Nuansy skladovania zemiakov v zeleninovom sklade: ako vytvoriť optimálne podmienky pre zber

Je dôležité nielen pestovať dobrú úrodu zemiakov, ale tiež zabezpečiť, aby mala správne práva skladovanie... Dopyt po produkte zostáva vysoký po celý rok, preto je nevyhnutné, aby nestratil svoje výživné a chuťové vlastnosti tak dlho, ako je to možné. Na vytvorenie vhodných podmienok na skladovanie zemiakov v zeleninovom sklade sa musí zohľadniť teplota, vlastnosti odrody zeleniny, latentné choroby a ďalšie faktory.

Čo by malo byť skladovanie zeleniny na skladovanie zemiakov

Nuansy skladovania zemiakov v zeleninovom sklade: ako vytvoriť optimálne podmienky pre zber

Na skladovanie zemiakov a iných koreňových plodín existujú špecializované budovy - sklady zeleniny, v ktorých sa plodina tiež spracúva a triedi. Racionálny a komplexný prístup znižuje percento strát aj vo fáze zberu.

Skladovanie poľnohospodárskych výrobkov, ich kvalita a minimalizácia strát závisia od toho, ako bol sklad vybudovaný a ako je prispôsobený na vykonávanie svojich funkcií.

Medzi moderné technológie na výstavbu a prevádzku skladov zeleniny patria:

 • ochrana plodín pred účinkami prírodných javov (vlhkosť a tepelná izolácia budovy);
 • bezpečnosť výrobkov pred zničením vtákmi a hlodavcami;
 • schopnosť neustále sledovať súčasný stav zeleniny;
 • výber optimálnych režimov pre určité zóny;
 • podmienky vykonávania postupov triedenia, kalibrácie a diferenciálneho skladovania;
 • pohodlné ukladanie záložiek a preprava výrobkov;
 • vykonávanie opatrení na dezinfekciu priestorov.

Domáce hľuzy zemiakov sa doma ukladajú do skladovacích zariadení vytvorených pod alebo nad zemou. Prvou možnosťou sú pivnice s hĺbkou najmenej 2 m, vybavené ventilačným systémom a izolované tak, aby zemiaky nezamrzli.

Druhou možnosťou sú podzemné skladovacie priestory vybavené podľa rovnakého princípu ako pivnice. Na udržanie požadovanej vlhkosti a teploty sa kupuje vlhkomer a teplomer. Zvlášť dôležité je sledovať tieto parametre, keď je teplota vonkajšieho vzduchu pod nulou.

Príprava zemiakov

Nuansy skladovania zemiakov v zeleninovom sklade: ako vytvoriť optimálne podmienky pre zber

Príprava na skladovanie zemiakov sa začína ešte pred zberom úrody: 7 až 10 dní pred začiatkom zberu sa kosia vrcholy, na ktorých sa nachádzajú listy a stonky, z ktorých žijú škodlivé mikroorganizmy. Počas tejto doby zemiaky dozrievajú v zemi, ich šupka sa zrná, takže hľuzy sú pri vykopávaní menej poškodené.

Ak sa vrcholy neodstránia, počas procesu kopania sa mikroorganizmy dostanú na hľuzy a potom aktívne napredujú vo vlhkom prostredí skladu. Tento postup znižuje riziko infikovania hľúz vírusovými a hubovými chorobami.

Predbežná príprava pred odoslaním zemiakov do suterénu:

 1. Zemiaky sa na zem posypú po dobu niekoľkých hodín, aby sa uschli na slnku. Hľuzy sa pravidelne miešajú tak, aby ultrafialové lúče ničili pôvodcov plesňových a bakteriálnych infekcií.
 2. Očistia zeleninu od zvyškov zeme.
 3. Začínajú v ďalšej fáze - triedenie: veľká sa vyberie na dlhšie skladovanie, stredná sa používa ako sadivo a malá sa používa ako krmivo pre domáce zvieratá.
 4. Poškodené a nezistiteľné hľuzy sa odložia bokom.
 5. Osoby postihnuté chrastou, plesňou, drôtom a inými chorobami sú okamžite zlikvidované mimo miesta.
 6. Vybraný produkt na skladovanie sa spracuje akýmkoľvek antimykotikom ("Fitosporin", "Baktofit" alebo iným podobným biologickým činidlom) a suší sa v tieni niekoľko dní.

Keď vlhkosť opúšťa povrch šupky, zemiaky sa uložia do škatúľ, sietí alebo vreciek a odošlú sa na uskladnenie.

Vytváranie optimálnych podmienok

Pri skladovaní zeleniny je dôležité, aby nedošlo k poškodeniu, chorobám hľúz, dodržaniu parametrov teploty a vlhkosti v miestnosti, prítomnosti kyslíka. Je potrebné neustále sledovať parametre - počas celej doby skladovania.

teplota

Optimálna teplota skladovania zemiakov v ktoromkoľvek ročnom období je + 2 ... + 3 ° С. Iba pri tejto teplote sú hľuzy v pokoji: nie kľúčik a nezmrazovať. Keď teplota stúpne, začnú sa „prebúdzať“: objavia sa oči a potom klíčia - zemiaky sa pripravujú na jarnú výsadbu. A v šupke a vrchnej vrstve sa tvorí solanín - toxická látka.

Ak teplota klesne na -1 ° С, zemiaky zamrznú a stratia chuť. Pripravená miska z nej bude mať nasladlú chuť, pretože pri nízkych teplotách sa škrob zmení na cukor.

Pozor! Mrazené zemiaky rýchlo kazia.

vlhkosť

Je potrebné vytvoriť optimálnu vlhkosť vzduchu. Ak sú ukazovatele udržiavané na úrovni 80 až 85%, hľuzy nevyschnú, čo znamená, že počas skladovania nedôjde k strate hmotnosti.

Udržiavanie zemiakov v príliš suchom vzduchu kazí ich chuť, stane sa letargickými a stratí ich šťavnatosť. Pri nadmernej vlhkosti existuje riziko hniloby a húb.

ventilácia

Zabezpečte dobré vetranie bez porúch. Odporúča sa používať napájacie ventilátory.

Podlaha skladu zeleniny nemôže byť pokrytá lepenkou, linoleum alebo cementom - v takých podmienkach sa zvyšuje vlhkosť a vytvára sa priaznivé prostredie na reprodukciu hubových mikroorganizmov. Odporúča sa používať sypké materiály, napríklad jemne rozdrvený kameň alebo piesok - dobre absorbujú prebytočnú vlhkosť.

osvetlenie

Ak sú zemiaky vystavené priamemu slnečnému žiareniu, zvýši sa tak koncentrácia solanínu.

Dôležité! solanín vo veľkých množstvách je toxický a môže viesť k otrave.

Mnoho odrôd zemiakov by sa nemalo jesť, ak boli hľuzy vystavené slnku dlhšie ako jeden a pol dňa.

Nuansy skladovania zemiakov v zeleninovom sklade: ako vytvoriť optimálne podmienky pre zber

Vlastnosti skladovania konzumných zemiakov

Podmienky skladovania by sa mali prispôsobovať odrode zemiakov, existujú však všeobecné požiadavky na skladovanie hľúz určených na konzumáciu. Sledujte teplotu do + 1 ... + 2 ° С. To znižuje pravdepodobnosť vývoja škodlivých baktérií.

Jeden týždeň pred použitím alebo predajom zvýšte teplotu na izbovú teplotu. To umožní rozloženie cukrov, čím sa obnoví optimálna chuť.

Semeno

Ak sa zemiaky skladujú na následnú výsadbu, teplota sa udržuje na + 6 ° C. V takýchto podmienkach budú hľuzy schopné klíčiť. Ak sa objavia silné a dlhé výhonky, vrcholy sa budú vyvíjať oveľa rýchlejšie.

Etapy skladovania zemiakov

V každom štádiu by sa mala udržiavať iná teplota, aby sa zemiaky počas skladovania nepoškodili.

Štádium liečby

Začína sa ihneď po zbere, keď hľuzy prechádzajú procesom dozrievania a uzdravenia všetkých poškodení, ktoré sa vyskytli počas prepravy a znášania. Počas tohto obdobia sa chuť zlepšuje a koža sa stáva silnejšou.

Na uskladnenie budete potrebovať vetranú miestnosť a suchý vzduch. Počas mesiaca sa teplota pozoruje pri +12 ° C. Ak používate vykurovacie zariadenie, zvyšujte teplotu pomaly, aby sa zabránilo kondenzácii.

Dočasné ubytovanie

Potravinové plodiny potrebujú temnotu a semenné plodiny potrebujú svetlo. V tejto fáze sa objavia všetky chyby zemiakov.Zlé hľuzy sa vyradia, zvyšné zemiaky sa preskúmajú a pripravia na ďalšiu fázu.

chladenie

Nuansy skladovania zemiakov v zeleninovom sklade: ako vytvoriť optimálne podmienky pre zber

Účelom tohto postupu je zabrániť klíčeniu a šíreniu infekcie a plesní. Osivá sa ochladia na + 2 ° C a stolové plodiny - na + 5 ° C. Postup sa vykonáva hladko: teplota sa znižuje o pol stupňa denne. Ak sa toto odporúčanie nedodrží, buničina môže stmavnúť.

Referencie. Podľa GOST by teplota mala byť v rozmedzí + 2 ... + 3 ° С. Ak sa však skladovanie očakáva na viac ako 3 mesiace, potom sa tento ukazovateľ môže zvýšiť na + 5 ... + 7 ° С.

Metódy znášania zemiakov

Nakladanie zemiakov do skladu zeleniny ovplyvňuje stupeň možného poškodenia.

Existujú 3 hlavné technológie:

 • prietok - zber, triedenie, kalibrácia (výber podľa veľkosti), ako aj nakladanie do skladu zeleniny;
 • prekládka - zber, držanie zemiakov v dočasných hromadách, triedenie, kalibrácia a vykladanie;
 • Priamo cez - zber koreňových plodín a ich nakladanie do skladu.

Ak produkt nie je určený na predaj na jeseň, zastavuje sa pomocou metódy priameho toku av extrémnych podmienkach - pomocou metódy prekládky.

In-line technológia záložiek vytvára veľké množstvo mechanického poškodenia, ktoré vedie k častému zhnednutiu buničiny. Z tohto dôvodu sa množstvo odpadu pri šúpaní zemiakov zvyšuje dvakrát.

Obdobia skladovania

Skladovateľnosť závisí od škrobu v zemiakoch. Proces jeho dezintegrácie je nevyhnutný, ale kedy správne podmienky to sa stane neskôr.

Priemerná doba skladovania je 6-7 mesiacov. Maximálna doba použiteľnosti je 10 mesiacov a minimum môže byť jeden týždeň (za nepriaznivých podmienok).

Trvanie priamo závisí od miesta uloženia. Uchovávanie zeleniny sa považuje za najvhodnejšiu možnosť. Tam zostanú zemiaky použiteľné až 10 mesiacov. Vyžaduje si to však dobré vetranie. Použitím kontajnerov je možné skladovať rôzne odrody na jednom mieste.

Najbežnejším spôsobom je dať zemiaky do pivnice. V ňom môžete vytvoriť takmer rovnaké podmienky ako v obchode so zeleninou, to znamená, že hľuzy môžu ležať až 10 mesiacov. Do pivnice sú umiestnené iba hľuzy s hrubou šupkou.

Mnoho ľudí radšej ukladá zemiaky na balkón. V takom prípade musí byť miestnosť izolovaná, inak zelenina zamrzne a stratí chuť.

záver

Zemiaky sú jedným zo základných kameňov akejkoľvek rodiny. Aby sa znížili straty počas skladovania a aby sa udržala vysoká kvalita, je potrebné hľuzy správne pripraviť, dbať na teplotu, vlhkosť a ďalšie faktory ovplyvňujúce zachovanie.

Pridať komentár

záhradné

kvety