Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

Baklažány sú náladové rastliny. Pestujú sa v skleníkoch a vonku. Bez vytvorenia optimálnych podmienok sa baklažán prestane vyvíjať a pestovať ovocie. Nedostatok vaječníkov je hlavným problémom, ktorý treba rýchlo vyriešiť. Niektorí veria, že rastliny nemajú dostatok tepla, iní že v pôde je veľa dusíka. Odpoveď na otázku, prečo sa baklažány neviažu na otvorenom poli, nájdete v našom článku.

Čo je vaječník a na čo je

Vaječník je formácia na spodku piestu. Chráni vajíčka pred negatívnymi vplyvmi prostredia, navyše udržuje vlhkosť semien, pomáha im odolávať zmenám teploty a napadnutiu škodcami.

Dôvody neprítomnosti vaječníkov, odpadnutia a nedostatku ovocia v baklažánoch

Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

Často kvôli pokles farby vaječníky sa netvoria. Rastlina niekedy rastie a kvitne, ale plody sú príliš málo alebo vôbec. Pozrime sa na hlavné dôvody, prečo baklažán nemá vaječníky.

Porušenie teploty

Priaznivá teplota rastlín je od +25 do + 27 ° C. Ak je nižšia ako + 15 ° C, rast sa spomalí s následným odfarbením. K takýmto poklesom teploty dôjde po umiestnenie sadeníc na otvorenom poli a ostrý za studena. Baklažány neumierajú, ale farba a vaječníky odpadnú.

Horúce letá sú pre rastliny zlé. Pri teplotách nad + 32 ° C sa peľ stáva sterilným a neplodné kvety na baklažáne odpadnú. To je prípad, keď sa plodina pestuje v zle vetranom skleníku.

Referencie. Baklažán je rozmarná rastlina, ktorá netoleruje stres. V prípade neustáleho prievanu alebo náhlych zmien teploty sa na ňom nevytvára vaječník.

Nesprávne zalievanie

Baklažány sú rastliny milujúce vlhkosť, takže kvôli nedostatku vody umierajú. Vyžadujú včasné zalievanie, pretože listy okamžite odparujú vlhkosť. Keď ovocie sadne a rastie, vlhkosť pôdy by mala byť 75 - 80%. Vysušenie pôdy a zalievanie studenou vodou vedie k poklesu objemu vaječníkov a zafarbeniu.

Nadbytok dusíka

Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

Dusík je nenahraditeľné hnojivo pre sadenice a pre pestovanie plodín. Pred kvitnutím baklažánu sa jeho množstvo zníži a zvýši sa draslík a fosfor.

Dôležité! Nadbytok dusíkatých hnojív spôsobuje zvýšený rast zelenej hmoty a nedostatok kvitnutia. Ak sa na rastlinách objaví farba, zostane bez vaječníka.

Nadbytok peľu

Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

veľa odrody baklažánu patria medzi samoopelivé - bisexuálne kvety. Niekedy sa však vytvára príliš veľa peľu, čo vedie k jeho zlepeniu. Tento jav sa pozoruje v skleníku s vlhkým prostredím. Preto kvitnú baklažány, ale žiadne vaječníky. Skúsení záhradníci odporúčajú opeľovanie rastlín pravidelnou kefou.

Nedostatok hnojiva

Rastliny milujú výživnú a ľahkú pôdu. Nedostatok minerálov spôsobuje absenciu vaječníkov. Nedostatok fosforu, bóru alebo horčíka negatívne ovplyvňuje kultúru.

Zatvorte

Zahusťovanie výsadby zabraňuje prenikaniu slnečného svetla do vaječníkov. Silný tieň spôsobuje, že ich rastlina prelieva.

Nevhodná pôda

Rastliny preferujú úrodnú a dobre odvodnenú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Hustá, kyslá a zle zahrievaná pôda narušuje tvorbu ovocia.Toto sa často stáva v prítomnosti hlinitých a podzolických pôd.

Ako vyriešiť tieto problémy

Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

Tipy:

 1. Aplikovať drogy. Ak baklažány netvoria vaječníky, postrekujú sa alebo polejú sa „Bud“, „Gibbersib“, „Epin“. Tieto produkty obsahujú fytohormóny, vďaka ktorým rastliny rastú a dobre sa vyvíjajú.
 2. Venujte pozornosť použitému množstvu hnojiva... Ak je v pôde veľa dusíka, pridávajú sa zložky potaš a fosfor. S nedostatkom bóru alebo horčíka sa kríky striekajú komplexným roztokom. Recept: 1 g kyseliny boritej sa rozpustí v 1 litri vody, zriedi sa 10 litrami vody a pridá sa 1 g síranu horečnatého. Kŕmenie baklažánu s drogami „Agricola“ alebo „Kemir“.
 3. V prítomnosti škodcov sa rastlina ošetrí „Confidor“ a „Strela“.... Hmyz poškodzuje puky, čo má za následok absenciu vaječníkov.
 4. Stopky na samoopelivých rastlín baklažánu sú jemne trasené... Samoobsluha opeľovaná rukou štetcom.
 5. Ovládajú a regulujú teplotu vzduchu. Skleníky sú počas dňa vetrané a v noci zatvorené.
 6. Zalievajte rastliny hojne a včas - 2-krát týždenne, 2 litre na krík bez zrážok. Používajte iba teplú vodu - studená voda zabraňuje vývoju kríkov.

Preventívne opatrenia a rady skúsených agronómov

Čo robiť, ak sa baklažány nezaväzujú na otvorenom poli a prečo sa to stane

Skúsení záhradníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Skontrolujte pôdu. pre pristávacia vyberte si ľahkú a úrodnú pôdu s neutrálnou reakciou. Ak sú rastliny vysadené v skleníkoch, pripravte zmes 1 diel trávnika a 2 diely humusu.
 2. Vyberte si správne miesto. Slnko by sa malo dobre zahriať. V tieni nebude kultúra prinášať ovocie.
 3. Dodržujte striedanie plodín... Baklažány sa vysádzajú po paradajkách, zemiakoch, physalis.
 4. Používajte vysokokvalitný materiál na osivo. Na tento účel sa vyberú odónové odrody. Výsadbový materiál sa spracováva na prevenciu rôznych chorôb.
 5. Tvarované kríky... Odstráňte zlé vaječníky a listy, ktoré zasahujú do púčikov.
 6. Odtrhnite žlté listy a zvyšky koruny z kvetu. Inak spôsobia hnilobu ovocia.
 7. Je nastavený odporúčaný teplotný režim. Ak v noci teplota klesne, použije sa krycí materiál. Skleníky sú vetrané každý deň av horúcom počasí ochladzujú zelenú hmotu zavlažovaním povrchu.
 8. Rastliny sa polievajú raz týždenne, v horúcom počasí - dvakrát. Za 1 štvorcový m plocha sa naleje asi 40 litrov vody.
 9. Uvoľňovanie pôdy a pravidelné odstraňovanie buriny... Pokúste sa nepoškodiť koreňový systém.
 10. Vrchný dresing sa aplikuje trikrát počas vegetačného obdobia. Dusíkové hnojivá sa používajú 14 dní po objavení rastlín, počas obdobia kvitnutia - komplexné hnojivá, počas obdobia plodenia - hnojivá fosforu a draslíka. Je dobré, ak výrobky obsahujú makro a mikroelementy.

Skúsení záhradníci odporúčajú výber správnych odrôd baklažánu pestovanie v konkrétnom regióne. Najlepšie z nich sú:

 • Almaz - pre všetky regióny Ruska;
 • Banana - pre stredné Rusko, Ural a Sibír;
 • Epický F1 - pre južné regióny;
 • Čierny pekný - pre oblasti s chladným podnebím.

Na získanie vysoko kvalitnej pôdy sa na jeseň používajú hnojivá na báze fosforu a draslíka. Stránka sa vykopáva. Na jar sa postup opakuje, ale bez oplodnenia.

záver

Ak baklažán kvapká kvety a vaječník odpadne, znamená to, že mu chýbajú kvalitné hnojivá alebo bola vytvorená nepriaznivá mikroklíma. Takéto problémy môžete odstrániť, ak budete postupovať podľa odporúčaní a rád, ako aj správne chrániť kultúru od okamihu, keď sa objavia sadenice.

Pre stabilné rodenie je nevyhnutné zvoliť zónované odrody, sledovať teplotu vzduchu a vlhkosť pôdy, dôsledne zavlažovať postele, bojovať proti škodcom, aplikovať hnojivá v rôznych fázach rastu.

Pridať komentár

záhradné

kvety