Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

V letnej chate môže pestovať melón alebo melón dokonca aj začínajúci záhradník. Aj keď sú tieto rastliny prispôsobené južným regiónom, v strednom Rusku tiež ťažia dôstojnú úrodu, pestujú melóny a melóny v skleníkoch.

Pestovanie melónov je nenáročné na starostlivosť, existujú však znaky ich zavlažovania. Zvážte, ako často a správne zavlažujte melóny a melóny.

Ako zistiť, či melóny a melóny potrebujú zalievanie

Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

V každom vegetačnom období existuje niekoľko príznakov, ktoré určujú, že rastliny potrebujú vodu:

 • semená nedráždia dobre;
 • sadenice sa vyvíjajú pomaly;
 • Bush vyzerá slabo: má tenké stonky a slabý koreňový systém;
 • listy a biče suché, zvädnuté a kučeravé;
 • vytvára sa malý počet vaječníkov;
 • plody sú zdeformované, ich veľkosť nezodpovedá normám.

Ako často zalievať melóny

Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

vodný melón potrebujú včasné a správne zavlažovanie počas celého obdobia aktívneho vegetačného obdobia. Intenzitu a frekvenciu zavlažovania ovplyvňuje niekoľko faktorov. Tie obsahujú:

 1. Zloženie a štruktúra pôdy. Piesočnato-hlinitá, piesočnatá a stredne ťažká pôda vďaka svojej uvoľnenosti dlho nezachováva vlhkosť, preto bude potrebné ju častejšie navlhčiť. Hlinitá pôda si v horných vrstvách dlho udržuje vlhkosť, takže postačuje 1-2 zavlažovania týždenne.
 2. Poloha podzemnej vody... Čím bližšie sú, tým častejšie sa zavlažujú.
 3. Kvalita poľnohospodárskych činností... Čím častejšie pôdu uvoľňujete a mulčujete, tým rovnomernejšie sa bude distribuovať vlhkosť a tým menej sa vyžaduje zavlažovanie.
 4. Fáza rastu a vývoja melónov. Frekvencia a intenzita zavlažovania sa mení v rôznych obdobiach vegetačného obdobia.

Na zavlažovanie týchto plodín sa používa iba teplá voda. Optimálna teplota pre vodné melóny je + 20… + 22 ° C, pre melóny - + 22… + 25 ° C. Ak je voda studená, koreňový systém začne hniť.

Odporúča sa zalievať semená melónu denne, potom menej často - trikrát týždenne. Po výsadbe do zeme postačí 2-3 melóny týždenne pre melóny, ktoré sa vykonávajú pri koreňoch. Keď ovocie začína tuhnúť a dozrieva, zavlažovanie sa stáva ešte vzácnejším, ale hojným - 10 - 12 litrov vody. V čase zberu sa zavlažovanie prakticky zastaví, čím sa zabráni úplnému vyschnutiu pôdy.

Ako často zalévať melóny

Zavlažovacie melóny sa trochu líšia od napájacích melónov. Sadenice potrebujú dennú vlhkosť. Po výsadbe v zemi sa podľa potreby vykonáva zavlažovanie. Do každej diery sa naleje voda, ktorá udržuje pôdu vlhkú.

Predtým, ako sa objavia kvety, sa do kvetu naleje 2 až 3 litre vody vo fáze kvitnutia - 5 až 7 litrov. Keď ovocie začne tuhnúť, zavlažovanie sa zníži na 1-2 krát týždenne. Voda v množstve 10 - 12 litrov sa naleje do drážok vytvorených medzi rastlinami. Melouny sa polievajú krátko pred zberom.

Frekvencia a pravidlá zalievania melónov a melónov v skleníku

Vo väčšine regiónov Ruska nie sú klimatické podmienky veľmi vhodné na pestovanie melóny a melóny na otvorenom poli, toľko letných obyvateľov zasadí melóny do skleníkov.

Referencie. Keďže vodové melóny a melóny potrebujú priestor, samotný skleník by mal byť vysoký najmenej 2 m. Otvory sú umiestnené vo vzdialenosti 1 m od seba.

Napriek dobrej znášanlivosti v suchu tieto plodiny potrebujú dostatok zálievky. Aby ste získali dobrú úrodu, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá zavlažovania:

 1. V prvých dňoch po výsadbe sa sadenice polievajú každý druhý deň. Počas prvých 5 dní kvitnutia sa zavlažovanie zastaví a vytvoria sa samičie kvety. Počas obdobia dozrievania sa plody polievajú podľa potreby (až 1 - 2-krát týždenne), ale hojne. V čase zberu sa napájanie prakticky zastaví.
 2. Pri zalievaní by sa voda nemala dostať na jadro a listy.
 3. Vlhkosť v skleníku by nemala presiahnuť 50%, takže miestnosť je často vetraná.
 4. Pôda by mala byť navlhčená až do hĺbky 70 cm.

Po zalievaní sa rastliny oplodnia minerálnymi obväzmi a pôda sa uvoľní, takže koreňový systém prijíma živiny a vlhkosť.

Na otvorenom poli

Frekvencia a pravidlá zavlažovania sú vo všeobecnosti podobné pravidlám a pravidlám skleníkových plynov. Je tu jeden hlavný rozdiel: zalievanie závisí od poveternostných podmienok. Ak je počasie zamračené a prší, nie je potrebné ďalšie navlhčenie pôdy. Ráno alebo večer zavlažujte melóny teplou vodou.

Frekvencia zavlažovania melónov a melónov v štádiu sadenia

Chuť budúcej úrody závisí od správnej vlhkosti v každej fáze vývoja rastlín.

Transplantačné pole

Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

Vysadené sadenice potrebujú zvlhčenú pôdu, takže sa zavlažovanie vykonáva každé 2 až 3 dni, pričom na každú rastlinu sa spotrebuje až 3 až 5 litrov vody. Ak je pôda mokrá v čase ďalšieho zalievania, znížte frekvenciu.

V štádiu kvitnutia

V prvých dňoch tvorby kvetov sa odporúča vylúčiť zálievku. Potom stačí zavlažovať melóny 1 - 2-krát týždenne a do jednej rastliny naliať až 7 litrov vody.

Pozor! Záhradníci často robia v tomto období chybu tým, že zavlažujú melóny a melóny. To vedie k tvorbe neúrodných kvetov a k poklesu kvetov.

Vo fáze plodenia

Keď sa vytvoria vaječníky a plody začnú rásť a rozvíjať sa, postačí zavlažovať plodiny raz týždenne, pričom sa do jednej rastliny naleje najmenej 10 litrov. Je veľmi dôležité zabrániť tomu, aby sa voda dostala na časti krovia, najmä na ovocie, aby nevznikala hniloba.

Frekvencia polievania v horúcom a daždivom počasí

Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

V teple potrebujú melóny a melóny častejšie zvlhčenie, takže zavlažovanie sa vykonáva dvakrát denne: skoro ráno a večer. Odporúča sa, aby skleníkové rastliny poskytovali primeranú ventiláciu, aby neboli príliš vlhké a aby sa nezačali vyvíjať plesňové choroby.

V zamračenom a daždivom počasí je frekvencia zavlažovania znížená alebo úplne zastavená. Po lejaku a búrke sa melóny zalievajú za týždeň.

Frekvencia zavlažovania s kvapkovým zavlažovaním

Ako často zavlažovať melóny a melóny v skleníku a na otvorenom poli

Nedávno namiesto letných obyvateľov (s zavlažovacou kanvicou alebo vedierkom pod kríkom) zavlažovanie a pomocou hadice, používali letní obyvatelia metódu kvapkania na zavlažovanie melónov a tekvicov. Jeho výhody:

 • šetrí sa energia, čas a voda;
 • pôda nie je erodovaná pod kríkom;
 • voda sa nedostane do častí rastliny;
 • hnojivá sa aplikujú súčasne s polievaním.

Takéto systémy sa kupujú v obchode alebo sa stavajú nezávisle a dodávajú do každého puzdra hadice. Zavlažovanie sa vykonáva podľa potreby. Skúsení záhradníci zapínajú systém každý deň, ráno alebo večer, asi hodinu. To dáva každej rastline až 1 až 2 litre vody.

Prečítajte si tiež:

Ako vyrobiť lahodnú a jednoduchú marmeládovú šupku.

Najchutnejšie recepty na solenie celých melónov v sudoch na zimu.

Funkcie pestovania melónov na Sibíri v otvorenom poli: pokyny krok za krokom.

záver

Výťažok melónov a melónov do značnej miery závisí od správneho zavlažovania. V súlade s vegetatívnou fázou sa určuje frekvencia a intenzita zavlažovania: mladé sadenice sa zvlhčujú každé 2 až 3 dni a počas vývoja ovocia sa zavlažovanie minimalizuje, ale zvyšuje sa spotreba vody.

Pri zalievaní je potrebné vziať do úvahy, kde sa rastlina nachádza (v skleníku alebo na otvorenom teréne) a aké počasie a klimatické podmienky v regióne.

Pridať komentár

záhradné

kvety