Funkcie pestovania hybridného rajčiaka „Tornado“

Paradajky sú známe svojou univerzálnosťou: vyrábajú rôzne čerstvé šaláty, pridávajú sa do prvého a druhého chodu, vymačkávajú šťavu a používajú ich pri konzervovaní. Nie je prekvapujúce, že táto zelenina neopúšťa náš stôl celý rok.

Dnes vám povieme o paradajke Tornado. Tento hybrid je vhodný pre tých, ktorí nemajú veľa skúseností so záhradníctvom. Budete sa môcť potešiť bohatou úrodou bez použitia chémie. Pri náležitej starostlivosti je rastlina bohatá na ovocie.

Opis a charakteristiky, ukazovatele výnosu

Tomato Tornado f1 bol uvedený na trh v Rusku v roku 1997 a štátna registrácia bola o niečo neskôr, v roku 1998.

Pestuje sa na otvorenom poli aj pod filmovými prístreškami. Stredne skoré hybridné Tornado je medzi záhradníkmi a amatérskymi poľnohospodármi veľmi žiadané.

Od okamihu, keď ste vysadili sadenice, a kým prvé plody nie sú úplne zrelé, ubehne 105 až 110 dní. Štandardná determinantná rastlina má vysoký rast - 150 - 190 cm. Zrelé plody charakteristickej červenej farby, upravené, okrúhle. Priemerná hmotnosť plodov Tornado je 60 - 80 g, v južných oblastiach - až 120 g. Chuť paradajok je podľa záhradníkov sladká, so skutočnou arómou paradajok. Všestranné použitie.

Plodina je určená na pestovanie na otvorenom poli, ale pestuje bohatšiu plodinu v skleníkových podmienkach.

Rastlina má imunitu proti závažným vírusovým a hubovým chorobám. (tabaková mozaika, cladosporium, fusárium a verticilóza), niekedy však ochorie.

Hustota výsadby - 3 kríky na meter štvorcový. Takto sa získa výťažok až 18 až 20 kg. Podľa fotografie a recenzie o paradajke Tornado, keď sa vytvoria dobré podmienky, získa sa 6-8 kg z jedného kríka.

Funkcie pestovania hybridu paradajok Tornado

Podrobnejšie charakteristiky sú uvedené v tabuľke:

parametre ukazovatele
Bushov typ rastlina determinant, mierne vetvenie, so stredne silnou tvorbou zelenej hmoty. Listy sú tmavo zelené, jednoduché, veľké. Výška puzdra je 150-190 cm.
Pestovateľská metóda Územné členenie pre rôzne oblasti. V skleníkoch má dobré ovocie, ale jeho hlavný účel rastie v nechránenej pôde.
výnos 6-8 kg na krík.
ovocný Po dozretí ovocie zmení farbu na červenú. Majú okrúhly jednotný tvar. Paradajky nie sú veľké, priemerná hmotnosť je 60 - 80 g, v južných oblastiach 120 g. Buničina je mäkká, mäsitá. Chuť je vynikajúca, sladkastá, príjemná. Počet komôr je 4-6, obsah sušiny je 5%.
prepraviteľnosť Paradajky sú dobre skladované a tolerujú dlhodobú prepravu.
Podmienky zrenia Odroda v polovici sezóny. Prvé zrelé plody sa objavia 105 až 110 dní po objavení prvých výhonkov.
Odolnosť voči chorobám Má veľmi vysokú rezistenciu voči vírusu tabakovej mozaiky, cladosporiu, fusáriu a verticilóze.

Klady a zápory

Z opisu paradajok Tornado možno rozlíšiť hlavné výhody:

 • vysoká produktivita;
 • univerzálne použitie ovocia;
 • vynikajúce odrodové vlastnosti paradajok;
 • krásna prezentácia;
 • odolnosť proti infekciám, hubám a hmyzím škodcom.

Medzi nevýhody patrí:

 • neznášanlivosť voči zmenám teploty;
 • mierna tendencia k praskaniu.

Ako pestovať

Sadenice sa vysádzajú na otvorenom teréne až po zahriatí pôdy.Tento indikátor závisí od regiónu. Semená sa vysievajú dva mesiace pred plánovanou transplantáciou na otvorenom priestranstve. Február až marec sa považujú za optimálne mesiace na pestovanie semien.

Funkcie pestovania hybridu paradajok Tornado

Príprava osiva

Pripravte semená a začnite siatie. Starostlivosť o osivo urýchľuje a zvyšuje klíčenie a pomáha zbaviť sa rôznych infekcií.

Príprava sadiva:

 1. Najprv prejdite všetky semená a vyberte materiál, ktorý môže klíčiť. Odstráňte sčernené a poškodené semená a nechajte ich so správnym rovnomerným tvarom. Môžete to urobiť jednoduchším spôsobom: do vody pridajte soľ a namočte do nej sadivo po dobu 30 minút. Rozkazené semená sa vznášajú na povrch a tie dobré sa usadzujú na dno.
 2. Hybridné paradajky spracováva výrobca. Ak však nedôverujete svojim dodávateľom osív, použite výber peroxidu vodíka alebo manganistanu draselného. Semená namočte do vybraného produktu na 2 hodiny a potom ich dôkladne opláchnite vodou.
 3. Tiež na skoré klíčenie namočte 12 hodín do rastového stimulátora. Tieto lieky sa predávajú v obchodoch. Aloe šťava sa používa z domácich liekov.

Objem a pôda

Semená sa vysievajú v jednom veľkom obale - v podnose alebo škatuli. Môžete si ich kúpiť v špecializovanom obchode alebo si ich vyrobiť sami. Pri pestovaní viacerých kríkov sa semená môžu vysiať okamžite do samostatných nádob. Rašelinové hrnce a pilulky fungujú dobre. Keď rastliny rastú, potápajú sa a presádzajú sa do samostatných nádob, ktoré by mali byť najmenej 300 g.

Pre danú plodinu je lepšie zvoliť ľahkú pôdu. V obchodoch je veľký výber pôdy na pestovanie paradajok. Ďalšou možnosťou je pripraviť si zmes sami. Vezmite rašelinu, trávnik a humus v rovnakom pomere.

Dezinfikujú sa nielen semená, ale aj pôda a nádoba. Zem môže byť kalcinovaná v peci a naliata do roztoku manganistanu draselného. Nádoby sa sterilizujú alkoholom alebo vysokou teplotou alebo sa nádoba utrie peroxidom vodíka alebo manganistan draselný.

siatie

Keď je pôda pripravená, pokračujte v sejbe. Malé drážky urobte 2 cm hlboké a 3 cm od seba. Semená rozprestrite 2 cm od seba. Posypte pôdou navrch.

hojný zalievanie nie je potrebné, stačí zvlhčiť zem rozprašovacou fľašou. Potom obal zakryte plastovým obalom alebo priehľadným vekom. Umiestnite na teplé a dobre osvetlené miesto. Ak sa na povrchu náteru objaví kondenzácia, musí sa odstrániť tak, aby nedošlo k prebytočnej vlhkosti utretím handrou.

Semená sa môžu vysádzať aj inými spôsobmi. Nižšie je uvedený jeden z najzaujímavejších a neobvyklých.

Pestovanie sadeníc bez pôdy

Budete potrebovať plastový podnos na jedlo. Plastovú fľašu môžete prispôsobiť jej rozrezaním na dve časti. Vezmite mäkký papier - obrúsky alebo toaletný papier - a zarovnajte dno nádoby. Vrchnú vrstvu prikryte niekoľkými vrstvami papiera a fólie, v ktorých vytvorte niekoľko dier, aby semená mohli dýchať. Zvlhčujte, keď vyschne z rozprašovacej fľaše.

pozor! Pri tomto spôsobe výsadby sa klíčky ponoria do nádoby so zemou okamžite, keď sa objavia listy klíčnych listov. Ak to neurobíte, zožltnú a zomrú kvôli nedostatku živín.

Pestovanie a starostlivosť

Funkcie pestovania hybridu paradajok Tornado

Ak chcete zdravé rastliny a vychutnať si bohatú úrodu, je nevyhnutná správna starostlivosť o sadenice. Rastliny potom pokojne prenesú transplantát na trvalé miesto. Ako to urobiť správne?

Akonáhle sa objavia dve alebo tri pravé listy, okamžite vylejte klíčky do samostatných nádob. Pri odstraňovaní rastlín zo zeme nesmie dôjsť k poškodeniu centrálneho koreňa. Opatrne premiestnite rastliny na nové miesto.

Zvlhčovanie pôdy je potrebné len po zaschnutí. Voda s usadenou vodou pri izbovej teplote. Hlavnou vecou nie je dotknúť sa rastliny samotnej, ale navlhčiť iba zem.

Počas obdobia pestovania sadeníc je potrebné hnojiť pôdu najmenej trikrát.Hnojivá by mali obsahovať vyvážený komplex živín. Desať dní po vysadení sa pôda prvýkrát oplodní a posledná - tri dni pred vysadením do zeme.

Dôležitým bodom presádzania rastlín do zeme je kalenie. Vyrába sa až po stanovení priemernej teploty nad +8 ° C. Sadenice sa vynášajú na čerstvý vzduch a postupne zvyšujú čas strávený vonku.

Ako pestovať paradajky

Sadenice sa vysádzajú na trvalé miesto po zahriatí pôdy. Zvyčajne je to druhá polovica mája.

pristávacia

Rastliny sa hojne napojia a kŕmia tri dni pred výsadbou, pretože po presadení sa pôda nezvlhčuje dva týždne.

Lôžka na presádzanie sadeníc sa pripravujú na jeseň. Sú zbavené zvyškov rastlín a pôda je vykopaná. Pôda je hnojená popolom a humusom.

Na jar je potrebné zeminu vykopať a dezinfikovať naliatím roztoku manganistanu draselného alebo síranu meďnatého.

Potom vykopávajú diery, vzdialenosť medzi nimi je 50 - 60 cm. Vzdialenosť medzi radmi je 60 - 70 cm. Je lepšie umiestniť sedadlá do šachovnicového vzoru, čo ušetrí miesto. Bezprostredne pred výsadbou sa sadenice opatrne vyberú z kvetináčov spolu s hrudkou zeminy a umiestnia sa do dier, ktoré vytvárajú korene smerom do stredu. Jamky s rastlinami sa pri teplote miestnosti nalejú vodou. Keď je voda absorbovaná, sú pokryté pôdou.

Starostlivosť o rastliny

Paradajky Tornado f1 sa musia pravidelne zalievať, uvoľňovať a pravidelne hnojiť. Vrchná úprava pôdy by mala byť listová.

dôležitý! Zvláštnosťou hybridu je nízka odolnosť proti extrémnym teplotám a zvýšené požiadavky na údržbu.

Paradajkové nevlastné deti sa vyvíjajú zle, takže rastlina neplýtva živinami z nadmerného množstva zelene. Stále je potrebné odstrániť „prázdne“ výhonky, aby sa vytvoril jeden kmeň - kmeň.

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Funkcie pestovania hybridu paradajok Tornado

Pri pestovaní paradajok tornáda môže začínajúci záhradník čeliť mnohým ťažkostiam. Zoznam obsahuje tie hlavné:

 1. Krík rastie pomerne vysoký, preto sa vyžaduje podväzok a zovretie.
 2. Ak je pôda chudobná, môže sa tvoriť málo vaječníkov. čiastka kŕmenie potreba zvýšiť.
 3. Keď sa na rastline vytvára veľké množstvo zelene, plody sa začínajú zmenšovať a pomaly dozrievajú. To indikuje nadbytok dusíka v pôde. Upravte množstvo hnojiva.
 4. Plody sú malé. Znížením počtu kvetov zvýšite hmotnosť paradajok.
 5. Praskanie a vodnatosť ovocia. To naznačuje, že pestovateľ odstránil príliš veľa lístia a všetka voda šla do paradajok.

Odtiene pestovania na otvorenom priestranstve av skleníku

Tornádo je vhodné pre pestovanie v skleníkoch aj na otvorenom poli.

V obidvoch prípadoch nie sú žiadne zvláštne rozdiely v starostlivosti o tieto rastliny.Funkcie pestovania hybridu paradajok Tornado

Ak sa pestuje v skleníkových podmienkach, je potrebná ventilácia. Otvorte okná a dvere.

Ak uvažujeme o otvorenom priestranstve, je to potrebné mulčovanie... Na tento účel použite seno, pytlovina, slama a plastový obal.

Po presadení na otvorenom priestranstve by sa rastliny mali v noci alebo v chladnom počasí pokryť fóliou a za teplého počasia odstrániť.

Prevencia chorôb a škodcov

Hybrid Tornado je odolný voči hlavným hubovým a vírusovým ochoreniam. Bez preventívnych opatrení však riziko infekcie zostáva.

Semená a pôda, v ktorej sú vysadené, sa ošetria dezinfekčnými roztokmi.

Dospelé rastliny sa postriekajú Fitosporínom alebo iným netoxickým biologickým produktom s antimykotickým účinkom.

dôležitý! Aby sa zabránilo vniknutiu škodcov a ich lariev, pravidelne kontrolujte prítomnosť mladých rajčiakov.

Recenzie záhradníkov

Recenzie paradajok Tornado sú pozitívne. Záhradníci, ktorí ju pestovali, sú so zberom spokojní a pestujú ho znova.

Lyudmila, Tver: «Minulý rok zozbierala veľkú úrodu paradajok Tornado. Plody sú rovnako veľké, veľké a sladké.Skladuje sa dobre niekoľko mesiacov. Používame ich čerstvé na šaláty a na konzervovanie. ““

Tatiana, Voroněž: „Aj keď si to vyžaduje pozornosť, veľa ovocia je zviazaných - veľké kríky sú úplne zavesené na paradajkách. Trávte čas staraním sa o paradajky a oni odmenia vaše úsilie bohatou úrodou. ““

záver

Tomato Tornado je kríženec s jasne červenými, sladko-chutnými plodmi ideálneho guľatého tvaru. Dosahujú priemernú veľkosť 60 - 80 ga v južných oblastiach 120 g. Obsahujú veľké množstvo cukru, vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú zostať zdravým a energizujúcim.

Aby nedošlo k sklamaniu z tejto odrody paradajok, je potrebné dodržiavať teplotný režim, včasné hnojenie a zalievanie rastlín.

Pridať komentár

záhradné

kvety