Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Pomerančový melón sa objavil na stoloch a záhradných pozemkoch Rusov relatívne nedávno. Nezvyčajné odrody melónov priťahujú ľahké použitie, príprava dezertov a konzerv. Funkcie hybridov, pravidlá kultivácie a starostlivosti - v našich podrobných pokynoch.

Čo sú to melóny

Melóny sa množia pomocou semien, ktoré dozrievajú v dužine ovocia. Vodové melóny, v ktorých nie sú, si vyžadujú osobitné podmienky pestovania. Majú všetky obvyklé výhody odrody - sladkosť, aróma, vysoký obsah vitamínov, minerálov a fruktózy.

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

História pôvodu a distribúcie

Prvé bezsemenné melóny vyrastali japonskí chovatelia. Úspešné skúsenosti Kjótskej univerzity so zmenou chromozómovej sady tradičných vodových melónov viedli k objaveniu prvých jedinečných odrôd v 40. až 50. rokoch 20. storočia.

Po zemi vychádzajúceho slnka túto technológiu ovládali chovatelia v USA, Bulharsku, Holandsku a ďalších krajinách. Až v 21. storočí sa u nás objavili bezsemenné melóny, ktoré si medzi spotrebiteľmi okamžite získali obľubu.

Teraz sú objemy pestovania takýchto odrôd porovnateľné s tradičnými. Kupujúci radšej nakupujú bezsemenné melóny, pretože nemajú prakticky žiadny odpad a estetika použitia je oveľa vyššia ako u odrôd so semenami.

Dôležité! Napriek obavám niektorých prívržencov správnej výživy tieto plody nie sú geneticky modifikované, pretože gény iných predstaviteľov flóry alebo fauny sa na ich tvorbe nepodieľali.

Vlastnosti:

Tradičný vodný melón je diploid, pretože má dve sady chromozómov. Odrody bez semien sú triploidy, ktoré si vďaka pôsobeniu kolchicínu získali nové vlastnosti. Na pestovanie takýchto melónov pestuje výrobca tri odrody melónov. To je nevyhnutné pre opeľovanie tých kvetín, ktoré poskytnú ovocie s požadovanými vlastnosťami.

Výhody a nevýhody

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Hlavnými výhodami bezsemenných vodných melónov sú vysoký obsah cukru, jednoduchosť použitia a vysoký výťažok.

mínusy:

 • vysoké požiadavky na teplotu a vlhkosť: keď teplota klesne na + 3 ... + 5 ° С, rastliny odumrú, ako aj nedostatok vody;
 • odrody bez semien sú náchylnejšie k tradičným škodcom a chorobám melónov;
 • neschopnosť pestovať takéto melóny bez použitia opeľujúcich odrôd;
 • Keď sa dosiahne technická zrelosť, zber by sa mal vykonať okamžite, inak hrozí riziko straty plodiny.

Pestovanie ovocia bez semien si vyžaduje dôsledné dodržiavanie technológie a starostlivú starostlivosť.

Hybridné melóny melónu bez semien

Chovatelia doteraz chovali niekoľko desiatok hybridov, z ktorých niektoré sa v Rusku rozšírili.

Extáza F1

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Hybrid priemernej doby zrenia - 75 - 80 dní od klíčenia po technickú zrelosť. Dokonale okrúhle plody s hmotnosťou od 1,5 do 2,5 kg. Kôra je tmavozelená, so svetlými pruhmi, lesklou. Dužina je chrumkavá, pevná, intenzívne červená. Produktivita - 90 - 95%. Opatrný v starostlivosti, vyberavý na úroveň pôdy a vlhkosti. Dobre toleruje prepravu a skladovanie.

Imbar F1

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Skorý hybrid dosahuje zrelosť 60 - 65 dní po klíčení. Kôra je tmavo zelená s čiernymi pruhmi.Buničina je šťavnatá, žltá, sladká. Hmotnosť ovocia - od 4 do 6 kg. Produktívny, termofilný hybrid, vyžadujúci starostlivosť.

King of Hearts F1

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Stredne skorý hybrid, dozrievanie 75 až 85 dní. Plody sú podlhovastého tvaru, koža je tenká. Buničina je chrumkavá, veľmi sladká, jasne červená. Plody dosahujú hmotnosť 7-9 kg. Vyžaduje prítomnosť odrody opeľovača.

Regus F1

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Skorý zrelý hybrid pre otvorené terény a skleníky. Jeden opeľovač je vysadený pre každé dve sadenice Regus F1. Plody sú okrúhleho tvaru so svetlozelenou šupkou pokrytou tenkými tmavými pruhmi. Buničina je ružovkastočervená, sladká. Hmotnosť zrelých melónov je od 6 do 8 kg. Odolný voči rôznym chorobám melónov, dobre znáša prepravu a skladovanie.

Boston F1

Skorý vysoko produktívny hybrid. Hmotnosť ovocia dosahuje 7-8 kg. Kôra je tenká, svetlozelená, s tmavými pichľavými pruhmi. Plody sú okrúhleho tvaru, dužina je červenkasto-ružová, sladká, šťavnatá.

Boston F1 sa pestuje v širokej škále klimatických zón. Odolné na skladovanie, prenosné.

Crimson Sweet F1

Jeden z najpopulárnejších skorých dozrievajúcich hybridov. Okrúhle plody dosahujú hmotnosť 8 - 9 kg. Šupka je lesklá, tenká, svetlozelená s tmavými pruhmi. Navonok pripomína vodný melón Astrachaň. Celulóza je malinovo-červená, charakteristická aróma, sladká.

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

F1 ságy

Hybridná sezóna s vysokou mierou produktivity. Plody sú oválne s hmotnosťou 9 - 11 kg. Kôra je svetlozelená s tmavými pruhmi. Buničina je červená, so zvýšeným obsahom cukru, aromatická. Pri varení sa používajú čerstvé, na kvasenie a príprava džúsy, smoothies, dezerty.

Žltý blatouch F1

Stredne skorý hybrid s dobou dozrievania 75 až 85 dní. Plody sú okrúhle, veľké, s priemernou hmotnosťou 8 - 10 kg. Šupka je lesklá, svetlozelená s tmavými pruhmi. Buničina je jasne žltá, šťavnatá, sladká a aromatická. Určené pre južné regióny Ruskej federácie.

Odtiene pestovania bezsemenných melónov

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Hybridy bez semien si počas kultivácie vyžadujú osobitnú pozornosť. Väčšina z nich je náchylná na choroby charakteristické pre melóny... Pestujú sa vonku, spravidla na juhu Ruska, v iných regiónoch, najmä vo filmových skleníkoch a v hot-hotsách.

Klíčenie semien takýchto melónov je nízke, preto by sa k výberu výsadbového materiálu malo pristupovať zodpovedne a malo by sa nakupovať iba od dôveryhodných spoločností. Je lepšie kúpiť semená so zásobou, ak záhradník plánuje získať úrodu nielen pre seba, ale aj na predaj.

Priaznivá teplota pôdy na klíčenie je + 18 ... + 20 ° С, preto je za predpokladu, že leto je krátke, vo väčšine regiónov Ruska výhodnejšia metóda pestovania sadenice.

Sterilita bezsemenných hybridov vyžaduje prítomnosť opeľujúcich odrôd. Pre každé dve rastliny bez semienok sa vysadí jedna sadenice opeľovačov. Neexistujú žiadne požiadavky na konkrétnu odrodu, hlavná vec je, že musí mať semená.

Výsadba sadeníc a sadeníc

Najčastejšie sa bezsemenné hybridy pestujú prostredníctvom sadeníc. Na otvorenom priestranstve sa vysievajú iba na juhu, keď sa pôda zahreje na optimálnu teplotu.

Na pestovanie sadeníc sa používa niekoľko metód:

 • na vlhké vatové vložky;
 • na papierové utierky alebo toaletný papier;
 • v jednotlivých zásobníkoch alebo nádobách s pôdou na melóny.

Je absolútne nemožné namočiť semená hybridov. V tomto prípade budú hniť.

Pri výseve v miskách sa pôda dezinfikuje slabým roztokom manganistanu draselného a dobre navlhčí. Semená sa ponoria do zeme ostrým koncom dole, prehĺbia sa o nie viac ako 1 cm. Kontajnery so sadenicami sa umiestnia na parapety alebo police s osvetlením. Na klíčenie semien sa vyžaduje teplota vzduchu najmenej + 25 ° C.

Výstrely sa objavia 4 až 6 dní. Vodové melóny sa zavlažujú šetrne, aby sa zabránilo vysychaniu a zamokreniu pôdy. Po 4-5 týždňoch sú rastliny vysadené v skleníku alebo na otvorenom teréne.

Pri bezsemennej metóde sú semená zasiate do pripravenej pôdy.Na tento účel sa oblasť výsadby vykopala do hĺbky lopaty bajonetu, zavŕšená a dobre napojená. Odporúčaná metóda očkovania je rozložená. Jedna rastlina by mala mať plochu najmenej 1,5 štvorcových metrov. m potravín.

Starostlivosť

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Ďalšia kultivácia melónov spočíva v uvoľnení pôdy najmenej raz týždenne, zalievaní a kŕmení. Zavlažovanie kvapkami alebo postrekovanie hadicami sa považuje za optimálne pre bezsemenné melóny.

Listy zrelých rastlín sú dostatočne veľké na to, aby chránili ovocie pred spálením od slnka a udržali vlhkosť v pôde. Mreže sa pripravujú na silno rastúce vodné melóny, ostatné sa pestujú v rassteeli.

Dôležité! Takmer všetky hybridy dávajú veľa rias, takže väčšina postranných výhonkov je odstránená, inak nebude rastlina schopná zabezpečiť dostatočnú výživu pre všetky výsledné vaječníky.

Hnojte 2 až 3 krát počas vegetačného obdobia. Na kŕmenie sa používajú komplexné zmesi, ale bez obsahu dusíka, pretože jeho vysoký obsah vedie k praskaniu plodov.

Plevelenie je potrebné v prvých 3 až 4 týždňoch, v budúcnosti početné lístie melónov neumožňuje rozvoj cudzích rastlín.

Bežné problémy

Hybridy sú náchylné na choroby melónov a škodcov, preto je potrebné bojovať o zdravie rastlín od prvých dní výsadby do zeme. Chrániť proti najbežnejším choroby Platia pravidlá striedania plodín. Hybridné melóny rastú dobre po zemiakoch, paradajkách, paprikách, baklažánoch a iných nočných luskoch, strukovinách.

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

Najčastejšie choroby:

 • múčnatka;
 • rot;
 • anthracnose;
 • fusairosis wilt;
 • mozaika;
 • špinenie.

Kvôli prevencii chorôb sa okamžite odstránia odumreté časti rastlín, pôda sa hlboko uvoľní, bastan sa melie a burina sa odstráni.

Je nemožné bojovať proti fusáriu - choroba postihuje vodné melóny, počnúc koreňmi. Preto, keď sa objavia príznaky choroby, rastliny sa vylejú a spália. Anthracnosa ustupuje po trojnásobnom postreku rastlín 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Spracovanie sa uskutočňuje každých 7 až 10 dní.

Keď sa objaví koreňová hniloba, melóny sa zavlažujú slabým roztokom manganistanu draselného na dezinfekciu pôdy. Po 2 až 3 dňoch sa rastliny ošetria prípravkami obsahujúcimi metalaxyl.

Bakteriálna škvrna nie je liečiteľná, rastliny sa ničia a pôda sa dezinfikuje roztokom manganistanu draselného. Prášková pleseň ustupuje po spracovaní melónov s Bayleton, Topaz alebo Planriz. Z bielej a sivej hniloby sa melóny trikrát postriekajú v intervaloch jedného týždňa fungicídmi, napríklad „Acrobat MC“ alebo „Topaz“.

Škodcovia vodného melónu:

 • drátovec;
 • roztoče;
 • vošky;
 • tabakové strapky;
 • uhorský chrobák.

Aby sa zabránilo prenosu škodcov z ich obvyklých rastlín, vodné melóny nie sú rásť, pestovať vedľa nosičov, napríklad zemiaky, uhorky, paradajky. Na ošetrenie proti hmyzu sa používajú insekticídy: proti kliešťom „BI-58“, proti strapcom a voškám - „Fitoverm“. Postrek sa vykonáva na mladé rastliny a po odkvitnutí.

Rozmnožovanie bezsemenných vodných melónov

Čo je dobré na melóne bez semien, aké odrody existujú a ako ho pestovať

To nie je možné urobiť doma. Chovatelia berú obyčajné melóny s dvoma sadami chromozómov (diploidy) a ošetrujú ich mutagénom. V našom prípade je to kolchicín. Výsledkom je hybrid so štyrmi sadami chromozómov (tetraploid). Potom sa krížia diploid a tetraploid a získa sa triploid, v ktorom sú tri sady chromozómov, takže je sterilný a nemá semená.

recenzia

Existuje veľa záhradkárov, ktorí radi experimentujú s novými hybridy vodného melónu. Naši čitatelia zdieľali svoje postrehy, užitočné pre letných obyvateľov.

Valentina, Rostov na Done„Pestujem melóny bez semien - to je hlavný smer mojej farmy. Existuje veľa kupujúcich, tovar nie je zatuchnutý. Na mojej farme je celá oblasť, ktorú zaberajú melóny, vybavená zavlažovacím systémom, takže cena je nízka, takže môžem ľahko konkurovať výrobcom tradičných odrôd kôstkového ovocia. ““

Igor Nikolaevič, Mozhaisk: "Už tretí rok v rade budem pestovať Crimsonovu sadu." Páči sa mi táto odroda pre jej nenáročnosť, odolnosť voči chorobám a vysoký výnos. Celá rodina a naši priatelia sú nadšení - vodové melóny sú chutné, sladké, postavené. Pestujem ju v skleníku, dostávam asi 100 - 120 plodov za sezónu a jeme ich až do nového roka. ““

Svetlana, Astrakhan: „Minulý rok som sa to pokúsil prvýkrát vypestovať - ​​objavili sa iba tri semená z 10. Ale žatva ma potešila - zhromaždil som 32 melónov. Naposledy som pestoval sadenice, tentokrát mám v pláne ísť rovno do zeme, hovoria: takto hybridy rastú lepšie v našom regióne. ““

záver

Nie je ťažké pestovať bezsemenný vodný melón, ktorý je predmetom technológie. V strednom Rusku je lepšie to robiť v skleníkoch alebo filmových skleníkoch, na juhu - na otvorenom priestranstve.

Najlepšie hybridy pre Ruskú federáciu: Crimson Sweet, Imbar, Regus, Sagi. Všetky z nich už boli testované domácimi záhradníkmi a poľnohospodármi a preukázali dobré výsledky. Hybridy sa dobre prepravujú aj na veľké vzdialenosti a skladujú sa 4 až 7 mesiacov, v závislosti od teploty a vlhkosti.

Pridať komentár

záhradné

kvety