Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody

Na otázku, ktorý odroda paradajok najobľúbenejší a najobľúbenejší, väčšina záhradkárov a bežných spotrebiteľov odpovie, že ide o býčie srdce. Takéto rajčiaky sa vyznačujú veľkou veľkosťou ovocia (priemer dosahuje 15 cm) a jedinečnou arómou.

Chuť týchto plodov je sladká, plná tela, dužina je sypká, nevodná. Navonok vyzerajú ako srdce - odtiaľ ich meno.

Poddruh paradajok Hovädzie srdce

Existuje niekoľko poddruhov odrody paradajok Oxheart:

 1. červená... Je to najbežnejší. Má jemnú ružovkastú farbu. Vo vnútri ovocia je málo semien. Buničina je mäsitá, aromatická, sladká, s miernou kyslosťou. Používa sa hlavne na výrobu šalátu. Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody
 2. žltá(Zlato). Plody odrody Golden Bull Heart majú tvar kužeľa. Vyznačujú sa bohatou žlto-zlatou farbou a slabo výrazným rebrovaným povrchom. Kôra ovocia je tenká, hustá, lesklá. Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody
 3. oranžový... Charakteristickým znakom tohto poddruhu je to, že na rovnakom kríku rastú plody rôznych veľkostí. Na dolných vetvách sú paradajky väčšie a ploché, na horných vetvách sú menšie a zaoblené. Z hľadiska chuti je zelenina najviac podobná odrodám stredomorských paradajok, má oranžové ovocie.Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody
 4. Čierny... Originálne paradajky vzácnej gaštanovej farby. Buničina je mäsitá, tmavá, má sladkú chuť a voňavú arómu. Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody
 5. biely... Nezvyčajné, takmer úplne biele paradajky. Biologicky aktívne látky prospešné pre zdravie dávajú ovoci svetlý odtieň. Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody
 6. Ružová. Poddruh má krásne svetloružové plody, vďaka svojej jemnej chuti bez kyslosti sú tieto paradajky veľmi vhodné na vypchávanie a prípravu šalátov a polievok.

Charakteristiky a opis odrody

Kríky všetkých poddruhov sú dlhé, so silným stonkom, rozvetvenými, tmavo zelenými listami strednej veľkosti. Kríky dorastajú do výšky 100 - 120 cm vysoké, prestávajú rásť samy o sebe, nemusia sa zovrieť. Na jednom kríku sa zvyčajne tvoria 3-4 procesy vaječníkov. Plody dozrievajú neskoro, úplná splatnosť trvá 3 až 3,5 mesiaca.

Tieto rajčiaky môžete pestovať v skleníku aj na otvorenom poli pomocou sadeníc.

Paradajky Oxheart sú odolné voči chorobám a škodcom, zachovávajú si svoju chuť aj po spracovaní.

Výnos závisí od pestovateľských podmienok a starostlivosti. Na otvorenom poli sa ukazuje, že z každej kríky sa zhromaždí až 5 kg paradajok av skleníku sa z jednej rastliny dá odstrániť až 12 kg plodiny.

Prvé plody sú veľké, nasledujúce plody sú menšie. Majú zaujímavý tvar v tvare srdca. Na jednom kríku sa môžu vytvárať plody rôznych tvarov s hladkým alebo vlnitým povrchom. Plody sú na vrchu veľké a smerom nadol sa zužujú, špička je ostrá.

Pokožka je tenká, ale pevná a dá sa ľahko oddeliť. Buničina je mäsitá, obsahuje málo semien. Počet komôr v jednom ovocí je 3 - 5. Vôňa paradajok je výrazná, klasická, farba dužiny je červená a chuť je sladká s pikantnou kyslou tónom. Ovocie nie je vodnaté.

Ako pestovať sadenice

Sadenice sú mladé rastliny, ktoré sa pestujú zo semien. Dajú sa kúpiť v špeciálnom obchode alebo si ich môžete vziať z ovocia.

Pred výsadbou osiva, z ktorého sadenice porastú, sa vykonajú prípravné opatrenia.Semená sa určitý čas udržiavajú vo vode a dezinfikujú sa v roztoku manganistanu draselného (10 g manganistanu draselného na liter vody): do výsledného roztoku sa vyberú po pol hodine.

Potom sa zrná položia na navlhčenú látku, zakryjú sa vekom alebo fóliou a umiestnia sa na teplé miesto, ale nie na priame slnečné svetlo. Po 2 až 3 mesiacoch sa zo semien objavia klíčky. Vysadia sa v špeciálnej pôde určenej pre zeleninové plodiny.

Poznámka. Ako nádoby používajte plastové poháre alebo malé drevené škatule.

Na fotografii nižšie vidíte príklad pestovania sadeníc v šálkach.

Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody

Pred výsadbou klíčky do zeme by sa malo zahriať na izbovú teplotu, rozdeliť do nádob tak, aby vrstva v každej z nich bola 3 cm, nalejte teplou vodou. Ďalej pomocou pinziet musíte klíčiace semená rozložiť do nádob a posypať malým množstvom suchej pôdy, prikryť fóliou a uložiť na teplé miesto. Keď sa z pôdy objavia klíčky, môže sa film odstrániť.

Poznámka... Odporúča sa odstrániť film postupne, aby sa sadenice zvykli na okolitú teplotu. Ak to chcete urobiť, najskôr fóliu na krátky čas vyberte, potom znova zatvorte nádoby a potom úplne odstráňte krycí materiál.

Potom preneste sadenice na chladnejšie, ale jasnejšie miesto.

pozor! Odroda hovädzieho srdca je neskoro. Správny čas na siatie semien je skoro na jar (1. marca). Je lepšie zasadiť sadenice od konca mája do polovice júna.

Ako pestovať paradajky

Používajú sa dve metódy pestovania paradajok hovädzieho srdca: v skleníku a na otvorenom poli. Pozrime sa na vlastnosti každej z nich.

Vonkajšie pestovanie

Ak chcete pestovať bohatú úrodu vonku, je dôležité na jeseň riadne pripraviť pôdu. Odporúča sa vykopať plochu s hnojením: 0,5 vedra kompostu, 2 polievkové lyžice síranu draselného na 1 štvorcový meter. meter. Okrem toho nesmieme zabúdať na hnojivá, ktoré sa vkladajú do otvoru pri výsadbe sadeníc.

Prípravok "hurikán" je vhodný z hľadiska zloženia a vlastností. Do každej jamky vložte 0,5 čajovej lyžičky prípravku. Rastliny sa darí v neutrálnej alebo mierne kyslej pôde (6,5 pH).

Ďalšia vlastnosť: pred výsadbou sadeníc sa odporúča ošetriť ho roztokom „Fitosporin-M“.

Kríky tejto odrody sú vysoké, preto ich predmontujte podpery vysoké 2 m. Mali by byť umiestnené od juhu k severu. Vzdialenosť medzi kríkmi v rade by mala byť 0,5 m.

Je lepšie ponoriť sadenice do zeme na úroveň prvých listov, aby sa na stonke objavili nové korene. Čím silnejší je koreňový systém, tým viac výživných látok dostáva rastlina. Paradajky by mali byť vysadené v oblasti dobre zohriatej slnkom.

Zalievanie mladých kríkov sa často neodporúča, pretože pri nadmernej vlhkosti sa kmeň začne deformovať a lámať. Pri nedostatku tekutín sa listy stanú našuchorené, nasýtené zelenou farbou a pri ich prebytku získajú svetlozelený odtieň.

pozor! Na zalievanie používajte iba teplú vodu, pretože zalievanie studenou vodou vedie k hnilobe koreňov a pádu ovocia.

Aby ste získali vynikajúcu úrodu vonku, odporúča sa kríky hnojiť dvakrát za sezónu. Prvé kŕmenie by sa malo vykonať 20 dní po výsadbe sadeníc. Druhý - mesiac po prvom. Ako hnojivo je lepšie používať tekuté zmesi.

Napríklad zmes môže byť nasledovná: pre jeden vedierko vody 15 g draselného hnojiva, 25 g zmesi dusíka a 40 g prípravkov s maximálnym percentom fosforu. Výsledná zmes sa nastrieka na 15 kríkov.

Na druhú fázu oplodnenia sa pripraví 10 litrov rovnakej zmesi a nastrieka sa na 7 kríkov.

Aby sa zabránilo hnilobe kríkov, odporúča sa počas obdobia rastu ovocia každých 7 dní postrekovacie rastliny dusičnan vápenatý.

Na hnojenie paradajok medzi riadkami sa používa zmes prípravkov fosforu a dusíka.

Fotografia ukazuje, ako vyzerá otvorená výsadba pôdy.

Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody

Pestovanie v skleníku

Poľnohospodári odporúčajú pestovať paradajky v skleníku, pretože vytvára priaznivé podmienky pre úrodu.

Pred výsadbou sa odporúča očistiť: opláchnuť steny skleníka mydlovou vodou a rozliať pôdu vriacou vodou alebo roztokom manganistanu draselného (je potrebné zničiť parazity).

Presádzanie do skleníka sa môže uskutočniť, keď výška sadeníc dosiahne 20 - 25 cm. Je dôležité, aby konštrukcia skleníka predpokladala prítomnosť vetracieho systému a dobré osvetlenie. Pestovanie paradajok hovädzieho srdca v skleníku by sa malo vykonávať s prihliadnutím na to, že medzi lôžkami by mala byť vzdialenosť 1 m. Od zeme a prvého listu by mala byť vzdialenosť 4-5 cm.

Prvýkrát sa oplodní 2-3 týždne po umiestnení sadeníc do skleníka. Vytvorte roztok: na 9 litrov vody, 0,5 litra hnoja, 1 polievkovú lyžicu nitrophoska. Druhýkrát (po ďalších 10 dňoch) sa rozpustí jedna časť kuracieho hnoja v 15 dieloch vody. Tretí raz rozpustíme jednu časť kravského trusu v 10 dieloch vody. Nalejte asi 1 liter roztoku na krík.

Fotografie ukazuje, ako vyzerá výsadba v skleníku.

Obľúbené paradajky medzi paradajkami: Tomato Bull's Heart, charakteristika a popis odrody

Ošetrovacie funkcie

Na zvýšenie výnosu paradajok sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá starostlivosti.

zalievanie

zalievanie začať až po zakorenenie sadeníc v pôde. Správna voda raz týždenne, 5-7 litrov na 1 štvorcový meter. meter. Postupne, ako rastlina rastie, sa množstvo vody zvyšuje na 12 až 15 litrov na 1 štvorcový meter. meter. Voda ráno alebo večer, naneste usadenú vodu. Koreň je potrebné zalievať, aby sa vlhkosť nedostala na listy a stonky.

Pohodlná teplota pre rast srdca hovädzieho dobytka je 20-22 ° C.

Týždeň po vysadení sadeníc sa do jedného stonku formuje krík a na nosiče sa viaže špeciálne handry.

Aby sa udržala vlhkosť v pôde v blízkosti kríkov, odporúča sa okolo stonky položiť slamu, vrstva by mala byť asi 4-5 cm hrubá.

uvoľnenie

Na dýchanie koreňov je potrebné uvoľniť pôdu okolo stoniek. Uvoľnenie by sa malo vykonať po každom zalievaní. V prvých 2 až 3 týždňoch po výsadbe sa uvoľnia do hĺbky 10 až 12 cm, aby sa nepoškodili korene, až do 5 až 8 cm. V dôsledku uvoľnenia sa zlepšuje teplota a vlhkosť pôdy.

Poznámka... Keď kvitnúce rajčiaky s veľkým srdcom kvitnú, musíte ich opeľovať. Spravidla sa to robí štetcom, ktorý jemne čistí peľ z kvetov. Prípadne môžete jednoducho klepnúť na podporné kolíky, ku ktorým sú rajčiaky pripevnené. Znečistenie sa najlepšie vykonáva ráno alebo večer.

kradnutie

Stepson je proces medzi hlavným kmeňom rastliny a jej listom. Ak chcete získať dobrú úrodu v krátkom čase, musíte odrezať ďalšie nevlastné deti, aby sa výživné látky nevynakladali na rast stoniek, ale na rast ovocia.

Najprv vyberte na každom kríku a nechajte tri najlepšie stonky a ostatné sú odrezané. Všetky následné stonky sa odstránia tiež, keď dorastú 5-7 cm dlhé.

Aby bolo ovocie vysokej kvality, musíte na kríku nechať najviac 8 vetiev s ovocím.

Aby ste zabránili príliš rýchlemu rastu nevlastných synov, pri rezaní môžete nechať 1 cm dlhý pahýl.

Hubenie škodcov

Podobne ako iné záhradnícke plodiny sa paradajky kazia parazitmi a škodcovia... Tu je niekoľko z nich:

 • neskorá pleseň - huba, ktorá ovplyvňuje stonku, listy a plody paradajok. Na listoch a ovocí sa objavujú hnedé škvrny. Aby sa predišlo chorobám, postrekujte rastlinu cesnakom a na prevenciu postrekujte roztokom chloridu sodného. Kvapalina Bordeaux pomáha dobre, ale nedá sa často používať - ​​nie viac ako päťkrát za sezónu. Dobre pomáhajú aj roztoky nadácie a fytosporínu;
 • macrosporiosis Je ďalším typom huby. Keď je toto ochorenie postihnuté, listy a stonky začnú odumierať. Na ovoci sa na stopke objavujú čierne škvrny. Mali by byť ošetrené roztokom mydla medi, ktorý sa pripraví zmiešaním 20 g síranu meďnatého a 200 g mydla s 10 litrami vody. Postihnuté časti puzdra sú odrezané a spálené;
 • fusáriové vädnutie zvyčajne ovplyvňuje mladé rastliny v skleníkoch.Listy v oblasti žíl sa rozjasňujú, celý list postupne zožltne. Keď sa choroba vyvinie, rastlina sa otrávi toxínmi. Ochorenie sa môže vyskytnúť, ak sa nedodrží teplotný režim v skleníku. Postrek pomocou nadácie alebo fytosporínu pomáha.

Nevýhody odrody

Pestovanie tejto odrody má okrem kontroly škodcov aj ďalšie ťažkosti. Ťažkosti spôsobujú veľké plody, ktoré rozbíjajú kmene a ohýbajú rastlinu k zemi, preto je potrebné ju opatrne priviazať k podložke. Z dôvodu vetvenia kríkov sa paradajky „udusia“, nesmiete zabudnúť vetrať skleník.

Ďalšie nevýhody odrody:

 1. Odroda Bovine Heart dozrieva neskoro, preto nie je vhodná pre všetky klimatické podmienky.
 2. Je potrebné starostlivo monitorovať kŕmenie rastlín, pretože nedostatok živín môže výrazne znížiť výnos.
 3. Čerstvé paradajky sa skladujú krátkodobo (2-3 týždne).

Výhody odrody

Popísané nevýhody sú zanedbateľné a bledé pred zjavnými výhodami týchto plodov:

 • neuveriteľná chuť, mäsitá dužina;
 • bohatá úroda;
 • ovocie úspešne dozrieva po odstránení bez straty chuti;
 • nepoužíva zakúpené semená, ale pestujú sa nezávisle, pretože táto odroda nie je hybridná;
 • vysoká klíčivosť semien;
 • užitočné vlastnosti ovocia.

Plody obsahujú prvky užitočné pre ľudské telo, a to:

 • vitamíny skupiny B a K, ktoré zvyšujú imunitu, majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, metabolizmus;
 • pektín, ktorý čistí ľudské orgány od škodlivých látok, znižuje hladinu cholesterolu, riziko rakoviny;
 • minerálne soli, nevyhnutné v životných procesoch celého organizmu, napríklad vápnik, kremík, horčík, mangán, jód, železo a iné;
 • vláknina, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie gastrointestinálneho traktu.

Samostatným plusom je použitie ovocia Oxheart pri varení: sú to šaláty a omáčky, adjika a konzervy a ďalšie recepty, pre ktoré stačí fantázia hostesiek. Prehľad recenzií ukazuje, aký je tento kmeň milovaný. Tu je niekoľko z nich.

Recenzie záhradníkov

Oksana, Tambov: «Páči sa mi táto odroda paradajok! Milujem to, pretože dozrieva rýchlo a je veľmi chutná. S odchodom nikdy neexistujú žiadne problémy. Sadenice rastú rýchlo, tvorí sa len málo listov, ktoré sa nemusia rezať často. Existuje veľa ovocia a sú veľmi veľké. Najčastejšie pestujem odrody ružového býčieho srdca, ale tiež milujem červenú. Tento rok som sa snažil pestovať pomaranč. Veľmi sa mi to páčilo, chuť je sladká, bez kyslosti, odporúča sa ľuďom s vysokou kyslosťou žalúdka«.

Svetlana, Penza: «Táto odroda je známa všetkým záhradníkom. Vyniká svojím obrovským a chutným ovocím červeného srdca. Paradajka je vysoká, vyžaduje tvarovanie a podväzok. Poviem vám o semenách spoločnosti „Aelita“. Najskôr sa mi najviac páči Bull Heart v Aelite, paradajky sú väčšie, dokonca čo do veľkosti a tvaru a sladšie ako napríklad v Gavrish alebo SeDeK. Priemerná veľkosť paradajok je od 260 do 320 g, keď sa formuje do jednej stonky, môžete chytiť až 400 g, ale takéto paradajky často praskajú a ohýbajú konáre pod vlastnou hmotnosťou. Pre mňa je ideálna veľkosť srdca býka 300 gramov, stačí urobiť šalát pre jednu osobu

Lyudmila, Kirov: «Predtým sa moja matka zaoberala záhradkárstvom v našej rodine, ale nastal čas, aby som toto umenie pochopil. Pri nákupe semien paradajok na myseľ prišlo iba jedno meno - Bull's Heart, pravdepodobne preto, že to všetci vedia. Informácie o nástupe a odchode som si vzal z kníh alebo požiadal svoju matku. 1. marca vysadila paradajky a 1. mája vysadila. Zo všetkých 10 semien vyklíčilo 10 kríkov a pri štiepení som vysadil odrezané výhonky, ukázalo sa celkom 20 kríkov. Prvé paradajky začervenali v júli. Kríky rástli vysoké, so silným kmeňom, tyčky museli byť vymenené za vyššie - 1,5 m.Na kríkoch sa vytvorilo 3 až 9 veľkých plodov. Neskoro ochoreli s plesňou, ale ja som ich nasledoval a striekal. Pôda v našej záhrade je chudobná, piesočná, nebol tam žiadny hnoj a kompost, kŕmené Agricolou, Ideálne a popol, uvoľnené. Možno bolo leto horúce, veľa záleží na semenách. Paradajky sú veľmi chutné, cukor, citlivé, nie sú vhodné na nakladané uhorky, ale vynikajúce na šalát. Túto odrodu odporúčam všetkým!».

záver

Ak budete postupovať podľa pravidiel pestovania, starostlivosti a pestovania paradajok Oxheart, postupovať s láskou a pozornosťou, určite získate skvelú úrodu. Paradajky nasýtia telo užitočnými prvkami, umožňujú vám pripraviť veľa chutných jedál a príprav na zimu. Samotný proces výsadby a odchodu prinesie milovníkom záhrady menšie potešenie a ovocie bude odmenou za ich prácu.

Existuje niekoľko základných princípov, ako dosiahnuť vynikajúci výsledok. Najskôr si správne pripravte semená, nezabudnite na dezinfekciu a starostlivo pestujte sadenice, pričom sledujte tepelný režim. Pôdu opatrne pripravte a hnojte ju živinami, pracujte usilovne v skleníku alebo zbierajte pôdu. Nezabudnite opeľovať a odrezávať nevlastné deti, monitorovať hnojenie pôdy, uvoľňovanie, zalievanie a prevenciu chorôb.

Pridať komentár

záhradné

kvety