S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

Je nepríjemné a nepríjemné, keď choroby rastlín zrušia všetko úsilie letných obyvateľov. Neskorá pleseň je jednou z najnebezpečnejších chorôb záhradných plodín. Zdá sa, že nič nebude rušiť úrodu, ale potom nastane útok vo forme huby Phytophthora infestans.

Neočakávajte, že rastlina sa uzdraví sama, začnite s liečbou hneď pri prvej známke. Z nášho článku sa dozviete, ako správne zaobchádzať s paradajkami jódom z fytofthory a ako účinný je tento liek.

Stručne o plesni

Neskorá pleseň - plesňové ochorenie spôsobené mikroorganizmom nazývaným pleseň... Prejavuje sa červeno-hnedými škvrnami, ktoré rýchlo rastú po celom povrchu rastliny. Potom sa výsadba pokryje svetlošedým kvetom.

S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

Chovatelia neustále vyvíjajú nové odrody paradajok, ktoré sú odolné voči patogénom, ale spolu s nimi sa vyvíjajú aj mikroorganizmy. Ak sa na rajčiakoch objaví skorší pleseň najskôr v auguste, teraz sa s ním niektorí letní obyvatelia stretávajú už začiatkom júna.

V dôsledku vývoja a mutácie kmeňov fytofthory je chémia často bezmocná proti novým druhom spór tejto huby. Potom prišli na záchranu ľudové prostriedky. V našom prípade jód.

Výhody jódu

Záhradníci už dlho používajú jód nielen ako vrchný dresing, ale aj na dezinfekciu pôdy a sadeníc.

S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

Recenzie na jeho použitie sú väčšinou pozitívne:

 1. Zvyšuje klíčivosť semien.
 2. Pomáha sadeníc zakoreniť na novom mieste po presadení.
 3. Vzniknuté plody po kŕmení získajú jasne červenú farbu, sú atraktívnejšie a šťavnatejšie.
 4. Podporuje dlhodobé skladovanie ovocia.
 5. Vynikajúce antiseptické, zmierňuje plesňové choroby, ako je pleseň a pleseň.
 6. Perfektne nahrádza dusíkaté hnojivá a posilňuje imunitu rastlín.

Použitie jódu

Skleník a pleseň sú neoddeliteľne spojené, takže nestačí spracovať iba rastliny. Pri prvých príznakoch neskorej plesne sa odporúča postrekovať skleník roztokom jódu.

Ako profylaxia sa môže použiť aj antiseptikum. Za týmto účelom sa v rohoch skleníka umiestňujú otvorené liekovky s jódom. Kvapalina sa pomaly odparuje, nasýti vzduch v skleníku, čo prispieva k deštrukcii mikropórov. Na skleník 3 × 8 m stačí päť bublín.

V boji proti už prejavenej hube sa 2-3 krát nastrieka paradajky, aby sa dosiahol požadovaný účinok. Ošetrenie kríkov je kombinované s inými metódami eliminácie hubových chorôb, napríklad infúziou cesnaku manganistanom draselným alebo soľankou.

Príprava pracovného roztoku

Ak ste zozbierali ovocie, keď sa nezaznamenali príznaky neskorej plesne, ale potom, čo ste si všimli, že rastliny začínajú bolieť, je dobré chrániť zozbierané paradajky. Za týmto účelom zohrejte 10 litrov vody na teplotu 50 - 60 ° C, pridajte tam 10 kvapiek jódovej tinktúry a ovocie týmto roztokom plňte po dobu 5 minút. Potom sa vysuší a nechá dozrieť.

Choré rastliny sa postriekajú kombinovanými zmesami s prídavkom antiseptika. Rôzne prísady zvyšujú účinok jódovej tinktúry, vytvárajú film na povrchu ovocia a listov - dodatočná ochrana proti škodcom. Doplnky stravy sú tiež bohaté na ich minerály a aminokyseliny a pôsobia tiež ako doplnková výživa.

S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

Najbežnejšie riešenia sú:

 1. FROM sérum... Riešenie: Pridajte 1 polievkovú lyžicu k 10 litrom mliečneho produktu. l. tinktúry.
 2. FROM mlieko... Zmes: v 10 litroch vody pridajte pohár mlieka a 1 lyžičku. jód.
 3. S popolom. Zloženie: na 10 litrov vody zoberte 250 g drevného popola a 10 kvapiek antiseptika.
 4. S kyselinou boritou. Roztok: čajovú lyžičku kyseliny boritej rozpustite v 2 litroch horúcej vody, doplňte množstvo tekutiny na 10 litrov, pridajte 20 kvapiek jódu.
 5. S chloridom draselným. Zmes: 40 kvapiek jódovej tinktúry a 1 lyžica. l. zriedený chlorid draselný v 10 litrovej nádobe s vodou.

Pravidlá spracovania paradajok

V prípade choroby paradajok sa spracovanie vykonáva v dvojtýždňových intervaloch v skleníku, na otvorenom poli, raz za každé 3 až 4 týždne. Aby sa zabránilo výskytu huby, používa sa činidlo každých 15 dní.

Zmesi sú účinné vo všetkých fázach vývoja paradajok a sú vhodné pre otvorené a uzavreté pôdy.

S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

Základné pravidlá použitia:

 1. Zriedený produkt použite ihneď po príprave postriekaním rastlín jemným postrekom.
 2. Pri postrekovaní sa snažte dostať tekutinu na spodnú stranu listu, kde sa zmes lepšie vstrebáva.
 3. Pôdu pred vodou zalejeme čistou vodou.
 4. Paradajky striekajte skoro ráno alebo večer, aby ste zabránili priamemu slnečnému žiareniu.
 5. Ak sa rajčiaky pestujú vonku, sledujte počasie. Počas a po spracovaní tri dni je žiaduce, aby nepršalo dážď a silný vietor. Ak je to potrebné, opakujte ošetrenie ihneď po daždi.
 6. Pri striekaní do skleníka dôkladne vetrajte, aby nedošlo ku kondenzácii.

Zloženie pripravených roztokov je pre ľudí bezpečné za predpokladu, že sú splnené minimálne požiadavky na ochranu. Lieky sú dostupné a lacné. Ľudia s precitlivenosťou na použité komponenty by však mali používať gázové obväzy a gumové rukavice. Pri práci s jódovou tinktúrou, ktorá pri rozliatí na pokožku spôsobuje mierne popálenie, je potrebná opatrnosť.

Ovocie môžete jesť okamžite po spracovaní.

Prevencia a jód

Väčšina obyvateľov leta vie o existencii chorôb a vopred prijíma preventívne opatrenia.

skleník

V skleníku sa steny a pôda pred výsadbou upravia. Na tento účel pripravte roztok 20 litrov vody a 60 kvapiek antiseptika. Steny a priečky sa umývajú a striekajú na ťažko prístupné miesta. Niektorí pridajú do zmesi na ošetrenie stien niekoľko kryštálov manganistanu draselného.

Ak bol skleník náchylný na fytofóru o rok skôr, potom sa spracovanie uskutoční dvakrát s rozdielom dvoch týždňov.

penetrácia

Odporúča sa aj dezinfikovať pôdu v skleníku a na otvorených posteliach. Zriediť 10 kvapiek jódu v 10 litroch vody, rozliať a hojne vykopať zeminu.

Rady od letných obyvateľov a záhradníkov

Aby nedošlo k poškodeniu liečby jódom, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

S populárnou paradajkovou chorobou bojujeme ľudovými metódami: ako zaobchádzať s paradajkami jódom z plesni

 1. Pri presádzaní sadeníc sa vykonáva spracovanie najskôr po 10 dňoch. Počas tejto doby sa paradajky prispôsobia novému prostrediu, vyrovnajú koreňový systém.
 2. V prípade ochorenia pripravte formulácie na základe uvedených receptov bez zvýšenia koncentrácie jódu. Antiseptikum môže spáliť koreňový systém a spáliť listy.
 3. Alternatívne prísady v roztokoch. Kmene húb sa rýchlo prispôsobujú liekom. A časté používanie kyseliny boritej vedie k nekróze listov a zakriveniu plodov.
 4. Jód odmerajte lekárskou pipetou.
 5. Použite vodu bez chlóru. Za týmto účelom nechajte vodu z vodovodu 12 - 24 hodín.
 6. Doprajte si suché a pokojné počasie ráno alebo večer.
 7. Roztrhané a spálené listy a plody. Neskladujte infikované rastliny v kompostovacích jamách.

záver

Pamätajte, že prevencia je najlepšia liečba. Starostlivo sledujte stav svojich domácich miláčikov v skleníku alebo v pôde a ak máte podozrenie, začnite liečbu alebo prevenciu. Potom otázka, ako sa vysporiadať s touto chorobou, nebude. Ale nepreháňajte to.

Jód eliminuje infekcie, zvyšuje imunitu rastlín, pomáha jasným a šťavnatým ovocím získať zdravú farbu. To však vôbec neznamená, že čím viac jódu v roztoku, tým lepšie.Prísne dodržiavajte receptúru a potom bude vaša úroda silná a zdravá voči závisti vašich susedov.

Pridať komentár

záhradné

kvety