Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýza

Neskorá pleseň je choroba, ktorá každoročne ničí úrodu na stovkách miest. Táto choroba je obzvlášť nebezpečná pre plodiny ľanového semena vrátane paradajok. Na šetrenie paradajok záhradníci používajú mnoho metód, dokonca aj také exotické, ako je použitie medeného drôtu.

Ale táto metóda funguje v praxi? A ak áno, ako správne používať drôt, aby sa plodina nezdržiavala? Podrobné odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

Aká je povaha choroby

Po prvé, poďme zistiť, čo je neskorá pleseň. Príčinnou príčinou tejto choroby je plesňový organizmus plesne z toho istého rodu... Existuje mnoho druhov týchto húb, ale najnebezpečnejším a najbežnejším je Phytophthora infestans.

Phytophthora je schopná zničiť úrodu všetkých nočných plodín na mieste v jednom ročnom období - zemiaky, paradajky, baklažány, paprika. Niekedy sa presťahuje do jahôd, a ak je obzvlášť nešťastná, dokonca aj do záhradných stromov, najmä do jabloní.

Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýza

Phytophthora postihuje úplne všetky rastlinné orgány - od kvetov po korene... Na nich sa tvoria praskliny a čierne škvrny. Sekundárne infekcie inými druhmi húb a patogénnymi baktériami sa vyskytujú prostredníctvom trhlín.

Plody napadnuté plesňou strácajú svoju prezentáciu, rýchlo hnijú, majú nepríjemnú chuť a nie sú skladované. Zanedbané formy neskorého plesne končia úplnou smrťou rastlín na koreni.

Vplyv medi

Je známe, že meď a väčšina húb nie sú navzájom kompatibilné... Zlúčeniny medi rýchlo a účinne ničia bunky mycélia a ničia celú kolóniu. Základom je pôsobenie takýchto osvedčených protiplesňových liekov, ako je roztok síranu meďnatého (síran meďnatý) a Bordeauxovej kvapaliny (síran s prídavkom vápennej suspenzie).

A ako výsledok, mnoho záhradkárov prišlo s myšlienkou: ak meď zabíja huby, možno stojí za to použiť „ťažké delostrelectvo“, to znamená, čistú meď? A experimenty začali s kúskami medeného drôtu.

Môže byť užitočné:

Ako liečiť paradajky s jódom z neskorej plesne

Ako používať sérum phytophthora na paradajkách

Síran medi z neskorej plesne na paradajkách

Medený drôt z plesne - mýtus alebo realita

Stručne povedané: agronómia je opatrná pri používaní medeného drôtu... Tento spôsob boja proti hubám sa úradne neuznáva ako účinný. Okrem toho môže v niektorých prípadoch punkcia drôtu listov a stoniek viesť k smrti rastliny alebo prenikaniu nefungálnych patogénov do rany.

Prvýkrát bol tento spôsob boja popísaný v populárnej knihe „Rady pre záhradkárov“ A. I. Spiridonovej a E. A. Chenykaeva už v roku 1974. V ZSSR a Rusku sa neuskutočnili žiadne vážne experimenty a zahraničné výsledky priniesli výsledky, ktoré neumožňujú jednoznačne uznať túto metódu za užitočnú alebo neúčinnú.

Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýza

Zároveň nemožno meď nazývať úplne zbytočnou.... Vo vzduchu postupne oxiduje a jeho zlúčeniny a ióny sa spolu s pohybom štiav prenášajú cez paradajkové kríky. Bunky neskorého plesne prenikajúce do rajčiakov môžu v dôsledku toho dobre odumrieť.

Ďalšia vec je, že v tomto prípade nie je možné ani približne vypočítať množstvo medi vstupujúcej do závodu, čo znamená, že prípady predávkovania sú celkom pravdepodobné.A meď - na to nesmieme zabudnúť! - pre človeka je to celkom jedovaté a rastlina z neho v takom množstve má málo dobrého.

Dôležité. Použitie medeného drôtu sa môže považovať iba za experimentálnu pomocnú metódu ochrany proti plesniam. Banálne riešenie vitriolu bude oveľa užitočnejšie a dokonca aj moderné fungicídy poskytnú drôtu sto bodov dopredu.

Aplikácia medeného drôtu v praxi

V prvom rade je potrebné pripomenúť: drôt sa používa iba pre zrelé rastliny, na ktorých sa už vytvorili všetky vaječníky... Poranenie mladých kríkov je absolútne neprijateľné: straty plodín budú porovnateľné so stratami spôsobenými samotnými plesňami.

Chráni pred plesňou medený drôt sa používa niekoľkými spôsobmi:

 1. Ako podväzok na stonky. Aj keď je preventívny prínos pochybný, je oveľa pohodlnejšie zviazať medený drôt ako napríklad so syntetickým materiálom: drôt sa ľahko ohýba, pevne fixuje rastlinu bez toho, aby ju znovu poškodil a súčasne sa nerozloží v lete, napríklad povedzme, jutové motúzy - teda jeden a ten istý podväzok sa dá používať mnoho rokov v rade.
 2. Dierovanie dna kmeňov kusmi hrubého drôtu. Najproblematickejší prípad použitia, ktorého účinnosť sa nepreukázala.
 3. Viazanie koreňov. Táto metóda bola vyvinutá v Nemecku. V tomto prípade sa pri výsadbe sadeníc z medeného drôtu v zemi vytvorí prsteň, do ktorého sa vysadí puzdro. Používa sa drôt s prierezom asi pol milimetra a dĺžkou asi 50 cm.
 4. Pri umiestňovaní sadeníc sa umiestni kúsok medi do otvoru. Teoreticky by to malo fungovať, v praxi sa záhradníci pri hodnotení účinnosti tejto metódy líšia diametrálne.

Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýza

Ako správne používať medený drôt

Aby medený drôt mal maximálny preventívny účinok, postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Náraz drôtu by mal byť pre rastliny minimálne traumatizovaný. Najlepšie je uviazať drôtom, uviazať korene a položiť do otvorov. Je lepšie zdržať sa vpichov.
 2. Ak si vyberiete piercing do stoniek, vyberte iba zrelé kríky. Punkcia v štádiu sadeníc, tak ako je veľa praktík, vedie prinajlepšom k depresívnemu vývoju rastlín.
 3. Pri prepichovaní by sa konce drôtu nemali omotať okolo stonky - to by narušilo jeho rast. Ak drôt narúša starostlivosť o zariadenie, je lepšie ho skrátiť a konce ohnúť dole.
 4. Použite drôt, ktorý neobsahuje povrchový oxidový film a izoláciu. Odstráňte izoláciu a "špajle" na prepichnutie - očistite ich brúsnym papierom alebo brúsnym kameňom na lesk.

Prečítajte si tiež:

Ako ušetriť paradajky z plesni, ak sú už choré

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli

Prevencia plesne s medeným drôtom

Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýzaTeoreticky, predchádzanie plesniam medeným drôtom je nasledujúce:

 1. Pod vplyvom šťavy v stonkách meď vstupuje do chemických reakcií s rastlinnými zložkami.
 2. Zlúčeniny a ióny medi s prúdom živín sú distribuované v paradajkovej kríži.
 3. Keď sa huba snaží začať s tvorbou kolónie, zlúčeniny medi inhibujú rast svojich buniek a uhynú neskôr.

Samotná táto metóda vyzerá dosť pochybne.... Oxidový film, ktorý sa tvorí na povrchu medi, celkom dobre izoluje väčšinu kovu od kontaktu s bunkami paradajkovej kríky - a výsledkom je, že do rastliny vchádza veľmi málo medi.

Fungicídy obsahujúce meď navyše pôsobia kontaktným spôsobom - neprenikajú do rastliny, ale na jej povrchu tvoria film.

dôležitý: Vo väčšine prípadov je saturácia drôtu paradajkovej kríky medenými iónmi podobná liečbe anémie z nedostatku železa u ľudí piercingmi nechtov. Medicína takéto liečenie neuznáva. Je však možné, že to môže pomôcť niektorým jednotlivcom.

Názory záhradníkov

Rovnako ako v prípade každej kontroverznej metódy sú názory praktizujúcich diametrálne odlišné. To je len niekoľko hodnotení použitia medeného drôtu ako preventívneho opatrenia proti plesniam:

 • "Už 12 rokov prepichujem paradajky tenkými drôtmi. Doteraz nikdy nemali jediné vypuknutie fytofthory." Ale na zemiakových kríkoch, ktoré rastú blízko, nie, nie, stáva sa. ““
 • „Používam drôt, ale nejde o všeliek. Ak sa spoľahnete iba na ňu, plodina zomrie. Okrem toho sledujem striedanie plodín, každých päť rokov zakládam pozemok so silným roztokom vitriolu a na zavlažovanie v lete používam Fitosporin. ““
 • "Phytophthora zasiahol všetky kríky na otvorenom poli." Aby som zachránil paradajky aspoň v skleníku, prepichol som všetky rastliny medenými špajdlami. Neexistoval jediný prípad choroby. ““
 • „Používam drôt, ale neviem zistiť, či z toho má nejaký úžitok. Phytophthora nie je prítomná - ale susedia ju nemajú, ale neprepichujú meď, zalievajú ju fungicídmi. ““
 • „Táto metóda nefunguje! Čítal som o ňom v časopise, skúšal som to v skleníku - stále som musel zničiť všetky kríky! “
 • "Rezance na ušiach záhradníkov a zatemnenie!" Paradajky asimilujú meď iba v rozpustných formách - av stonkách cirkuluje žiadna kyselina, aby sa drôt rozpustil. Vitriol je ešte zbytočný “

dôležitý... Zámerom je tu celá škála reakcií na túto prax. Použitie metódy alebo nie je na rozhodnutí každého.

Záchrana medeným drôtom z plesni na rajčiakoch - mýtus alebo realita: úplná analýza

Ďalšie tipy na liečbu choroby

Liečba fytoftora je zložitejšia ako prevencia jeho výskytu.... Preto, dokonca aj v prípadoch, keď sa používa drôt, sa punkcie alebo podväzky nevyrábajú, keď sa už začalo s plesňou, ale vopred, dokonca pred hlavným vypuknutím choroby.

Nezabudnite na ďalšie opatrenia:

 1. Moderné mikrobiologické prípravky fungujú skvele ako miera ochrany paradajok pred hubami. Napríklad „Fitosporín“ je dobrý v rôznych formách. Jeho výhodou je, že je založená na kultúre živých pôdnych baktérií, čo znamená, že predávkovanie je veľmi nepravdepodobné, prebytočné baktérie jednoducho zomrú.
 2. Syntetické fungicídy "HOM", "Ordan" atď. Sú tiež účinné.
 3. Vyvarujte sa vlhkosti a zahusťovaniu postelí. Žiadny profylaktický agent nepomôže, ak sa vytvoria priaznivé podmienky pre vývoj plesni.
 4. Použite posteľný kompost s hnilobou slamou. Obsahuje seno bacill - prospešnú baktériu, ktorá inhibuje huby a patogény.
 5. Starostlivé dodržiavanie striedania plodín je najdôležitejšou podmienkou pre dobrú úrodu!

Prevencia plesne je omnoho jednoduchšia ako jej liečba. A medený drôt je iba časťou preventívnych opatrení.

záver

Použitie medeného drôtu proti plesniam na rajčiakoch je mimoriadne kontroverznou metódou. A v žiadnom prípade to nemôže byť jediný spôsob, ako bojovať: meď nezruší preventívne opatrenia a používanie moderných fungicídov.

Stojí za to sa vôbec obťažovať medenými špajdlami a remienkami - je na každom záhradníkovi, aby sa rozhodol sám za seba: názory odborníkov v tejto veci sú diametrálne opačné.

Pridať komentár

záhradné

kvety