Opis a charakteristika odrody zemiakov Laperla

Odroda zemiakov La Perla prišla do Ruska z Nemecka a okamžite si medzi podnikateľmi získala bezprecedentnú popularitu. Dôvodom bola nielen vysoká miera plodnosti, ale aj možnosť získať dvojitú úrodu. A letní obyvatelia sa zamilovali do odrody kvôli jej ľahkej starostlivosti a bohatej chuti.

Poďme sa zoznámiť s popisom odrody, fotografiami a recenziami, ako aj so štúdiom poľnohospodárskej technológie nemeckých zemiakov.

Odroda vlastnosti

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaZemiaky La Perla (La Perla) - skorá odroda na stolové použitie.

Puzdro je stredne veľké, vzpriamené, s miernym rozšírením. Sadenice spočiatku rastú pomaly, ale ďalší rast sa zrýchľuje. Listy sú bohaté na zelenú, listy sú mierne. Zemiaky kvitnú stredne veľkými fialovočervenými kvetmi so svetlým odtieňom.

Gény rastlín obsahujú vysoká odolnosť voči chorobám ako napr Rhizoktónia a vírus listového listu. S nepriaznivými faktormi môžu byť sadenice ovplyvnené neskorou plesňou.

Charakteristické rysy

Z ostatných odrôd zemiakov Lapperla vyznačujúce sa veľmi skorým zrením a vysokým výnosom - do 400 c / ha. Úplná zrelosť nastane 50 - 65 dní po vysiatí.

Pri nevyhnutnej starostlivosti a dodržiavaní všetkých pravidiel sa plodina môže zozbierať dvakrát. Túto funkciu si všimli podnikatelia a čoskoro sa táto odroda stala právoplatným miestom medzi najproduktívnejšími plodinami.

Chemické zloženie, stopové prvky a vitamíny

Je dobre známe, že zemiaky môžu nahradiť chlieb. Málokto však vie o nutričnej hodnote zeleniny. Po prvé biologická hodnota spočíva vo vysokom obsahu vitamínu C (do 25%) a draselné a fosforečné soli. Vitamínová kompozícia dopĺňa obsah vitamínov B, najmä kyseliny listovej (B9). Zemiaky obsahujú okrem vitamínov organické kyseliny: jablčnú, šťaveľovú a citrónovú.

všetko stopové prvky obsiahnuté v hľúzach sú potrebné na celý život ľudské telo.

Opis hľúz

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaPriemerná hmotnosť - 80 - 130 g, okrúhly tvar, žltá farba kože... Počet očí je malý, výskyt je povrchný. Buničina je svetlo žltá (citrónová) s nízkym obsahom škrobu (do 14%), počas tepelného spracovania nestmavne. Kvalita chuti je na vysokej úrovni, takže zemiaky sú vhodné na prípravu akéhokoľvek pokrmu.

Na fotografii vpravo sú Lapperlove zemiaky.

Hľuzy majú vysokú odolnosť proti mechanickému poškodeniu... Prenosnosť je vynikajúca, zrelá zelenina si zachováva svoju prezentáciu a chuť počas prepravy na akúkoľvek vzdialenosť.

Konzervovanie zeleniny je dlhé, výnos z obchodovateľných výrobkov - až 95% z celej úrody.

výnos

Napriek skorému dozrievaniu pri správnom obrábaní pôdy dosahuje výnos 400 c / ha... Toto číslo však nie je limitom. Na ľahkých a úrodných pôdach sa zvyšuje.

tiež klimatické podmienky ovplyvňujú výnos plodiny... Čím je oblasť teplejšia, tým bohatšia bude úroda.

Jeden ker tvorí 15-20 hľúz... Všetky zemiaky sú rovné, hladké, krásne. Existuje pomerne málo menších položiek.

Ostatné odrody zemiakov:

Vysoko výnosné poľnohospodárske zemiaky s minimálnou starostlivosťou

Sľubná odroda zemiakov "Krona": opis a recenzie

V polovici sezóny stolová odroda zemiakov Volat

Rastúce regióny

Na pestovanie odrôd vhodné oblasti s teplým podnebím... Toto je južná časť Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.

Ak sú Lapperlove zemiaky zložité z hľadiska zloženia pôdy a dokážu zakoreniť aj v ťažkej pôde v chladnom podnebí sa výnosy znateľne znížia.

Dátum pristátia

Zemiaky sa zvyčajne začínajú vysádzať v posledných dňoch apríla - začiatkom mája.... Je to však možné iba vtedy, ak nie sú predpovedané spätné mrazy alebo dlhotrvajúce dažde. V prípade nepriaznivej predpovede sa výsadba odloží, až kým denná teplota nedosiahne +16 ... + 18 ° C a teplota pôdy nestúpne na +10 ... + 12 ° C.

Referencie. Rastlina netoleruje dobre. Chladná pôda zabije všetky semená.

Výhody a nevýhody

Popularita zemiakov medzi letnými obyvateľmi a podnikateľmi je určená početné výhody:

 • Opis a charakteristika odrody zemiakov Laperlaskorá zrelosť;
 • schopnosť úrody dvakrát;
 • nekomplikovaná poľnohospodárska technológia;
 • schopnosť prinášať ovocie v akejkoľvek pôde;
 • vysoká miera plodnosti;
 • vynikajúca chuť a prezentácia;
 • dlhodobé konzervovanie hotových výrobkov;
 • odolnosť voči dlhodobej preprave;
 • univerzálne použitie;
 • odolnosť proti mechanickému poškodeniu.

Medzi nevýhody patrí náchylnosť na fytoftor. Avšak s náležitou starostlivosťou sa pravdepodobnosť ochorenia zníži na minimum.

Funkcie výsadby a pestovania

Kultúra dobre znáša sucho, ale ostré vychladnutie negatívne ovplyvňuje výsadbu... Výsadbou rastliny do ľahkej a úrodnej pôdy môžete výrazne zvýšiť produktivitu.

Predsebná príprava

Mesiac pred výsevom začnú pripravovať semeno - vyberte hľuzy s hmotnosťou nie väčšou ako 100 g. Poškodené zemiaky nie sú vhodné na výsadbu, vyberajte iba hladké, ľahké, bez viditeľného poškodenia.

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaPo dôkladnej prehliadke hľuzy sú rozmiestnené vo svetlej miestnosti s teplotou + 15 ... + 17 ° С na klíčenie. Neklíčený materiál semien nebude klíčiť.

Nízke teploty počas klíčenia budú mať za následok tenké, chybné výhonky, ktoré sú počas výsadby zraniteľné a krehké. Ak chcete zdravé a silné sadenice, musíte ich vystaviť teplote.

Osivo sa považuje za pripravené na výsadbu, keď klíčky dosiahnu 2 cm... Pred zasiatím sa zemiaky ošetria Fitosporinom. Je to kontaktný fungicíd, ktorý vykonáva preventívne práce proti hubovým chorobám.

Referencie. Hľuzy sa okrem hľúz „Fitosporínu“ ošetrujú stimulátorom rastu, aby sa urýchlilo klíčenie.

Schéma a technológia vykládky

Vykopajte zeminu dvakrát: na jeseň po zbere úrody a na jar pred výsadbou. Na jeseň je pôda nasýtená humusom a drevným popolom, čo zvyšuje úrodnosť zeme. Na jar sa dva týždne pred výsevom pridá aj popol s humusom.

Schéma pristátia: 35 cm - vzdialenosť medzi sadenicami, 70 - 75 cm - medzi radmi. Pri tejto sejacej technológii sa znižuje riziko vzniku plesňových chorôb. Na spodok každej diery sa položí malý humus a na vrch sa posype zeminou.

Referencie. Hľuzy sa vysádzajú klíčkami tak, aby neboli utláčané.

Ďalšia starostlivosť

všetko poľnohospodárska technológia sa týka štandardných postupov a nespôsobuje ťažkosti.

Zavlažovací režim

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaZa normálneho počasia je rastlina napojená nie viac ako raz za 10 dní.... Zalievané striedmo, čím sa pod každý krík dostal 1,5 až 2 litre vody.

Počas kvitnutia a tvorby hľúz sa vykonáva hojné zavlažovanie... Počas tohto obdobia si každá sadba vyžaduje najmenej 3 až 4 litre vody.

Po zalievaní sa zvlhčená pôda uvoľní a burina sa odstráni... Zemiaky sa hľuzy trikrát za sezónu. Najlepšie je robiť vysoké kopce, čím chránia vznikajúce hľuzy pred prenikaním mletých škodcov. Vysoký hrebeň ich tiež ochráni pred slnečnými lúčmi, vďaka ktorým sa zemiaková pokožka zmení na zelenú.

Prečítajte si tiež:

Raná a nenáročná odroda zemiakov Latona

Raná odroda stolových zemiakov Vega

Vrchný dresing

Včasné kŕmenie pomáha rastlinám posilniť ich imunitu a zvýšiť plodnosť.

Pretože sa sadenice vyvíjajú pomaly, zavádzajú sa dusíkaté látkyktoré urýchľujú rast zelenej hmoty. Počas kvitnutia je plodina kŕmená celým radom minerálov alebo organických látok. Z organických látok sa používajú vtáčie trusky (1:10), ktoré sa po hojnom zalievaní zavádzajú do uličiek.

Počas obdobia plodenia sa zavádzajú prvky potaše na urýchlenie dozrievania... Aj v tomto čase rastliny potrebujú fosfor.

Dôležité! Vrchný obväz sa neaplikuje na suchú zem. Rastliny sa hnojia až po vysokej vlhkosti.

Choroby a škodcovia, preventívne metódy

Phytophthora ovplyvňuje nielen samotné sadenice, ale aj hľuzy... Je ťažké liečiť choré rastliny, a preto sa záhy po vysadení začne profylaxia. Znamená to mierne zalievanie bez nadmernej vlhkosti, uvoľnenia, hojenia, buriny a včasného kŕmenia.

Okrem týchto postupov sa vykonáva systematické rozprašovanie antimykotikom "Fitosporin". S pomocou "Fitosporínu" tiež bojujú proti tejto chorobe. Okrem preventívnej funkcie má liečivo terapeutický účinok.

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaNiektorí záhradníci osivo je posypané popolom, ktorý tiež chráni výsadbu pred plesňami.

Nebezpeční škodcovia - Medvedka a zemiakový chrobák Colorado... Ak je možné vidieť a zabrániť reprodukcii chrobáka zemiaka v Colorade, potom je u medveďa čoraz ťažšie, pretože sa pohybuje v podzemí a ničí korene. To nie je vidieť, ale je možné zabrániť jeho vzhľadu. Na tento účel sa do pôdy vlejú drvené strúčiky cesnaku alebo granule "Medvetox", ktorých vôňa odpudzuje hmyz.

Zemiakový chrobák Colorado sa zberá ručne spolu s jeho larvami. Sadenice sa pozorne kontrolujú zo všetkých strán, pretože larvy sú na zadnej strane listov a pri povrchovom vyšetrení zostávajú neviditeľné. Pri veľkej akumulácii chrobáka zemiaka používajte liek „Prestige“ alebo „Confidor“.

Ťažkosti s pestovaním

Ak si na svojom mieste všimnete rastliny, ako sú šťaveľ alebo čučoriedky (ktoré ste nezasadili), potom je na vašom webe pôda s vysokou kyslosťou. Mnoho plodín, vrátane zemiakov, v tejto pôde nedosiahne dobrú úrodu. Kyslosť sa zníži zavedením dolomitovej múky alebo haseného vápna.

zemiaky poteší vás zdravý rast, ak ho zasadíte do postelí, kde predtým rástli zimné plodiny alebo strukoviny. Po nich je pôda nasýtená dusíkom, čo prispieva k úplnému rozvoju rastlín z čeľade Solanaceae.

Zber a skladovanie

Pred zberom sa vrcholy odrežú a ponechajú 10-15 cm... Zemiaky vykopajte opatrne, aby sa nepoškodili hľuzy. Pred skladovaním sa dôkladne vysušia a až potom sa premiestnia do suchej a chladnej miestnosti. Skladujte zeleninu v priestranných drevených škatuliach.

Percentuálny podiel zachovania kvality odrody Lapperla - do 95 z celkovej hmotnosti... Obchodovateľná produkcia výrobkov je 95 - 97%.

Vzhľadom na svoju univerzálnosť je táto rozmanitosť veľmi žiadaná.

Tipy pre záhradníkov

Tipy od skúsených záhradníkov pomôcť začiatočníkom v náležitej starostlivosti:

 1. Po zbere zemiakov, ovsa, hrachu a horčice na týchto lôžkach. Dokonale sa dopĺňajú, nasýtia pôdu užitočnými látkami. Ovos s horčicou je mrazuvzdorný a stojí do novembra. Na jar sú postele plné užitočných prvkov pripravené na výsadbu.
 2. Na jeseň položte zemiakovú zimnú raž na zemiakoch. Na jar stúpne ako zelený koberec a uzdravuje Zem, inhibuje rast burín a ničí spóry spôsobujúce choroby.

recenzia

Opis a charakteristika odrody zemiakov LaperlaPozitívne recenzie o kultúre mnohých záhradníkov nenechávajú žiadne pochybnosti o výbere odrody.

Ivan, Moskovská oblasť: „La Perla sa dozvedela o zemiakoch z fotografií a popisov na internete.Táto charakteristika ma zaujala, rozhodol som sa zasadiť do záhrady odrodu. Konečný výsledok ma potešil. Plodiny sú bohaté, zelenina je chutná a starostlivosť počas vegetačného obdobia nie je náročná. A čo ešte potrebuje letný obyvateľ? “

Elena, Tverská oblasť: „Veľmi sa mi páči chuť zemiakov. Varím čokoľvek z toho moje srdce túži. Varím, poterem, jatočným telom, pridávam do šalátov, upiecť, plniť koláč. Chuť je vždy svetlá a bohatá bez ohľadu na tepelné ošetrenie. Zemiaky sú teda univerzálne a zdravé “.

záver

Nemecké Lapperla zemiaky sa pestujú nielen na osobnú spotrebu, ale aj v priemyselnom meradle. Možnosť získania dvojitého zberu zvyšuje popularitu odrody u podnikateľov. Zemiaky sú známe svojou vysokou chuťou a biologickou hodnotou. Okrem toho kultúra nevyžaduje komplexnú starostlivosť a je odolná voči mnohým nebezpečným chorobám.

Pridať komentár

záhradné

kvety