Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti

Až do 16. storočia sa cukety kvôli jasným a krásnym kvetom používali výlučne ako okrasná rastlina. Dnes sa táto zelenina nachádza v každej zeleninovej záhrade. Plody majú príjemnú neutrálnu chuť a bohaté zloženie vitamínov.

V článku sa budeme zaoberať najlepšími odrodami kríkových cukiet pre otvorené priestranstvá. Zistíme, čo je ich špecifickosť a ako ich správne pestovať.

Aká je zvláštnosť Bush cukety

Hlavnou črtou Bush cukety je v ich názve. - rastú v kríkoch a nekrúti sa ako iné druhy. Vďaka tomu sa na výsadbu spotrebuje menej miesta, čo platí najmä pre malé osobné pozemky. Za 1 štvorcový m, nie sú vysadené viac ako dve rastliny, zatiaľ čo počas rastu sa rastliny nezakrývajú listami a neblokujú prístup slnečného svetla.

Zaujímavé! Až do začiatku dvadsiateho storočia konzumovali cukinu iba dolná vrstva obyvateľstva. Produkt bol niekoľkokrát lacnejší ako iná zelenina.

Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti

Aký je rozdiel medzi cuketou bush

Plody sa líšia farbou a tvarom: niektoré odrody sú žlté, iné zelené. Niektoré plody sú pretiahnuté a podlhovasté, iné sú okrúhle a sploštené. Cuketa sa líši počtom plodov na kríku. Existujú husté, šíriace sa odrody, kde na jednej rastline narastá 8 až 10 plodov naraz. K dispozícii sú kompaktnejšie 2 - 4 cukety.

Niektoré odrody kríkov sa pestujú pomocou sadeníc, iné semená na otvorenom priestranstve... Výsadbová metóda závisí od pestovateľskej oblasti a klimatických podmienok.

Najobľúbenejšie odrody

záhradkári výber odrôd na základe preferencií chuti, kultivačných techník, množstva úrody... Zvážte, aké odrody majú najradšej letní obyvatelia.

Prečítajte si tiež:

Výhody a poškodenie cukety pre ľudské zdravie

Najlepšie odrody cukety na otvorenom priestranstve

Aký je rozdiel medzi cuketou a cuketou vo vzhľade, chuti a ďalších vlastnostiach

Skoré zrenie

Predčasne dozreté cukety dozrievajú za 40 až 50 dní od okamihu výsadby... Odrody a hybridy sa odporúčajú na pestovanie v severných regiónoch s krátkym letom - zelenina sa rýchlo odstraňuje z postelí, takže nemajú čas na ochorenie:

  1. Chaklun... Super skoré vysoko výnosné cukety dozrievajú za 35 - 40 dní. Kríky sú silné, ale kompaktné. Listy sú husté, tmavo zelené. Plody sú valcovité, podlhovasté. Farba je svetlozelená, dĺžka 20 cm, priemer 5-7 cm. Hmotnosť jednej zeleniny sa pohybuje od 200 do 400 g. Buničina je svetlo krémová, chuť nie je vyjadrená. Cuketa sa používa na prípravu konzervovaných a nakladaných šalátov, občerstvenia a polievok. Odroda Chaklun sa vyznačuje priateľským návratom a dlhou skladovateľnosťou: na chladnom a tmavom mieste je možné plodinu skladovať až do zimy.
  2. Cavili F1... Cuketa patrí medzi hybridy, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti chladu a imunitou voči chorobám a škodcom. Prvá plodina sa zozbiera za 40 až 50 dní. Plody sú valcovité, svetlozelenej farby. Priemerná hmotnosť ovocia je asi 300 g. Produktivita je stabilná s 1 m 2. m letných obyvateľov zhromaždiť asi 8-10 kg. Buničina je svetlofarebná, príjemná podľa chuti, nie vodnatá. Cavili F1 je ideálny pre spracovanie na squashový kaviár.
  3. Iskander F1... Hybrid (na obrázku) ukazuje najlepší výnos v skleníkoch alebo skleníkoch. Kríky strednej výšky, lístie klasickej zelenej farby. Tvar je pretiahnutý, farba je svetlozelená s voskovým povlakom. Cuketa s hmotnosťou asi 600 g, dĺžka 20 - 25 cm. Buničina je chutná a šťavnatá.Iskander F1 vykazuje vynikajúci výnos, od 1 m2. m zbierať asi 15-17 kg ovocia.

Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti

Stred sezóny

Cuketa v polovici sezóny dozrieva za 55 - 65 dní... Sú vysadené hlavne v regiónoch s miernym podnebím. Starostlivosť sú nenáročné, vyznačujú sa vysokou produktivitou.

  1. Zolotinka... Populárna odroda (foto nižšie) je známa svojou chuťou a obchodným vzhľadom. Ovocie bohatej žltej farby dozrievajú na kompaktných kríkoch. Hmotnosť zeleniny je asi 300 g, niektoré vzorky dosahujú 450 g. Z jednej rastliny sa získa asi 15 zrelej zeleniny. Chuť je jemná a sladká, dužina je ideálna pre dojčatá a diétne jedlá. Kôra je hladká a pevná, takže cukina sa môže skladovať po dlhú dobu. Po zachovaní zostáva buničina pevná a sladká.Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti
  2. Kuand... Cuketa má pôvodnú farbu so svetlozelenými a smaragdovými pruhmi. Kuand dozrieva za 55 - 60 dní od okamihu výsadby. Odroda je odolná proti chladu, zriedka chorá. Hmotnosť ovocia asi 1 kg, podlhovastý valcovitý tvar. Dužina je pevná a biela, šupka je tenká. Odporúča sa, aby cukina bola spracovaná krátko po zbere, napríklad v konzervách.
  3. Zlatá lastúra... Plody majú jedinečný vzhľad: žlté hrudkovité cukety vynikajú inými odrodami. Klíčenie odrody je vynikajúce, zelenina dozrieva spolu. Hmotnosť sa pohybuje od 1,5 do 2 kg, kôra strednej hustoty. Buničina je krémová, šťavnatá a sladká. Jeho použitie je univerzálne a oceňuje sa vysokým obsahom živín.

Zaujímavé! Cuketa sa používa nielen na uhorky a šaláty, ale tiež sa pečú muffiny a koláče. Dužina cukety sa hodí k jablkám, medu, škorici. Niektoré ženy v domácnosti dokonca upečú cuketu.

neskoro

Odrody neskorého dozrievania dozrievajú do 65 alebo viacerých dní... Vyznačujú sa vysokou udržiavacou kvalitou a dlhou skladovateľnosťou. Cuketa sa vyberie zo záhrady, utrie sa suchou obrúskou a umiestni sa do drevenej škatule. Najlepším skladovacím miestom je dobre vetraná pivnica alebo pivnica.

Môže byť užitočné:

Výber najlepších receptov na konzervované cukety

Je možné cukinu zmraziť a ako to urobiť správne

Lídri medzi neskorými odrodami:

  1. Gribovsky Gold... Rastlina lezie, lístie je husté. Gribovské zlato sa pestuje na severe aj na juhu. Odroda je odolná voči mrazu, nepriaznivému počasiu a závažným chorobám úrody. Tvar je valcovitý, podlhovastý. Farba je svetlozelená, pokožka je lesklá. Pokožka je pevná, ideálna na výrobu zimných tanierov.
  2. pochúťka... Vzťahuje sa na rôzne cukety cukety. Tmavo zelené plody (foto nižšie) majú valcovitý tvar a hladký povrch. Dĺžka zeleniny je asi 35 cm. Dužina je chrumkavá a aromatická, pri používaní univerzálna. Delikátnosť dobre znáša prepravu na veľké vzdialenosti.
  3. Spaghetti Raviollo... Buničina má vláknitú buničinu, ktorá sa pri krájaní podobá špagetám. Plody sú veľké, okrúhle, s hmotnosťou od jedného do 1,5 kg. Farba je žltá, bohatá. Používa sa varená cuketa, časť plodiny je zmrazená na zimu. Špagety Raviollo majú výraznú, nasladlú chuť.

Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti

Funkcie poľnohospodárskej technológie a výber odrôd pre rôzne regióny

Aby ste získali bohatú úrodu, odporúča sa pestovať tekvicu kríka sadenice.... Za týmto účelom sa semená dezinfikujú roztokom manganistanu draselného a umiestnia sa do nádoby s pôdou. Sadenice sa pri vysychaní zavlažujú teplou vodou, hnojia sa tekutými organickými dresingmi. Sadenice sa vysádzajú na vopred vykopaných lôžkach skoro ráno.

Za 1 štvorcový m neumiestňujte viac ako dve kríky... Starostlivosť pozostáva z jednoduchých agrotechnických pravidiel: zavlažovanie postelí 1krát za 5 dní, hnojenie organickými látkami a minerálmi každých 15 dní. Pred zalievaním uvoľnia pôdu, odstránia burinu. To zabraňuje burinám a škodcom hmyzu.

Dôležité! Cuketa je vysadená v teplých a úrodných oblastiach.Postele sú vykopané vopred, očistené od zvyškov rastlín minulého roku. Na hnojenie sa používa hnoj, popol, močovina, superfosfát a dusičnan amónny. Pred hnojením sa odporúča pôdu hojne zaliať teplou vodou. Zavlažovanie sa zastaví 2 týždne pred zberom.

Domáce a dovážané odrody krovej drene: najobľúbenejší predstavitelia a ich vlastnosti

Odrody neskorého dozrievania sa vyberajú pre Moskvu a Moskovský región... Počas dlhého a teplého leta má zelenina čas na získanie maximálnej hmotnosti a šťavnatej chuti. Zber v polovici augusta. Pre Sibír a Ural sú vybrané odrody, ktoré sú odolné voči chladnému počasiu, mrazu, častým dažďom a hmlu. Z dôvodu spoľahlivosti sa zelenina pestuje v skleníkových podmienkach, aby plodina nezamŕzla v dôsledku náhlych zmien počasia. Odrody sú nenáročné na starostlivosť a nevyžadujú stav pôdy.

Dôležité! Musím stlačiť krík tekvica? Nie, nie je to potrebné, pretože plody sa tvoria na centrálnom kmeni.

záver

Bush squash nevyžaduje osobitnú starostlivosť alebo znalosti poľnohospodárskej technológie, hlavnou vecou je zalievať postele včas a uvoľniť pôdu. V južných oblastiach sa pestujú odrody Zolotinka, Delikatesy a Zlatá lastúra. Sú vynikajúce na prípravu zimných príprav a majú chrumkavé mäso. Na pestovanie v nepredvídateľnom podnebí si vyberte zeleninu odrôd Gribovsky Gold alebo Kuand odolnú voči chladu.

Výhodou tekvica je, že na malej ploche je možné pestovať viac plodín. Zelenina sa používa na prípravu kaviáru, nakladaného občerstvenia, palaciniek a koláčov. Zelenina obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré zvyšujú imunitu organizmu.

Pridať komentár

záhradné

kvety