Kedy a ako správne zbierať semená zemiakov z bobúľ

Zber semien zemiakov z bobúľ je komplikovaný a komplikovaný postup. Ak zbierate, skladujete a pripravujete na výsadbu semien v súlade so všetkými pravidlami, budete mať na výstupe väčšiu úrodu zemiakov, ktorá nebude náchylná na choroby a útoky škodcov.

Odrody zemiakov na množenie osiva

Po kvitnutí sú všetky kríky zemiakov pokryté bobuľami, z ktorých sa zbierajú semená.

Niektoré odrody produkujú viac ovocia a ich semená sa vyznačujú zvýšeným klíčením:

 1. poľnohospodár. Zemiaky s tenkou a ľahkou šupkou, mäso sa počas varenia nerozpadá. Úroda sa zberá 65 dní po výsadbe. Každý krík má 10-15 zemiakov s hmotnosťou asi 100 g. Odolný voči vírusovým chorobám.

  Kedy a ako správne zbierať semená zemiakov z bobúľ
  poľnohospodár
 2. Assol. Oválne hľuzy s hladkou a ľahkou pokožkou. Buničina je hustá, svetlo žltá. Mladé zemiaky sa vykopávajú v polovici júla a celá plodina sa zberá v auguste. Odroda je odolná voči chorobám a náhlym zmenám teploty. Hmotnosť každej hľuzy je od 100 g a viac. Z kríka sa zozbiera viac ako 3 kg plodiny.
 3. Cisárovná. Malé kríky s veľkými predĺženými hľúzami. Buničina je žltkastá, jej chuť je vysoká. Hmotnosť zeleniny je od 60 do 140 g, z kríkov sa obvykle zozbiera 3,3 kg zemiakov. Prvá úroda sa vykopáva v júli, výlov je ukončený koncom augusta. Rastlina je rezistentná na plesňové ochorenia, ktoré prakticky nematódou neovplyvňuje.
 4. Triumph. Malé oválne hľuzy. Líši sa vo zvýšenej produktivite: každý krík prináša ovocie nie menej ako 30 zemiakov. Krémová dužina je dobrá - skvelá na polievky a na pečenie. Kultúra má zvýšenú imunitu proti vírusovým a hubovým chorobám.
 5. Ilona. Úplné zrenie nastáva v auguste. Mladé zemiaky sa začnú vykopávať v júli. Hľuzy sú veľké, podlhovasté, béžové. Buničina je drobivo biela. Vysoká produktivita, odolnosť voči chorobám a škodcom, dobrá klíčivosť v rôznych klimatických podmienkach.
 6. Velina. Oválne hľuzy strednej veľkosti, svetlo žltej farby, husté lístie. Zemiaky rýchlo vyrastú a zberajú sa v auguste. Zelenina je vhodná na prípravu rôznych pokrmov. Každý ker poskytne 500 - 700 g hľúz. Existuje imunita voči plesniam a vírusom.
 7. Pomsta. Veľké oválne hľuzy s hmotnosťou 120 g. Jeden krík poskytuje výťažok až 3 kg. Hladká žltá šupka, krémová dužina, ktorá počas tepelného spracovania nestmavne. Odoláva nielen bežným chorobám, ale aj škodcom.
 8. Lada. Produkuje okrúhle hľuzy, ktoré sa dobre udržiavajú počas zimy. Šupka je červenkastá, dužina je svetlo žltá škrobová. Jedna hľuza váži až 150 g. Odroda má zvýšenú odolnosť proti bežným chorobám.
 9. krása. Odroda s vysokou výnosnosťou v polovici sezóny. Veľké červené hľuzy vážia do 300 g. Žlté mäso sa počas varenia nerozpadne. Rastlina je odolná voči hubovým chorobám a zmenám teploty.

  Kedy a ako správne zbierať semená zemiakov z bobúľ
  krása
 10. Virgo. Veľké podlhovasté hľuzy s hmotnosťou do 200 g, svetločervená kôra. Buničina je žltá, prevarená. Existuje imunita proti infekciám a škodcom.

Výhody výsadby osiva

Pestovanie plodín zo semien má oproti klasickému množeniu hľúz niekoľko výhod:

 • v hľúzach sa nevyskytujú žiadne choroby;
 • nákup semien je lacnejší ako pestovanie zemiakov;
 • výnos je o 10–20% vyšší ako výnos získaný z hľúz;
 • trvanlivosť sadivového materiálu je viac ako 5 rokov, nevyžaduje veľa miesta;
 • pestované zemiaky sú odolnejšie voči plesniam a iným chorobám.

Zemiaky pestované zo semien sú v prvom roku malé, ale v nasledujúcej sezóne sa používajú na výsadbu.

Ako získať semená zemiakov doma

Nákup v špecializovaných predajniach je jednoduchší, ale nezaručuje dobrú kvalitu a vysokú klíčivosť.

Samoskladanie si vyžaduje ďalšie úsilie, ale umožňuje vám získať zemiaky so zvýšenými výnosmi a odolnosťou voči chorobám.

Kedy zbierať semená

Kedy a ako správne zbierať semená zemiakov z bobúľ

Na získanie veľkého počtu zdravých semien sa bobule zbierajú z najsilnejších kríkov, ktoré nepoškodili celú sezónu.

Referenčné! Aby sa zabránilo strate bobúľ, vrchná časť kríka je obalená rastlinnou sieťou. Zabráni sa tým pádu a uľahčí sa zber.

Semená sa nachádzajú v plodoch, ktoré zostávajú po kvitnutí zemiakov. Aby plody nespadli, zberajú sa nezrelé v polovici júla. V prípade odrôd s predčasným dozrievaním začína doba zberu v júni. Ich farba by v tomto okamihu mala byť svetlozelená.

Ako zbierať semená zemiakov z cibúľ

Zozbierané bobule sa opatrne rozložia do jednej vrstvy alebo sa zavesia do vrecka gázy na svetlom a teplom mieste. Nechajte pôsobiť niekoľko týždňov, kým nedozreje a nezmäkne.

Kedy a ako správne zbierať semená zemiakov z bobúľ

Ďalšie kroky:

 1. Zrelé bobule sa menia na kašu a drvia. K hmote sa pridá malé množstvo vody. Kvasenie nechajte na teplom mieste 2-3 dni (mali by sa objaviť bubliny a silný charakteristický zápach).
 2. Fermentovaná kaša sa naleje veľkým množstvom vody. Semená, ktoré sú vhodné na výsadbu, klesnú na dno. Všetok chybný materiál vystúpi na povrch.
 3. Prázdne semená sa odstránia z povrchu.
 4. Na oddelenie semenného materiálu od vody sa všetka hmota filtruje cez tenká alebo jemná sitá.

Výsadbový materiál sa tiež odstraňuje jednoduchšie: plody rozrezané na polovicu sa pomelú na list papiera a nechajú sa uschnúť. Po odparení buničiny zostanú na liste iba semená. Nevýhodou tohto spôsobu je nedostatočná fermentácia, ktorá ničí hustú vrstvu semien, ktorá bráni rýchlemu rastu rastlín.

Vlastnosti obrobku

Po oddelení semien od dužiny sa semená premyjú čistou vodou, aby sa odstránili zvyšné plody. Na zaschnutie sa materiál položí na hrubý, čistý list papiera v tenkej vrstve a nechá sa v teplej miestnosti bez prievanu.

Sušené semená sa balia do papierových obálok s uvedením názvu odrody zemiakov a dátumu zberu. Materiál osiva sa skladuje do 8 rokov, ale najväčšie klíčenie majú vzorky nie staršie ako 2 roky.

Skladovanie a príprava na výsadbu

Balené semená sa skladujú v suchých priestoroch s teplotou +12 ... + 18 ° C.

Poradenstvo! Uchovávajte materiál mimo dosahu hlodavcov, pretože niektoré zo semien používajú na výživu a niektoré sa kazia.

Pred výsadbou je lepšie pripraviť semená na ich prebudenie a stvrdnutie:

 1. Zobudia sa v teplej vode a nechajú sa 48 hodín v teplej miestnosti.
 2. Vyberajú sa z vody a prirodzene sa sušia do voľne tečúceho stavu.
 3. Na vytvrdenie sa zabalí do vlhkej handričky a nechá sa 14 dní. Tkanina je pravidelne navlhčená, uchováva sa vo vnútri počas dňa a vkladá sa do chladničky cez noc.

Vzhľad klíčkov je znakom toho, že je čas zasadiť semená do zeme.

záver

Pestovanie zemiakov zo semien vyžaduje veľa času a úsilia. Sebaber a príprava semenného materiálu na sadenie však poskytuje záruku získania zemiakov odolných voči chorobám a vysokého výnosu pri veľkých hľúzach.

Pridať komentár

záhradné

kvety