Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Výťažok zemiakov ovplyvňuje mnoho faktorov: rozmanitosť plodiny, kvalita materiálu osiva, úrodnosť pôdy a dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti.

Ďalším faktorom, o ktorom nie všetci začínajúci záhradníci vedia, je hĺbka sadenia zemiakov. Zvážte, do akej hĺbky hľuzy rastlín a ako to ovplyvňuje rast a vývoj kríkov.

Hĺbka sadby zemiakov

Hĺbka výsadby je vzdialenosť od hľuzy po povrch pôdy. Tento faktor určuje, či mladé klíčky dostávajú dostatok tepla, kyslíka a vlhkosti.

Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Skúsení záhradníci prehlbujú sadivové zemiaky o 5 - 15 cm Presná vzdialenosť od hľúz k zemi sa určuje na základe zloženia pôdy, charakteristík odrody, veľkosti osiva, spôsobu výsevu a klimatických prvkov. Zvážme podrobnejšie každú z týchto podmienok.

Zloženie pôdy

Pri pestovaní na hustej ťažkej pôde (hlinitá a ílová pôda) sa odporúča semeno pochovať v minimálnej vzdialenosti (5-6 cm). Na ľahkej piesočnatej ílovitej a rašelinovej pôde sa vzdialenosť zväčšuje na 8–10 cm. Na ľahkých a úrodných pôdach sa zemiaky vysádzajú do maximálnej hĺbky 10–12 cm.

Poradenstvo! Pri výseve sú zemiaky pochované rovnomerne po celej ploche. Tým sa zabezpečí jednotný vznik a zjednoduší sa ďalšia údržba.

Rysy odrody a veľkosti hľúz

Hĺbka výsadby závisí od vlastností plodiny... Pri nákupe osiva novej odrody je dôležité objasniť, ako ju správne vysadiť.

Čím je hľuza väčšia, tým hlbšie je pochovaná a naopak. Ak sú malé zemiaky vysadené príliš hlboko, existuje šanca, že nebudú klíčiť.

Výsevná metóda a podnebie

Existuje niekoľko neobvyklých metód siatia, ktoré si vyžadujú plytké alebo hlboké sejenie. Napríklad pre výsadba pod slamou ľahko posypeme zeminou.

V daždivom, chladnom jarnom období sa pestuje zelenina bližšie k povrchu pôdy, aby sa nehnilo a nedostalo dostatok tepla. Ak je počasie suché a teplé, rastliny sa vysievajú o pár centimetrov hlbšie, aby hľuzy mali dostatok vlhkosti na rast.

Pristátie v hrebeňoch a zákopoch

Výsev zemiakov v hrebeňoch a zákopoch je v podstate opačným spôsobom. Obe vám umožňujú úspešne pestovať zdravé hľuzy, aj keď je lokalita zle umiestnená av nesprávnej pôde.

Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Na hrebene

Táto metóda výsadby sa používa s vysokou úrovňou podzemnej vody v záhrade. Osvedčilo sa v ťažkých pôdach.

Zem je vykopaná, zarovnaná a na povrchu sú vyznačené ryhy. Ručné nástroje (motyka, lopata, motyka) alebo mechanizovaní asistenti (chodiaci traktor, kultivátor) hádzajú zem pozdĺž každej brázdy, čím sa vytvára hrebeň.

Dôležité! Keď sa pozemok nachádza na nízkom bahnitom mieste, výsadba v hrebeňoch zabráni hnilobe a pestuje zdravú úrodu.

Výška každého hrebeňa je 15 - 20 cm, vzdialenosť medzi nimi je 50 - 70 cm. Výsevné hľuzy sú rozložené na vrchole každej vyvýšeniny a posypané zemou o 8 - 10 cm.

V zákopoch

Výsadba zemiakov v zákopoch je znázornená na ľahkých a uvoľnených pôdach. V tomto prípade je výsev hrebeňa neúčinný, pretože vyvýšenia sa rozpadnú a zmyjú dažďom.

Metóda výkopov sa používa v suchom horúcom podnebí, na piesočnatých alebo piesčitohlinitých pôdach.

Na mieste sú vykopané priekopy hlboké asi 15 cm, vo vzdialenosti 50 - 70 cm od seba. Dajte zemiaky na dno a posypte zeminou.

Vysadené hľuzy dostávajú dostatočnú vlhkosť a sú chránené pred prehriatím.

Tradičné hladké pristátie

Pristátie pod lopatou sa vykonáva manuálne aj pomocou rôznych zariadení.

Ručné výsev

Pri ručnom výseve do pripravenej oblasti sa najprv ryhy označia. Potom sa riadky ukážu ako párne, čo zjednodušuje ďalšiu údržbu. Medzi nimi sa udržiava interval 50 - 70 cm.

V každej rade sú otvory vykopané 8 až 10 cm hlboko vo vzdialenosti 25 až 30 cm od seba. Výsadba nezhustne, v opačnom prípade sa zvýši riziko poškodenia kríkov počas hniezdenia a buriny, čo prispeje k šíreniu chorôb.

Po dokončení prípravnej fázy vložte do každej jamky zemiak.

Užitočné! Na zvýšenie výnosu sa do jamy nalieva kompost, humus a hnojivá.

Otvory z vysadeného radu sú zakryté zeminou ako otvory v nasledujúcom rade. Toto sa opakuje až do konca oddielu.

Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Použitie jazdného traktora

Špeciálne zariadenia uľahčujú prácu obyvateľov leta. Jedným z najmodernejších a multifunkčných zariadení je pojazdný traktor.

Táto sejacia technológia je podobná ako pri sejbe. Najprv sa na povrchu Zeme vyrežú aj drážky, v nich sa položí výsadbový materiál a ručne sa pokryje hrable alebo motorovým kultivátorom.

Hĺbka výsadby je najmenej 10 až 15 cm a vzdialenosť medzi hľúzami je 25 až 30 cm.

Pri vytvorení brázd sa medzi nimi ponechá medzera najmenej 70 cm, takže sa kolesá pri ďalšom spracovaní voľne pohybujú medzi radmi bez poškodenia puzdier.

Použitie sadenice zemiakov

Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Sadzač zemiakov je špeciálne zariadenie, ktoré je pripevnené k traktoru na zadnej strane a umožňuje vám pestovať zemiaky naraz. Nástroj súčasne vytvára brázdy, rozširuje hľuzy a posypáva ich zeminou.

Zároveň je ľahké sledovať, ako je regulovaná hĺbka výsadby hľúz, av prípade potreby ju opraviť.

Hĺbka výsadby v závislosti od regiónu

Aká by mala byť hĺbka výsadby zemiakov, od čoho závisí a čo to ovplyvňuje

Pri určovaní hĺbky výsevu sadiva zemiakov sa zohľadňuje aj oblasť pestovania.

V oblastiach s horúcimi a suchými letami sa zelenina pestuje hlbšie, aby sa zabránilo prehriatiu a zaistila sa dostatočná vlhkosť.

Pri pestovaní na Sibíri a v Urale, kde sú letá krátke a chladné obdobia, sa hĺbka výsadby zníži. To poskytne hľúzam dostatok tepla a počas dažďového obdobia sa nebude hniť.

Je to zaujímavé:

Kompetentná výsadba zemiakov pred zimou: pokyny krok za krokom.

Ako a z čoho klíčiť zemiaky pred výsadbou.

Aké druhy dresingov sa najlepšie používajú pri pestovaní zemiakov.

záver

Pri určovaní optimálnej hĺbky výsadby sa berú do úvahy vlastnosti pôdy, oblasť pestovania, odrodové charakteristiky, veľkosť osiatych hľúz a metóda výsadby. Zemiaky sa vysievajú ručne aj pomocou moderných technológií.

Správnym určením hĺbky výsadby bude možné získať jednotné sadenice, čo zjednoduší starostlivosť o plodinu.

Pridať komentár

záhradné

kvety