Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami

Ak chcete zemiaky skladovať, musíte ich triediť. Je to veľmi pracný a starostlivý proces, ktorý si vyžaduje značné výdavky na fyzickú silu a čas, najmä ak je úroda bohatá. Preto sa stáva relevantnou aj otázka zariadení, ktoré uľahčia prácu a uľahčia triedenie rýchlejšie a pohodlnejšie. Povieme vám, ako triediť zemiaky vlastnými rukami.

Prečo sú zemiaky triedené, parametre triedenia

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami
Pred zberom zemiakov na zimu je potrebné ich triediť podľa veľkosti, odrody, vzhľadu a ďalších ukazovateľov, ktoré sú dôležité pre výrobcov alebo domácnosti.

Podniky hľuzy triedia podľa nasledujúcej schémy: 4-6 cm; 6-8 cm; nad 8 cm. Zemiaky, ktoré nepatria ani do najmenšej klasifikácie, sa zbierajú osobitne.

Malé zemiaky z prvých dvoch skupín chodia do regálov a väčšia z nich ide na zeleninové trhy. Najväčšie vybrané hľuzy sú ponechané na semeno obstarávateľom a dodávané tiež na miesta verejného stravovania.

Dôležité! Choré a poškodené hľuzy sa zahodia, čo rýchlo začne hniť a kazí celú plodinu. Pri triedení tiež odstraňujú padlé rastliny, hrudy zeme, kamene a iné zvyšky.

Mechanizmus a jeho účinnosť

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami

Zemiaky možno triediť dvoma spôsobmi:

  • Manuálny - je produkovaná osobou, ktorá používa svoju fyzickú silu, t. každá hľuza sa vyberie manuálne podľa rôznych kategórií;
  • mechanizovaný - na uľahčenie a urýchlenie práce sú zapojené ďalšie zariadenia.

Mechanizované triedenie je vhodné pre veľké výnosy a spočíva v oddelení malých hľúz od veľkých pomocou veľkého sita.

Mechanizované triedenie je rozdelené na manuálne a automatické. Prvý je vhodný na domáci zber v zime, pretože je pomalší, ale lacnejší ako automatizovaný. Druhý typ triedenia sa používa so špeciálnymi zariadeniami a zber sa spracováva v tonách.

Mrežový stôl

Jedným z najjednoduchších spôsobov realizácie, ale zároveň pomerne účinným prostriedkom šetriacim čas na triedenie zemiakov, je mriežková tabuľka.

V skutočnosti je to obyčajná drevená škatuľka s mriežkovým dnom. Nachádzajú sa na pultoch potravín a zeleniny, vo veľkoobchodoch s potravinami. Zamestnanci obchodu ich môžu kúpiť alebo požiadať zadarmo.

Krabicu bude treba trochu vyladiť zúžením spodných lamiel na jednej strane tak, aby sa cez ne posúvali väčšie zemiaky. To je možné dosiahnuť pomocou bežnej alebo okružnej pílky alebo pílky.

Pozor! Ak nemáte možnosť nájsť hotovú krabicu, môžete si ju vyrobiť zo zvyškov dosiek a tyčí, preglejky.

Vhodné sú materiály s hrúbkou 30 - 35 mm. Dĺžka tácky nie je menšia ako 1500 mm, šírka je 750 mm, výška strán nie je menšia ako 250 mm, v opačnom prípade sa zemiaky vysypú ešte pred triedením.

Spodok misiek je tiež vyrobený vlastnými rukami z úzkych lamiel, ktoré sú umiestnené tak, že v jednej časti je medzera medzi nimi menšia ako v druhej (napríklad na jednej strane vo vzdialenosti 30 - 40 mm od seba, na druhej strane - 60 - 70 mm ).

Aby sa krabica zmenila na triediaci stôl, je umiestnená pod uhlom na malých podperách tak, aby hľuzy rolovali po naklonenej rovine (obrázok 1).

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami
Obrázok 1

Pod hranu, ktorá je vyššia, sa pod menšie zemiaky umiestni nádoba (škatuľa, vedro alebo škatuľa), pretože rýchlejšie skĺznu a väčšie hľuzy sa prevrátia doskou. Dali tam ďalšiu krabicu.

Je oveľa ľahšie zvládnuť takúto prácu ako samostatne. Potom bude produktivita práce približne 800 kg zemiakov za hodinu. Pretože je konštrukcia ľahko zostaviteľná a ľahká, môže ju používať niekoľko rodín naraz.

Zaujímavé:

Ako si z vlastných rúk vyrobiť stroj na zemiaky na chodiaci traktor

Ako vyrobiť lopatu na kopanie zemiakov vlastnými rukami

Ako vyrobiť pestovač zemiakov pre mini traktor vlastnými rukami

Stroj na triedenie zemiakov v tvare valca

Výroba tohto typu zariadenia je ťažšia, ale stále možná. Občas to urýchli prácu a množstvo vytriedenej plodiny.

Na to budete potrebovať:

  • 2 tyčové valce, vzájomne spojené;
  • bunkri;
  • Mriežky na rolovanie zemiakov;
  • rameno páky;
  • frame.
Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami
Obrázok 2

Na triedenie zemiakov je potrebné umiestniť rošty s otvormi rôznych priemerov do valcov.

Zemiaky sa delia na 3 frakcie: malé, stredné a veľké. Malé a stredné hľuzy sa triedia postupne, zatiaľ čo veľké hľuzy sú vyvalené. Odpadky náhodne ulovené v zemiakoch sa preosievajú pomocou dodatočne nainštalovaných malých roštov.

Mobilný stroj na triedenie zemiakov L-701

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami

Jedným z najpopulárnejších mechanizovaných strojov je mobilný triediaci stroj zemiakov L-701. Je pomerne veľký a je určený na prácu v teréne s traktorom alebo autonómne.

Konštrukcia tohto stroja umožňuje hľuzy rozdeliť na malé, stredné a veľké. Skladá sa z pogumovaných mriežok s pravouhlými otvormi. Spustí sa elektrický pohon. Takéto zariadenie dokáže zvládnuť záťaž 5 ton zemiakov za hodinu.

Ďalším zásadným rozdielom od valcového triediča je veľkosť - pri dĺžke 7 m váži jednotka takmer 800 kg.

Triedič М-616

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami

Najmodernejším strojom na triedenie zemiakov je M-616. Dizajn je omnoho zložitejší - má podávací pás, vyhrievaný výberový stôl, dopravník, akumulátorový vak, nosný rám na kolesách (vďaka čomu je jednotka prepraviteľná bez zbytočného úsilia). Takéto zariadenie pomáha oddeliť zemiaky nielen podľa veľkosti, ale aj pri výbere semien.

Jedná sa o veľkú jednotku, ktorá triedi zemiaky na 4 časti. Jeho dizajn umožňuje jednej osobe pohybovať strojom. Takéto zariadenie dokáže spracovať záťaž 5 ton zemiakov za hodinu.

Ako vyrobiť zariadenie na triedenie domácich majstrov - pokyny a výkresy krok za krokom

Zariadenie na triedenie zemiakov a spôsob, ako si ich vyrobiť sami
Obrázok 3

Ďalšie zariadenie, ktoré pozostáva iba z 2 dosiek s hranami, si môžete vyrobiť aj sami.

Aby sa to dosiahlo, dosky by mali byť umiestnené pod uhlom (obr. 3), aby vytvorili medzeru, ktorá sa zvyšuje smerom nadol od štruktúry.

Menšie zemiaky padajú vyššie a veľké dole.

Položte zbernú nádobu na triedené zemiaky jeden po druhom pod dosky, aby hľuzy správnej veľkosti padali priamo do škatule alebo škatule.

tipy a triky

Ak nemáte vlastné tony zemiakov, môžete sa spoľahnúť na domáce triediace nástroje.

Nemá zmysel kupovať alebo prenajímať špeciálne automatizované triediace stroje na domáce úlohy. Úloha sa vyrovná manuálnym mechanizmom.

Stôl na mreže je ideálny pre malé plodiny. Pre objemnejšiu prácu môžete vyrobiť valcovitý triedič, ktorý vám bude slúžiť dlhšie ako jeden rok.

Prečítajte si tiež:

Ako vytvoriť krabicu na skladovanie zemiakov vlastnými rukami

Ako kopať zemiaky pomocou traktora, ktorý stojí za sebou

záver

Výroba triediča zemiakov vlastnými rukami nie je náročná. Jedná sa o ľahko použiteľné zariadenie, ktoré sa ľahko prepravuje.Môžete ich použiť aj vaši priatelia a susedia. Ak potrebujete pripraviť veľké množstvo zemiakov, používajú sa automatizované stroje, ktoré spracúvajú až 5 ton zemiakov za hodinu.

Pridať komentár

záhradné

kvety