Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Pre mnohých obyvateľov leta sa pestovanie melónov na vlastnom osobnom pozemku už dávno stalo bežným procesom. Je to jednoduchá záležitosť, má však určité nuansy a jemnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri pestovaní tejto plodiny melónu.

Odroda výber

Dosiahnutie vysokého výnosu do značnej miery závisí od správne zvolenej odrody melónov. Pozrime sa na tie najvhodnejšie na kultiváciu v strednom pruhu a južných oblastiach Ruska.

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Aké sú a podľa akých kritérií zvoliť

Väčšinou výber odrody vodný melón závisí od klimatickej zóny, v ktorej sa plánuje rast.

Napríklad stredná zóna Ruska sa nelíši v dlhom lete. V takom prípade je lepšie uprednostniť skoré odrody. Nebudú produkovať príliš veľké plody, ale vaječník takýchto odrôd a hybridov dozrie čo najrýchlejšie:

 • Žltý blatouch F1;
 • Zenith;
 • Lunar;
 • Svetlo;
 • Víťaz 395;
 • Princ Hamlet F1;
 • Regus F1;
 • Fl ságy;
 • Nedeľa bola v zhone;
 • Cukrové dievča;
 • Charleston šedá.

Doba zrenia týchto odrôd je do 60 - 80 dní, čo je dosť pre ruské stredné šírky.

Na pestovanie melónov v oblastiach nachádzajúcich sa v teplejších klimatických pásmach sú vhodné odrody a hybridy s dlhšou dobou dozrievania.

Najpopulárnejší:

 • Astrachan;
 • Bykovsky-22;
 • Volzhanin;
 • Pochúťka Fl;
 • Imbar F1;
 • Crimson suite;
 • Čierny princ.

Plody týchto odrôd dozrievajúcich dozrievanie dozrievajú o 80 až 90 dní, ale sú o niečo väčšie.

Pokiaľ ide o najjužnejšie a podľa toho najteplejších oblastí, na pestovanie melónov sú vhodné nasledujúce odrody dozrievania:

 • King of Hearts;
 • chill;
 • Melitopol 60;
 • Obľúbený z farmy Pyatigorsk 286;
 • Icarus.

Obdobie dozrievania melónov týchto odrôd je najdlhšie - viac ako 90 dní. Ich plody sú však najväčšie.

Na fotografii - melóny rôznych odrôd.

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

pristávacia

Sadenice sa často používajú výhradne na to, aby sa následne presadili do skleníka na rýchlejšie dozrievanie ovocia. Avšak pre tých, ktorí pestujú melóny v otvorené priestranstvo, nemusíte sa vysádzať sadenicami.

Príprava osiva

Na dosiahnutie dobrého klíčenia semien pred výsevom vykonajte:

 1. Kalibrácia - triedenie osiva podľa veľkosti. Je potrebné ich oddeliť, pretože väčšieostatkyrozvíjať sa aktívnejšie a hodnotiť tie, ktoré sú menšie. Na vyváženie síl je semeno rozdelené do skupín a zasiate do rôznych lôžok podľa veľkosti.
 2. trhanie - úmyselné poškodenie srsti osiva. Tento postup nie je vôbec potrebný. Urýchľuje však klíčenie semien. Operácia sa vykonáva krátkodobým trením každého semena výlevkou na jemnozrnný brúsny papier.
 3. Zahrievanie - na rozdiel od skarifikácie je to povinné. Tento postup významne urýchľuje klíčenie semien. Za týmto účelom sa ponoria do vody zohriatej na +50 ° C po dobu 30 minút.
 4. dezinfekcia - odporúčaný postup dekontaminácie. Uskutočňuje sa ponorením semien melónu do svetloružového roztoku manganistanu draselného na 20 až 25 minút a následným prirodzeným sušením bez použitia ohrievacích zariadení.

Niektorí letní obyvatelia okrem vyššie uvedených postupov tiež klíčia semená melónu bezprostredne pred výsevom. Sú zabalené do vlhkej handričky a umiestnené na teplom mieste blízko ohrievača alebo radiátora. Úplné zaschnutie látky je neprijateľné, preto je potrebné ju pravidelne striekať alebo navlhčiť navlhčenou rukou.

Príprava pôdy a nádrží

Semená melónov je ťažké preniesť na transplantáty, preto sa každá sadenice pestuje v samostatnej nádobe, ktorej priemer je najmenej 10 cm a výška je 12 cm.

Pôda Humus alebo rašelina-humus je vhodná na pestovanie sadeníc melónu. Môžete tiež použiť zmes pôdy humusu a trávnika v pomere 3: 1. Na ktorýkoľvek z vyššie uvedených substrátov je potrebné pred vysiatím semien pridať superfosfát alebo drevný popol (1 - 2 polievkové lyžice na 1 kg substrátu).

Aby sa zabránilo následnému zberu, ako aj možnému poškodeniu koreňového systému sadeníc, je veľmi dôležité zvoliť správne obaly. Ideálnou možnosťou sú plastové alebo rašelinové šálky, hrnce s objemom 0,5 - 1 litra a priemerom asi 10 cm.

Hlavnou podmienkou pre tieto kontajnery je prítomnosť drenážneho otvoru. To neplatí pre rašelinové kvetináče, ktoré už umožňujú priechod vlhkosti.

siatie

Zákazka:

 1. Na dno predtým pripravených kontajnerov sa položí drenážna vrstva 2 cm (urobí sa rozbitá tehla, malá expandovaná hlina alebo perlit).
 2. Naplňte nádobu pôdnou zmesou a nedosiahnite hrany 20 - 30 mm.
 3. Pôdu hojne navlhčite čistou usadenou vodou.
 4. V pôde v strede urobte otvor s hĺbkou 3 až 4 cm, ktorú môžete vyrobiť drevenou paličkou, ceruzkou alebo prstom.
 5. Do jamky vložte 1-2 semená melónu a zakryte ich pôdou, ktorá sa potom trochu zhutní.
 6. Vytvárajte bohaté zalievanie.
 7. Nádoby zakryte viečkami alebo fóliou.

Pokyny pre starostlivosť o sadbu

Od okamihu zasiatia semien po výsadbu na otvorenom priestranstve sadenice rastú asi 25 až 35 dní. Počas tohto obdobia si melón vyžaduje dobrú starostlivosť podľa všetkých pravidiel:

 1. Ihneď po vysiatí sa nádoby so sadenicami umiestnia na teplé miesto s teplotou + 23 ... + 26 ° C.
 2. Odvetrávajú sa denne po dobu 10 až 15 minút, pričom sa odstraňujú krycie vrstvy alebo film.
 3. Keď sa objavia prvé výhonky, hrnce sa umiestnia na južnú stranu. Teplota v miestnosti sa počas dňa zníži na + 21 ° C a v noci na + 17 ... + 19 ° C.
 4. Denné hodiny pre pestovanie sadeníc sa udržiavajú počas 12 hodín pomocou fytolampov.
 5. Poskytuje miernu vlhkosť pôdy v nádobách na sadenie. Zavlažovanie sa vykonáva výlučne filtrovanou alebo usadenou teplou vodou.
 6. Sadenice melónov sú umiestnené voľne tak, aby neboli preplnené.
 7. Sadenice potrebujú kŕmenie. To sa deje v dvoch fázach: prvýkrát - 7 dní po objavení sa prvých výhonkov s minerálnym komplexným hnojivom, druhý - 7 dní pred výsadbou sadeníc na otvorenom teréne.

Ak dolné kotyledonové listy zožltnú, odporúča sa vykonať top dressing dusičnan amónny alebo karbamid (močovina), vtáčie trus alebo mulleín, riedené vodou v pomere 1:10.

Ako a kedy transplantovať melóny vonku

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

V každej oblasti Ruska sú požiadavky na presádzanie sadeníc na otvorenom priestranstve v dôsledku klimatických vlastností odlišné. Zoberme si tento problém na príklade moskovského regiónu:

 1. Optimálny čas na výsadbu je koniec mája, kedy budú sadenice 33 až 37 dní staré.
 2. Prítomnosť 4 skutočných listov na každom výhonku.
 3. Pred výsadbou na otvorenej pôde sa sadenice musia kaliť tak, že sa na 2 až 4 hodiny vystavia čerstvému ​​vzduchu.
 4. Pred výsadbou sa sadenice postriekajú 1% Bordeauxovou tekutinou.
 5. Vodné melóny milujú voľný priestor, aktívne sa tkajú, takže optimálna vzdialenosť medzi nimi je 1 m.

Metóda pestovania bez semien

Najlepšie je začať siatie semien melónu v prvej polovici mája, pretože táto kultúra je veľmi termofilná. Ak sa to urobí príliš skoro, rastlina získa silu pomaly a nebude mať dostatok času na úplné rozvinutie počas teplého obdobia.

Ako pestovať melón bez sadeníc:

 1. Vykopte otvor 15 - 20 cm hlboký a 25 - 30 cm široký, nalejte naň vodu.
 2. Otvor sa naplní vopred pripravenou zmesou pôdy, opatrne sa vyrovná a naleje sa vodou pri izbovej teplote.
 3. Semená 5-7 klíčených melónov sa umiestnia do zeme a pokropia sa zemou. hĺbka pristávacia - 0,5 cm.
 4. Pôda je mierne stlačená, aby sa predišlo fúkaniu semien alebo poškodeniu vetrom.

Ďalšia starostlivosť

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Pestovanie melónov na otvorenom poli nie je príliš pracné, ale stále si vyžaduje určité úsilie.

Ako sa starať o melóny:

 1. Voda raz týždenne. Keď sa objavia kvety a v podmienkach intenzívneho tepla - dvakrát. Spotreba vody - 7-9 litrov na 1 štvorcový meter. m. Keď sa objaví ovocie, zavlažovanie sa zastaví.
 2. Vrchný dresing sa vykonáva 10 dní po výsadbe. Kuracie hnojy sa riedia vodou v pomere 1:12. Spotreba - 1 liter na 1 m2. m. Po niekoľkých týždňoch sa zavedie nitroamofopska zriedená vo vode - 1 lyžica. l. pre 8-10 litrov. Náklady sú rovnaké. Tretie kŕmenie sa vykonáva infúziou popola - 5 lyžíc. l. na 1 liter vody. Spotreba - 500 ml na každý ker.
 3. Rozrežte krík a nechajte maximálne 5 druhov ovocia.

Možné problémy a spôsoby ich riešenia

Vodné melóny sú často napadnuté škodcami, ako sú lúčne mory, drôty červy, klíčky, lopatky a vošky. Ak sa zistia, výsadba sa ošetruje biologickými produktmi (napríklad Fitoverm).

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Okrem škodcov je vodný melón citlivý na:

 1. Anthracnose. Na listoch sa objavujú hnedé alebo žltkasté škvrny neurčitého tvaru. Postihnuté listy vyschnú a spadnú. Stonka oslabuje a stáva sa krehká. Plody zasiahnuté antracnózou sa zdeformujú a prestávajú sa vyvíjať.
 2. Ascochitosis. Na listoch sa objavia žlto-hnedé škvrny. Stratí svoju pružnosť, vädne a spadne. Na výhonkoch sa vytvárajú suché sivé škvrny a neskôr čierne bodky. Plody postihnuté ascochitídou vyschnú a odumrú.
  Múčnatka. Prvé štádium choroby sa prejavuje vo forme belavého alebo šedo-ružového kvetu na listoch melónov. Deformuje sa, vysychá a padá. Prášková pleseň málokedy ovplyvňuje ovocie.
 3. Peronosporosis. Na listoch sa objavia hnedasto-žlté škvrny, po ktorých nasleduje tvorba šedo-fialových ohnísk. Rastú veľmi rýchlo a pokrývajú celý list. Za pár dní môže peronosporóza zničiť celú plantáž.

„Abiga-Peak“, koloidná síra, „Ordan“, „HOM“ pomáhajú bojovať proti takýmto chorobám.

Zber a skladovanie

Načasovanie zberu je pre každú odrodu odlišné, preto sa zameriavame na všeobecné znaky zrelosti melónu. Hlavným je scvrknutý chvost. Zrelé bobule vydávajú nudný zvuk, ak naň klepnete prstom. Kombinácia týchto charakteristík slúži ako signál pre zber. Skladujte melóny na chladnom a tmavom mieste.

Produktivita od 1 hektára

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Výťažok melónov závisí od odrody. V priemere sa za priaznivých poveternostných podmienok a náležitej starostlivosti zozbiera asi 35 ton z 1 hektára.

Funkcie pestovania v skleníku, skleníku

Keďže vodné melóny milujú priestor a pestujú sa výlučne metódou mreží, mal by byť skleník pre túto rastlinu pomerne veľký a mal by byť vysoký najmenej 2 m. V opačnom prípade je tento princíp rovnaký ako pri pestovaní na otvorenom priestranstve.

Tipy od skúsených záhradníkov

Podrobné pokyny pre pestovanie melónov pre začiatočníkov

Hlavnou radou skúsených záhradníkov je predbežná dezinfekcia skleníka (alebo skleníka) a pôdy... Na tieto účely sa používajú insekticídy.

Sadenice sú chránené pred mrazom plastovými fľašami s objemom 1,5 litra s odrezaným dnom s odrezanými plastovými fľašami s vodou s objemom 5 litrov umiestnenými na nich.

Aby sa zabránilo hnilobe plodov, sú pod ne umiestnené ploché široké dosky.

Aby sa urýchlilo dozrievanie vaječníkov, aby sa získali veľké a sladké melóny, rezajú sa bočné riasy, pričom nezostane viac ako 5 až 6 plodov.

záver

Pestovanie vodných melónov nie je náročná úloha, vyžaduje si však súlad s niektorými jemnosťami. Ak budete dodržiavať všetky tieto tipy, zaistí sa vynikajúca úroda. Celú sezónu si môžete vychutnať jedinečný vkus tejto melónovej kultúry.

Pridať komentár

záhradné

kvety