Je možné počas kojenia jesť kapustu: klady a zápory

Po narodení sa žena musí starať nielen o seba, ale aj o dieťa. Mnoho otázok pre dojčiacu matku súvisí s prípravou stravy, ktorá by mala obsahovať zdravé a kvalitné potraviny. Kapusta je jednou z najdostupnejších a najznámejších zeleniny s bohatým zložením. Zvážte, či jeho použitie dojčiacou matkou poškodí dieťa.

Môžete jesť kapustu počas dojčenia?

Domáci detskí lekári odpovedajú na túto otázku záporne z dôvodu vysokého rizika zvýšenej koliky u dojčiat a výskytu alergických reakcií. Ich zahraniční kolegovia sa domnievajú, že materská strava nepriamo ovplyvňuje pohodu dieťaťa, a kolika je prirodzené štádium dozrievania tráviaceho systému a stupeň ich prejavu nesúvisí s tým, čo jej dojčiaca matka zje.

Neexistuje jednoznačná odpoveď, či počas laktácie existuje kapusta. Druh zeleniny a spôsob prípravy zohrávajú dôležitú úlohu.

Je možné počas kojenia jesť kapustu: klady a zápory

Kedy zaviesť do stravy

Karfiol sa považuje za najbezpečnejší pre matku a dieťa. Do stravy sa dostáva už 2 až 3 týždne po pôrode.

Riziko alergickej reakcie je veľmi malé, ale stále existuje. Preto začínajú s malým množstvom - 3 až 5 lyžice. l. zeleninová polievka. Dieťa sa sleduje 1-3 dni.

Dôležité! Ak sa objaví vyrážka, hnačka alebo iné nepríjemné príznaky, produkt je vylúčený z potravy.

Užitočné vlastnosti zeleniny

Zvážte, aké druhy kapusty sú dobré pre matku a dieťa.

farebný

Je možné počas kojenia jesť kapustu: klady a zápory

Použitie tohto typu zeleniny počas dojčenia odporúčajú pediatri. karfiol je bohatý na vitamín C (48,2 mg na 100 g), zriedkavo spôsobuje alergické reakcie a zažívacie ťažkosti, ale je nežiaduce ho zneužívať.

Užitočné vlastnosti zeleniny:

 • posilňuje imunitný systém a nervový systém;
 • pozitívne ovplyvňuje hematopoetickú funkciu;
 • čistí krvné cievy.

brokolica

Táto odroda kapusty povolené aj pri dojčení. Brokolica je hypoalergénna, obsahuje vitamíny A a B a ľahko sa vstrebáva do tela dieťaťa.

Priemerná hlávková kapusta (608 g) obsahuje:

 • kyselina listová - 382 mg;
 • kyselina askorbová - 542 mg;
 • vitamín K - 618 mg

Užitočné vlastnosti brokolice:

 • detoxikuje;
 • zlepšuje zloženie krvi;
 • spevňuje steny krvných ciev;
 • upokojuje nervový systém, zlepšuje náladu.

Beijing

čínska kapusta, poddruh vodnice, obsahuje vitamíny A, C, PP, skupina B, karotén.

Zelenina obnovuje telo po tehotenstve, posilňuje obranyschopnosť a vďaka nízkemu obsahu kalórií (16 kcal na 100 g) pomáha znižovať hmotnosť, čo je dôležité po pôrode.

Aká kapusta sa neodporúča jesť

Je možné počas kojenia jesť kapustu: klady a zápory

Je možné s kapusťou HB a kedy presne? Do stravy sa postupne zavádza až 4 až 6 týždňov po pôrode. Faktom je, že zelenina môže u dojčaťa spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu, čo povedie ku kolickým a iným problémom gastrointestinálneho traktu.

Dôležité! Produkt z riasy, ktorý sa tiež nazýva morské riasy, je kvôli svojej vysokej alergenite zakázaný dojčiť. Riasy sú súčasťou stravy dojčiacej matky najskôr 5 týždňov po pôrode.

Ako najlepšie jesť

Spôsob varenia zeleniny je veľmi dôležitý.

čerstvý

Môže dojčiaca matka jesť čerstvú kapustu? Všetky odrody kultúry sú bohaté na vlákninu, ktorú telo neabsorbuje a vo svojej surovej forme často spôsobuje nadúvanie a zvýšenú tvorbu plynov. Pre dieťa sú tieto príznaky bolestivé.Jeho tráviaci systém sa ešte nevytvoril, je preto náchylný na negatívne účinky čerstvých potravín.

varený

Toto je najlepšia možnosť varenia. Najlepšie je zahrnúť výrobok do diéty do polievky a do vývaru pridať malé množstvo listov kapusty. V tomto prípade však nie sú vylúčené riziká pre matku a dieťa:

 • alergické reakcie spôsobené individuálnou neznášanlivosťou produktu;
 • nadúvanie;
 • plynatosť.

V prípade absencie negatívnych reakcií po konzumácii polievky s kapustou, sa do ponuky pridajú varené a dusené jedlá. Najskôr sa predstaví brokolica a farba, potom pekingská a biela kapusta.

nakladané

kyslá kapusta kontraindikované u dojčiacej matky. Pridáva sa do diéty najskôr 8 týždňov po pôrode.

Okrem alergických reakcií spôsobuje toto jedlo také negatívne následky:

 • korenie v zmesi zvyšuje koliku, vedie k dehydratácii, v niektorých prípadoch - k otrave;
 • dehydratácia tela matky znižuje tvorbu materského mlieka;
 • zvýšená kyslosť produktu má nepriaznivý vplyv na netvorený tráviaci systém dieťaťa.

Je to zaujímavé:

Je možné jesť cibuľu počas dojčenia.

Môžem jesť pohánky počas dojčenia?

Je možné dojčiť melón.

záver

Hlavné nebezpečenstvo konzumácie kapusty počas laktácie je spojené s alergickými reakciami spôsobenými individuálnou neznášanlivosťou produktu, nadúvaním a nadúvaním. Tieto príznaky sa však vždy nevyskytujú.

Všetko záleží na druhu zeleniny a na tom, ako sa pripravuje. Ak budete postupovať podľa odporúčaní na zavedenie produktu do stravy, nepoškodí to ani matku, ani dieťa.

Pridať komentár

záhradné

kvety