Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočet

Paradajky (paradajky) sú jednou z najpopulárnejších poľnohospodárskych plodín v našej krajine. Starostlivosť o túto zeleninu je nenáročná, ale zároveň je pravidelne postihnutá rôznymi chorobami.

Jedným z najbežnejších ochorení paradajok je pleseň, ktorá sa lieči špeciálnym mliečnym sérom. Tento článok vám ukáže, ako ho efektívne používať.

Ako srvátka pomáha s fytoftorom na paradajkách

Phytophthora Je plesňové ochorenie postihujúce nielen paradajky, ale aj ďalšie rastliny čeľade nočnej. Tak ako všetky plesňové choroby, rastliny rýchlo ničia, nevratne kazia buničinu. Preto prvou vecou, ​​ktorú záhradníci robia, keď nájdu fytoftor na paradajkách, je odstránenie infikovaných rastlín a ich spálenie.

ale ak existuje viac ako jedna taká rastlina, je potrebné zabrániť ďalšej infekcii výsadba chemikálií. Najúčinnejšou liečbou proti plesni v rajčiakoch je srvátka. Vyrába sa z domáceho tvarohu: tekutina, ktorá zostane po vytlačení, je srvátka.

Pozor! Najlepší výsledok sa dosiahne zrážaním plnotučného kravského mlieka. Dobrý prášok nebude fungovať.

Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočet

Princíp činnosti

Mlieko má vo svojom zložení tuk a dokonca aj veľa z neho zostáva v mliečnej srvete. Keď striekajú jej paradajky tenký film tuku zabraňuje prenikaniu spór plesní do rastlín.

Srvátka má kyslé prostredie, ktoré zabraňuje rozvoju plesňových spór. To je základ jeho priaznivého účinku pri liečbe fytofthory.

efektívnosť

Nápravný prostriedok sa považuje za účinný, pretože plesňové spóry, ktoré nenájdu jedlo pre seba, vyschnú a rastlina sa zotaví... Keďže srvátka je prírodný produkt, nemá žiadne ďalšie škodlivé účinky na samotné rajčiaky alebo na životné prostredie.

Ako pripraviť roztok

Príprava roztoku séra je jednoduchá. Vezmite mlieko a nechajte ho na teplom mieste na jeden deň... Začne to kyslé. Potom sa kyslé mlieko zahreje, tvarohové vločky sa začnú od tekutiny oddeľovať. Oddelená tekutina sa vypustí - to je sérum.

Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočet

Rozmery a pokyny na prípravu

Na rozstrekovanie rastlín rajčiaka sérum sa filtruje cez tenkú vrstvu a zriedi sa vodou: 1 liter srvátky bude potrebovať 9 litrov vody. Hotová zmes sa naleje do nádob s rozprašovačom, ktorý sa okamžite použije. Hotová srvátka by sa v žiadnom prípade nemala variť - výrazne sa tým zníži jej terapeutický účinok.

Dôležité! Na výrobu 1 liter srvátky budete potrebovať najmenej 3 litre tuku.

Mliečna srvátka z neskorej plesne s rôznymi prísadami

Aby sa zosilnil účinok a rýchlo porazil fytoftor, do konečného roztoku sa pridávajú rôzne látky. Kvapalina so síranom meďnatým alebo jódom má na ochorenie zvlášť dobrý účinok.

S jódom

Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočetTo sa verí Jedným z dôvodov výskytu plesne je nadbytok dusíka v pôde... Dusíkové hnojivá sa používajú na zníženie oxidácie pôdy, ktorá je charakteristická pre veľkú časť územia našej krajiny.

Jód zlepšuje metabolizmus dusíka a znižuje kyslosť zeme. Okrem toho má antimikrobiálny účinok a zlepšuje celkovú imunitu rastlín.Do hotového roztoku mliečnej srvátky sa preto pridá dvadsať kvapiek jódovej tinktúry.

So síranom meďnatým

Síran meďnatý je soľ síranu meďnatého. Jeho široko používaný pri liečbe húb v rastlináchrozpustením kryštálov soli vo vode. Predáva sa v lekárňach alebo záhradníckych obchodoch.

Pri príprave srvátky s vitriolom je dôležité dodržiavať dávkovanie, inak dôjde k popáleniu rastlín alebo k liečbe nedôjde. Na 1 liter séra odoberte 8 g roztoku vitriolu.

Zaujímavé na webe:

Prečo striekať paradajky pomocou séra jódom

Výhody srvátky pre bohatú úrodu paradajok

Ako správne zaobchádzať

Rastliny sa ošetrujú srvátkovým roztokom bez prísad po celú sezónu - ako preventívne opatrenie. Roztok mlieka s jódom alebo síranom meďnatým sa používa počas obdobia tvorby vaječníkov alebo podľa potreby, ak sa u už pestovaných plodov objavila pleseň.

Dôležité! Celý závod je spracovaný. Osobitná pozornosť sa venuje spodným listom, kde sa najčastejšie pozoruje veľká akumulácia spór fytofthory.

Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočetRoztok musí byť filtrovaný, najmenšie kvapky kvapaliny by mali zostať na rastline. Pokiaľ ide o pravidlá pre pravidlá spracovania, sú rovnaké ako pre iné lieky:

  • postrekujte rastliny ráno alebo večer, keď nie je horúce slnko (urobí sa zamračený deň);
  • zmes by mala byť teplá a mala by byť nižšia ako + 20 ° C;
  • ak sa použilo sérum s jódom, nie je nebezpečné pre ľudské telo - spracované paradajky sa môžu jesť nasledujúci deň;
  • ak sú s vitriolom, potom sa konzumujú najskôr týždeň po spracovaní.

Nuansy spracovania v skleníku a na otvorenom poli

Paradajky, ktoré rastú v skleníkoch, bývajú často menej časté.... Z tohto dôvodu sa musí skleníková zelenina spracovať s menšou srvátkou. Majte na pamäti, že mikroklíma skleníka sa po postreku zmení, preto po ošetrení je skleník okamžite vetraný a postrek sa vykonáva na mokrej pôde.

Vonkajšie spracovanie sa vykonáva v roku 2007 teplé pokojné počasie.

Preventívne použitie

Preventívne ošetrenie mliečnou srvátkou sa vykonáva asi raz týždenne alebo raz za 10 dní. Toto ošetrenie sa vykonáva štyrikrát za sezónu, aj keď na rastlinách nie sú viditeľné žiadne viditeľné príznaky choroby. Sérum zabraňuje jeho vzhľadu, preto by sa nemalo zabúdať na prevenciu.

tipy a triky

Aby ste zabránili narušeniu zberu úrody, postupujte podľa pravidiel striedania plodín: rajčiaky nezasádzajte vedľa zemiakov a baklažánov, nepoužívajte to isté miesto pre paradajky dve sezóny v rade, medzi týmito výsadbami paradajok pestujte rastliny zeleného hnoja.

Okrem toho, rozvoj fytofthory uľahčuje nadmerná vlhkosť pôdy a nerovnováhy v živinách. Preto bude kompetentný prístup k zalievaniu a včasnému oplodneniu vynikajúcim prostriedkom na prevenciu tejto choroby.

Prečítajte si tiež:

Ako pripraviť roztok kyseliny boritej pre vaječník

Ako nakŕmiť uhorky popola na otvorenom poli av skleníku

recenzia

Pozrime sa bližšie na to, ako skúsení letní obyvatelia reagujú na srvátku.

Ako používať sérum plesne na paradajkách: bojujeme s touto chorobou efektívne, rýchlo a za rozpočetTatiana, 63 rokov: „Veľmi sa bojím akýchkoľvek chemikálií v záhrade, takže srvátka je tým najlepším riešením. Neubližuje to ani jedna výhoda. Používam ho na paradajky, uhorky a jahody. ““.

Nikolay, 47 rokov: „Mám veľkú záhradu a mám zeleninové postele. Dodržiavam zásady harmonického poľnohospodárstva, snažím sa striedať výsadbu, pravidelne skleníkujem skleníky. Preto moje rastliny zriedka ochorejú. Ale ak sa náhle objaví pleseň, sérum je dobrý prostriedok. A ako hnojivo tiež pomáha “.

Masha, 30 rokov: "Dostal som záhradu od mojej matky, paradajky rástli dosť preplnené, fytoftora bola objavená krátko po skončení kvitnutia." Jeden sused mi odporučil striekať mliečnu srvátku. Sérum s jódom pomohlo, miesta ochorenia zmizli.Do budúcnosti si budem pamätať, že paradajky musíte zovrieť vo vzájomnej vzdialenosti. ““.

záver

Phytophthora je nepríjemné, ale porazené ochorenie. Jedným z hlavných ošetrení je postrek rastlín so srvátkou, ktorá sa vyrába z bežného mlieka.

Pre väčšiu účinnosť sa do séra pridáva jód, ktorý vytvára kyslé a letálne prostredie pre spóry húb alebo roztok síranu meďnatého.

Pridať komentár

záhradné

kvety