Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

V chladných oblastiach s nestabilným podnebím sa pestujú baklažány v skleníkoch. Štruktúry chránia plodiny pred dažďom a vetrom, mrazom a rosou. Ak chcete pestovať zeleninu v skleníku, musíte poznať niekoľko jednoduchých agrotechnických pravidiel.

Ako správne pestovať baklažány a ako získať bohatú úrodu, zvážime ďalšie.

Základné požiadavky na pestovanie v polykarbonátovom skleníku

Polykarbonátové skleníky majú menšiu veľkosť ako skleníky, a preto ich žiadajú záhradníci s malými plochami. Skleník spoľahlivo chráni baklažány pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ľahko sa zostavuje a inštaluje... Klenuté alebo klenuté modely sú vhodné na pestovanie zeleniny. Veľkosť štruktúry by mala byť úmerná veľkosti záhrady.

Polykarbonát je spoľahlivý, udržuje teplo lepšie ako sklo alebo film. Skleník z neho váži málo, môže sa kedykoľvek presunúť na nové miesto. Rám skleníku musí byť vyrobený z pozinkovanej ocele. Rám by sa nemal ohýbať pri stlačení ruky, inak takýto skleník nebude trvať dlhšie ako rok.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

Ako si zvoliť skleník na výsadbu

Skleník musí byť pevný a musí mať pevný rám... Dvere a prieduchy hrajú dôležitú úlohu - vďaka ich pomoci je vetraný skleník, čo eliminuje teplo a dusnosť, zabraňuje rozvoju chorôb a objaveniu sa škodcov. Dvere a prieduchy by sa mali otvárať ľahko a mali by mať spoľahlivý západkový mechanizmus. Pred zakúpením skleníka si vopred rozmyslia, kde budú umiestnené.

Dôležité! Kvalitné a odolné skleníky a varné dosky sú vyrobené z prvotriedneho ľahkého polykarbonátu. Takýto materiál je drahý, ale vydrží asi 20 rokov.

Príprava skleníkov pred výsadbou rastlín rastlín

Príprava skleníka na pestovanie rastlín rastlín prebieha vo viacerých etapách.

Dezinfekcia skleníkových plynov

Steny, prieduchy a iné tvrdé povrchy sa premyjú slabým roztokom manganistanu draselného a teplou vodou... Nie je možné vyčistiť polykarbonát detergentnými roztokmi - abrazívne látky poškodzujú štruktúru materiálu, stávajú sa nepoužiteľnými. Po mokrom vyčistení sa dvere a okná otvoria na vetranie skleníka.

Ďalšou fázou dezinfekcie je ošetrenie bielidlom... 10 litrov vody bude vyžadovať 400 g vápna. Zložky sa zmiešajú a nechajú sa jeden deň. Produkt naneste striekacou fľašou. Roztok na báze bielidla čistí aj silne zamorené oblasti.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

orba

Pred kultiváciou pôdy sa zo skleníka odstráni všetok odpad. - zvyšky minulých rastlín, hadíc a kolíkov, lístia a burín. Záhradníci odstránia vrchnú vrstvu Zeme 3 až 5 cm, po ktorej sa dezinfikujú sírou. Procedúra sa vykonáva pomocou rukavíc a respirátora. Budovu udržiavajú v dyme po dobu 3 až 5 dní a vetrajú skleník. Dym zo sírovej kontroly dezinfikuje najviac neprístupné miesta a trhliny.

Výsadba sadenice baklažánu v polykarbonátovom skleníku

Sadenice sa vysádzajú začiatkom mája... Výsadbový vzor závisí od veľkosti rastliny. Pre vysoké odrody - 70x80 alebo 90x90, pre odrody nedosahujúce veľkosť - 60x60.Baklažány vychádzajú v rovnakom skleníku s bylinkami, cibuľou a strukovinami. Neodporúča sa vysádzať paradajkami, zemiakmi alebo paprikou.

V posteliach sa vytvoria drážky a naleje sa do nich teplá voda. Výhonok zo sadeníc sa opatrne vyberie a umiestni do diery, ktorá posypáva dno stonky pôdou a rozdrvenými drvinami. Odporúča sa položiť vrstvu slamy na zem - zachováva vlhkosť.

Môže byť užitočné:

Hybridný baklažán "Clorinda"

Recenzia odrody baklažánu Black Prince

Teplom milujúci hybrid baklažánu "Valentina f1"

Starostlivosť o prvé výhonky

Ako sa starať o prvé výhonky? V skleníku sa pravidlá pestovania a starostlivosti líšia od pravidiel používaných v otvorenom poli.... Osobitná pozornosť sa venuje napájaniu a kŕmeniu.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

zalievanie

Teplota vody na zalievanie rastlín baklažánu musí byť najmenej + 20 ° С... Zvlhčujú postele skoro ráno alebo večer, aby sa vlhkosť neodparila. Interval medzi zavlažovaním je 5-7 dní.

V priebehu vegetačného obdobia sa namiesto vody dvakrát používa infúzia na báze žihľavy alebo lopúcha... Ľudový liek posilňuje korene rastlín a zlepšuje chuť ovocia. Na krík sa nespotrebuje viac ako 1 liter vody. V skleníku je vysoká vlhkosť vzduchu, preto je dôležité riadiť sa týmito odporúčaniami, aby sa zabránilo rozvoju chorôb.

osvetlenie

Baklažány sú preto citlivé na nedostatok svetla odporúča sa usporiadať ďalšie osvetlenie v skleníku pomocou žiariviek alebo ortuti... Rastlina by mala dostať najmenej 10 hodín svetla a rovnaké množstvo tmy denne. Ak sú vonku biele noci, vytvorí sa umelé zatemnenie.

Vrchný dresing

V skleníku baklažány sa hnojia organickými a minerálnymi obväzmi... Prvú skupinu tvoria kuracie trusy, hnoj, bylinné infúzie. Aplikujú sa pri koreni alebo sa riedia vodou pred zalievaním. Z minerálnych zložiek sa používajú superfosfát, draselná soľ, dusičnan amónny. Počas sezóny sa baklažány kŕmia 2 až 3-krát v intervale 10 dní. Pri aplikácii hnojiva postupujte podľa odporúčaní a dávkovania.

Dôležité! Prečo baklažány nerastú v skleníku? Dôvod môže spočívať v nesprávnom kŕmení. Suché a žlté listy znamenajú nadbytok minerálnych doplnkov. V tomto prípade sú postele hojne napojené a posypané suchým vápnom - postup pomôže vyplaviť prebytočné zložky z pôdy.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

Ochrana pred chorobami a škodcami

V skleníku choroba a škodcovia sa objavujú v dôsledku nadmernej vlhkosti a tesnosti... Baklažány ochorejú pri plesni, múčnatke, víruse tabakovej mozaiky. Mačky, drôty a vošky sú izolované od hmyzu.

Na ochranu plodiny používajte preventívne a terapeutické látky:

 • zalievanie tekutinou Bordeaux;
 • striekanie roztokom mliečnej srvátky;
 • pravidelné vetranie a dodržiavanie pravidiel striedania plodín;
 • liek "Hom";
 • roztok síranu meďnatého;
 • znamená „Maxim“ a „Quadris“.

Starostlivosť o pestované baklažány

Ako ďalej pestovať baklažány? Mesiac po výsadbe sa zníži množstvo vlhkosti, dva týždne pred zberom, sa zavlažovanie zastaví. Súčasne sa objavujú ďalšie agrotechnické postupy.

opelenie

V skleníku s opelením vznikajú problémy - na rozdiel od otvoreného terénu je menej opeľujúceho hmyzu. záhradkári vykonať postup ručne... Ak to chcete urobiť, použite na maľovanie obyčajnú kefu, pomocou ktorej sa peľ z kvetov samca prenesie na kvet ženský.

Raz denne záhradníci potriasajú kríky, takže peľ padá na iné rastliny. Znečistenie je tiež stimulované pomocou prípravkov Epin alebo Rostok.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

Tvarovanie, viazanie a štiepanie

Lilku sformujte na dve stonky - malé výhonky a listy sa odstránia záhradnými nožnicami. Hlavná stonka je zviazaná motúzmi s mrežami. Jedna kvetina je ponechaná v kvetenstvo. Ak sa tak nestane, baklažány prestanú rásť a stratia chuť. Podväzok je tiež potrebný, aby stonky neprelomili hmotnosť plodu.

Dôležité! U vysokých rastlín sa štiepanie uskutočňuje na začiatku intenzívneho rastu. V poddimenzovanej veľkosti - o dva týždne neskôr.

Vrchný dresing počas opeľovania a plodenia

Posledné kŕmenie sa uskutočňuje 3 až 3,5 týždňa pred zberom.... Odporúča sa používať listové hnojivá - postrek z rozprašovacej fľaše. Použite žihľavovú infúziu, roztok síranu meďnatého, odvar cibule. Procedúra vyživuje stonky a listy, baklažány sú plné farby a sú lesklé.

Potenciálne ťažkosti, s ktorými sa môžete stretnúť pri pestovaní baklažánu

Ťažkosti môžu vzniknúť v štádiu pestovania sadeníc... Dva týždne po výsadbe sa uskutoční zber - sadenice sa presádzajú do väčšej nádoby. S kríkmi manipulujte opatrne, aby ste nepoškodili stále slabé a krehké korene. Ak počas procesu zberu pokazíte koreňový systém, baklažány nezakorenia v novej nádobe a sadenice sa budú musieť znova vysadiť.

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažány

Skleník sa preto vyznačuje vysokou vlhkosťou Je dôležité dodržiavať teplotný režim a poradie zavlažovania... Príliš vlhká pôda vedie k rozvoju chorôb. Obyvatelia leta pravidelne vetrajú skleník pomocou prieduchov a dverí.

Zber a skladovanie

Baklažán zozbierané v polovici augusta, keď plody získajú bohatú fialovú farbu a stanú sa pružnými... V záhrade nemôžete preexponovať plodinu - stane sa horkou a zdraviu škodlivou. Baklažány sa utierajú suchou handrou a na dlhodobé skladovanie umiestnené na chladnom a suchom mieste. Maximálna doba skladovania nie je dlhšia ako jeden mesiac.

Zaujímavé. Baklažány pripravujú chutné a zdravé zimné prípravky - kaviár, šaláty, občerstvenie, nakladané a nakladané jedlá. Použite celé ovocie alebo nakrájajte na kliny. Pre pikantnosť je zelenina solená a korenená, pridajte do pohárov cibuľu a cesnak, koriander, bazalku, petržlenovú vňať, feferónku. Takéto polotovary sa skladujú až jeden rok.

Skúsené agronomické tipy

Odborné poradenstvo pre starostlivosť o skleníkové baklažánySkúsení záhradníci a letní obyvatelia pestujú chutnú a bohatú úrodu odporúčame dodržiavať pravidlá:

 1. Pred výsadbou osivo dezinfikujte roztokom manganistanu draselného alebo Bordeauxovej kvapaliny - semená sa namočia do roztoku na 20 minút a sušia sa.
 2. Pri aplikácii organických a minerálnych hnojív dodržiavajte dávkovanie. Ak sú lieky pre človeka toxické, použite respirátor, rukavice a okuliare.
 3. Pravidelne kontrolujte choroby a škodcov rastlín. Ak sa zistí, okamžite vykonajte lekárske opatrenia.
 4. Na zavlažovanie používajte iba vodu s izbovou teplotou. Chlad vedie k rozvoju húb a infekcií.
 5. Dbajte na kompatibilitu s inou zeleninou. Nezasadajte vedľa paradajok a papriky.

záver

Starostlivosť o baklažán v skleníku sa skladá z jednoduchých agronomických pravidiel. Pravidelné zalievanie a kŕmenie, včasná tvorba a viazanie rastlín pomáhajú pestovať dobrú úrodu. Je lepšie pestovať paradajky a baklažány v rovnakom skleníku, majú bežné choroby a škodcov.

Zberá sa v auguste, keď stonka zmení farbu na jasne zelenú a plody nadobudnú sýtu farbu. V aplikácii sú baklažány univerzálne - používajú sa na prípravu chutných pečených a dusených jedál, zimných príprav.

Pridať komentár

záhradné

kvety