Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasné nemecké paradajky Red Strawberry

Paradajka nemeckej odrody Red Strawberry nesie toto meno pre svoju podobnosť s obrovským záhradným bobuľou. Z názvu je tiež zrejmé, že odroda bola chovaná v Nemecku. V Rusku sa objavil pred 30 rokmi. Medzi ruskými letnými obyvateľmi získala popularitu práve vďaka neobvyklému tvaru ovocia, ktoré vyzerá ako veľká jahoda. V roku 2015 vstúpila do top 10 najpopulárnejších odrôd.

Opis odrody

V polovici sezóny neurčitá odroda. Vhodný na pestovanie v skleníkových podmienkach. V oblastiach s horúcou klímou sa pri pestovaní na otvorených posteliach dosiahne dobrá úroda. V teplom a suchom lete plody dozrievajú rýchlejšie, a preto niektorí poľnohospodári túto odrodu pripisujú skorému dozrievaniu. Vhodný na pestovanie v strednom Rusku.

Paradajky tejto odrody sa dodávajú v dvoch farbách - ružovej a oranžovej.

Charakteristické rysy

Rastlina je klasifikovaná ako vysoká odroda. Na výšku dosahujú kríky v skleníkoch 2 - 2,5 m, na otvorenom teréne - 1,2 - 1,8 m. Kríky sú mierne listnaté, so stredne tmavými zelenými listami. Na jednej strane dozrie v priemere 4 - 6 plodov. Zrenie sa začína súčasne o 95 - 116 dní.

Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasná paradajková nemecká červená jahoda

Vlastnosti ovocia a výnos

Bobule sú červeno-ružovej alebo oranžovej farby s mäkkou, sladkou dužinou a niekoľkými semenami. Farba je rovnomerná, nie sú tam žiadne škvrny alebo pruhy. Pokožka je hladká a tenká, ale ovocie pri preprave nepraská. Hmotnosť ovocia - 150 - 300 g, ale pri správnej starostlivosti dosahuje 500 - 600 g.

Podľa chuti paradajky sladké, s mierne kyslosťou.

Výťažok je podľa výrobcov až 8 kg ovocia na rastlinu.

Ako pestovať sadenice

Pri pestovaní v skleníku sa odporúča kultivácia sadenice, vonku v teplých oblastiach je možné pestovať semená. Semená sa sadia na sadenice začiatkom až do polovice marca. Zvážte, ako sa zrná pripravujú na sadenice.

Príprava osiva

Najskôr sa vykoná kalibrácia - vyberú sa vhodné zrná. Semená sa vylejú a skúmajú. Semená vhodné na sadenie by mali byť veľké, rovné, nie na dotyk prázdne. Ľahké, nerovnomerné, duté semená sa vyhadzujú.

Vybrané zrná sa umiestnia do soľného roztoku: rozpustite lyžicu soli v pohári vody. Trvanie procedúry je 15-20 minút. Semená, ktoré klesli na dno, sa odoberú na výsadbu, tie, ktoré sa vznášali na povrch, sa odmietajú.

Potom sa semená zahrievajú umiestnením na bavlnenú látku na batériu. Semená sa uchovávajú od 1,5 do 2 dní.

V ďalšej fáze prípravy sa sadivový materiál dezinfikuje. Na tento účel pripravte 1% roztok manganistanu draselného a vložte doň zrná na 15 až 20 minút. Maximálny čas procedúry je 45 minút

Dôležité! Manganistan draselný zničí infekčné agensy, ktoré žijú na povrchu semien. Neovplyvňuje choroby, ktorých pôvodcami sú zrná.

Po dezinfekcii sa semená premyjú teplou tečúcou vodou.

Obaľovanie zakúpených semien nie je potrebné, tento postup sa už uskutočnil počas balenia. Ak sa však sadivový materiál získal z minuloročných rajčiakov, je potrebná dezinfekcia.

Nasleduje zaujímavá etapa - bublajúce. Mnoho záhradkárov to vynecháva, pretože si vyžaduje stálu prítomnosť.A márne - nasýti zrno kyslíkom, čo zvyšuje klíčivosť semien a životaschopnosť sadeníc.

V priemyselných podmienkach sa bublanie uskutočňuje pomocou špeciálneho vybavenia. Doma sa semená umiestnia do vody zohriatej na +26 - +30 stupňov a miešajú sa každú hodinu. Trvanie procedúry je 15-18 hodín.

Dôležité! Ak sa na zrnách objavia embryá, bublanie sa zastaví.

Po nasiaknutí sadivového materiálu do vody alebo biostimulantov. Zrná sa umiestnia na 12 hodín do kvapaliny s teplotou najmenej +20 stupňov. Populárne biostimulačné drogy medzi ruskými letnými obyvateľmi sú „Zirkón“, „Epín“, „Immunocytofit“.

Ďalšia fáza je kalenie. Semená sú zabalené v bavlnenej látke a plastovom obale a umiestnené na chladnom mieste na 8 hodín, kde teplota nestúpne nad +2 ° C. Minimálna teplota vzduchu je -3 ° C. Semená sa odstránia a uchovávajú pri teplote miestnosti počas 8 hodín. Postup sa opakuje až 6-krát.

Poznámka! Toto je zložitý postup, ak sa vykonáva nesprávne, existuje veľká šanca na zničenie semien, preto sa začínajúcim záhradníkom neodporúča tvrdiť všetky semená.

Poslednou fázou pred výsadbou je klíčenie semien. Bavlnená látka alebo gáza sa navlhčí teplou vodou a položí sa na rovnú misku (tanierik, Petriho misku, veko). Semená sa položia navrchu a potiahnu vrstvou tkaniny. Na klíčenie sú zrná umiestnené na teplom mieste (+ 25 - 30 stupňov) a uistite sa, že tkanina zostáva vždy vlhká. Keď sa na zrnách objaví klíčok 2-3 mm, sú semená pripravené na výsadbu.

Objem a pôda

Akýkoľvek vhodný kontajner je vhodný pre sadenice: plastové poháre, narezané PET fľaše, špeciálne nádoby. Pred použitím sa nádoba dezinfikuje strmým roztokom manganistanu draselného.

Univerzálna paradajková pôdna zmes pozostávajúca z humusu, rašeliny a riečneho piesku je vhodná pre paradajky nemeckej odrody červenej jahody.

Ak chcete pripraviť pôdu pre sadenice paradajok sami, pripojte:

  • 1 časť záhradnej pôdy (je lepšie vziať z oblasti, kde rástli uhorky, cukety, mrkva, kôpr);
  • 2 časti nekyslej rašeliny (pH 6,5);
  • 0,5 dielu piesku (rieka alebo umyté);
  • 1 diel humusu alebo preosiaty zrelý kompost.

Môžete pridať preosiaty drevný popol (alebo dolomitovú múku), mach sphagnum a spadnuté ihly.

Deň pred výsadbou semien sa pôdna zmes dezinfikuje vriacou vodou alebo manganistanom draselným.

Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasná paradajková nemecká červená jahoda

siatie

Vo vybraných kontajneroch sa položí zemina, vytvoria sa plytké (1,5 - 2 mm) drážky, na ktorých sa položia semená. Pôda je nastriekaná, nádoby sú pokryté fóliou a odstránené na teplé (+23 stupňov), svetlé miesto.

Dôležité! Sadenice paradajok nemajú radi priame slnečné svetlo, preferujú rozptýlené svetlo.

Pestovanie a starostlivosť

Za priaznivých podmienok sa klíčky objavia za 3 až 5 dní. Akonáhle sa tak stane, fólia sa odstráni z nádob a umiestni sa na parapet. Koreňové zalievanie sa vykonáva, keď sa pôda vysychá striekačkou alebo lyžičkou.

Po 2 týždňoch sa na rastline objavia 2 pravé listy, ktoré sa potom začnú zbierať. Minerálne hnojivá sa pridávajú do pôdy na presádzanie v množstve 1 lyžica. lyžica na 5 litrov zmesi pôdy. Otvory sa vyrábajú v nádobe tak, aby nadbytočná tekutina pri zalievaní v pôde nestagnovala.

Malé rastliny sú vysadené v samostatných nádobách, rozdrvené zeminou na listy klíčnych listov. 10 dní po zbere sa uskutoční prvé hnojenie komplexným hnojivom. ďalej krmivo každých 10-14 dní až do výsadby na záhrade.

Zalievané, keď pôda vysychá, a uistite sa, že iba pri koreňoch, aby sa zabránilo listov tekutina. 2-3 týždne pred nalodením na trvalé miesto sa sadenice začnú vynášať na čerstvý vzduch: balkón, letná veranda. To zvykne rastliny zvyknúť na nižšie teploty a slnečné lúče.

Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasná paradajková nemecká červená jahoda

Ako pestovať paradajky

zasadený sadenice do záhrady v polovici mája (v skleníku) - začiatkom júna (otvorené priestranstvo) po stanovení konštantnej teploty nad nulou.

Dôležité! V teplých oblastiach sú vysadené skôr. Rastliny, pripravené na pestovanie v zemi, dosahujú výšku 20 cm.

pristávacia

Paradajky sa pestujú na južnej alebo juhovýchodnej strane záhrady. Vyberte si miesto pestovania uhoriek, cuketa, kôpor, petržlen. Plodiny čeľade nočnej (paradajky, zemiaky, paprika) sú chudobnými predchodcami, pretože tieto rastliny sú citlivé na podobné choroby a trpia rovnakým škodlivým hmyzom. Minimálna vzdialenosť medzi kríkmi paradajok je 50 cm.

Starostlivosť

Kríky sú napojené iba teplou usadenou vodou. Pri každom zalievaní sa burina burina a pôda sa uvoľní. Počas leta hnojia 3-4 krát, striedajú minerálne a organické hnojenie.

Dôležité!Paradajky milujú vodu, ale s mierou. Udržiavanie správnej úrovne vlhkosti je dôležitou požiadavkou na údržbu.

odroda neurčitý, preto sa zvieranie vykonáva v jednej stonke. Vysoké kríky (120 - 250 cm) potrebujú podväzok.

Aby sa zabránilo hnilobe paradajok, spodné listy sa odtrhnú.

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Skúsení záhradníci pozorne sledujú tvorbu vaječníkov - zdeformované kvety sa odstraňujú, aby sa stimuloval rast dobrého vaječníka a tým sa zvýšila úroda.

Pri nesprávnej starostlivosti môže ovocie vytvoriť tvar „jahody“. V tomto prípade sa zmení frekvencia napájania a kŕmenia.

Choroby a škodcovia

Výrobcovia zabezpečujú, že odroda netrpí patogénnymi infekciami. Avšak v praxi, najmä v chladných, daždivých letách, paradajky často ochorejú neskorá pleseň, hnedá škvrna, šedá hniloba.

Aby sa predišlo plesňovým chorobám, pred vysadením sadeníc sa pôda rozleje horúcim roztokom manganistanu draselného. Biologické a chemické prípravky pomôžu predchádzať šíreniu plesňových chorôb a znižovať ich:

  • Fitosporin;
  • Ecosil;
  • Fundazol;
  • "Quadris";
  • Ridomil Gold.

Pre informáciu.Naši letní obyvatelia používajú mliečnu srvátku na prevenciu plesne (obsah tuku - nie viac ako 1%, inak sa listy môžu spáliť). Ihneď po presadení sadeníc do zeme sa kríky postriekajú sérom. Postup sa opakuje každých 10 dní.

Choré rastliny sa okamžite zničia, aby sa zabránilo kontaminácii celej výsadby. Zelené ovocie sa dá odstrániť, dezinfikovať v horúcej (+60 °) vode po dobu 2-4 minút. Záhradné náradie sa lieči aj drogami.

Kríky sú pravidelne kontrolované na výskyt škodlivého hmyzu. Ak sa nájdu, rajčiaky sa ošetria špeciálnymi chemikáliami podľa pokynov. Zemiakový chrobák, molica a lopatka sú zničené pomocou „Oppercut“ alebo „Aktara“. Robia to však skôr, ako sa objaví vaječník.

Existujú tiež populárne, ale osvedčené metódy zaobchádzania s paradajkami škodcovia... Napríklad strapky, roztoče a molice sa bojí bujónového vývaru, slimáky sa obávajú amoniaku a vošky sa boja roztoku mydla na pranie.

Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasná paradajková nemecká červená jahoda

Odtiene pestovania na otvorenom priestranstve av skleníku

Pri výsadbe na otvorenom teréne sa nemecké „jahodové“ paradajky prikryjú krycím materiálom počas 2 až 3 týždňov. Po určitom čase alebo po dosiahnutí teplého a suchého počasia (v noci aj cez deň) sa materiál odstráni. Niektorí letní obyvatelia, ktorí vysádzajú nemecké jahody na otvorenom priestranstve, tvoria krík s 2-3 stonkami.

V skleníkoch sa nesmie zvyšovať vlhkosť, pretože plesňové spóry môžu preniknúť do rastliny kvapkami vody. Voda iba pri koreni a spodné listy odstráňte tak, aby bol zvyšok kríky dobre vetraný a vysušený.

Zber a aplikácia plodiny

Plody dozrievajú spolu. Zberajú sa zrelé a stále zelené - „dosiahnu“ pri izbovej teplote. Zrenie nastáva v deň 95-116.

Vynikajúca odroda pre čerstvé použitie, šaláty, polievky, na výrobu džúsu, lecho, omáčok, pást a občerstvenia. Ale pre konzervovanie ako celok nie je odroda vhodná - veľké plody si neponechávajú svoj tvar a vďaka mäsovej dužine sa ľahko rozpadnú.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody odrody patrí skoré zrenie a ľahká údržba, vynikajúca chuť, originálny tvar paradajok a farba ovocia.

Nevýhodou je potreba štípania a podväzkov, náchylnosť na plesňové infekcie, zníženie výnosu na neúrodnej pôde bez oplodnenia.

Recenzie farmárov

Poľnohospodári zaznamenávajú zaujímavý tvar, svetlú paradajkovú príchuť, farbu a veľkosť ovocia. Paradajky sú vhodné ako na čerstvú konzumáciu v šalátoch, tak na konzerváciu. Nemecká červená jahoda získala pozitívne hodnotenie za ľahkú starostlivosť. Niektorým sa však nepáči odroda - kvôli potrebe zovretia a vytvorenia kríka.

Lahodné a aromatické paradajky, ktoré vyzerajú ako obrovské bobule - úžasná paradajková nemecká červená jahodaIrina Dudina, Moskovská oblasť: „Tento rok som zasadil oranžové jahody. Farba je obvykle jasne oranžová, jantárová alebo žltá, v závislosti od kríženia. Plody sa môžu používať čerstvé alebo na výrobu džemov, džúsov, morenia. Whitefly zaútočil tento rok, ale rýchlo sa ho zbavil, paradajka neutrpela. ““

Lyubov Ilyasova, Samara: „Páči sa mi odroda kvôli jej úrode, celý krík bol pokrytý paradajkami. Píšu, že udržiavanie kvality je zlé, ale zabudol som na tie, ktoré boli vytrhávané v povodí na mesiac - žiadna z nich sa nezhoršila. Farba zrelého ovocia sa líši: od ružovkastej po jasne červenú. Veľmi chutné! Ľavé semená. Určite zasadím viac. ““

Elena Kudrina, Belgorod: „Výška kríka je 2 metre, hmotnosť plodu je 350 g, krásny tvar srdca. Šialene chutné, aromatické, šťavnaté, sladké! Bush je obrovský a pletie od začiatku do konca Bush. Vysoký výnos! Bol som ohromený jej mocou. Jedná sa o prvú vysokú veľkoplodú odrodu, ktorá pletie celé kríky. Vrelo odporúčam nástup na palubu! “

Andrey Timakhov, Rostov na Done: „Plody nemeckých bobúľ sú chutné a správneho tvaru, iba ak je pôda úrodná, keď je neustále kŕmená a dostatočne zalievaná. Musíte tiež pamätať na to, aby ste vytvorili krík na dva stonky. Už žiadne, inak jedlo pôjde do lístia. Tieto nuansy možno považovať za nevýhody, ale existuje mnoho výhod: chutné, šťavnaté, dobre udržiavané. ““

záver

Paradajková nemecká červená jahoda je vhodná na pestovanie v skleníkoch a vonku. Nevyžaduje si osobitnú starostlivosť, je však potrebné podväzok a vytvorenie kríka do jedného kmeňa. Je náchylný na plesňové infekcie a na chudobných ochudobnených pôdach neprináša ovocie dobre.

Milovali ho obyvatelia leta pre sladké, aromatické, mäsité plody neobvyklého tvaru. Skvelé pre čerstvé šaláty, džúsy, občerstvenie a omáčky. Z kríky sa zozbiera až 8 kg bobúľ. Vhodný na pestovanie pre začínajúcich záhradníkov, vyžaduje si však od nich starostlivú starostlivosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety