Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu

Baklažány potrebujú správne a kvalitné hnojenie. Rastlina potrebuje rôzne množstvá živín v závislosti od pôdnych podmienok, klimatických podmienok a stupňa vývoja.

Pozrime sa, ako urýchliť rast rastlín baklažánu na otvorenom poli a ako nakŕmiť rastliny v každej fáze vývoja.

Aký je účel kŕmenia

Hnojiť baklažány v každej fáze vývoja. Minerálne hnojivá sa kombinujú s organickými hnojivami. Týmto spôsobom rastliny dostávajú potrebné živiny: dusík, fosfor, draslík.

Keď kvitne

Ak je baklažán rozkvitnutý, vrchný dresing je povinný. Ak sa to nevykoná, nevytvoria sa kvety na rastline alebo ich je len málo. Takéto kríky neprinesú ovocie.

Aký druh kŕmenia majú rastliny baklažánu počas pučiaceho obdobia? V tomto čase sa rastliny kŕmia zlúčeninami obsahujúcimi fosfor a draslík. Záhradníci používajú stimulanty rastu. Z organických látok sa dáva prednosť tekutému mulleínu a dusičnanu amónnemu.

Počas plodenia

Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu

Počas štádia aktívneho plodenia rastlina potrebuje živiny, ako je fosfor a draslík. Pôdu hnojiť iba v prípade potreby.

Pôda je obohatená síranom draselným. Infúzia trusu hydiny a Nitrofoski je vhodná na stimuláciu ovocnej náplne. Hnojivá sa pred zalievaním zmiešajú s vodou.

Zvyšok času

14-21 dní po výsadbe v zemi sa sadenice hnojia látkami obsahujúcimi dusík, fosfor a draslík... Na rýchly vývoj kríkov sú vhodné také prípravky ako "Solution", "Kemira" a "Kornevin". Z organických - bylinných infúzií.

Po objavení sa prvých vaječníkov sa živiny zdvojnásobia. Z organických látok sa používa infúzia trávy, hnoja alebo popola. Z hotových látok - prípravkov "Kemira", "Agricola", roztoku močoviny a superfosfátu.

Druhy obväzov

Baklažány sa hnojia organickými a minerálnymi látkami.

Organická hmota

Organické hnojenie sa aplikuje v každej fáze vegetačného obdobia. Obsahujú optimálne množstvo zložiek, ktoré sa dobre rozpúšťajú v pôde a sú absorbované rastlinami.

Popol z dreva

Drevný popol obohacuje Zem o makro a mikroelementy. Obsahuje veľa draslíka. Medzi krmivami sa používa organické hnojivo. Okrem toho slúži drevený popol ako antiseptikum. Dezinfikuje pôdu a chráni rastliny pred škodcami.

Používa sa ako koreňová metóda, tak aj zavlažovaná výsadba. Za týmto účelom sa v 10 litroch vody rozpustí 150 g popola. Roztok trvá 3 dni, filtruje sa a nastrieka sa na kríky.

hnoj

Čerstvý mulleín sa používa na kŕmenie iba vo forme infúzie, pridáva sa močovina. V vedre s vodou zrieďte 1 polievkovú lyžicu. l. močovina a pridajte pohár hnoja. Roztok trvá 24 hodín. Pod každý koreň nalejte pol litra infúzie.

jód

Jód pre baklažán v skleníku užitočné v tom, že pomáha aktívnejšie bojovať proti rôznym chorobám. Jedna kvapka jódu sa používa na 10 litrov vody. Výsledné riešenie sa používa na kultiváciu pôdy, v ktorej sa plánuje vysadenie sadeníc.

Referencie. Jód sa používa ako hnojivo dva týždne skôr pristávacia.

Minerálne hnojivá

Záhradníci nakupujú hotové minerálne hnojivá - jednozložkové aj komplexné. V druhom prípade sú výživné látky vyvážené:Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu

 1. Superfosfát. Komplexné hnojivo obsahuje tri prvky: draslík, dusík a fosfor (25%). Podobné zloženie, ale s rôznym percentuálnym podielom látok, obsahuje „Nitrofoska“. Dvojitý superfosfát je užitočný pre pôdy s nedostatkom fosforu.
 2. Síran amónny. Toto hnojivo obsahuje dusík a síru. Nepoužíva sa na pôdy s vysokou kyslosťou, pretože ich ešte viac oxiduje.
 3. Dusičnan draselný... Hnojivo obsahuje dusík a draslík. Ten zvyšuje imunitu rastlín.

Ľudové lieky

Ľudové lieky sú medzi záhradníkmi veľmi populárne. Je to lacná metóda a vždy sú k dispozícii potrebné komponenty:Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu

 1. Bylinková infúzia... Rezaná tráva sa umiestni do veľkej nádoby a naplní sa vodou. Na tieto účely je vhodný obyčajný valec. Roztok sa podáva infúziou po dobu jedného týždňa, až kým kvasí. Kríky sú napojené striktne na korene.
 2. Droždie. Kvasinky sa považujú za dobrý rastový stimulátor. Na kŕmenie rastlín baklažánu 1,5 lyžičky. látky a 1 polievková lyžica. l. cukor sa pridá do 5 litrov vody. Trvajte na tom, 3 hodiny a zrieďte vodou v pomere 1: 5.
 3. Kompost. Varené zemiakové šupky sa pridajú k 100 g kompostu a zriedia sa vodou. Výsledný roztok sa naleje na pôdu.

iní

Na oplodnenie baklažánov sa používa chlieb a droždie. Je to univerzálny liek, ktorý zvyšuje imunitu rastliny a stimuluje jej rast.

Do roztoku zoberte čierny chlieb, 30 g droždia, 2 lyžice. popol, tráva, vápno a 500 ml kuracieho hnoja na 10 litrov vody. Týždeň trvajú na tom, aby si postele zavlažovali. Vrchný obväz sa používa raz týždenne, 0,5 l na krík.

Koreňové hnojivá

Pri ošetrovaní koreňov sa na korene aplikujú hnojivá, aby sa zabránilo kontaktu s listami a stonkami. Týmto spôsobom sa väčšinou hnojia baklažány. Korenový vrchný obväz podporuje rýchlu absorpciu stopových prvkov.

Dôležité! Látky riedite iba teplou vodou pri 23 - 24 ° C. Ak sa roztok dostane na listy, umyjú sa čistou vodou.

Listové obväzy

Čo je to listový baklažán? Týmto spôsobom sa zavlažujú iba listy. Používa sa zriedka. Pre rastliny na hnojených pôdach postačuje hnojenie koreňmi. Ak je pôda vzácna, použijú sa metódy hnojenia listami.

Pre každú rastlinu sa spotrebuje priemerne 1 liter zriedenej látky. Kyselina boritá je vhodná na zavlažovanie rastlín. Pomáha kultúre pri nedostatočnom rozkvetu a tvorbe vaječníkov. 1 g látky sa rozpustí v 1 litri vody. Kríky sa zavlažujú dvakrát každých 10 dní.

Ako porozumieť tomu, čo vo baklažáne chýba

Ktorému prvku baklažán chýba, je naznačený vzhľadom na rastlinu:

 1. fosfor potrebné pre vývoj koreňového systému, ktorý sa v podmienkach nedostatku stáva slabým. Okrem toho sa vaječníky zle formujú a plody dozrievajú pomaly. listy zmodrá, stočí sa a spadne. Rastlina vyvíja chlorózu. S nedostatkom fosforu sa pridá superfosfát. 150 g látky sa zriedi do 10 litrov vody.Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu
 2. dusík ovplyvňuje rast rastlín. Pri nedostatku tohto prvku sa kultúra vyvíja pomaly. Na rastline sa objavujú malé žlté alebo biele listy, staré listy vyblednú a spadnú, spodné začnú žltnúť od špičky po stonku. Plody sa zdeformujú a rýchlo spadnú. S nedostatkom dusíka sa do rastliny privádza močovina. 100 g látky sa zriedi v 10 litroch vody. Ak podľa pokynov pridáte viac látok ako je uvedené ďalej, vytvorí sa zelená farba, zatiaľ čo plody sú malé alebo nerastú.
 3. draslík dôležité pre plodenie kultúry. Tento prvok zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám a náhlym zmenám teploty. S nedostatkom živla, mladý listy zožltnú pozdĺž okrajov sa na nich objavia diery. Na plodoch sa tvoria hnedé škvrny. Rastlina prestane prinášať ovocie.
 4. Mangán, železo a vápnik ovplyvňujú kvalitu ovocia a výnos rastlín.S nedostatkom železa sa krídla úplne zožltnú. Ak nie je dostatok horčíka, listy sa stávajú svetlými, na nich sú viditeľné tmavé pruhy. S nedostatkom vápnika je metabolizmus uhľohydrátov a bielkovín v tkanivách slabý.

Baklažány potrebujú draslík v daždivom a oblačnom počasí. Je lepšie hnojiť rastliny popolom. Látka sa dostane pod krík. Za 1 štvorcový m používať pohár látky.

Tajomstvo kŕmenia počas kvitnutia

Zvážte, ako kŕmiť baklažány počas kvitnutia. Počas obdobia púčikov sa druhýkrát aplikuje vrchný obväz. Vhodné sú hotové prípravky „Kemira“ a „Signor Tomato“. Môžete vykonávať prívod dusíka a fosforu: 1 lyžica. l. superfosfát a 1 lyžička. rozpustite močovinu v vedre s vodou.

Okrem minerálnych hnojív záhradníci používajú aj organické hnojivá. Do 50-litrového valca sa umiestni 3,5 až 4 kg nasekaných burín, 0,5 vedra čerstvého hnoja a pohárik popola. Nalejte vodu hore a zakryte vekom. Trvajte na teplom mieste na týždeň. Pred zalievaním sa roztok zriedi vodou v pomere 1: 3 a na každé sadenice sa zalieva 1 liter.

Vlastnosti kŕmenia počas plodenia

Tretí vrchný dresing za sezónu sa aplikuje, keď rastlina prináša ovocie. Pour s minerálnym roztokom "Effekton". Pridajte 0,5 litra hnojiva do 100 litrov vody. Za štvorcový m použite 5 litrov roztoku.

Z organických hnojív je vhodný roztok hnoja (1 liter organického hnojiva na 10 litrov vody). K tomuto roztoku sa pridá dusičnan amónny. Na 10 litrov látky použite 1 polievkovú lyžicu. l. látky.

V žiadnom prípade by ste nemali oplodňovať baklažány

V závislosti od fázy vývoja si rastlina vyžaduje živiny v rôznych pomeroch. Nie je možné pridať dusík viac, ako je povolená rýchlosť uvedená v pokynoch.

V žiadnom prípade by ste nemali oplodňovať baklažány počas kvitnutia a rodenia čerstvým hnojom a kuracím trusom. Organické hnojivo sa musí riediť a podávať infúziou, pretože. obsah dusíka v týchto kompozíciách je vysoký.

Dôležité pravidlá pre kŕmenie rastlín baklažánu a rady skúsených agronómov

Pre úspešné kŕmenie sa záhradníkom odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Na predĺženie plodenia sa zavádza ďalšie hnojenie v intervale 14 dní. Hnojenie pôdy hnojením draselným: 1 lyžička. síran draselný sa rozpustí v 10 1 vody.
 2. Minerálne a organické obväzy sa striedajú. Zmes sa opatrne naleje pod každý krík, aby sa zabránilo kontaktu s listami.
 3. Vrchný dresing sa aplikuje po zalievaní rastliny v ten istý deň alebo nasledujúci deň ráno alebo večer.
 4. Mesiac pred zberom sa pod každý krík naleje živný roztok: 1 lyžica. l. superfosfát a 1 polievková lyžica. l. draselná soľ na 10 litrov vody. Na každé puzdro sa spotrebuje 1 pohár roztoku.
 5. Aby sa predišlo chorobám a škodcom, baklažány sa ošetrujú fungicídmi.

záver

Počas celej sezóny sa aplikuje 3-5 obväzov v závislosti od stavu pôdy a klimatických podmienok. Počas obdobia pučania a plodenia sú rastliny kŕmené látkami obsahujúcimi fosfor a draslík.

Hnojiť baklažány minerálnymi a organickými dresinkami. Z organických látok sa používa popol, mulleín, jód. Minerálne - superfosfát, draselná soľ, síran draselný.

Uprednostňuje sa obaľovanie koreňov, pretože táto metóda neumožňuje látkam, aby sa dostali na listy a poškodili ich.

Pridať komentár

záhradné

kvety