Ako sa vyrábajú ježkovia na burinu zemiakov a prečo sú potrebné

Správnosť a pravidelnosť burínania zemiakov priamo určuje, ktoré hľuzy dozrievajú a či bude úroda bohatá. Každú sezónu veľa záhradkárov používa ježkov na burinu zemiakov, čím sa šetrí ich sila a desiatky hodín.

Čo sú ježkovia na burinách zemiakov a prečo sú potrebné

Ježek je dôležitým poľnohospodárskym nástrojom, ktorého hlavným účelom je šetriť čas a úsilie záhradníka vďaka vysokej kvalite a jemnosti buriny so zemiakmi.

Spolu s hlavnou funkciou úspešne uvoľňujú pôdu a zhlukujú sa vznikajúce sadenice, pričom v kultivovanej pôde súčasne vyplašia krtky a iné hlodavce.

Ako sa vyrábajú ježkovia na burinu zemiakov a prečo sú potrebné

Aká je ich výhoda

Výhodou ježkov pre odburinenie zemiakov je okrem ich funkčnosti aj to, že sa dajú aplikovať na všetky typy kultivátorov (manuálne, elektrické alebo benzínové).

Vďaka tomu je nástroj vhodný na použitie na malých samostatných pracoviskách aj v priemyselnom meradle.

Čo sú zač

Napriek tomu, že hlavná funkcia všetkých ježkov je rovnaká, existuje niekoľko druhov takýchto nástrojov, ktoré sa svojím dizajnom mierne líšia.

Rozdiely ovplyvňujú účinnosť ježka na jednom alebo druhom mieste.

Pre zemiaky s jedinou brázdou

Jednokrídlové zemiakové ježkovia sú určené na burinu malých plôch. Zjednodušená konštrukcia tohto typu ježka uľahčuje prácu záhradníka predstavujúcu rúrku dlhú 250 mm, na ktorej je pripevnených niekoľko diskov s kovovými hrotmi dlhými 150 až 200 mm.

Upevnenie sa vykonáva pomocou 2 ložísk a hriadeľa. Zvyčajne sa tento dizajn pripája k traktoru na chodenie, aby sa zjednodušila práca a ušetril čas pri plení zemiakov.

Na burinu zemiakov na ložiskách

Ložiská ježkovia sú určené pre buriny s veľkosťou od 60 do 90 cm a používajú sa bezprostredne po klíčení a po obrábaní pôdy.

Výhodou tohto typu ježka je to, že majú ložiskovú zostavu, ktorá poskytuje dodatočnú fixáciu, ako aj 3-polohové nastavenie uhla buriny, ktoré zaisťuje vysoko kvalitné uvoľnenie zeme.

Rotačné na odstraňovanie buriny

Účelom rotačných ježkov je predbežné a postemergentné ošetrenie pôdy. Tieto ježky súčasne orajú a zhlukujú pôdu, pričom odstraňujú burinu. V tomto prípade sa veľkosť riadkov pohybuje medzi 50 - 75 cm.

Spracovanie zemiakov pomocou rotačných ježkov nie je náročný proces, pretože rozrývače sa dajú pripevniť na akýkoľvek traktor, kultivátor a dokonca aj na mini traktor.

Ako si vyrobiť ježkovia vlastnými rukami

Tvorba ježkov vlastnými rukami pre pestovateľov zemiakov je starostlivým, ale povinným krokom na zabezpečenie najpohodlnejšieho použitia budúceho nástroja.

Kovová konštrukcia sa skladá z 3 radov diskov rôznych priemerov, ku ktorým sú privarené kovové hroty. Disky sú navzájom spojené špeciálnymi prepojkami. Zariadenie je namontované na palcovej rúrke, vo vnútri ktorej je 20 mm pevná náprava, pripevnená k držiaku na rukoväti.

Potrebné materiály

Budete potrebovať:

 • oceľové plechy s hrúbkou najmenej 4 mm pre budúce disky;
 • pás vyrobený z uhlíkovej ocele so šírkou 20 mm a hrúbkou 4 mm pre preklady;
 • kovové tyče s priemerom najmenej 8 mm a dĺžkou od 100 do 140 mm pre tŕne;
 • rúra s priemerom 250 mm pre rám;
 • oceľová konzola v tvare písmena U s hrúbkou najmenej 4 mm a šírkou 70 mm;
 • kovová tyč s priemerom 20 mm, ktorá je umiestnená vo vnútri rúrky naplnenej tukom, a konce sú vložené do otvorov v konzole.

Prípravná fáza

V prípravnej fáze tvorby musíte zhromaždiť všetky nástroje, ktoré budete potrebovať v procese výroby ježkov: zváračka, brúska, kovová fréza, ako aj sada zámočníckych nástrojov. Mali by ste tiež pripraviť kresby budúcich ježkov (pozri príklady nižšie).

Krok za krokom tvorba

Inštrukcie:

 1. Je potrebné vyrezať kus z oceľovej rúry v súlade s rozmermi rozstupov riadkov na mieste.
 2. Z tyče odrežte hroty 120 mm a ich hrany naostrite o 45 °. V priemere si 2 ježkovia vyžadujú 75 až 90 tŕňov.
 3. Rezané disky z plechu. Optimálne priemery sú 300, 200 a 100 mm. Do týchto polotovarov vyrežte otvory pre rúru. Priemer otvorov musí byť väčší o 1 mm, aby bolo možné disky vložiť a privariť k rúrke.
 4. Upravte podrobnosti brúskou, aby ste odstránili otrepy a nepravidelnosti.
 5. Rozmiestnite zarážky rovnomerne po diskoch. V priemere každý vyžaduje 7-15 kusov.
 6. Ohnite konzolu, na ktorej bude pripevnená náprava. Konzola môže byť zvarená alebo vyvŕtaná pre skrutkové spoje.
 7. Dajte časti dohromady. Medzi diskami by mala byť vzdialenosť 150 - 160 mm. Konce náprav vložte do otvorov v konzolách. Zaistite ich maticami alebo zváraním.
 8. Brúste všetky ostré rohy a nepravidelnosti.

Výkresy s rozmermi a dekódovaním

Výkres č. 1 zobrazuje rez ježkom a jeho hlavné časti:

 • 1 - záves;
 • 2 - rotor (rotačný hriadeľ);
 • 3 - valcová časť rotora;
 • 4 - konzola, ktorá spája ježkovia;
 • 5 - kužeľovú časť rotora, na ktorej sú pripevnené disky.

Ako sa vyrábajú ježkovia na burinu zemiakov a prečo sú potrebné

Výkres č. 2 zobrazuje základ ježka spolu s konzolou, ako aj ich optimálne rozmery. Výška svietidla je 275 mm, šírka 340 mm a dĺžka 345 mm. Uhol sklonu rotora je 75 °.

Ako sa vyrábajú ježkovia na burinu zemiakov a prečo sú potrebné

Výkres č. 3 zobrazuje prierez kužeľovým rozrývačom:

 • 1, 2, 3, 6, 7, 8 - disky s hrotmi;
 • 4 - upevňovacia skrutka;
 • 5 - stĺpec, ktorý spája disky k sebe;
 • 9 - rotor.

Ako sa vyrábajú ježkovia na burinu zemiakov a prečo sú potrebné

Ako používať ježkovia na pojazdnom traktore

Prevádzkové pravidlá:

 1. Nepripevňujte ježkovia k zadnej časti traktora, pretože v prípade neočakávaného nárazu sa môže poškodiť nielen základňa zariadenia, ale aj samotný traktor.
 2. Pravidelne čistite tŕne ježkov z burín a pôdy.
 3. Ježek používajte iba za suchého počasia. Častý kontakt s vlhkou pôdou môže spôsobiť hrdzu. Hedgehogs ošetrujte antikoróznymi prostriedkami na konci a pred začiatkom každej sezóny.
 4. Zaostrujte iba najspodnejšiu časť príchytiek. V opačnom prípade ježkovia porezajú burinu a nechajú korene v zemi. Na brúsenie používajte brúsku s najmenšími brúsnymi kotúčmi.

Ako to opraviť

Hedgehogs sú pripevnené k chodúcemu traktoru pomocou puzdier a prepojok pod uhlom 45 °.

Na zníženie zaťaženia pripojenej konštrukcie sú namontované 2 vodiace kolesá. Môžu byť vystužené konzolou vyrobenou z kovového pásu so šírkou najmenej 70 mm a hrúbkou 4 mm.

Recenzie skúsených záhradníkov

Záhradníci, ktorí na burinu zemiakov používajú ježkovia, zdieľajú svoje dojmy.

Vitaly Panasenkov, Krasnodar: „Odporúčam kúpiť ježkovia pre návesový traktor v špeciálnom obchode. V opačnom prípade budete musieť zostaviť skutočne kompetentný nákres ježka, inak bude burínová účinnosť minimálna. ““

Anton Krasnov, Iževsk: "Nezabudni maľovať ježkovia." To ušetrí kolesá pred hrdzavením oveľa lepšie ako akýkoľvek iný prostriedok proti korózii. ““

Je to zaujímavé:

Ako vyzerá orezávač zemiakov a ako ho správne používať

Podrobný opis a účinná liečba chorôb zemiakov

Dôvody sušenia vrcholov a to, či zemiaky rastú potom

záver

Hedgehogs pre burinu zemiakov sú všestranné vybavenie, ktoré je jednoducho potrebné pre záhradníkov, ktorí chcú výrazne ušetriť čas a námahu. Ježci majú jednoduchý dizajn a jednoduchý aplikačný algoritmus.

Dodržiavanie niekoľkých dôležitých pravidiel a starostlivá prevádzka pomôžu náradiu vydržať dlho a poskytnúť bohatú úrodu.

Pridať komentár

záhradné

kvety