Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Keď pestujete uhorky, na listoch nájdete rôzne škvrny. Toto je prvý znak toho, že rastlina nie je zdravá. Zanedbaná choroba môže viesť k výraznej strate plodín, preto je dôležité identifikovať príčinu a začať problém čo najskôr riešiť. Čo robiť, ak sa hnedé škvrny objavia na listoch uhoriek, povieme vám to v článku.

Príčiny výskytu hnedých škvŕn na listoch uhoriek

Dôvody výskytu škvŕn na uhorkách môžu byť rôzne: nesprávna starostlivosť, škodcovia, infekčné choroby.

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Peronosporosis

Peronosporóza alebo nepravda múčnatkaJe infekčné rýchlo progresívne ochorenie. V prípade neexistencie naliehavosti liečba rastliny odumierajú.

Najskôr sa na listoch objavia svetlo žlté alebo svetlo zelené škvrny vo forme mozaiky, potom sa objaví sivý kvet s fialovými škvrnami. Listy rýchlo zhnednú, zahnú von a vyschnú. Postihnutá oblasť rastie, nakoniec rastlina zomrie. Uhorky sú náchylné na infekciu v ktoromkoľvek štádiu rastu.

Ak sa plody už vytvorili, prestanú sa vyvíjať, získajú bielo-zelenú farbu a stanú sa bez chuti. Spóry sa pri vysokej vlhkosti, zahusťovaní výsadieb a vysokých teplotách šíria vysokou rýchlosťou do susedných rastlín.

Cladosporium

Cladosporium alebo olivová škvrna je plesňové ochorenie, ktoré postihuje všetky suchozemské časti rastliny. Najskôr sa na listoch objavia malé svetlošedé škvrny, ktoré potom získajú olivovo-sivú farbu so svetlým okrajom okolo okraja. Na zadnej strane listu sú sušené škvrny pokryté pavučinou. Potom sa zrúti a v listoch zostávajú diery. Na stonkách sa vytvárajú podlhovasté suché škvrny šedej farby.

Plody majú sivo-olivový kvet a stlačené mastné škvrny s veľkosťou od 5 do 15 mm. Postupne sa povrch vysychá a mäso hnije. Postihnuté ovocie zhlukne, môže sa v mieste poranenia prudko ohnúť.

Pozor! V podmienkach vysokej vlhkosti a nízkych teplôt je väčšia pravdepodobnosť, že uhorky infikujú plesňové choroby. Počas silných dažďov neprepúšťajte vodu a nezakrývajte rastliny.

anthracnose

Iné meno anthracnose - medená hlava. Ide o plesňové ochorenie, ktoré postihuje celú rastlinu, ale najviac zasiahnuté ovocie. Na sadeníc sa v oblasti koreňového goliera tvoria depresívne hnedé škvrny.

Na listoch dospelých rastlín sa najskôr objavia svetlo žlté alebo bledozelené malé plačové škvrny. Postupne dorastajú až do 4 cm, pričom sa stanú medenými hnedými. Celý list zhnedne a stáva sa veľmi krehkým, môžu sa tvoriť diery.

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Pri vysokej vlhkosti list hnije a za suchého počasia vyschne. Na plodoch sa objavujú vredy - podlhovasto stlačené plačové miesta svetlo hnedej alebo ružovkastej farby rôznych veľkostí. Rastú a prehlbujú sa do 4 mm.

Uhorky sú horké, stmavnuté, scvrknuté a zhnité. Takéto ovocie nie je možné jesť. Na stonke sa vytvárajú žlto-hnedé podlhovasté škvrny, ktoré často obopínajú výhonok, zlomí sa a rastlina zomrie. Pri vysokej vlhkosti sú vredy najskôr pokryté ružovým a potom čiernym kvetom.

Uhlové špinenie

Uhlová škvrna alebo bakterióza ovplyvňuje rastlinu v ktorejkoľvek fáze vývoja a rastu. K infekcii často dochádza z dolných alebo kotyledónových listov. Na spodnej strane platne sú vytvorené jednoduché uhlové mokré škvrny.

Za mokra sa z nich uvoľňuje žltý hlien, na suchých miestach vysychajú a zblednú. Na prednej strane listu sú tieto miesta bledožlté, potom hnedé. Po niekoľkých dňoch vyschnú a môžu byť perforované. Pri veľkom poškodení sa list rozpadne a zostanú iba žily.

Patogén sa do rastliny prenáša dažďom, vetrom, troskami infikovanej vegetácie a kontaminovanými nástrojmi orezávanie... Ovocie spomaľuje vývoj a stráca chuť, hnije rýchlejšie.

Dôležité! Nástroje často ošetrujte a umyte si ruky pri práci, aby ste zabránili šíreniu patogénnych baktérií do okolitých rastlín.

Ascochitosis

Ascochitóza alebo hniloba čiernych stoniek je plesňové ochorenie, ktoré sa u rastlín vyvíja. Spóry sú uložené v semenách a čakajú na správny čas. Choroba postihuje vonkajšiu časť rastliny, úplne ju nezničí, ale významne zhoršuje stav a nepriaznivo ovplyvňuje úrodu. Nezdá sa to dlho.

Prvé príznaky sú šedý kvet na stonke. Postupne sa premení na biele škvrny, potom na čierne hniloby. Keď ovocie začne rásť, spodná vrstva listov zhnedne. Choroba postupne rastie. Postihnuté uhorky začnú zvnútra zvädnúť a zhniť. Ovocie sa niekedy zakryje boláky, hrdzavým kvetom a hlienom. Patogénne spóry sú prenášané vetrom do susedných rastlín.

Rhizoctonia

Toto plesňové ochorenie postihuje koreňovú časť stonky a kotyledonózne listy, zachytáva celú rastlinu okrem kvetov. Listy a plody sú pokryté hnedými škvrnami. Primárne je postihnutá časť rastliny, ktorá sa dotýka povrchu zeme.

Alternaria

Alternaria alebo suché špinenie uhoriek je plesňové ochorenie. Nosičom hlavných spór sú vošky. Rozptýlené malé hnedé škvrny najprv zakryjú spodné listy rastliny, postupne sa zväčšia a zlúčia do veľkej škvrny, ktorá ovplyvní polovicu listu. V dôsledku narušenia procesu fotosyntézy sa vývoj rastlín a ovocia zhoršuje, horšie tvoria sa vaječníky... Toto ochorenie postupne pokrýva celú rastlinu.

Prečo je v skleníku problém

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Uhorka je veľmi chúlostivá kultúra, ktorá si vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť... Pri skoršej úrode sa prvé výsadby uskutočňujú v skleníkoch. Takéto prístrešie nechráni rastliny pred chorobami. Nesprávny ventilačný systém môže spôsobiť náhle zmeny teploty a jeho úplná neprítomnosť vedie k veľmi vysokej vlhkosti. V takýchto podmienkach (častejšie zo 70%) sa väčšina baktérií a húb cíti skvele a aktívne sa vyvíja.

Dôležité! Počas odvádzania vzduchu nevytvárajte prievan. Pokúste sa to urobiť počas teplého dňa.

Nedostatok svetla a hustá výsadba neumožňujú, aby sa rastlina úplne rozvinula. Ochudobnená pôda, ktorá sa nemení už niekoľko sezón v rade, akumuluje plesňové spóry a larvy rôznych škodcov.

Na otvorenom poli

Vo vonkajšom prostredí je riziko vysokej vlhkosti menšie, pokiaľ nezačne obdobie dažďov. Existuje však riziko náhlych zmien teploty počas dňa a noci. Nesprávne usporiadaný zavlažovací systém môže tiež viesť k hnilobe alebo naopak vysychaniu rastlín, čo ich oslabí a zvýši ich zraniteľnosť voči škodcom a patogénom.

Ako sa zbaviť hnedých škvŕn

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

V niektorých prípadoch pomáha hojné ošetrenie postihnutých oblastí roztokom jódu zastaviť vývoj choroby. V 1. st. vodu musíte zamiešať 2 kvapky drogy a okamžite ich spracovať, bez toho, aby ste ich nechali zhasnúť.

Nakúpené prostriedky

Priemyselné prípravky sa delia na fungicídy (protiplesňové) a insekticídy, akaricídy (na ničenie hmyzu).

Medzi prvé patria Bordeauxova tekutina, síran meďnatý, Fitosporín, Hom, Kwardis, Ridomil Gold a ďalšie, z ktorých niektoré je možné používať v spojení s insekticídmi.

V boji proti hmyzu sa osvedčili prípravy „Iskra“, „Fitoverm“, „Aktellik“, „veliteľ“ a ďalšie.

Ľudové metódy

Ak je choroba zistená v počiatočnom štádiu, môžete ju skúsiť poraziť ľudovými liekmi. Sú neškodné, lacné a ľahko sa pripravujú.

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Ako zaobchádzať:

  1. Dobrým riešením chorôb uhoriek je drevina popol... Môže sa použiť na oprášenie rastlín, posypanie pôdy. Môžete pripraviť roztok 1 polievková lyžica. popol a 10 litrov vody, nechajte ho jeden deň variť, nastriekajte a zalejte uhorky pri koreni. Tento nástroj tiež slúži top dressing.
  2. V niektorých prípadoch pomáha štipľavá horčica. Za týmto účelom rozpustite 2 lyžice v 10 litroch vody. l. horčičný prášok.
  3. Široko sa používa svetloružový roztok manganistanu draselného. Rastliny môžete pravidelne postrekovať a zalievať produktmi s prídavkom jódu a brilantnej zelene: 20 kvapiek každého liečiva v vedre s vodou.
  4. Príčiny mnohých chorôb umierajú v kyslom prostredí. Na tento účel sa 1 liter mliečnej srvátky rozmieša v 10 litroch vody. Výsadky uhoriek sa týmto roztokom dôkladne zavlažujú. Rovnaký roztok sa pripravuje pomocou mlieka a niekoľkých kvapiek jódu v vedre s vodou.
  5. Pri príprave liečivého roztoku môžete trvať niekoľko dní na vode lastúrami, púpavami, cibuľovými šupkami alebo nasekaným cesnakom.

Počas spracovania sa pokúste pokryť oblasť okolo plantáží uhoriek. Škodcovia sa môžu dostať na rastliny zo susedných oblastí.

Načasovanie a frekvencia ošetrení

Ošetrenia zakúpenými výrobkami sa vykonávajú striktne podľa pokynov, dodržiavania dávkovania, načasovania a denného času (niektoré účinnejšie pracujú pri rannej liečbe, iné - večer)... Sú to výkonné nástroje, takže postačujú 2 ošetrenia.

Liečba ľudovými prostriedkami sa musí vykonávať počas celej sezóny. Toto sa vykonáva pravidelne, každých 7-10 dní. Aby sa predišlo veľkým stratám, rastliny sa denne kontrolujú, ak sa zistia príznaky choroby, odstránia sa postihnuté časti a okamžite sa začne so spracovaním. Pri veľkej miere infekcie (viac ako 1/3 rastliny) nie je možné sa obísť bez špeciálnych chemikálií. Ak je rastlina zasiahnutá 2/3 alebo viac, musí sa odstrániť a spáliť.

Pravidlá správania

Dôležitou podmienkou množenia škodlivých baktérií a húb je vysoká vlhkosť. Na dosiahnutie úspešnejších výsledkov v boji proti nim je potrebné zavlažovanie zastaviť na 2 až 4 dni alebo znížiť. Je potrebné spracovať nielen postihnutú časť. Spóry a baktérie sa mohli usadiť v zemi a vo vnútri skleníka.

Preventívne opatrenia

Prečo sa hnedé škvrny objavujú na listoch uhoriek a čo robiť, ako sa ich zbaviť

Pred výsadbou sa semená namočia do svetloružového roztoku manganistanu draselného. Neodporúča sa zahusťovať výsadbu, pozorovať vzdialenosť najmenej 15 - 20 cm. Preventívne ošetrenie ľudovými liečivami sa začína objavením druhého listu. Používa sa postrek a obaľovanie koreňov dusíkatými hnojivami a infúziou mulleínu (1 liter na 10 litrov vody).

Po poslednej úrode sa všetky zvyšky rastlín spália. V skleníku sa nielen povrchy umývajú a ošetrujú: v prasklinách a kĺboch ​​sa hromadí mikroorganizmy, preto sa týmto izolovaným miestam venuje osobitná pozornosť. Pravidelne je potrebné vymieňať hornú vrstvu pôdy.

Pozor!Priazniví predchodcovia uhoriek - raž a ovos.

Tipy od skúsených záhradníkov

Aby ste si mohli vychutnať dobrú úrodu, pestujte odrody, ktoré sú odolné voči extrémnym chorobám a teplotám. Vyberte si dobre osvetlené a slnečné miesta na výsadbu, vyhýbajte sa prievanu. Voda a uhorky spracovávajte iba pomocou teplej vody.Rastlina potrebuje stály prísun živín, striedavé pravidelné kŕmenie a spracovanie s rôznymi zloženiami. Prvé vaječníky a nevlastný synovia je to lepšie uštipnutie pre väčšiu úrodu.

záver

Uhorka je veľmi rozmarná a nežná kultúra. Aby sa získala dobrá úroda po dlhú dobu, rastliny by nemali byť ponechané na svoj vlastný rast. Je dôležité dodržiavať pravidlá striedania plodín a starostlivosti. Ak sa príznaky choroby zistia včas a začne sa s liečbou, dá sa vyhnúť až 50% úrode.

Pridať komentár

záhradné

kvety