Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Postup pestovania rastlín baklažánu je jednoduchý a nevyžaduje zvláštne opatrenia. Existuje však spoločný problém - vysychanie listov na kríkoch. Je to najmä kvôli nesprávnej starostlivosti a podmienkam chovu baklažánu.

V tomto článku sa dozvieme, prečo baklažány sušia na otvorenom poli, ako sa vysporiadať s ich sušením a aké preventívne opatrenia existujú.

Prečo sušené baklažány

Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Jedným z dôvodov je poškodenie koreňov pri presádzaní. V tomto ohľade baklažán nekoreňuje dobre na novom mieste a postupne vysychá.

Dôležité! Nesprávne stvrdnutie sadeníc alebo úplná absencia tohto postupu vedie k podchladeniu koreňového systému, v dôsledku čoho sa živiny neabsorbujú a rastlina zaschne.

Hromadenie solí v ornej pôde tiež spôsobuje zvlnenie listov baklažánu a vyschnutie.

Ďalším dôvodom je porušenie podmienok napájania a teploty. Nedostatok tepla alebo vlhkosti vedie často k dehydratácii a nadbytok vedie k rozkladu koreňového systému.

Rovnaká situácia pri osvetlení: dlhé hodiny denného svetla vedú k vyschnutiu listov a vzniku popálenín. A pri nedostatku svetla, baklažány neprodukujú potrebné minerály, v dôsledku čoho praskajú listy.

Škodcovia a choroby môžu mať škodlivý vplyv aj na rastlinu, ktorá má za následok vädnutie zelenej hmoty.

Nesprávna starostlivosť o rastliny

Baklažány vyžadujú živiny pre rýchly rast a bohaté rodenie. S nedostatkom dôležitých stopových prvkov strácajú farbu a rýchlo zasychajú. Dôvod žltnutia je to ľahké pochopiť: ak nedochádza k infekcii a škodcom na listoch, potom je problém v nesprávnej starostlivosti. To platí najmä pre rastliny pestované v skleníku alebo skleníku.

Porušenie striedania plodín a základné pravidlá vykládky vedie k zlému vývoju rastlín.

Príliš veľa hnojenej pôdy môže spôsobiť verticilitídu. Lézie z tohto plesňového ochorenia sú podobné popáleninám. Listové žily zožltnú, stočia a vyschnú. Potom sa choroba šíri do vegetatívnych častí baklažánu.

Nedostatočná pôdna vlhkosť tiež spôsobuje žltnutie a vysušenie listov z nedostatku vody.

Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Choroby a škodcovia

Baklažány často trpia roztočmi, ktoré sú spôsobené horúčkou a suchosťou. Aby ste pochopili, že rastlina trpí týmto konkrétnym parazitom, starostlivo preskúmajte listy zozadu. V skorých štádiách infekcie nie je kliešte vždy viditeľné, ale pri hromadnej infekcii je ľahké vidieť čierne bodky a malý pavučina umiestnenú bližšie k stonke.

Pomerne často žltnutie a sušenie listov nastáva pôsobením vošiek a molíc. Tieto parazity sa rýchlo rozmnožujú v extrémne suchom a horúcom podnebí. Roztoč sa zhromažďuje pod listami a vošky možno nájsť iba s veľkým hromadením baklažánov počas obdobia rastu.

Pri vysokých teplotách a vysokej pôdnej vlhkosti sa z rastlín vyvinie fusárium.

Rastliny tiež často ochorejú z plesni. Choroba začína škvrnami na listoch a vedie k smrti rastliny.

Ako sa vysporiadať so sušením baklažánu

Sušenie listov v dospelých kríkoch baklažánu často trvá do konca sezóny. Dobrú úrodu z chorých rastlín nebude možné získať, preto je dôležité zabrániť šíreniu chorôb a škodcov.Je ľahšie vyriešiť problém identifikáciou zdroja problému.

Pravidlá napájania a kŕmenia

Polievanie rastlín by malo byť dostatočné, ale mierne. Príliš vysoká vlhkosť vedie k rozpadu koreňového systému a rozvoju plesni. Rastliny sa zalievajú večer, keď nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Kvapky vody na listoch a stonkách spôsobujú popáleniny, keď sú vystavené slnku.

Pri presádzaní rastlín na nové miesto, prvý top dressing vykonáva sa po zakorenení. Následné kŕmenie sa uskutočňuje po 10, potom po 20 a 30 dňoch.

Pre výživnú zmes sa pripraví roztok v 10 litroch vody, pridá sa 10 g manganistanu draselného, ​​2 g síranu meďnatého, 3 g kyseliny boritej a 2 g síranu zinočnatého.

dôležitý! Na získanie vysoko kvalitnej plodiny sa odporúča počas kvetu a plodenia kŕmenie.

Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami

Aby sa zbavili chorôb a zabránilo sa ich šíreniu, postele sa zalievajú prídavkom fungicídnych prípravkov „Maxim“ alebo „Fundazol“. Biologické látky „Fitosporin“, „Trichoderma“, „Previkur“, „Gamair“ a „Trichophyte“ výrazne liečia pôdnu mikroflóru.

Ak sú listy poškodené koncom plesne, rastliny sa ošetria „zirkónom“ alebo „fitosporínom“.

Insekticídy „Aktar“ a „Fitoferm“ pomáhajú zbaviť sa molíc. A v prípade poškodenia rastliny voškami sa baklažány ošetrujú „Keltanom“ alebo „Karbofosom“.

Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Z účinkov roztočov sa listy zvyčajne postriekajú infúziou cesnaku a cibule s prídavkom malého množstva mydla.

Preventívne opatrenia

Čo robiť, aby sa zabránilo vysychaniu listov baklažánu a prečo vysychajú a praskajú

Najlepšou prevenciou vysychania rastlín je dodržiavanie pravidiel striedania plodín.

Na zabránenie chorôb baklažánu s hubami sa postele dôkladne očistia od zvyškov rastlín. V skleníkoch alebo v skleníkoch sa sadivo mení alebo dezinfikuje.

Mulčovanie lôžok pomôže znížiť vývoj patogénnych húb. V tomto prípade sa povrch zeme neprehrieva a nevyschne.

Ako profylaxia roztočov sa odstránia všetky buriny a rastliny sa dezinfikujú.

V skleníkových podmienkach nezabudnite na systematické vetranie miestnosti.

dôležitý! Rastliny sa nevysádzajú do postelí, na ktorých sa pestovali rajčiaky alebo zemiaky.

záver

Prijatím preventívnych opatrení je ľahké sa im vyhnúť žltnutie a sušenie listov. Hlavnou vecou je dodržiavanie základných odporúčaní pre údržbu zariadenia. Včasné ošetrenie na nápravu chorôb a škodcov pomôže predchádzať suchu a praskaniu listov.

Pridať komentár

záhradné

kvety