Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Predpokladá sa, že baklažán je náladová a náročná zelenina, ktorá sa ťažko pestuje. Dodržiavanie správnych poľnohospodárskych postupov však výrazne zjednodušuje postup a zvyšuje úrodu.

Tento článok vám ukáže, ako pestovať zdravé sadenice baklažánu bez námahy a čo robiť v prípade ťažkostí.

Dátumy výsevu sadeníc baklažánu

Výsevné dátumy sa počítajú od predpokladaného času výsadby na záhrade. Semená v priemere klíčia po 10 dňoch. Čas na presadenie sadeníc do záhradného lôžka je 50-60 dní od okamihu klíčenia. Preto, aby sa rastliny vysadili v skleníku začiatkom mája, osivá sa zasievajú začiatkom marca.

Na otvorenom priestranstve sa baklažány v strednom Rusku vysádzajú v polovici júna, keď už nočné mrazy už prešli, takže koncom marca sa zaoberajú semenami.

Lunárne pristátie

Výsadba baklažánov v roku 2020 sa odporúča pre voskujúci mesiac:

mesiac Priaznivé dni Neutrálne dni
február 1 až 8, 24 až 29 9 a 23
marec 1 až 8, 25 až 31 9 a 24
apríl 2 až 7, 24 až 30 1, 8 a 23

Pri výsadbe podľa lunárneho kalendára sa vytvárajú sadenice odolné voči chorobám, škodcom a teplotným skokom, ktoré na konci sezóny poskytnú chutnú a bohatú úrodu.

Prípravná fáza

Odporúča sa zvoliť semená, ktoré sa pestujú vo vašej oblasti: sú prispôsobené miestnemu podnebiu. Semená sa podľa možnosti zbierajú z minuloročnej úrody.

Príprava osiva

Pred výsadbou sa semená vytriedia a zdeformujú, odstránia sa zatemnené semená. Oddeľte veľké od malých: je lepšie pestovať ich oddelene tak, aby sa rastliny vyvíjali rovnakým spôsobom a nezasahovali do vzájomného rastu.

Potom sa pripraví mierne solený vodný roztok a do neho sa položí sadivový materiál. Zamiešajte lyžičkou, počkajte niekoľko minút. Plávajúce semená sa vyhodia, na výsadbu sa používajú tie, ktoré ležia na dne.

Potom sa klíčia semená: položia sa na tanier v tenkej vrstve do vlhkej gázy. Zakryte hornú časť plastovým vreckom a vytvorte skleníkový efekt. Nádobu umiestnite na teplé miesto - teplota klíčenia rastlín baklažánu je + 23 ... + 25 ° С.

Dôležité. Kým sa neobjavia prvé výhonky, odporúča sa, aby ste sadenice udržiavali pod filmom.

Dezinfekcia inokula sa vykonáva liekom „Fitosporín“: neutralizuje patogény.

Príprava nádob, miest, pôdy

Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Pre sadenice existuje niekoľko typov kontajnerov:Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

 1. Plastové poháre... Na výsadbu zoberte nádobu s objemom 200 ml a 500 ml na zber. Budete potrebovať odkvapkávaciu misku. Pri presádzaní nie je koreň prakticky poškodený, čo skracuje dobu adaptácie rastlín na nové podmienky. Jedinou nevýhodou je nedostatok drenážnych otvorov, ale dajú sa ľahko vyrobiť.
 2. Plastové kazety. Kazety sú vzájomne prepojené články s drenážnymi otvormi. V predaji sú súpravy s palietami a dokonca aj vekom. Hlavnou výhodou kaziet je to, že sadenice môžu byť ľahko odstránené z buniek počas presádzania bez poškodenia koreňa. Nevýhodou je, že sa bunky ľahko zlomia a ohnú. Nesiať iné odrody v jednej kazete, pretože doba klíčenia sa môže líšiť.
 3. Rašelinové kvetináče... Najčastejšie sa tento typ kontajnerov používa vo fáze potápania. Plus kontajner - vonkajší obal hrnca sa rozpustí v pôde a vyživuje rastliny. Nevýhodou je, že budete musieť častejšie zavárať vodu, a preto je vhodné kúpiť si paletu.Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Hneď ako klíčky prerastú, sadenice sa prenesú na miesto, kde sa teplota udržuje na 14 - 16 ° C. Je to potrebné, aby sa posilnil koreňový systém sadeníc. Pramene sa ráno napájajú teplou vodou.

Na výsadbu vyberte ľahké, neutrálne zloženie, priedušnú pôdu bohatú na živiny. Kúpia ho v obchodoch na záhrade a na záhrade alebo si ich vyrobia zmiešaním trávnika, rašeliny, popola, humusu. Je tiež vhodný hotový substrát na pestovanie rastlín baklažánu.

Dôležité. Je vhodné nepoužívať pôdu, v ktorej v minulej sezóne rástli iné plodiny.

Aby bola pôda bezpečná pre semená, je kalcinovaná v peci a ošetrená parou alebo roztokom manganistanu draselného.

Ako správne zasadiť semená baklažánu

Kontajnery pre sadenice sú pokryté pôdou 2/3 a napojené teplou usadenou vodou. Potom sa v zemi urobia malé otvory, v ktorých sa položia 1-2 kusy. semená.

Diera je posypaná zemou a trochu stlačená. Znovu navlhčite pôdu, zakryte plastovým obalom.

Nádoba so sadenicami je umiestnená na teplom a suchom mieste, kde nie je jasné slnečné svetlo a prievan. V priemere sa výhonky objavia za dva týždne.

Polyetylén sa pravidelne odstraňuje a rastliny sa vetrajú: začínajú od pol hodiny denne, postupne sa pridáva čas. O sedem dní neskôr, po objavení sa mladých semenáčikov, sa film odstráni.

Nezvyčajné spôsoby siatia semien

Existuje mnoho neobvyklých spôsobov pestovania sadeníc. Povedzme vám viac o najzaujímavejších.

Do slimáka

Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Slimáky sú zvitky zo syntetického materiálu, na ktorý sa naleje pôda. Sú starostlivo stočené a umiestnené do akéhokoľvek vhodného kontajnera. Semená sú vysadené na vrchu a posypané zemou, napojené teplou vodou.

Na slimáka použite skleníkový film narezaný na široké prúžky, plastové vrecká, substrát na laminát alebo linoleum. Tieto materiály sú bezpečné, udržiavajú teplo vo vnútri a vytvárajú mikroklímu, ktorú rastliny potrebujú.

Výsadba baklažánov takým spôsobom má svoje výhody:

 • lacný a cenovo dostupný;
 • je možné klíčiť akékoľvek množstvo sadivového materiálu;
 • teplo a vlhkosť sa zachovávajú;
 • rastliny nie sú ovplyvnené hnilobou čiernej nohy a koreňa.

Nevýhodou tohto spôsobu je aj to, že na sadenice padá malé svetlo, takže sa môže natiahnuť. Keď sa objavia listy, sadenice sa budú musieť potápať. Bez tejto metódy siatia sa nemôžete obísť bez pôdy.

Do vriacej vody

Nádoba je naplnená zeminou, semená sú usporiadané hore, nie sú zakopané do pôdy. Nalejte vriacu vodu, kým sa vlhká pôda nezvlhčí a nádobu zakryte vekom. Sú umiestnené na teplom mieste, pravidelne napájané teplou vodou. Výstrely sa objavia za 3-4 dni.

V rašelinových tabletách

Pred výsevom sa tablety namočia do vody po dobu 5 až 7 minút, čím sa zvýši ich objem a nasýti sa vlhkosťou.

Pri presádzaní do zeme nie je potrebné oddeliť sadenice od tablety. Do otvoru sa umiestni nádoba sadeníc. Škrupina sa rozpúšťa v zemi a navyše vyživuje sadenice užitočnými látkami bez toho, aby narúšala vývoj koreňov.

Nevýhoda: Vlhkosť tabliet sa rýchlo odparuje, preto je potrebné časté polievanie.

Vyberte po klíčení

3-4 týždne po objavení sa klíčky sa potápajú: každý je vysadený v samostatnej nádobe. Pre pohodlný vývoj koreňového systému sa odporúča vziať si nádoby s objemom 500 ml alebo viac.

Pôda sa prijíma rovnako ako pri siatí semien. 2 hodiny pred ponorom sa sadenice zavlažujú teplou vodou, aby sa zemina rýchlo oddelila od nádoby.

Postup výberu:

 1. Naplňte nádobu zeminou.
 2. Vyrobte si diery.
 3. Vyberte klíčok spolu s pôdou a transplantujte do novej nádoby.
 4. Posypte zemou a tlakom.
 5. Pokvapkajte teplou vodou.

Metóda pristátia, ktorá nevyžaduje výber

Semená baklažánu zasadte okamžite do oddelených nádob, aby ste zabránili zberu. Táto metóda je praktická a samotné rastliny sa cítia lepšie v samostatnom kontajneri, pretože transplantácia nepoškodí koreňový systém rastliny.

Ďalšia starostlivosť o sadenice

Ďalšie stupne starostlivosti pre sadenice baklažánu: udržiavajte svetelné a teplotné podmienky, vodu a aplikujte včas kŕmenie.

Teplota a osvetlenie

Po objavení sadeníc sa teplota udržuje na +15 ... + 17 ° C 7 až 12 dní, aby sa posilnil koreňový systém.... Potom sa teplota zvýši na +24 ... + 26 ° C.

V noci udržiavajú teplotu + 17 ... + 19 ° C a postupne klesajú na + 13 ... + 14 ° C. Simulujú tak prírodné podmienky rastlín.

zalievanie

Nadmerné zalievanie vyvoláva vzhľad choroby... Preto sa odporúča vodu hojne, ale zriedka - nie viac ako 1-krát týždenne, teplou vodou.

Vrchný dresing

Prvý vrchný dresing je vhodný na pestovanie s výberom a bez zberu. Uskutočňuje sa 10 až 12 dní po výskyte klíčkov, použije sa roztok žltého „Kristalon“ alebo dusičnanu draselného.

Druhé kŕmenie sa uskutočňuje po 7 až 10 dňoch, aby sa vegetácia stimulovala zmesou 60 - 80 g "Superfosfátu" a 25 - 30 g draselnej soli, prípravkov "Kristalon special", "Kemira Lux".

Dôležité. Pred kŕmením sa rastliny hojne napojia tak, aby nespálili korene rastlín.

Potenciálne problémy, choroby, škodcovia a kontrola

V prípade porušenia podmienok starostlivosti choroby postihujú rastlinu a bránia im v normálnom raste a vývoji.Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Zvážme každý problém osobitne.

choroby:

 1. Neskorá pleseň. Plesňové ochorenie, ktoré sa prejavuje v prvej polovici sezóny a ovplyvňuje listy, stonky a plody. Horná časť rastlín je pokrytá hrdzavými bodkami a na spodnej časti listu sa objavuje belavý kvet. Ochorenie sa objavuje v dôsledku porušenia striedania plodín, pri absencii imunity alebo nadmernej vlhkosti. Ošetrujú sa roztokom síranu meďnatého, kríky sa ošetrujú večer, v pokojnom a suchom počasí.
 2. Vertikilárne vädnutie. Vyvíja sa s prudkou zmenou teploty, ovplyvňuje celú rastlinu: zarastá belavým kvetom - spórami huby. Hlavným nebezpečenstvom je, že patogén zostáva v pôde a rastlinných zvyškoch a môže spôsobiť opätovnú infekciu. Ošetrenie sa uskutočňuje fungicídnymi prípravkami "Previkur", "Trichodermin", "Topsin-M".Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať
 3. Šedá hniloba. Šíri sa prostredníctvom zvyškov rastlín a pôdy, najmä ak je vlhkosť vzduchu vysoká. Na listoch sa objavia vodnaté hnedé škvrny, po niekoľkých dňoch sa na nich vytvorí sivý kvet. Na prevenciu sa baklažány ošetrujú fungicídmi a pôda sa dezinfikuje. Na liečenie choroby sa teplota a vlhkosť v miestnosti normalizujú. Odstráňte postihnuté oblasti baklažánu. Potom sa rastliny ošetria Anthracolom alebo Horusom.
 4. Cercosporous spot... Postihnuté listy sa stočia a zafarbia. Čím väčšie sú škvrny, tým rýchlejšie vymiznú zasiahnuté oblasti. Huba žije v pôde a vo zvyškoch postihnutých rastlín. V teplom a vlhkosti sa vyvoláva pôvodca ochorenia, ktorý rýchlo rastie v rastlinách s vetrom a kvapkami vody. Ak sa zistí choroba, odstránia sa choré listy a výhonky, rastliny a pôda sa ošetria fungicídmi.

Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Škodcovia, ktorí ohrozujú baklažán:

 1. Vošky. Malý hmyz, ktorý sa drží okolo rastliny a živí sa ňou. Na ničenie sa používajú insekticídy. Ale doma by ste nemali používať chemikálie. Používajte ľudové lieky: striekajte infúziou drevného popola alebo mydlovou vodou.Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať
 2. Chrobák Colorado. Dospelé chrobáky sa odstránia a umiestnia do soľného roztoku. Larvy chrobákov sa odstránia vložkou, ak sú na listoch. Rastliny sa postriekajú odvarmi bylín: lastúrnik, palina, cesnak, praslička, púpava, feferónka, elecampan. Zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a podávajú sa 2 až 3 dni.
 3. Roztoč pavúk. Mikroskopický hmyz, ktorý sa prilepí na rastlinu, preniká stonkou a živí sa šťavou z baklažánu. To spôsobí, že sa listy zvlnia a zafarbia. Hmyz pletie biotop s tenkou sieťou, ktorá neumožňuje prestup svetla a poškodzuje štruktúru listu. Aby ste sa zbavili roztočov, vykonáva sa postrek prípravkami „Envidor“ a „Actellik“.Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať
 4. Medvedka. Nebezpečný hmyz, ktorý žije v podzemí. Nahlodáva korene rastlín, ničí stonky a listy a môže poškodiť ovocie. Na odstránenie hmyzu sa pôda pravidelne uvoľňuje. Dutiny a pasáže sa plnia zahrievaným roztokom síranu meďnatého alebo mydlovou vodou. Do pôdy zavádzajú lieky proti medveďovi: „Bankol“, „Medvetox“, „Thunder“.Kedy a ako zasiať sadenice baklažánu a ako sa o ne správne postarať

Kedy je čas vysadiť sadenice

Baklažány sa presádzajú na otvorenú plochu začiatkom júna av skleníku v druhej polovici mája. Dva týždne pred transplantáciou sa postriekajú 0,5% roztokom síranu meďnatého, aby sa zabránilo fungálnym chorobám.

Ako to urobiť správne

pred pristávacia sadenice baklažánu na otvorenom teréne, uistite sa, že jarný mráz konečne ustúpil a letné počasie je nastavené na najmenej 10 - 15 ° C v noci.

10-14 dní pred premiestňovaním sadeníc na lôžka to začnú stvrdnúť: rastliny vytiahnu na čerstvý vzduch a postupne zvyšujú čas na niekoľko hodín. Deň pred výsadbou sa rastliny hojne napojia. Na pestovanie si vyberte rastliny s pevným kmeňom.

záver

Pestovanie rastlín baklažánu je ľahké doma. Hlavnou vecou je dodržiavanie všetkých odporúčaní pre výsadbu a starostlivosť: správne pripraviť semená, pozorovať teplotu a svetelné podmienky, vodu včas, aplikovať vrchné obväzy, monitorovať výskyt chorôb a napadnutie škodcami.

Pridať komentár

záhradné

kvety