Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Nielen ľudia, ale aj škodcovia si radi pochutnávajú na lahodnej zelenine pestovanej na letnej chate. Môže byť veľmi ťažké sa ich zbaviť a otrava ťažkou chémiou je plná zdravia. Potom na záchranu prídu ľudové recepty. Pomôžu nielen zbaviť sa škodcov, ale tiež zachovajú prospešné vlastnosti zeleniny. Poďme na to, ako spracovať kapustu, ak sa na nej objavili húsenice.

Ako spracovať kapustu od húsenice: ľudové liečivá

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Housenky sú veľmi nenápadné, nahlodané početné otvory v listoch a samotná hlava. Výrobky ich životne dôležitej činnosti začínajú v zelenine rozpadom, po ktorom sa už nemôžu jesť.

Na vyhladenie húsenice kapusty, papriky, odvarov bylín a rajčiakových šupín sa používajú vaječné škrupiny, kuracie trusky, vápno.

Niektorí záhradníci odporúčajú výsadbu voňavých rastlín v blízkosti kapusty: klinčeky, nechtíka lekárske, cesnak, šalvia, nechtík atď. Štipľavý zápach odškodí motýlikov, ktorí kladú vajíčka, z ktorých sa následne objavia larvy.

Niektorí letní obyvatelia stavajú Birdhouse, aby prilákali vtáky na miesto, ktoré ničí škodcov.

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Striekanie pomocou infúzie drevného popola a dechtového mydla

Drevný popol je zásada, ktorú väčšina záhradných škodcov nemá veľmi rada. Mydlo v recepte vytvára klzký povrch, ktorý bráni húseniciam v pohybe, uväznení a usmrtení.

Rozpustite 2 lyžice v 10 litroch vody. popol, premiešajte a nechajte vylúhovať 24 hodín. Nasledujúci deň prefiltrujte a pridajte 3 polievkové lyžice. l. dechtové mydlo a miešajte do hladka. Pomocou rozprašovacej fľaše sa spracujú listy kapusty a hlávková kapusta.

Dôležité! Spracovanie by sa malo vykonať ihneď po nájdení lariev. Akonáhle sú húsenice veľké, bude oveľa ťažšie sa ich zbaviť.

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Prášok na pečenie

Sodný roztok sa používa ihneď po príprave. Táto metóda je účinná, pretože sóda pôsobí ako antiseptikum. Používa sa ako vo fáze namáčania osiva, tak na spracovanie už zrelých hláv. Keď už raz bude roztok na zemi, nepoškodí zeleninu, ale bude pôsobiť ako hnojivo.

Na 5 litrov vody budete potrebovať 10 lyžíc. l. sóda. Roztok sa rýchlo a intenzívne mieša až do úplného rozpustenia. Postrekujte všetky listy zeleniny na obe strany.

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť húsenice na kôpri: metódy kontroly škodcov

Ako sa zbaviť húsenice na korení

Čo robiť, ak sa v rajčiakoch chovajú húsenice - spôsoby boja proti škodcom

Ocotový roztok

Ďalším účinným spôsobom zaobchádzania s húsenicami je ocotový roztok. V 10 litroch vody zrieďte 0,5 lyžice. tabuľka 9% ocot. Výsledná zmes sa používa na ošetrenie spodných a horných listov kapusty, aby sa zabránilo kontaktu so zemou. Odporúča sa vykonať takéto spracovanie nie viac ako jedenkrát za 10 dní.

Dôležité! Všetky riešenia sú účinné iba v čase prípravy. Používajú sa okamžite a neukladajú sa až do ďalšieho spracovania.

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Cukrový sirup

Cukor tu nepôsobí ako jedovatá látka schopná vyhubiť húsenice, ale ako návnada pre hmyz, napríklad osy. Budú sa kŕdeľ zeleninou posypanou sirupom a ničia škodcov.

Prípadne môžete použiť starý, vodou riedený džem.

Ako zaobchádzať so slimákmi

Ako spracovať kapustu od húseničiek a slimákov: ľudové lieky

Slimák je ďalší škodca, ktorý sa nachádza na hlávke kapusty a listoch. Jej odstránenie z zeleniny môže byť problematické.Väčšina slimákov ide v noci na lov, pretože nemôžu vydržať horúčavu a spálené slnko.

Dôležité! Mäkkýše milujú chlad a vlhkosť, takže ich vzhľad môže vyprovokovať nielen dlhodobé daždivé počasie, ale aj nadmerné zalievanie plodiny.

  • Na boj proti slimákom sa používajú rovnaké metódy ako pri húseniciach. Popol, sóda a ocot pre nich škodia. Stále však existujú niektoré výrobky, ktoré slimáci nemôžu tolerovať, a nachádzajú sa takmer v každej domácnosti: káva a amoniak. Mäkkýše vonia nepríjemne.
  • Na ošetrenie kapusty zo slimákov sa pripraví silný nápoj s instantnou kávou a keď sa ochladí, listy kapusty sa postriekajú. V prípade malých mäkkýšov bude takýto postup katastrofálny a dospelí budú dezorientovaní. Káva odpudzuje nielen slimáky, ale aj kapustnú mušku.
  • Amoniak alebo amoniak pomáhajú odvádzať kôrovcov z postele. Na prípravu roztoku je potrebné rozpustiť 40 ml amoniaku v 10 litroch vody. Listy striekajte z rozprašovacej fľaše dvakrát. Interval medzi prvým a druhým časom by nemal byť väčší ako 15 minút. A čo robiť, keď sa na papriku navinú aj slimáky, prečítajte si tento článok.

Dôležité! Všetky postupy spracovania zeleniny zo škodcov sa uskutočňujú ráno alebo večer v suchom počasí, takže kultúra netrpí spáleným slnkom. Ak prší, postup sa opakuje.

záver

Pestovanie vlastnej zeleniny bez chemikálií je náročný a starostlivý proces, ktorý si vyžaduje veľa úsilia. Ak venujete náležitú pozornosť nielen ochrane proti škodcom, ale aj tomu, aby ste zabránili ich výskytu v lôžkach - aby ste odstránili zhnité listy v čase, odstránili burinu, opatrne uvoľnili pôdu v suchom počasí - zaistí sa bohatá úroda.

Pridať komentár

záhradné

kvety