfor a draslík pomôžu poškodeným tkanivám znovu získať silu a posilnia odolnosť uhoriek proti infekcii.

Preventívne opatrenia na zabránenie problému

Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

Preventívne metódy riešenia hniloby nie sú o nič menej účinné. Je oveľa ľahšie predchádzať chorobe ako bojovať proti nej... Preventívne opatrenia pozostávajú z použitia osobitných biologických, chemických ochranných opatrení a agrotechnických opatrení na zdravé rastliny:

 • pozorovanie striedania plodín: neusadzujte uhorky po melóne, paradajkách a paprike, pretože majú podobné choroby;
 • výber odrôd a hybridov rezistentných na hnilobu a súvisiace choroby;
 • ráno zalievanie teplou vodou;
 • okamžité odstránenie postihnutých rastlín;
 • výmena skleníkovej pôdy každé tri roky;
 • úprava pôdy v skleníku so silným roztokom síranu meďnatého;
 • ročné zavedenie biologického produktu „trichodermín“ do pôdy;
 • každoročné jarné predsiatie úpravy skleníkových stien prípravkom "HOM";
 • semená na osivo s prípravkom "Tiram" alebo nákup hotových dresingových semien;
 • jednorazové postrekovanie uhoriek výsadbou Planriz alebo 0,1% roztoku "Euparena-multi" vo fáze troch pravých listov.

Tipy od skúsených záhradníkov

Prečo uhorky hnijú v skleníku a čo majú robiť, aby sa vaša plodina zachránila

Záhradníci, už dávno rastúca uhorka, vedieť o probléme hniloby z prvej ruky. Ich dlhoročné skúsenosti vám pomôžu úspešne pestovať uhorky v skleníku a zbierať bohatú úrodu:

 1. Zabezpečte pravidelné vetranie skleníka.
 2. Pestujte uhorky na mreží. Zviazané riasy sa ľahšie vyhľadajú na napadnutie hubami a na údržbu rastlín.
 3. Uštipnite uhorky stonky na 5-6 listov, takže bočné listy pre ďalší rast. Správne tvarované riasy budú produkovať bohaté plodiny a budú silné a zdravé.
 4. Pri odchode nezabudnite vykonať ošetrenie hmyzom a nepoškodiť rastliny.
 5. Nalievajte uhorky a potom glazúra uvoľnite pôdu.

záver

Včasná detekcia akejkoľvek hniloby je nevyhnutná pre úspešnú liečbu. Prevencia je však vždy účinnejšia ako liečba. Ak je však choroba už aktívna, nezabudnite na chemické prípravky - doslova každú hodinu je drahá. Pomocou tipov a trikov na ošetrenie môžete šetriť rastliny a žať požadovanú úrodu.

Pridať komentár

záhradné

kvety