Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Baklažán je rastlinná plodina, ktorá si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je veľmi vyberavá a rýchlo reaguje na zmeny v prostredí. V skleníku je ľahšie vytvoriť optimálnu mikroklímu pre baklažány, takže tu listy a vaječníky padajú menej často. Ak k tomu dôjde, je dôležité pochopiť dôvody, ktoré k tomu viedli, a rýchlo ich odstrániť, aby nedošlo k strate úrody. Zvážte, prečo kvety a listy baklažánu v skleníku padajú a čo s tým robiť.

Prečo sa baklažány zbavujú kvetov a listov v skleníku

Existuje mnoho dôvodov, ktoré vedú k pádu listov a kvetov rastlín baklažánu. Pozrime sa podrobne na tie hlavné.

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Nedostatok opelenia

Najčastejšie sú kvety vylievané zo zeleniny pestovanej v skleníku kvôli nedostatočnému opeleniu. Baklažán je samoopelivá rastlina, ale pohyb peľu z jedného kríka na druhý vyžaduje vietor, ktorý nie je v skleníku. Nelúpané kvety netvoria vaječníky, miznú, vysychajú a odpadávajú.

Ďalším dôvodom, prečo k opeľovaniu nedochádza, je strata schopnosti peľu oplodniť sa. Stáva sa to z dôvodu neprimeranej teploty v skleníku - peľ sa stáva sterilným a nedráždi. Optimálne hodnoty pre dobré opelenie sú + 20 ... + 30 ° С.

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Nevhodné mikroklíma

Na získanie vynikajúcej úrody baklažánu je dôležité prísne monitorovať mikroklímu v skleníku, pretože akékoľvek zmeny parametrov prostredia bezprostredne ovplyvňujú zdravie plodiny.

Aby kvety neklesli a výnos neklesol, okrem teploty sa kontrolujú aj tieto parametre:

 1. Vlhkosť vzduchu. Rastliny majú veľmi ťažký peľ. Keď je vlhký, kvety odchádzajú, čo výrazne ovplyvňuje množstvo plodiny. Optimálny obsah vlhkosti nie je vyšší ako 65%.
 2. Koncepty. Silný prievan počas vetrania je dostatočný stres pre rastlinu, v dôsledku čoho stráca kvetenstvo.
 3. Nedostatok osvetlenia. Baklažán je plodina milujúca svetlo a vyžaduje si priame slnečné žiarenie, aby dobre rástol. Preto je vhodné pestovať zeleninu v sklenených skleníkoch, ktoré na rozdiel od tenkých a polykarbonátov nezasahujú do prenikania slnečného žiarenia.

Na pestovanie v skleníku sú vhodné odrody a hybridy Robin Hood, Bullheart F1, Purple Miracle F1, ktoré ľahšie tolerujú nedostatok osvetlenia.

Nedostatok živín

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Padlé kvety a listy signalizujú nedostatok alebo prebytok minerálnych prvkov v pôde, ako sú bór, dusík, fosfor alebo draslík.... Tieto látky sa požadujú pre baklažán pre rast a rodenie.

Pri nedostatku bóru stonky a listy krehnú, rast plodín sa spomaľuje a kvety, ovocie a listy sa zdeformujú.

Baklažán potrebuje dusík, keď získava zelenú hmotu: čím väčšie listy, tým viac rastlina absorbuje slnečné svetlo. Avšak s nadbytkom tohto prvku sa krík aktívne rozrastá, čo zvlášť nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu kvetov.

Pozor! Nadmerná saturácia pôdy ktorýmkoľvek z minerálnych prvkov vedie k vädnutiu a padaniu listov a kvetov.

Draslík podporuje tvorbu veľkých púčikov a ovocia a jeho nedostatok spôsobuje pokles kvetov a listov. Ak je v zemi dostatok fosforu, baklažány získajú maximálnu silu a rast.

Nesprávna starostlivosť

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Nesprávna starostlivosť tiež vedie k tomu, že baklažán zbavuje listy a kvety.

Hlavnou chybou, ktorú mnohí záhradníci robia, je nesprávne zalievanie. Pretože korene kultúry sú veľmi citlivé na zmeny teploty, na zavlažovanie sa používa iba teplá voda.

Druhou chybou, kvôli ktorej Bush stráca listy a kvetenstvo, je nepravidelné zalievanie... Nesmie sa dovoliť silné sušenie alebo zamokrenie pôdy.

Vyžaduje prísnu kontrolu a kyslosť. Kultúra uprednostňuje neutrálne pôdy. V kyslej pôde baklažán zle tvorí vaječníky a niektoré listy a kvety odpadnú. Optimálna kyslosť pôdy pre rastliny je 6–6,5 pH.

Prečítajte si tiež:

Odporúčania pre starostlivosť o baklažány v skleníku

Tajomstvo kŕmenia baklažánu pre bohatú úrodu

Pokyny pre pestovanie baklažánu od A po Z

Roztoč pavúk

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?
Roztoč pavúk

Najväčšou hrozbou pre baklažány v období kvitnutia je roztoče. Jeho aktivita oslabuje kultúru a vedie k zlej tvorbe vaječníkov, čo má vplyv na kvalitu a množstvo plodiny.

Je ľahké pochopiť, že na rastline sa objavil škodca: listy sú pokryté mramorovým vzorom a pavučinou vzadu. Ak nevykonáte okamžitú akciu, kliešte zničia všetky výsadby.

Liečebné metódy

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, ak z baklažánu začnú spadať listy a kvety, je vylúčenie všetkých porušení poľnohospodárskych postupov a preskúmanie kríkov, identifikácia možných škodcov. Ak sa nájdu stopy ich životnej aktivity, rastliny sa ošetria insekticídmi („Fufanon“ alebo „Fitoverm“)pozorne postupujte podľa pokynov na obale.

Ak neexistujú stopy škodcov, kríky sa postriekajú 0,05% roztok kyseliny boritej... Toto ošetrenie stimuluje tvorbu vaječníkov a kvetov.

Dôležité! Postrek kyselinou boritou sa nemôže vykonať, ak listy a kvety spadnú okamžite po kŕmení baklažánov bórom.

Ak kvety spadli kvôli nedostatočnému opeleniu, vykonáva sa ručne pomocou kefy alebo vatového tampónu. Môžete prilákať opeľujúci hmyz umiestnením nádob so sladkou vodou do skleníka.Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

Ak nie je možné poskytnúť rastlinám priaznivé podmienky na opelenie, používajú sa stimulanty vaječníkov („Bud“, „vaječník“, „Ivin“ atď.). Aby sa zabránilo vysušeniu a zlepeniu peľu, stopky sa pravidelne pretrepávajú.

Lístok baklažánu zbavuje listy a kvety kvôli nedostatku svetla a tepla, krmivo 0,07% roztok dusičnanu vápenatého... Nástroj sa použije v koreňovom adresári.

Ak je dôvod na spadnutie lístia a neprítomnosť vaječníkov v nadbytku dusíka v pôde, pridajte hnojivo fosforu a draslíka alebo popol (1,5 - 2 lyžice na 1 m²).

Oslabené rastliny, ktoré boli vystavené akémukoľvek stresu (prievan, nedostatok svetla, napadnutie škodcami), sú ošetrené imunomodulátormi, aby sa zlepšila imunita, ako napríklad „Epin-Extra“ alebo „Ecosil“.

Preventívne opatrenia

Čo robiť, ak kvety baklažánu v skleníku padnú a prečo sa to deje?

 

Aby sme nemuseli šetriť baklažány pred smrťou, nesmieme zabudnúť na preventívne opatrenia:

 • pravidelná výmena vrchnej vrstvy pôdy v skleníku;
 • vápnenie, ak je zem kyslá;
 • výsadba kríkov vo vzdialenosti najmenej 60 cm tak, aby sa listy navzájom neztmavili;
 • regulácia teploty v skleníku;
 • elegantné vetranie skleníka bez ťahu;
 • regulácia vlhkosti vzduchu;
 • zavlažovanie rastlín počas obdobia kvitnutia, 2-krát týždenne, 12 litrov na 1 m²;
 • pravidelné štiepanie kríkov tak, aby plody prijímali svetlo.

Počas obdobia kvitnutia sa rastlinám podáva dvojnásobné množstvo fosforu a draslíka ako počas obdobia rastu. Dvakrát, s prestávkou 10 dní, sa uskutoční listové kŕmenie z 0,05% roztoku kyseliny boritej a 0,01% - síranu horečnatého.

Prečítajte si tiež:

Lahodný nakladaný baklažán bez sterilizácie

Nakladaný baklažán plnený mrkvou a cesnakom

záver

Pri pestovaní baklažánu existuje veľa odtieňov, ale prísne dodržiavanie odporúčaných pravidiel poľnohospodárskej technológie je kľúčom k získaniu veľkej a kvalitnej úrody. Ak má rastlina predovšetkým padajúce kvety a listy, kontroluje najmä pravidelnosť zalievania, správnu aplikáciu obväzov, mikroklímu v skleníku a prítomnosť škodcov.

Ak opravíte chyby v starostlivosti, kultúra sa obnoví.

Pridať komentár

záhradné

kvety