Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Z biologického hľadiska je tekvica typom bežnej tekvice. Zelenina je bohatá na vitamíny A, E, C, vitamíny B a PP, minerálne soli a mikroelementy. vyznačujúci sa tým, tekvica - len dar z nebies pre tých, ktorí nasledujú obrázok, pretože obsahuje iba 23 kcal na 100 g.

Táto spoločná a nenáročná záhradná plodina sa pestuje takmer na každom záhradnom pozemku. Ale len málo ľudí pestuje cukinu v interiéri. Ale márne. Táto metóda poskytuje solídne zvýšenie výnosu užitočného ovocia a urýchľuje dozrievanie. Materiál bude zameraný na zložitosti pestovania cukiet v skleníku av skleníku.

Cuketa v skleníku: stavebné požiadavky

Pestovanie a starostlivosť o cukinu v skleníku sa príliš nelíši od pestovania pestovanie plodín na otvorenom poli. Je však potrebné zohľadniť niektoré zvláštnosti.

Hlavnou vecou je potreba pravidelnej ventilácie na udržanie optimálnej mikroklímy vo vnútri. Pre plnú cirkuláciu vzduchu sú skleníky a varné platne vybavené vetracími otvormi.

Moderné polykarbonátové skleníky a konvenčné filmové prístrešky sú vhodné na pestovanie plodín v skleníkoch. Na pestovanie cukety v zime sa používajú pevnejšie budovy s vykurovaním, zasklením a základom. Na vykurovanie zimného skleníka sa používajú špeciálne pece a elektrické kotly.

Odrody cukety odporúčané pre skleníky

Ak je skleník malý, vyberú sa na výsadbu skoré zrelé kompaktné odrody. Nerastú príliš veľa, vyznačujú sa vysokou výťažnosťou a vynikajúcou chuťou.

Zaujímavý fakt. Nielen ovocie je jedlé, ale aj kvety tekvice. V južnej Európe sú vyprážané, pečené, polievky a pridávané do šalátov.

Odrody odporúčané na pestovanie v skleníkoch zahŕňajú Roller, Anchor, hybridnú odrodu Belogor a odrody cuketa ako Zebra a Tsukesha. Povedzme vám viac o nich:

 1. Belogor Je vysoko výnosná odroda so stredne veľkým ovocím. Líši sa v hustej buničine. Vhodný na čerstvé potraviny a konzervárne.Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku
 2. valček - Bushová kultúra. Priemerná hmotnosť plodu je 1 kg. Buničina je sypká a šťavnatá. Odroda je odolná voči extrémnym teplotám.
 3. Kotva - odrody kríkov. Kompaktné zariadenia so skrátenými internódami. Kôra je tenká. Buničina je svetlo žltá, pevná, nežná. Ovocie odstránené zo záhrady sa skladuje najviac 30 dní.
 4. Zebra. Táto odroda vďačí za svoj názov farbe ovocia (striedajúce svetlo a tmavo zelené pruhy). Ideálne pre konzervovanie.
 5. Tsukesha - ďalšia odroda kríkov. Feature - biele škvrny na listoch. Plody sú pretiahnuté, vážia do 900 g. Kôra je tenká, dužina je šťavnatá, s vynikajúcou chuťou.

Sezónny výber a teplotné podmienky

Pod krytom sa tekvica pestuje po celý rok. Vzhľadom na to, že úroda zozbieraná na jeseň na jeseň sa dokonale skladuje 2-3 mesiace, v zime cuketa začína rásť v polovici zimy - skoro na jar. Počas tohto obdobia je v strave už len málo čerstvej zeleniny a vitamínové ovocie príde vhod.Pestovanie cukety v skleníkových podmienkach je dobrou voľbou pre rodinný podnik.

Začínajú pestovať kultúru výsadbou semien pre sadenice. Najlepší čas je začiatok marca: správna starostlivosť o rastliny vám umožní zozbierať skorú úrodu jemných vitamínových plodov v apríli.

Pri pestovaní v skleníku / skleníku udržiavajte konštantnú teplotu. Počas dňa pri + 23 ° C a v noci by sa vzduch nemal ochladzovať pod +14. Pôda v štruktúre je tiež dobre zahriata na +20 ... + 25 ° C.

Pestovanie cukety v skleníku z polykarbonátu

Pestovanie tekvice v skleníkoch nie je náročný proces. Má však aj svoje vlastné charakteristiky. Úroda poteší iba v prípade správne pripravenej pôdy, kompetentnej starostlivosti o rastliny, udržiavania optimálnej mikroklímy v polykarbonátovom skleníku.

Rada. Rovnako ako všetky ostatné rastlinné plodiny, cuketa neradi pestuje na rovnakom mieste niekoľko rokov v rade. Preto sa výsadba strieda s cibuľou, kapustou, strukovinami, mrkvou, paradajkami, zemiakmi.

Krok 1. Príprava pôdy

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Kultúra squashu miluje „biopalivá“. Prírodné teplo dobre zahreje pôdu a koreňový systém rastlín. Je to tiež vynikajúci obväz, ktorý zlepšuje rast mladých rastlín. Príprava teplej záhradnej postele na skleník alebo skleník nie je náročná.

Na to budete potrebovať:

 • hnitý mulleín alebo ošípané;
 • Slamka.

Aby sa získala zmes živín, mulleín sa v rovnakom pomere zmieša so slamy. Je dobre napojená teplou vodou, pokrytá fóliou a ponechaná niekoľko dní.

Výsledná zmes sa položí rovnomerne do spodnej časti záhrady... Na vrch sa naleje vrstva výživnej pôdy a umiestnia sa sadenice. Toto „biopalivo“ emituje oxid uhličitý, ktorý ohrieva pôdu a koreňový systém krovia. Na teplom lôžku rastú rastliny rýchlejšie, sadajú ovocie lepšie a dozrievajú rýchlejšie.

Krok 2. Príprava semien a ich vloženie do substrátu

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Kľúčom k získaniu skorej úrody je dôkladná príprava semenného materiálu. Najskôr sa semená starostlivo preskúmajú. Poškodené exempláre a semená so známkami choroby sa odstránia.

Semená cukety sa potom namočia, dezinfikujú, vyklíčia a stvrdnú. Namáčanie pomôže odhaliť prázdne semená (pri ponorení do vody sa vznášajú). Dezinfekcia chráni mladé rastliny pred chorobami. Klíčenie vám umožní získať skoršie a priateľskejšie výhonky. Postup sa vykonáva zabalením semien do vlhkej handričky alebo do vlhkých pilín.

Na tvrdenie sa potopené semená prenesú do spodnej police chladničky. Po 2 až 3 dňoch ju vyberú z chladničky a začnú s výsadbou.

Pripravené otvory sa vopred zavlažia teplou vodou... Semená sa zakopávajú do zeme do hĺbky maximálne 7 cm a posypeme pôdou navrch. Medzi rastlinami je udržiavaná vzdialenosť asi 70 cm.

Pestovanie prostredníctvom sadeníc pomôže získať hotový produkt v skoršom termíne. Je lepšie zasadiť semená do jednotlivých kvetináčov alebo šálok s veľkosťou najmenej 10 × 10 cm. Ako pôda sa používa živinová zmes rašeliny a humusu (v rovnakých pomeroch), môžete pridať trochu pilín.

Pri príprave pôdnej zmesi sa ako hnojivo pridáva drevný popol (pol pohára na vedro) a dusičnan amónny (6-5 g na vedro). Sadenice sa naplnia pôdou, navlhčia sa teplou usadenou vodou a semená sa utesnia do hĺbky 3 až 4 cm.

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Krok 3. Starostlivosť o sadenice

Sadenice sa objavia za 4-5 dní. Ďalšia starostlivosť o sadenice spočíva v pravidelnom zalievaní a hnojení.

Mladé rastliny sa polievajú asi raz týždenne, aby sa zabezpečilo, že pôda nevyschne. Vrchný obväz sa aplikuje dvakrát. Prvý je hneď po objavení sa klíčkov. Druhýkrát o dva týždne neskôr. Je dobré používať hotové komplexné hnojivá, napríklad „Bud“ alebo „Agricola“.

dôležitý... Sadenice squash potrebujú veľa svetla. Pri nedostatku slnka sa rastliny silno roztiahnu a budú slabé.

Krok 4. Výsadba sadeníc na trvalé miesto

Pestované kríky sa vysádzajú na pripravených lôžkach potom, ako sa pôda v skleníku dostatočne zahreje (až na +20 ° C). Rastliny sa vyberú z nádob spolu s hlinenou zrazeninou, zasadia sa do pripravených otvorov a zalievajú sa. Sadenice sa prehĺbia na listy klíčnych listov.

Vylodenie sa vykonáva ráno, za oblačného a teplého počasia. Rastliny sa tak budú rýchlejšie zakoreniť. Nasledujúci deň sa pôda uvoľní.

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Krok 5. Zavlažovanie a hnojenie

Cuketové postele sú napojené pravidelne, ale nie príliš často. Postačuje dobre zvlhčiť pôdu raz za 10 dní. Zalievaná teplou usadenou vodou v množstve 10 litrov vody na 1 m².

Ako sa kŕmiť počas kvitnutia a rodenia? Na tento účel použite infúziu mulleínu alebo hotové kompozície určené pre cukinu. Hnojivá sa aplikujú dvakrát. Prvý je po začiatku kvitnutia. Druhýkrát o tri týždne neskôr. Vrchný obväz zvyšuje výnosy, preto by ste ich nemali zanedbávať.

Krok 6. Znečistenie kultúry

S príchodom prírodného tepla sa skleník alebo skleník so cuketou vetrajú väčšinu dňa. Pre lepšie opelenie kvetov a prilákanie hmyzu sa výsadby postriekajú cukrovým sirupom alebo medom rozpusteným vo vode.

Pokiaľ to nestačilo, rastliny sa opeľujú ručne. Za týmto účelom sa peľ opatrne prenáša z kvetov mužského pohlavia na kvet ženský pomocou vatového tampónu.

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Krok 7. Prevencia a liečba chorôb

V skleníkových podmienkach je tekvica lepšie chránená pred škodcami a chorobami. Na prevenciu chorôb sa výsadba sype drevným popolom.

Kultúra je náchylná na antracózu, ascochitózu, bakteriozu, - choroby, ktoré sa vyvíjajú, keď sa pestujú v nadmerne vlhkom prostredí. Za účelom prevencie zalievajte výsadbu večer, aby ste zabránili zamokreniu. Ak sa objavia príznaky infekcie, okamžite cukinu ošetrite trichodermínom.

Je tiež dobré používať moderné netoxické výrobky, ako napríklad „Narcissus“, „Zirkón“ alebo „Amulet“.

Problémy pri pestovaní cukety v skleníku vznikajú v dôsledku porušenia optimálnej mikroklímy vo vnútri štruktúry, nedodržiavania pravidiel zalievania a hnojenia.

Squashová kultúra sa jej nepáči, keď je v skleníku alebo skleníku príliš horúca a vlhká. Optimálna teplota je +24-25 ° C počas dňa a +18 ° C v noci. Ak je v skleníku príliš horúco, cuketa preleje vaječníky.

Vlhkosť vzduchu je udržiavaná na 60–70%. Aby sa zabezpečilo, že obsah vlhkosti vo vzduchu nepresiahne povolené limity, skleník sa pravidelne vetrá.

Je tiež dôležité dodržiavať pravidlá pre zavlažovanie squashových postelí. Nadmerná vlhkosť poškodzuje rastliny, pretože vedie k vzniku hniloby.

Pozor! Zavlažovanie cuketových lôpt v skleníku so studenou vodou vyvoláva vývoj chorôb.

Ako správne napojiť cuketu? Rastliny sa hojne zvlhčujú raz za 7-10 dní teplou usadenou vodou.

Niekedy sa stáva, že squashové kríky potešia oko sviežou jasne zeleným listom a plody nie sú zviazané. To znamená, že rastliny dostali príliš veľa výživných látok a teraz vykrmujú. Pri aplikácii hnojív je dôležité dodržiavať odporúčané dávky.

Krok 8. Zber

Prvá úroda mladej šťavnatej zeleniny sa zberá 35–45 dní po výsadbe sadeníc. Kultúry určené na dlhodobé skladovanie vyzrievajú trochu dlhšie.

Jemné ovocie je vhodné konzumovať už tri týždne po odkvitnutí. Používajú sa čerstvé v šalátoch namiesto uhoriek.

Zrelosť plodu je určená kôrou, ktorá je na dotyk pevná. Keď klepnete na zrelé ovocie, budete počuť matný zvuk. Zelenina určená na skladovanie sa odstráni z kríkov spolu so stopkou. Na chladnom a suchom mieste sa cuketa môže skladovať dobre 3-4 mesiace.

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Výhody pestovania skleníka

Prečo zaujímať cenné miesto v skleníku s takou nenápadnou kultúrou ako kostná dreň? Áno, táto zelenina nevyžaduje špeciálne podmienky, je nenáročná a na otvorenom poli sa cíti skvele. Pestovanie vitamínového ovocia v skleníku alebo v skleníku má však niekoľko výhod:

 • plody dosahujú technickú zrelosť rýchlejšie, pričom sa zvyšuje úroda;
 • zeleninová rozkoš s jemnejšou, bohatšou chuťou;
 • najlepšie výsledky sa dosahujú použitím hybridov špeciálne navrhnutých pre skleníkové podmienky;
 • skoré cukety sa predávajú dobre;
 • zelenina je menej náchylná na ochorenie a je ovplyvnená škodcami;
 • cuketa v skleníku vyžaduje minimálnu údržbu.

Technológia krok za krokom pre pestovanie cukiet v skleníku: riadime sa pravidlami a tešíme sa z výsledku

Tajomstvo dobrej úrody

Ak chcete pestovať dobrú úrodu na squashových posteliach, stačí dodržať jednoduché pravidlá:

 • vykonávať manuálne opelenie kvetov samíc (hmyz nie vždy pomôže v skleníkových podmienkach);
 • dodržiavajte pravidlá striedania plodín (z roka na rok nezasádzajte cukety);
 • neumiestňujte cuketu vedľa tekvice (krížové opelenie znižuje výnos);
 • zabezpečiť rastlinám primerané osvetlenie a teplo;
 • používať vysokokvalitný materiál na osivo;
 • hnojivá aplikujte včas a dodržujte opatrenie - nadmerné kŕmenie bude mať za následok výkrm a plody nebudú zviazané.

Prečítajte si tiež:

Ako variť konzervované cukety na zimu.

Ako variť nakladané cukety na zimu bez sterilizácie.

Výber najlepších receptov na konzervované cukety.

záver

Pestovanie tekvice v skleníku alebo polykarbonátovom skleníku vám poskytne skorú úrodu chutnej a zdravej zeleniny. Zozbierané ovocie sa môže jesť čerstvé, používané na konzervovanie alebo predávať, čím sa z pestovania drene stáva rodinný podnik.

Pridať komentár

záhradné

kvety