Funkcie výsadby baklažánov na otvorenom priestranstve

Baklažán obsahuje vitamíny A, B, C, stopové prvky vápnik, horčík, fluór, železo. Použitie tejto zeleniny znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitný systém. Aby sa v obchode nehľadali čerstvé baklažány, mnohí ich pestujú na vlastnom pozemku. Zelenina si vyžaduje starostlivosť a dodržiavanie základných agrotechnických pravidiel, ale hlavnou podmienkou úspechu je výber správnej odrody a dodržiavanie pravidiel výsadby.

V tomto článku vám povieme, ako pestovať baklažány na otvorenom priestranstve a odhaliť tajomstvá bohatej úrody.

Aké druhy baklažánu sú vhodné na pestovanie vonku

Na siatie na otvorenom priestranstve sa zvyčajne vyberajú odrody odolné voči chladu a nenáročné. Rastlina by mala mať silnú imunitu proti náhlym zmenám počasia. Pre otvorené priestranstvá sú vhodné tieto odrody a hybridy:

  1. diamant... Kompaktné kríky dosahujú výšku 50 - 60 cm. Hmotnosť zeleniny sa pohybuje od 120 do 160 g, dĺžka je okolo 15 cm. Kôra je lesklá, bohatá na tmavo fialovú farbu. Buničina je zelená, bez horkosti.
  2. Vera. Raná odroda dozrieva 110 - 120 dní po objavení prvých výhonkov. Výška kríka je 70 cm, hmotnosť je okolo 200 - 250 g. Odroda je univerzálna pri aplikácii, vhodná na prípravu plnených, pečených a dusených jedál.
  3. meštiak f1. Tento nenáročný a chladom odolný hybrid má silnú imunitu proti chorobám a škodcom. Výška rastliny 1,5 m, hmotnosť ovocia 400 - 600 g. Biela dužina, nie horká.
  4. Čierny opál... Populárna odroda Black Opal sa vyznačuje pretiahnutým valcovým ovocím. Váha baklažánu približne 200 g, dĺžka 20 - 25 cm. Šupka je hustá, lesklá. Buničina je svetlo béžová, príjemnej chuti.
  5. Alekseevsky... Výška rastliny 70 cm, hmotnosť zeleniny 100 - 140 g. Valcový tvar, mierne špicatý k špičkám. Odroda Alekseevsky sa vyznačuje stabilným vysokým výnosom a nenáročnosťou.

Dôležité! Pri výbere semien dôverujte dôveryhodným poľnohospodárskym spoločnostiam. Pri nákupe dávajte pozor na neporušenosť balenia, dátum expirácie semien.

Varenie záhrady

Baklažány sa vysádzajú na voľnej a úrodnej pôde. Kultúra uprednostňuje zmes ílovitých a piesočnato-hlinitých pôd, bezvetrných postelí ležiacich ďaleko od podzemnej vody. Posteľ baklažánu sa pripravuje v dvoch stupňoch.

Funkcie výsadby baklažánov na otvorenom priestranstve

Na jeseň

V polovici októbra sú postele zbavené zvyškov rastlín, zvyškov a burín. Vykopajte pôdu na rukoväti lopaty a vyrovnajte ju zhrabnutím. Suchý hnoj je vhodný na hnojenie - v zime nasýti zeminu živinami.

Na jar

Po roztopení snehu sa postele opäť vykopajú a lopatou rozbijú veľké hrudy zeme. Hnojiť vermikulitom - minerálom, ktorý nasýti pôdu vitamínmi a minerálmi. Vyrábajú sa uličky, ktorých veľkosť závisí od typu baklažánu.

Klasický vzor pristátia je 60x60. Zmes suchého vápna a drevného popola sa zavádza do pôdy s vysokou kyslosťou.

Pestovanie zo semien

Je vhodné osiať baklažány semená v teplých oblastiach s miernym podnebím bez náhlych zmien teploty. Po zakúpení sú semená skontrolované na vonkajšie vady. Skvrnité alebo inak poškodené vzorky sa odstránia.

Vlastnosti prípravy na pestovanie

Prvým stupňom prípravy je test klíčenia. Semená sa umiestnia do pohára slanej vody a miešajú sa.Semená, ktoré klesli na dno, sú živé a vhodné na pestovanie.

Druhou fázou prípravy je dezinfekcia. Vykonáva sa pomocou šťavy z aloe, slabého roztoku manganistanu draselného alebo Bordeauxovej kvapaliny. Semená sa ponoria do roztoku na 15 až 20 minút, vyberú sa a sušia sa. Dezinfekcia posilňuje imunitu budúcej rastliny, stimuluje rozvoj.

Dôležité! Pre najlepšie klíčenie sú semená klíčené - zabalené 2-3 dni do vlhkej handričky a premiestnené na teplé miesto. Hneď ako sa objavia prvé výhonky, je materiál pripravený na výsadbu na otvorenom priestranstve.

Pestovanie zo sadeníc

Funkcie výsadby baklažánov na otvorenom priestranstve

Pre sadenice pripravte nádobu a pôdu. Ako nádoby sa používajú drevené debny, plastové kelímky, kvetináče. Nádoba sa dôkladne umyje a utrie suchou čistou utierkou. Pozemok je prevzatý zo záhrady alebo v obchode. Čistá pôda s neutrálnou kyslosťou je vhodná pre sadenice. Kvôli spoľahlivosti sa pred výsadbou dezinfikuje tekutinou Bordeaux.

Ako zasiať sadenice:

  1. Pôda sa naleje do nádoby a drážky sa vytvoria vo vzdialenosti 15 až 20 cm od seba.
  2. Do každého sa naleje trochu vody a umiestni sa 2-3 dezinfikované semená.
  3. Posypte zemou navrch a znova napojte.
  4. Ďalšie zavlažovanie je do 10 dní.

Pravidlá starostlivosti o sadenice

Pre sadenice potrebujete 10-12 hodín denného svetla a teplé miesto. Ak sú denné hodiny krátke, usporiada sa podsvietenie žiarivkami. Keď sa pôda vyschne, zalejte sadenice vodou, použite vodu pri izbovej teplote. Na urýchlenie rastu sa dva týždne po výsadbe zavádza stimulátor Kornevin. Urýchli vývoj a posilní imunitný systém rastlín baklažánu.

Sadenie hnojív minerálnymi a organickými hnojivami. Používajú tekuté vtáčí trus, bylinné infúzie, superfosfát, dusičnan amónny. Hnojivá zlepšujú chuť zeleniny, chránia pred chorobami sadenice.

Dôležité! Pred výsadbou sa sadenice stvrdnú - umiestnia sa do mrazničky na jednu hodinu na 3-4 dni. Vytvrdenie pomáha rastline rýchlo sa prispôsobiť vonkajším klimatickým podmienkam. Tento postup je povinný pre Sibír a Ural.

vyberanie

Po 20 až 25 dňoch sa sadenice baklažánu presadia do väčšej nádoby - potápajú sa. Závod má rozvinutý koreňový systém, ktorý si časom vyžaduje stále viac a viac miesta. Ak sa baklažány nezasiahnu včas, stanú sa letargickými a slabými.

Pristátie na otvorenom teréne

Keď sa pestuje baklažán. Semená rastlín začínajú vysádzať na otvorenom priestranstve koncom apríla a začiatkom mája po posledných jarných mrazoch. Pripravujú postele, robia drážky. Do každého z nich sa vložia klíčky a základňa stonky sa posype sypkou zeminou a mletými drobkami. Na uvoľnenie pôdy pridajte suché piliny alebo riečny piesok.

Odporúčaná schéma výsadby pre kompaktné rastliny je 60x60, pre vysoké rastliny - 70x80. V prvom týždni sú kríky pokryté hustým polyetylénom, ktorý chráni ešte krehké rastliny pred vetrom, dažďom a hmlou. Po 5 až 7 dňoch sa plastové uzávery odstránia.

Zaujímavé! Najlepšími predchodcami pre pestovanie plodín sú kapusta, mrkva, repa, bylinky, strukoviny. Neodporúča sa pestovať baklažány po paradajkách, paprike, zemiakoch. Zelenina sa pestuje na rovnakom mieste najviac dve sezóny v rade.

Starostlivosť

Množstvo a kvalita plodiny priamo závisí od dodržiavania pravidiel starostlivosti o vonkajšie prostredie. Malo by byť systematické zabezpečovať rastlinu živinami a vlhkosťou, aby bola chránená pred choroby a škodcov.

zalievanie

Funkcie výsadby baklažánov na otvorenom priestranstve

Postele sa polievajú každých 5 až 7 dní, asi 1 liter sa strávi na jednom kríku. Ak je leto horúce a daždivé, zníži sa množstvo vlhkosti. Voda ráno alebo večer, aby nedošlo k popáleniu.

Tryska je nasmerovaná na koreň a chráni stonky a listy. V opačnom prípade bude vlhkosť rastlín viesť k popáleninám, rozvoju húb a vírusových infekcií. Na uľahčenie sa používa zavlažovací systém. Voda sa spotrebúva striedmo, ide priamo do koreňa.

hnojivá

Postele sa hnojia každých 10-15 dní, zavádzajú sa organické látky a minerálne komplexy. Vývoj rastliny je priaznivo ovplyvnený tekutým hnojom, močovinou, popolom, Bordeauxskou tekutinou.

Záhradníci používajú prípravky „Kimira“, „Zdraven“, „Magic Leica“. Pred hnojením je pôda hojne napojená. Baklažán poškodzuje príliš málo alebo príliš veľa hnojiva. Preto je dôležité riadiť sa pokynmi.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Funkcie výsadby baklažánov na otvorenom priestranstve

Choroby a škodcovia sú dôsledkom nesprávnej starostlivosti, nedodržiavania pravidiel striedania plodín, vysokej vlhkosti a horúceho počasia. Neskorá pleseň, čierna noha, koreňová hniloba, múčnatka sa líšia od chorôb; škodcov - roztoče, vošky a molice.

Na prevenciu sa postriekajú mliečnym sérom a jódom a zalievajú sa roztokom popola. Na liečbu sa používajú lieky "Maxim", "Oksikhom", "Quadris".

viazanie

Veľké odrody baklažánu potrebujú podväzok - používajú drevené kolíky vtiahnuté do zeme a tenké prúžky látky. Nie je potrebné viazať uzly na rastlinu, stačí raz zabaliť stonku a okolo kolíka vytvoriť uzol.

Podväzok je potrebný, aby sa stonka a výhonky nerozbili pod váhou zrelého ovocia.

Uvoľnenie a odburinenie

Uvoľnenie a odstránenie buriny zlepšuje kvalitu pôdy, robí ju ľahšou a voľnejšou. Postele sa povoľujú raz týždenne a potom sa zalievajú. Hĺbka uvoľnenia - nie viac ako 7 cm.

Plevelenie zahŕňa hniezdne kríky a odstraňovanie burín. Tráva burín prispieva k vzhľadu hmyzích škodcov, preto je dôležité sa ich včas zbaviť a udržiavať zdravú mikroflóru postelí. Najmä veľa burín sa objavuje po rosa a daždi.

Zber a skladovanie

Baklažány sa zbierajú jeden mesiac po odkvitnutí. Plody sa stanú pružnými a pružnými, získajú bohatú fialovú farbu a objaví sa lesklý efekt. V prípade zrelých baklažánov je stonka svetlozelená. Úroda - baklažán nemôžete preexponovať získať horkú chuť. Orežte ovocie záhradnými nožnicami.

Baklažány skladujte v chladnom suteréne alebo pivnici po dobu jedného mesiaca. Plodina nie je umytá, vložená do suchých drevených škatúľ a zakrytá novinami. Zelenina s vonkajším poškodením sa konzumuje ihneď po zbere.

Zaujímavé! Baklažány sú vhodné na prípravu zeleninových dusených šalátov, šalátov a polievok. Slúžia ako ideálna základňa na vypchávanie v kombinácii s mäsovými a rybími náplňami. Ženy v domácnosti v konzervách a nakladanej zelenine pridajte cesnak, chren, korenie.

záver

Výsadba baklažánov v zemi si nevyžaduje špeciálne znalosti a odbornú prípravu. Proces sa začína prípravou osiva - výkup a dezinfekcia semien, klíčenie a stvrdnutie. Rastliny baklažánu sa vysádzajú na priestranných a teplých posteliach, ktoré sa po vyschnutí pôdy zalievajú. Z hnojív sa používajú organické hnojivá a minerálne komplexy.

Splatnosť zeleniny je určená lesklou fialovou farbou a zelenou stopkou. Úroda sa používa na prípravu zdravých a chutných šalátov, občerstvenia, príloh.

Pridať komentár

záhradné

kvety