Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

Stáva sa tak, že zemiakové vrcholy vyschnú a uschnú, a nováčik v letnom období tomu neprikladá žiadny význam. Skúsení pestovatelia zeleniny však vedia, že je to alarmujúci príznak. Signalizuje začiatok choroby alebo napadnutia škodcami, v dôsledku čoho môže rastlina zomrieť. Je dôležité, aby sme bezodkladne pochopili dôvody, čo sa deje, aby sa včas prijali potrebné opatrenia a zachovala sa úroda. Z článku sa tiež dozviete, čo robiť so zemiakmi po zbere zemiakov.

Obdobie kvitnutia zemiakov a jeho vlastnosti

Zemiaky začínajú kvitnúť 45 až 60 dní po výsadbe. Toto je dôležitá etapa vo vývoji rastliny. Ale niekedy odmieta rozkvitnúť úplne, čo naznačuje možné vysušenie vrcholov.

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

Dôvody sú rôzne:

 1. Stonky kvetov usmrtili škodcovia.
 2. Nesprávna výsadba - nemačiace, nekvalitné hľuzy infikované chorobami alebo škodcami sa umiestňujú do nevyhrievanej pôdy.
 3. Na Zemi nie je dostatok živín.
 4. Horúce a suché počasie nie je vhodné na kvitnutie.
 5. Rastlina nekvitne kvôli nesprávnej starostlivosti.

Prečo vrcholy uschnú a sú suché

Existuje veľa dôvodov, prečo dlho pred začiatkom zberu vrcholky začnú žltnúť a vysušiť.

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

Nepriaznivé poveternostné podmienky

Na začiatku vegetačného obdobia, keď sa pestujú hľuzy, je potrebné zabezpečiť, aby sa pôda zahriala najmenej na + 10 ° C. V strednom pruhu je taký teplotný režim dosiahnutý do konca apríla - začiatku mája. Vzduch by sa mal zahriať na + 15 ° C. V studenej pôde bude trenie koreňov trvať príliš dlho, kým klíčí a môže ochorieť.

V budúcnosti môžu byť prudké výkyvy teploty, nočné mrazy, nedostatok alebo prebytok atmosférickej vlhkosti dôvodom toho, že vrcholy začnú žltnúť a zvädnúť v predstihu. Silná a zdravá rastlina môže cez noc sčernieť, ak teplota klesne na mínusové hodnoty alebo klesne studená rosa, čo sa často stáva, najmä v severných oblastiach.

Časté a silné dažde môžu viesť k predčasnému vysušeniu a sčerneniu listov na kríkoch. Stagnácia vody v koreňovom systéme blokuje prístup k nim, rastlina sa nachádza v podmienkach nedostatku kyslíka a v dôsledku toho zomiera.

V horúcom a suchom počasí a pri nedostatku zrážok rastlina zbavuje listov, snaží sa znížiť odparovanie vlhkosti z povrchu a počas dlhodobého sucha zostávajú zemiaky bez lístia.

choroby

Najčastejšie je sušenie a smrť zemiakových šupín spojené s prejavmi plesňových, vírusových alebo bakteriálnych infekcií.

plesňové

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

Jedným z najbežnejších plesňových ochorení rastlín neskorá pleseň... Listy sa stávajú letargickými, rozsiahlymi tmavými tmavými formami, ktoré čoskoro zmenia farbu na čiernu a suchú. V budúcnosti sú hľuzy tiež ovplyvnené plesňou, v dôsledku čoho môžete stratiť väčšinu úrody.

Dôležité!Keď sa objavia prvé príznaky neskorej plesne, napadnuté vrcholy sa okamžite pokosia a spália.

Aby sa tomuto problému zabránilo, je dôležité venovať pozornosť preventívnym opatreniam:

 1. Hľuzy pred výsadbou klíčíme na svetlo, čo vedie k hnilobe infikovaných a uľahčí sa ich vyradenie.
 2. Nezadávajte zemiaky v oblasti, kde rastliny vykazujú príznaky neskorej plesne. To platí najmä pre nočné košele (paradajka a korenie).
 3. Vyberte odrody, ktoré sú odolné voči plesni.
 4. Zemiaky nesádzajte príliš pevne.
 5. Plevelenie, hojenie a uvoľňovanie na nasýtenie koreňového systému kyslíkom.
 6. Počas obdobia kvitnutia ošetrite rastlinu neskôr prípravkami obsahujúcimi meď alebo „Fitosporin“.

Ak sa na listoch zemiakov objavia malé tmavé škvrny so žltým okrajom, môže dôjsť k podozreniu na infekciu Alternaria. Veľké škvrny spôsobujú makrosporiózu. Nebezpečné plesňové ochorenie Fusarium začína obvyklým vädnutím horných listov.

Ak sa objavia akékoľvek príznaky choroby, môžete sa pokúsiť zachrániť úrodu ošetrením kríkov Fitosporinom. Neobsahuje nebezpečné látky a používa sa v ktorejkoľvek fáze vegetačného obdobia.

Najúčinnejším spôsobom boja proti plesňovým chorobám je profylaktické obväzovanie hľúz pred výsadbou prípravkami Fitosporin alebo Bactofit.

vírusový

Vírusové infekcie patria medzi najnebezpečnejšie. Medzi nimi sú aj tie, ktoré vyvolávajú smrť zemiakových šupín, napríklad rôzne mozaikové kmene: pokrčené, prúžkované, bodkované a bodkované.

Aj keď vonkajšie prejavy choroby sú odlišné, vo všetkých prípadoch zasiahnuté lístie zastaví vegetatívny proces niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov skôr. Výsledkom je, že strata výťažku dosahuje 30% alebo viac.

Pozor! Zdroj infekcie môže byť na povrchu sadiva zemiakov alebo na tele hmyzieho nosiča. Aby sa zabránilo šíreniu choroby, infikovaná rastlina sa odstráni spolu s hľúzami.

Horúce a suché počasie môže byť nevyhnutným predpokladom pre vývoj vírusu PLRV (valivý list), ktorý vedie k smrti polovice plodiny. Ak sa sadivo zemiakov pred výsadbou namočí v roztoku 1,5% kyseliny boritej, bude možné zabrániť infekcii. Pre ďalšiu ochranu používajte lieky „Epin“ a „Zircon“.

Vírusové choroby sú obzvlášť nebezpečné, pretože neexistujú žiadne účinné prostriedky, ktoré by od nich mohli chrániť rastlinu. Môžu sa prenášať hmyzom a dokonca aj záhradníckym náradím.

bakteriálne

Bakteriálne ochorenie Blackleg sa vyvíja okamžite po klíčení. Súčasne základňa stonky hnije, rastlina sa položí a listy zožltnú a stočia sa.

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom
Bakteriálna hnedá hniloba

Antibakteriálne lieky pomôžu v boji s touto chorobou. Z ľudových liečivých prostriedkov je najúčinnejšie ošetrenie napadnutej oblasti zmesou popola a síranu meďnatého (na 1 kg drevného popola - 2 polievkové lyžice L. Síran medi).

Bakteriálna hnedá hniloba spôsobuje vysušenie vrcholov, poškodenie a smrť časti plodiny. Zdrojom distribúcie sú infikované sadivo zemiakov. Choroba sa vyvíja veľmi pomaly, prejavuje sa v druhom roku, keď už počas kvitnutia listy žltnú, vrásky a stočia.

Na profylaxiu sa odporúča pred vysadením zemiakov liečiť Rizoplanom. Počas vegetačného obdobia neexistujú žiadne špeciálne chemikálie na boj proti tejto chorobe.

škodcovia

Chrobák Colorado - dobre známy pruhovaný jedlík zemiakových vrcholkov, ktorý môže zničiť úrodu v priebehu niekoľkých dní. V dôsledku toho je fotosyntéza narušená, rastlina zomiera, hľuzy sa netvoria a nerastú.

Larvy sú najnebezpečnejšie. Dospelí prežívajú zimu v zemi v hĺbke 30 cm a na jar kladú vajíčka na spodnú stranu mladého lístia.

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom
Chrobák Colorado

Existuje veľa spôsobov, ako bojovať, ale nie sú vždy účinné:

 1. Oponenti chemických kontrolných činiteľov zhromažďujú larvy a chrobáky v nádobe so silným roztokom chloridu sodného.
 2. Rastliny, ktoré odpudzujú škodcu, sa vysádzajú medzi radmi zemiakov: kôpr, fazuľa, nechtík, strukta a nechtíka lekárska.
 3. Sprej s infúziou elekampanu a lastovičníka.
 4. Používajú sa biologické látky - „Boverin“ a „Bitoksibacillin“.
 5. V prípade rozšírenej distribúcie sa používajú chemikálie Aktara, Komandor, Iskra.

Červy Nematode sa usadia v koreňovom systéme a ich larvy nasávajú šťavu z listov. Výsledkom je, že vrcholy sú pokryté čiernymi bodkami, zožltnú a vysušia, hľuzy sa prestanú vyvíjať.

Klikavý chrobák (drôtik červenohnedý), kobylka, blchy zemiakové môžu tiež viesť k vysušeniu vrcholov.

Dôležité!Je potrebné pamätať na nebezpečenstvo toxických liekov pre ľudí a nevykonávať spracovanie aspoň 20 dní na zber.

Nedostatok stopových prvkov a zlá pôda

Zemiakové vrcholy môžu zožltnúť a vyschnúť, ak je nedostatok:

 • železo - horné listy zožltnú;
 • horčík - horný;
 • dusík zodpovedný za vývoj zelenej hmoty;
 • draslík - listy získajú bronzový odtieň, stočia sa a vyschnú.

Aby sa tomu predišlo, je potrebné hnojiť mikroelementmi, obzvlášť užitočné je postrek bórom. To znižuje náchylnosť rastlín na choroby.

Nestojí to za nadmerné používanie hnojív, môže to viesť k zníženiu výnosov. Mesiac pred zberom zemiakov sa kŕmenie zastaví.

Čo robiť, keď vrcholy vädnú

Ak sa vädnutie vyskytne na konci leta, je to príznak dozrievania hľúz.

Ak je zber ešte vzdialený a vrcholy sušia a žltnú, je potrebné hľadať príčiny problému a odstrániť ich, aby nedošlo k strate úrody. Je to boj proti chorobám a škodcom, výživa rastlín s užitočnými mikroelementmi.

Rastie zemiak po zaschnutí vrcholov

Na zažltnutých a uschnutých listoch je proces fotosyntézy (premena slnečnej energie na živiny pre rastlinu) nemožný, takže rast hľúz sa zastaví.

Kedy vykopať zemiaky po zaschnutí vrcholov

V období od augusta do septembra, po vyschnutí vrcholov, zemiaky prestanú rásť, v hľúzach sa hromadia výživné látky a vytvára sa silná silná šupka.

Hľuzy sú vhodné na dlhodobé skladovanie.

Je to zaujímavé:

Ako správne orezať vrcholy zemiakov a prečo ich potrebujete

Typy vyorávačov zemiakov pre mini traktor, princíp činnosti a kritériá výberu

Životné hacky skúsených poľnohospodárov: prečo zbierať kvety zo zemiakov a čo dáva

Čo robiť s topy, ako ich používať

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

Po zbere sa vrcholy sušia a spália. Výsledný popol sa používa ako hnojivo s vysokým obsahom draslíka a fosforu, potrebné pre každú rastlinu.

Pozor!Spaľovanie sa vykonáva na určených miestach v súlade so všetkými pravidlami požiarnej bezpečnosti.

Vrcholy môžete použiť ako kompost. Na to potrebujete:

 1. Koste ešte zelené listy.
 2. Umiestnite do vrstiev do kompostovej jamy.
 3. Každá vrstva bola ošetrená roztokom síranu meďnatého (2 - 3 polievkové lyžice na 10 litrov vody). Je to nevyhnutné na zničenie škodlivých mikroorganizmov, ktoré sa môžu nachádzať na vrchole.
 4. Zahrabte otvor, zakryte listami alebo pilinami.

Kompost bude bezpečný až po 3 rokoch. Toto obdobie je potrebné na ukončenie životne dôležitých aktivít húb, ktoré spôsobujú pleseň.

Vrcholy sa používajú na ochranu kmeňov ovocných stromov a kríkov z bobúľ pred mrazom. Za týmto účelom je položená v hrubej vrstve okolo kmeňa stromu.

Výsledný vankúš:

 • chráni koreňový systém;
 • slúžiť ako hnojivo;
 • zabraňujú burinám pestovať a odpudzovať škodcov.

Prečo majú zemiaky vysoké vrcholy, ale nie hľuzy?

Predtým, ako začnete konať, musíte zistiť, či sú vrcholy charakteristické pre danú odrodu... Ak nie, potom sa všetka sila rastliny vynaložila na vývoj listov a nie na tvorbu hľúz.

Najčastejšie je to kvôli nadbytku dusíka, ktorý podporuje rozvoj zelene na úkor plodiny. Dôvodom je tiež vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné osvetlenie a príliš tesné pristátie.

Ak sa posledné 3 dôvody, prečo majú zemiaky veľké vrcholy a nedajú sa ľahko opraviť žiadne hľuzy, škodlivé účinky dusíka môžu neutralizovať superfosfátom (100 g liečiva sa rozpustí v vedre s vodou pri + 60 ° C). To stačí na spracovanie 20 kríkov.

Niektorí záhradníci, ktorí sa snažia úrodu zachrániť, kosia zarastené vrchy čo najskôr. To je možné urobiť jeden mesiac po odkvitnutí. Tento postup vám pomôže získať vysoko kvalitnú úrodu.

Je to zaujímavé:

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Technológia prípravy zemiakov na pestovanie

záver

Existuje veľa dôvodov na sušenie a smrť zemiakových vrcholkov: nepriaznivé poveternostné podmienky, choroby a škodcovia, nedostatok stopových prvkov. Nedovoľte, aby patologický proces prebiehal.

Na získanie úplnej úrody zemiakov je dôležité porozumieť príčinám a prijať potrebné opatrenia: nakŕmiť rastlinu alebo vykonať ošetrenie chorôb a škodcov.

Pridať komentár

záhradné

kvety