Ako správne aplikovať síran meďnatý z plesne na paradajky: pokyny krok za krokom a užitočné odporúčania

Strata úrody rajčiaka v prípade plesne je 70% alebo viac. Existujú však účinné lieky na boj proti takým hrozivým chorobám. Jedným z nich je síran medi.

Zvážte, ako pripraviť roztok a spracovať s ním paradajky tak, aby sa kultivačná práca nekončila smrťou rastlín, ale bola odmenená bohatou úrodou.

Čo je neskoro

Phytophthora (lat.phytophthora) je rod huby oomycet, ktoré spôsobujú pleseň... Je známych viac ako sto druhov tohto patogénu, ktoré ovplyvňujú ihličnaté a listnaté stromy, maliny a jahody. Letní obyvatelia sú oboznámení s neskorou plesňou paradajok a zemiakov.

Ako správne aplikovať síran meďnatý z plesne na paradajky: pokyny krok za krokom a užitočné odporúčania

Plesňové spóry zostávajú v pôde, na vrcholkoch a burinách, v semenách a zostanú životaschopné 3 až 4 roky aj v drsných klimatických podmienkach. Phytophthora sa šíri z miesta na miesto na chodidlách topánok, ktoré sú prenášané vetrom a dažďom niekoľko kilometrov od zdroja infekcie. Spóry sa aktivujú pri miernych teplotách (15–20 ° C) a relatívnej vlhkosti nad 75%. Na klíčenie fytoftorom je potrebná kvapková vlhkosť.

V strednom Rusku sa koncom plesne začína prejavovať koncom júla - začiatkom augusta... Umožňujú to chladné praskliny s dlhotrvajúcimi dažďami, náhle zmeny teploty počas dňa, ktoré spôsobujú hojnú rosu a hmlu.

3 až 4 dni po infekcii vykazujú rastliny rajčiaka príznaky choroby:

 • tmavé, bez jasných hraníc, škvrny na listoch a stonkách, ktoré rýchlo rastú a spájajú sa;
 • stlačené hnedé škvrny nepravidelného tvaru na ovocí;
 • po 2-3 dňoch je na povrchu škvŕn viditeľný šedý kvet - sporulačné orgány huby.

Na poznámku. Pri neskorej plesni je hniloba pevná (suchá), na rozdiel od hnilobných lézií spôsobených baktériami a inými hubami.

Čo je nebezpečné pre paradajky

Osobitným nebezpečenstvom fytofóry je jej rýchla reprodukcia... Po 3 až 4 dňoch sú postihnuté všetky rastliny v záhrade. Bushes stmavne a uschne.

Straty na plodinách môžu byť katastrofické... Plody napadnuté hnilobou nie sú jedlé ani čerstvé, ani na konzerváciu.

V pôde sa hromadia spóry patogénu, čo ohrozuje budúcu výsadbu paradajok.

Ako správne aplikovať síran meďnatý z plesne na paradajky: pokyny krok za krokom a užitočné odporúčania

Síran meďnatý z fytofthory

V boji proti plesniám sa osvedčil rozpočtový síran medi (kryštalický hydrát síranu meďnatého). Vyrába sa vo forme modrého kryštalického prášku, ľahko rozpustného vo vode. Látka patrí do tretej triedy nebezpečnosti (stredne toxická) a je k dispozícii v sortimente akéhokoľvek záhradníckeho skladu.

Ako na to?

Fungicídny účinok síranu meďnatého je založený na interakcii ióny medi s proteínovými a enzýmovými komplexmi buniek. Tieto biochemické reakcie spôsobujú nezvratné zmeny a denaturáciu proteínov, čo vedie k smrti plesňových spór.

Prečítajte si tiež:

Spracovanie paradajok z plesne v skleníku: prehľad najlepších prostriedkov

Ako sa vysporiadať s neskorou plesňou na paradajkách v skleníku pomocou ľudových metód

Najlepšie odrody skleníkových paradajok, ktoré sú odolné voči plesni

efektívnosť

Síran meďnatý sa používa iba na prevenciu, na úplné ošetrenie neskorej plesne sú potrebné špeciálne lieky s úzkym účinkom. Dôvodom je to, že zlúčeniny obsahujúce meď ovplyvňujú iba spóry a neovplyvňujú klíčiace mycélium.

Roztoky síranu meďnatého:

 • semená na ošetrenie rastlín pred výsadbou;
 • počas vegetačného obdobia sa postrekujú sadenice a dospelé kríky;
 • dezinfikovať pôdne a skleníkové štruktúry.

2 hodiny po aplikácii začnú zložky lieku aktívne pôsobiť... Liečebný a profylaktický účinok trvá až 2 týždne.

Ako pripraviť roztok

Požadované množstvo kryštálov sa rozpustí v 500 - 700 ml teplej vody (40 - 50 ° C)... Za miešania upravte objem na 10 litrov. Pred naliatím do rozprašovača prefiltrujte výslednú tekutinu.

Pozor! Na zabránenie oxidácii nepoužívajte nádoby na rozpúšťanie kovov.

Rozmery a pokyny na prípravu

Na ošetrenie pôdy, prípravu semien a postrek na fólii sa používajú roztoky rôznych koncentrácií.

Účel spracovania Koncentrácia roztoku Metóda varenia
Dezinfekcia pôdy 1% 100 g liečiva sa rozpustí v 10 litroch teplej vody.
Príprava osiva 0,1% 1 g (1/5 čajovej lyžičky) sa rozpustí v 1 litri vody.
Striekanie paradajok 0,2% Nastrúhajte 200 g pracieho mydla a rozpustite v 1 litri horúcej vody. V sklenenej nádobe oddeľte 20 g síranu meďnatého (jeden krabica na zápalky bez podložného sklíčka). Roztok sa za miešania naleje do mydlovej vody a objem sa doplní na 10 litrov studenou vodou.

Pravidlá spracovania

Pri kontakte s pokožkou a sliznicami síran meďnatý spôsobuje popáleniny a podráždenie, preto pri jeho používaní chránia oči, ruky a tvár (okuliare, rukavice, obväzy).

Príprava pôdy

Pôdu dezinfikujte 1% roztokom fungicídu... Pôda v otvorených posteliach aj v skleníkoch sa pripravuje na jeseň:

 • odstráňte všetky zvyšky rastlín a buriny;
 • vykopať a rozbiť hrče.

Zem sa rozliala roztokom síranu meďnatého, pričom sa nemalo minúť viac ako 2 litre na 1 m2... Pôda a nádoby určené na pestovanie sadeníc sú hojne zvlhčené z rozprašovacej fľaše s rovnakým roztokom.

Pozor! V prípade neustáleho hromadného ničenia neskorou plesňou sa používa 3 - 5% roztok vitriolu. Kultúry ošetrené takýmto spôsobom nie sú vysadené rok.

Ošetrenie osiva

Ako sa zbaviť spór fytofthory a ďalšie patogénne mikroorganizmy sa paradajkové semená nakladajú slabým (0,1%) roztokom síranu meďnatého.

Semená sú namočené v roztoku na jeden deň. Potom sa odstránia, dôkladne sa umyjú tečúcou vodou a sušia, pričom sa uistí, že sa navzájom nelepia.

A viac o boji proti plesniam na rajčiakoch:

Kyselina boritá z fytofthory na paradajkách

Brilantná zelená pre paradajky pomôže od neskorej plesne a ako ju používať

Spracovanie rastlín

Paradajkové kríky sa postriekajú listom, až kým sa neobjavia známky neskorej plesne v množstve 1 I 0,2% roztoku na 10 m2... Roztok vyššej koncentrácie spáli rastlinné tkanivo.

Schéma práce je nasledovná:

 • prvé ošetrenie sa uskutoční týždeň po výsadbe sadeníc v skleníku alebo na otvorenom priestranstve;
 • druhý postrek - s nástupom nočných chladných zábleskov v auguste;
 • ak je leto daždivé, fungicídny roztok sa aplikuje každé 2 týždne.

Rastliny sa ošetrujú v suchom a pokojnom počasí, vždy zvlhčujú vnútornú stranu lístia. Posledný postrek sa vykonáva najmenej 7 dní pred zberom..

Pozor! Síran meďnatý nie je absorbovaný rastlinou, ale zostáva na povrchu listov a ovocia. Preto sa paradajky pred použitím dôkladne umyjú tečúcou vodou.

Ako správne aplikovať síran meďnatý z plesne na paradajky: pokyny krok za krokom a užitočné odporúčania

Čo robiť v prípade predávkovania

Nekontrolované použitie síranu meďnatého a iné prípravky obsahujúce meď vedú k akumulácii a prebytku medi v pôde.

Otrava paradajok, ktorá sa prejavuje vo forme chlorózy listov:

 • procesy tvorby chlorofylu sú narušené, aktivita fotosyntézy klesá;
 • listy žltnú a predčasne spadnú.

Ak sa podobné príznaky objavili skoro po liečbe plantáže so síranom meďnatým:

 1. Postele rozliate raz veľkým množstvom vody (10 - 12 litrov na 1 m)2).Pomôže to preniesť prebytočné minerály do hlbších vrstiev pôdy.
 2. Prestaňte používať lieky obsahujúce meď a užívajte iné lieky proti plesni (napríklad „Fitosporin“, „Planriz“, „Furacilin“).

Ako správne aplikovať síran meďnatý z plesne na paradajky: pokyny krok za krokom a užitočné odporúčania

Tipy a triky od skúsených poľnohospodárov

Mnoho letných obyvateľov a poľnohospodárov pozná občasné plesne paradajok. V boji proti tejto nebezpečnej chorobe sa hodí niekoľko tipov od skúsených pestovateľov zeleniny:

 1. Kríky plné ovocia sú prvými, ktorí ochoreli. Na prvých troch klastroch nechajte 3-4 paradajky, lístie rozriedte na spodnej a strednej vrstve. Je dôležité, aby sa to robilo v prípade vysokých a veľkoplodých odrôd.
 2. Na zavlažovanie nepoužívajte zavlažovanie postrekovačov. Kvapky vody na vrchole sú priateľmi fytofthory. Je správnejšie vykonávať zalievanie koreňom (manuálne alebo kvapkaním).
 3. Častejšie neskoré odrody trpia fytoftorom - ich rodenie a hromadné dozrievanie sa vyskytuje počas aktivity huby. Je bezpečnejšie pestovať odrody skoré alebo stredne veľké.

záver

Neskorá pleseň vedie k čiastočnej alebo úplnej strate výťažku. Táto choroba sa vyvíja v chladnom a vlhkom počasí a postihuje rastliny na otvorených posteliach aj v skleníkoch.

Na zabránenie infekcie paradajok neskorou plesňou sa používajú roztoky síranu meďnatého (síran meďnatý). Prípravok sa používa na dezinfekciu pôdy, moriacich semien, postrekovania dospelých rastlín počas vegetačného obdobia. Droga však ničí iba spóry huby. Preto, keď sa objavia znaky neskorej plesne, používajú sa úzko cielené fungicídy.

Pridať komentár

záhradné

kvety