Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Melon je častým hosťom jedálenského stola v lete a na jeseň. Šťavnaté a sladké, príjemne ochladzuje, zdravé a chutné ovocné šaláty, letné koktaily a zmrzlina sa pripravujú z melónu. Pri výbere zrelého melónu z trhu existuje niekoľko tipov.

Poďme zistiť, ktoré odrody sú najsladšie a naj šťavnatejšie, ako vyzerajú a aké vlastnosti majú.

Ako správne vybrať najchutnejší melón

Odporúča sa kúpiť melón v obchodoch alebo na trhu. Plody by nemali ležať na zemi - môžu ochorieť alebo môžu chytiť infekciu. Venujte pozornosť podmienkam skladovania plodiny. Nehygienické podmienky sú neprijateľné, neodporúča sa kupovať takýto produkt.

Zrelosť melónu sa určuje podľa týchto kritérií:Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

 • tupý zvuk pri poklepaní;
 • bohatá sladká aróma;
 • pružná a odolná kôra;
 • suchá stopka;
 • nedostatok trhlín a škvŕn;
 • jednotná farba.

Najsladšie odrody

Aký je najchutnejší melón? Zvážte najsladšie a najsladšie odrody, zistite ich vlastnosti a vlastnosti.

ananásový melón

Odrody melónov Cantaloupe silné a šíriace sa, riasy sú silné a dlhé. Vysadené sú na poliach alebo na špecializovaných farmách. Tvar ovocia je okrúhly alebo sploštený. Hmotnosť jedného je od 1 do 3 kg, farba je bledá oranžová alebo zelená, v závislosti od pestovateľskej oblasti.

Buničina je sýtej oranžovej farby, mäkká a šťavnatá. Cantaloupe je vhodný na čerstvú spotrebu.

Zaujímavé. Vlasťou odrody Cantaloupe je Arménsko. Z tejto krajiny sa začalo šírenie krásneho a sladkého ovocia po celom svete.

Kassab

Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Ázijské melóny Kassaba sú populárne, pretože počas skladovania získavajú svoju sladkosť. Existuje niekoľko druhov odrody Kassaba. Líšia sa navzájom farbou, hrúbkou šupky a chuťou. Niektoré plody sú hladké a žlté, iné sú pokrčené a tmavo oranžové.

Populárne odrody Kassab Zhukovsky, Kassaba si všimol, Kassaba Honey Rosa. Hmotnosť melónu je asi 2 kg, aróma je neutrálna. Buničina je medová a sladká, má univerzálne použitie.

Crenshaw

Táto odroda prišla do Ruska z Ameriky, kde sa objavila v roku 1929. Plody sú malé, zaoblené, s predĺženým koncom. Hmotnosť jedného sa pohybuje od 1 do 2 kg.

Farba je žlto-zelená, pokožka je drsná a hustá. Vôňa je intenzívna, chuť je sladká, dužina je vláknitá so svetlooranžovou farbou. Crenshaw sa používa na čerstvú spotrebu. Malé ovocie je vhodné vziať so sebou na piknik alebo na grilovanie.

torpédo

Odroda získala názov vďaka predĺženému podlhovastému tvaru. Rásť, pestovať torpédo začala v Uzbekistane. Rastlina je malá, riasy sú stredne dlhé, tmavo zelené. Hmotnosť ovocia 3-7 kg, žltooranžová kôra, hladká s okami, hrubá, takže plodina je vhodná na dlhodobé skladovanie a prepravu na veľké vzdialenosti. Dužina je slonovinová, jemná a šťavnatá. Chuť a aróma sú výrazné. Torpédo je známe svojím vysokým a stabilným výnosom - odoberá sa od 1 m² do 10 kg.

Zaujímavé. Buničina odrody Torpedo je vhodná na výrobu koláča alebo manny s melónom. Na tento účel môžete použiť multicooker. Plnka sa vyrába z dužiny melónu, tvarohu, jabĺk a mäty. Citrónová šťava sa pridáva na pikantnosť.

Galia

Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Odroda Galia je známa svojím originálnym vzhľadom. Plody sú okrúhle, s drsnou, sieťovanou kožou zelenožltej farby. Hmotnosť melónu je asi 4 kg. Buničina je sladká, svetlo béžovej farby. Odroda Galia je nenáročná na údržbu, je vhodná na prepravu na veľké vzdialenosti a je dlhodobo skladovaná. Plodné obdobie sa predĺži, zrelé plody sa zbierajú od augusta do septembra. Plodina sa skladuje až tri týždne.

Kolektívny poľnohospodár

melón Kolektívny poľnohospodár celoštátnej. Odroda je odolná proti chladu, odolná voči chorobám a škodcom. Plody sú sférické, špičky sú mierne sploštené.

Hmotnosť sa pohybuje od 1 do 2,5 kg, šupka je hustá, žlto-zelená farba, pletivo. Dužina je svetlo krémová, chrumkavá a sladká. Kolektívny poľnohospodár má vysoký obsah cukru.

Aikido

Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Aikido je hybrid, ktorý je vysoko odolný voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Bez následkov toleruje mráz, dážď a hmlu.

Plody sú okrúhle a guľovité, hmotnosť jedného je asi 2 kg. Kôra je jasne žltej nasýtenej farby, buničina je hustá a šťavnatá, farba je svetlá.

Táto plodina sa vyznačuje atraktívnymi obchodnými vlastnosťami, a preto sa pestuje Aikido v priemyselnom meradle na predaj.

Popoluška

Melón Popoluška sa pestuje na čerstvú spotrebu. Vďaka tenkej pokožke nie je ovocie vhodné na dlhodobé skladovanie. Melón je kompaktný s hmotnosťou do 2 kg. Kôra je žltozelená, miestami drsná.

Buničina je stredne sladká a šťavnatá, svetlej farby. Zber sa používa aj na spracovanie: získavajú sa vynikajúce kompóty, džemy a konzervy.

zlatý

Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Táto odroda sa objavila vďaka práci chovateľov z Krasnodar. Z výhod odrody si všimnú atraktívnej prezentácie, transportovateľnosti, univerzálnosti pri aplikácii.

Tvar je zaoblený, podlhovastý, šupka je hustá, oranžová. Hmotnosť asi 2 kg, jemná buničina, biela farba. Vôňa je príjemná, osviežujúca. Zlato je vysadené v oblastiach s miernym podnebím.

Etiópčan

Rastliny sú veľké, s dlhými výhonkami a vyvinutým koreňovým systémom. Externe melón Etiópčan vyzerá ako tekvica. Plody sú okrúhle, silne segmentované.

Šupka je zafarbená tekvica oranžová, hustá, takže úroda je uložená až jeden mesiac. Hmotnosť - od 4 do 8 kg, výťažok - 8 kg na 1 m². Buničina je krémová, sladká a šťavnatá.

Ako pestovať sladké odrody melónu

Úrodné a voľné pôdy sa vyberajú na kultiváciu. Pôda sa vykopáva, zbavuje zvyškov a burín, zavádza sa tekutý hnoj alebo hnoj. Melón preferuje zmes hlinitých a piesčitohlinitých pôd, je vysadený na priestranných kopcovitých posteliach. Výsadbová schéma závisí od odrody - zvyčajne je 1x1 m. Neodporúča sa pestovať melón blízko seba: korene nemajú dostatok priestoru na správny vývoj a rast.

Dôležité! Melón je termofilná kultúra, preto je vysadený sadenicami. Z tohto dôvodu sa semená dezinfikujú šťavou z aloe alebo slabým roztokom kyseliny boritej a klíčia sa 3 až 5 dní vo vlhkej gáze. Hneď ako sa objavia prvé výhonky, umiestnia sa do pripravených nádob so zeminou.

Starostlivosť o sladké melóny spočíva v pravidelnom zalievaní a kŕmení. Voda ráno alebo večer 1krát za 5 dní. Na rastlinu sa používa asi 1,5 litra teplej čistej vody. Pred zalievaním sa postele uvoľnia a buriny sa odstránia - pôda bude ľahšia a výživnejšia. Pre správny vývoj záhradníci používajú minerálne a organické hnojivá.Ako zvoliť najchutnejší a najsladší melón

Melon sa podáva každé dva týždne. Na použitie hnojív:

 • tekutý hnoj alebo hnoj;
 • suchý roztok na báze popola;
 • kvasnice a jód;
 • Kvapalina Bordeaux;
 • močovina;
 • superfosfát;
 • dusičnan amónny.

záver

Pri kúpe melónu dávajte pozor na vôňu ovocia. V zrelých je to sladké, zlato. Kôra zrelých melónov je hustá, pri poklepaní je zvuk tlmený, stopka je suchá.

Na pestovanie sladkého a šťavnatého ovocia na záhrade sa odporúča dodržiavať pravidlá starostlivosti: vodu, hnojiť a postele uvoľniť včas. Z najsladších odrôd sa vyznačujú torpédové melóny, Ethiopka a Popoluška. Používajú sa všestranne, vyznačujú sa chutnou a šťavnatou dužinou.

Pridať komentár

záhradné

kvety