Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka „Big Mom“ a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Semená paradajok Big Mom sa nedávno objavili na policiach, ale ruskí letní obyvatelia ich už vysoko oceňovali. Kompaktné kríky prinášajú ovocie hojne aj pri minimálnej údržbe.

Medzi výhody, ktoré ocenia obyvatelia severných oblastí s krátkymi, daždivými letami, patrí skoré zrenie paradajok a vysoká odolnosť voči hubovým infekciám. A veľké, jasne šarlatové chutné plody zapôsobia aj na tých najnáročnejších gurmánov.

Opis odrody

Odroda bola zapísaná do štátneho registra Ruskej federácie pred štyrmi rokmi - v roku 2015. Pôvodcom bola ruská spoločnosť "Gavrish", založená v roku 1993. Podnik má 5 chovateľských stredísk v Moskve, regiónoch Tula, Krasnodarskom teritóriu a Jordánskom kráľovstve.

Big Mom sa odporúča pestovať vo všetkých klimatických zónach na otvorenom priestranstve a vo filmových prístreškoch.

Charakteristické rysy

určitý skorá známka. Výška kríka je 60 cm, stonka je silná, listy sú stredne veľké, pokrčené, svetlo zelené, nie dospievajúce, v tvare zemiakov. Na kríku nerastú hojne. Korene sa rozširujú. Prvé kvetenstvo sa objaví po piatom páre listov, z ktorých každý má až šesť vaječníkov.

Kĺbová robustná stopka je schopná odolať ťažkým ovocím. Od objavenia prvých výhonkov po dozrievanie paradajok uplynie 85 dní.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Vlastnosti ovocia a výnos

Paradajky sú zaoblené, mierne rebrované, s malým nosom v tvare srdca. Pokožka je jasne červená, hustá, hladká, tenká. Masitá, šťavnatá, cukrová dužina má malé množstvo semien. Chuť paradajok je bohatá, sladká, s príjemnou kyslosťou paradajok. Hmotnosť jedného ovocia je 200 - 350 g.

Výťažok odrody je až 9 kg na 1 štvorcový. m (6 kríkov).

Ako pestovať sadenice

Semená sadeníc sa vysejú 55 až 60 dní pred výsadbou do postelí. Pre skleníky - v polovici marca, na otvorenom priestranstve - začiatkom apríla.

Príprava osiva

Mesiac pred začiatkom poľnohospodárskej práce sa začína príprava semien. Skúsení poľnohospodári odporúčajú sedem stupňov prípravy osiva.

Kalibrácia

Semená sa vyliali z vaku a starostlivo preskúmali. Malé, nerovnomerné, prázdne semená na dotyk sa vyhodia a stredné / veľké, dokonca aj semená, sa umiestnia do soľného roztoku. Na jej prípravu rozpustite lyžicu soli v pohári vody.

Po 20 minútach sa semená vznášajúce sa na povrchu zachytia a zahodia - pravdepodobnosť, že sa vypučia a plodina je nízka. Semená, ktoré klesli na dno, sa premyjú vodou a vysušia.

Zahrievanie

Semeno sa umiestni do vatových vreciek, ktoré sa zavesia na vyhrievaciu batériu 10 až 12 dní. Rýchla cesta: semená na bavlnenej látke sa umiestnia na radiátor ústredného kúrenia. Doba zahrievania - 36 - 48 hodín.

dezinfekcia

Zahrievané semená sa dezinfikujú 1% roztokom manganistanu draselného (1 g manganistanu draselného sa pridá do 100 ml vody). Postup sa uskutočňuje 15 až 20 minút.

bublanie

Zrná sa umiestnia do teplej (+26 ... + 30 ° C) vody, pripojí sa akváriový kompresor (alebo sa voda každú hodinu intenzívne mieša lyžičkou).Semená nasýtia kyslíkom, čo zlepšuje klíčenie a rast sadeníc. Trvanie procedúry je 15-18 hodín.

máčať

Semeno sa naleje teplou vodou (+ 21 ... + 26 ° C) alebo roztokom biostimulačných liekov. S vodou - 12 hodín a lieky sa používajú podľa pokynov na obale.

Populárne u poľnohospodárov:

 1. "Zirkón".
 2. "EPIN".
 3. "Immunocytophyte".

Rada. Letní obyvatelia odporúčajú „namáčanie medom“. Za týmto účelom rozpustite 10 g (čajovej lyžičky) medu v pohári studenej vody. Zrná sa ukladajú na látku alebo gázu, naleje sa 3 - 5 čajových lyžičiek roztoku a látka sa zabalí do obálky. Namáčanie sa vykonáva počas 3 až 12 hodín, pretože materiál vyschne a zvlhčí sa roztokom.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

kalenie

Po zabalení semien do látky a polyetylénu sa tieto umiestnia na chladné miesto s teplotou +2 až -3 ° C na 8 hodín (chladnička, balkón, letná veranda). Po - 8 hodinách v miestnosti s izbovou teplotou. Zmena teplotných podmienok sa opakuje 5-6 krát.

Skúsení záhradníci neodporúčajú začiatočníkom stvrdnúť všetok sadivový materiál, pretože pri nesprávnom vykonaní postupu existuje vysoké riziko pokazenia semien.

klíčenie

Zrná sú zabalené do gázy alebo bavlnenej tkaniny, umiestnené na rovnú misku (veko, tanierik, Petriho misku). Tkanina sa pravidelne navlhčuje teplou vodou (+25 ... + 30 ° C), až kým sa neobjavili embryá 2-3 mm.

Objem a pôda

Pre veľkú mamu vyberte univerzálnu zalievaciu zeminu, ktorá je v obchodoch hojne dostupná.

Obsahuje:

 • humus;
 • rašelina;
 • riečny piesok.

Pre vlastnú výrobu pôdnych zmesí:

 • jedna časť pôdy zo záhrady (z miesta, kde rástli uhorky, cuketa, mrkva, kôpr);
 • dve časti nekyslej rašeliny (pH 6,5);
 • 0,5 dielu piesku (rieka alebo umyté);
 • jedna časť humusu alebo preosiateho zrelého kompostu;
 • trochu drevného popola (dolomitová múka), rašelinníka a spadnutých ihličiek.

Ako nádoby na sadenice sú vhodné plastové šálky, odrezané fľaše alebo kartónové obaly z mliečnych výrobkov, džúsov, špeciálnych nádob. Pred použitím sa umyjú slabým roztokom manganistanu draselného.

siatie

Pôda sa rozloží v nádobách, vytvoria sa plytké (1-2 cm) drážky, na ktorých sa umiestnia semená. Zrná sa pridávajú po kvapkách, pôda sa zavlažuje teplou usadenou vodou pomocou lyžice, striekačky alebo sprejovej fľaše. Nádoby sú pokryté plastovým obalom a umiestnené na teplom a jasnom mieste.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Pestovanie a starostlivosť

Hneď ako klíčia semená, film sa odstráni.

Od autora.Tento rok som sa pokúsil zasadiť paradajky tejto odrody. Sadenice sa vyliahli tretí deň po výsadbe. Vyrážajú priateľsky, rýchlo rastú.

Kým klíčky vysychajú, klíčky sa zalievajú, dávajú pozor, aby sa stonka a listy nezmočili.

Po objavení sa pravých listov rastlín sa sadenice ponoria do samostatných nádob. Nádoby sa vyberajú s objemom najmenej 300 ml.

Dôležité! Pri presádzaní sadeníc sa stredný koreň skracuje o 1–1,5 cm, čo umožní šírku koreňov.

sadenice oplodnené každých 14 dní, striedajúce minerálne a komplexné hnojenie. Prvý komplexný obväz sa aplikuje 10 dní po odbere.

Big Mom je svetlo-milujúci paradajka, a preto by rastliny po zbere mali dostať svetlo 12 hodín. Ak má región krátke denné hodiny, sadenice sú doplnené žiarivkami alebo LED lampami, ktoré sú umiestnené presne nad výsadbou.

Vo veku 45 dní sa sadenice začnú vytvrdzovať, pričom ich v tieni vynášajú vonku na 3-4 hodiny. Každý deň zvyšujú čas strávený na ulici o 1 hodinu a postupne si zvyknú na slnečné žiarenie. Deň alebo dva pred výsadbou v zemi sa sadenice nechajú tráviť noc na čerstvom vzduchu.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Ako pestovať paradajky

Sadenice sa presádzajú na trvalé miesto vo veku 55 - 60 dní. V chladných oblastiach - iba vo filmových prístreškoch. Teplota pôdy musí dosiahnuť +13 ... + 15 ° C a teplota vzduchu - +12 ° C a najmenej + 5 ° C.Mrazy zničia nezrelé rastliny alebo spomalia vývoj paradajok po dobu 15 až 20 dní.

pristávacia

Miesto pre budúcu výsadbu paradajok je vybrané vopred. Je dôležité, aby na ňom rastliny nočnej rastliny nerastú rok predtým, ale uhorky, cukety, kôpr sú dobrými predchodcami a susedmi paradajok akéhokoľvek druhu.

Deň pred vysadením sadeníc sa pôda dezinfikuje silným roztokom manganistanu draselného alebo vriacou vodou. Pre veľkú mamu vyberte výsadbový vzor 40 x 50 cm.

Starostlivosť

Paradajky sa presádzajú do skleníka na začiatku až do polovice mája, v teplých oblastiach je to povolené na konci apríla. Do tejto doby už na sadeníc dorástlo päť až deväť párov listov a rast rastlín dosahuje 20 - 25 cm. Paradajky tejto odrody sa odporúčajú vysádzať na otvorenom priestranstve iba v teplých oblastiach krajiny - o mesiac neskôr ako pod prístreškom. V strednom Rusku sa odporúča pestovať mimo skleníka v prvých 15 - 20 dňoch rajčiaky agromateriálom.

Týždeň po prekládke kríkov zaviazať... Zalievané, keď pôda vysychá, presne pod koreňom, zabraňujúca prenikaniu vlhkosti do kmeňa a listov. Voda na zavlažovanie je vopred chránená a zohrievaná na slnku. Po každom zalievaní sa pôda uvoľní a burina sa odstráni. V čase vytvárania ovocia potrebujú rastliny hojnú vlhkosť v pôde, ale akonáhle zelené plody začnú zčervenať, zalievanie sa zníži.

Hnojivá sa aplikujú každých 10 - 12 dní, striedajú sa komplexné a minerálne hnojivá. Pred kvitnutím sa paradajky kŕmia dusíkatými hnojivami, vo fáze kvitnutia - potašom. Obliekanie listov pomôže zvýšiť produktivitu: drevný popol, Riešenie kyselina boritá... Po oplodnení paradajky hojne napojená.

Spodné listy sa postupne odrežú od kríkov, aby z vaječníkov nebrali užitočné látky a neprispievali k šíreniu infekcií, škodlivého hmyzu.

Kríky tvoria 2-3 stonky. Na nasledujúcom obrázku je schéma: hlavný útek + 1-2 nevlastný syn. Ostatné vetvy sa odstránia. kradnutie utrácať raz týždenne, odstraňovať nie viac ako dvoch nevlastných synov naraz. Keď sa krík vyvíja, je každá vetva zviazaná tak, aby sa ťažké plody nerozbíjali a nenapĺňali rastlinu na zem.

Rada. Skúseným letným obyvateľom sa odporúča, aby z každej kvetenstvo odstránili pár nezrelých plodov. V takom prípade dostanú tí, ktorí zostanú na vetve, viac živín a zväčšia sa.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Charakteristiky pestovania a možné ťažkosti

Ako poznamenali poľnohospodári, ktorí sa už pokúsili pestovať rajčiaky Big Mom, pestovanie tejto odrody nemá žiadne ťažkosti a osobitosti.

Choroby a škodcovia

Výrobcovia na obale uvádzajú, že paradajky sú vysoko odolné voči hubovým chorobám a škodcom.

Na prevenciu a liečbu plesňových chorôb sa výsadba ošetruje prípravkom Fitosporin.Hnedá olivová škvrna (cladosporium) je ošetrená medenými prípravkami, napríklad „zmes Bordeaux“ alebo „Zaslon“, horná hniloba postrekovaním dusičnanom vápenatým.

Rada. V oblastiach s krátkymi, chladnými alebo daždivými letami pod filmom sú paradajky pozoruhodné neskorá pleseň... Na prevenciu tohto ochorenia sa používa srvátka. Ihneď po presadení sadeníc do zeme sa kríky postriekajú sérom (obsah tuku nie viac ako 1% - inak môžete listy spáliť). Postup sa opakuje každých 10 dní. Na prevenciu apikálnej hniloby sa pôda hnojí vaječnými škrupinami a cibuľou.

Paradajky sú napadnuté škodlivým hmyzom. Z vošiek a strapiek používajte drogu „bizón“, z chrobáka zemiaka Colorado - „Prestige“, z molice - „Confidor“, z roztočov - „Apollo“.

Odtiene pestovania na otvorenom priestranstve av skleníku

Obyvatelia leta upozorňujú, že v oblastiach s chladným a chladným podnebím paradajky nedajú pri pestovaní vonku vysoký výnos. Bez prístrešia sa pestujú iba v južných oblastiach.

V skleníkových podmienkach je puzdro tvorené v 1 hlavnom a 1 - 2 stupňovitom, na otvorených lôžkach v 1 hlavnom a 1 stupňovom.

V skleníkoch sa paradajky polievajú iba ráno. Úkryty sú vetrané, aby nedochádzalo k zvýšeniu vlhkosti o viac ako 80%. Vo väčšej miere sa peľ v kvetenstvo drží spolu a rastliny nie sú opeľované.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Zber a aplikácia plodiny

Paradajky dozrievajú spolu 85 - 90 dní po klíčení. Hmotnosť plodov sa líši od spodnej časti k hornej časti kríky: spodná do 400 g, horná - 150-200 g.

Konzumujú sa čerstvé: šaláty, sendviče. Odroda je vhodná na výrobu štiav, pyré, omáčok a občerstvenia. Malé ovocie je možné konzervovať celé. Hustá pokožka zabraňuje praskaniu paradajok, vďaka čomu sú vhodné na prepravu. Udržiavanie vysokej kvality je podľa recenzií poľnohospodárov až do konca jesene.

Dôležité! Rozdrvené nezrelé paradajky siahajú za pár týždňov na tmavom a suchom mieste.

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody odrody patrí:

 • výnos - až 9 kg na meter štvorcový;
 • hmotnosť jedného rajčiaka je 300 g;
 • chuť je sladká, s príjemnou kyslosťou paradajok;
 • skoré zrenie ovocia;
 • schopnosť vydržať dlhodobé skladovanie a prepravu;
 • imunita voči chorobám a škodcom;
 • schopnosť zbierať semeno.

Medzi nevýhody patrí nemožnosť pestovania vonku v severných regiónoch Ruska.

Recenzie farmárov

Záhradníci si vyberajú paradajkovú veľkú mamičku pre nenáročnú starostlivosť, odolnosť voči hubovým chorobám, chuti a výťažku.

Elena, Novoaleksandrovsk, Stavropol Territory: „Minulé leto sme sa pokúsili pestovať novú odrodu paradajok Big Mom. Páčilo sa nám to. Vysadili sme kríky tak na zakrytie, ako aj do záhrady. V skleníku dozrievalo ovocie o týždeň skôr. Paradajka preukázala svoje cenné vlastnosti: skorá, veľká a dobre tolerovaná preprava. Zasadíme! “

Alexander, Volgogradská oblasť: „Táto odroda sa na záhrade dokonale ukázala. Vyžaduje sa podväzok, plody sú vážne. Miluje zalievanie. Vonkajší rad nebol vždy dobre napojený, je viditeľný rozdiel vo veľkosti rajčiakov. Stonku vždy udržiavam bez spodných listov, hmyzu alebo infekcií, ktoré ma neobťažovali. Profylaxiu som robil s nízkym obsahom tuku každý týždeň, najmä po daždi. ““

Ruslan, Tula: „Mám vlastnú poľnohospodársku firmu a pred rokom navrhli technológovia výsadbu tejto odrody ako skúšobnú. Tento rok sa počet kríkov zvýšil - paradajky sa skladujú dobre, rýchlo sa vypredávajú - zákazníkom sa páči chuť a vzhľad. Preprava je dobre znášaná, my zbierame trochu nezrelé - skladovanie je preto možné predĺžiť o ďalšie dva týždne. ““

Nová odroda, ktorá dokázala dobyť srdcia letných obyvateľov - paradajka Big Mom a tajomstvá pestovania veľkého ovocia

záver

Odrody paradajok Big Mom je dar z nebies pre milovníkov veľkoplodých paradajok. Najlepšiu úrodu možno dosiahnuť v horúcich mierne daždivých letách na otvorenom poli, v severných oblastiach iba pod strechou. Agrotechnológia je rovnaká ako v prípade iných odrôd paradajok, ale obyvatelia leta na vedomie, že paradajka miluje zalievanie teplou vodou.

Nízke púzdra sú zafixované do 2-3 stoniek a musia byť pripevnené k podperám. Ovocie spolu dozrievajú 85 až 90 dní. Paradajky sú veľké, sladká chuť s príjemnou kyslosťou paradajok, šťavnatá dužina. Použitie je univerzálne: čerstvé do šalátov, džúsov, omáčok a občerstvenia sú na zimu zatvorené. Počas prepravy a dlhodobého skladovania sa nezhoršujú.

Pridať komentár

záhradné

kvety