Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Ak chcete pestovať sladkú a zdravú repu vhodnú na dlhodobé skladovanie, musíte poznať zložitosť poľnohospodárskej technológie zeleniny. Tí, ktorí túto vedu ovládajú, dostanú počas zimy rôzne vitamínové jedlá.

Ako sa starať o repu s cieľom pestovať kvalitnú a bohatú úrodu? Prečítajte si o tom v našom článku.

Odroda výber

Výber závisí od účelu pestovania plodiny. Rané odrody sa rodia na jar, keď telo potrebuje viac vitamínov.... Druhy sezóny sú vhodné na spotrebu počas letnej sezóny. Neskoré odrody sa skladujú dlhú dobu, konzumujú sa v chladných mesiacoch. V ideálnom prípade by ste si mali zvoliť všetky tri druhy sadivového materiálu a mať zdravú zeleninu po celý rok.

Existuje mnoho druhov cukrovej repy, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Je lepšie sa rozhodnúť podľa vášho vkusu. Napríklad Larka je malá okrúhla repa. Ak dávate prednosť zelenine v tvare disku, vyberte si byt v Egypte.

dôležitý! Odroda musí byť vhodná na pestovanie vo vašej oblasti.

Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Výsadba a starostlivosť o repu

Červená řepa je jednou z najbežnejšie používaných koreňových plodín. Túto zeleninu pestuje väčšina záhradníkov na ich záhrade. Proces sa začína načasovaním výsadby a prípravy semien.

Kedy zasadiť repu

Ak je prameň teplý s dennou teplotou +13 - 17 ° C a neočakávajú sa mrazy, repa sa vysieva, keď sa pôda zahreje + 3 - 4 ° C. Ak zamrzne plodina, koreňová plodina sa môže zmeniť na farbu a nebude sa tvoriť. Preto je lepšie sa ponáhľať s výsadbou a čakať na stabilné zahriatie pôdy na + 5 - 6 ° C.

Príprava výsadbovej plochy a výsadba klíčených semien do zeme

Usporiadajte posteľ na prípravu semien. Vyznačte hranice a kopajte do zeme hlboké 25 - 30 cm. Rozdrvte hrudky lopatou alebo motykou a potom zeminu uvoľnite zhrabnutím. Záhradnú posteľ si môžete urobiť 10 cm nad úrovňou pozemku. V tomto prípade, keď sa pôda zmenšuje, nebudú sa vytvárať depresie.

Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 25 - 30 cm, medzi rastlinami - 15 - 20 cm. Na 10 m² pôdy budete potrebovať asi 15 - 20 g semien. Hĺbka vloženia závisí od parametrov pôdy: v ťažkých - o 2-3 cm, v ľahších - o 4 cm.

referencie... Pre obyvateľov severných regiónov je lepšie pripraviť sadenice vopred. Semená zasejte do kvetináčov a potom ponorte hotové sadenice do zahriatej pôdy.

Výsadba sadeníc

Repa sa v prvých desiatich májových dňoch ponorí na otvorenú plochu, niekedy však kvôli poveternostným podmienkam je táto lehota oneskorená takmer do konca mesiaca. Miesto pristátia musí byť čo najsvetlejšie. Pred výsadbou sa sadenice a ryhy dôkladne zalejú. Sadenice sa môžu s kontajnerom presadiť, pokiaľ ide o rašelinové šálky, bez toho, aby sa vyhodili pôda, v ktorej vyrastala.

Cukrová repa sa presadí do vopred pripravených dier, ktorých hĺbka umožní voľne sa rozširovať koreň. Vzdialenosť medzi dierami by mala byť najmenej 15 cm. Po výsadbe sa repa zalieva stálou vodou týždeň, kým nie sú úplne zakorenené.

Riedenie sadeníc repy

Čím viac priestoru má rastlina, tým väčšia bude koreňová plodina porastie, takže riedenie sadeníc je nevyhnutnosťou.Ak je odroda pestovaná viac ako 3-7 výhonkami, robí sa to v niekoľkých fázach:

 1. Prvé riedenie sa uskutoční asi o týždeň neskôr, keď sa u sadeníc objavia 2 nové listy. V tomto okamihu sa zo záhrady odstránia slabé sadenice. Krajina je dobre napojená a slabé výhonky sú vytiahnuté, takže ostávajú najsilnejšie.
 2. Druhé riedenie sa uskutoční o tri týždne neskôr, keď sa na výhonkoch objavia 3 listy. Rastliny, ktoré vyzerajú slabšie, sú vytiahnuté.

Riedenie sa nevykonáva pre odrody cukrovej repy s jedným výhonkom. Pre dvojmiestne sa uskutoční iba prvá fáza udalosti.

Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Polievanie a kŕmenie

Pestovanie cukrovej repy a starostlivosť o ňu na otvorenom poli nie je ťažké. Na to, aby koreňová zelenina dobre priberala, potrebuje pravidelné zavlažovanie. Zavlažovanie lôžok v polovici júla je obzvlášť významné. Počas tohto obdobia sa rastliny lejú a aktívne spotrebúvajú prísun vlhkosti a minerálov, preto by ste sa mali počas letnej sezóny usilovne starať o postele.

Poznámka... Ak dodržíte tieto jednoduché, ale účinné pravidlá, na konci sezóny je zaistená bohatá úroda repy.

Repa dobre znáša zmeny počasia, je však náchylná na nedostatok živín v pôde. Preto budete musieť rastliny pravidelne kŕmiť vitamínovými zmesami. Ako hnojivo sa používajú tieto kompozície:

 • komplexné minerálne hnojivá;
 • kôň, trus vtákov alebo mulleínová infúzia;
 • odvar žihľavy.

Takéto obväzy sa vykonávajú trikrát:

 1. S výskytom 2-3 listy na sadenice repy.
 2. 2 týždne po prvom kŕmení.
 3. Koncom júla.

Choroby a škodcovia repy

Ak pôdu včas povoľujete, sadenice pravidelne riedite, hnojte a vodu, rastliny už budú chránené pred nepriaznivými faktormi. Ale niekedy to nestačí a repa je vystavená škodcom alebo chorobám.

Pravdepodobnosť ochorenia sa zvyšuje, ak ste porušili pravidlá striedania plodín a pestovali repu po kapuste alebo mrkve. Existujú spôsoby, ako chrániť rastliny a získať dobrú úrodu v budúcnosti.

Začínajú zalievaním plodín roztokmi fungicídov, ktoré ničia patogénne huby. V chladnom a vlhkom počasí sa tiež používajú antimykotiká, inak môže byť repa napadnutá plesňou.

pozor! Pri príprave postele na repu buďte opatrní: ak do kyslej pôdy pridáte príliš veľa vápna, rastliny sa napadnú chrastou.

Aj v prípade repy predstavuje značné riziko hrozno z cukrovej repy. Pri profylaxii sa burina na jeseň vyseká a pôda sa vykope. Ak muchy už jedia listy, použite insekticídy. V prípade odrôd s predčasným dozrievaním sú chemické prípravky nežiaduce.... Ak sa objavia škodcovia, okamžite nastriekajte koreňovú plodinu týmto roztokom: zrieďte 1 polievková lyžica v 10 litroch vody. l. mleté ​​čierne korenie a 10 g mydla. Spotreba roztoku: 10 litrov na 10 štvorcových. m pristátia.

Prečítajte si tiež:

Ako rozpoznať alergiu na cukrovú repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov.

Najlepšie recepty na cukrovú repu: najchutnejšie dezerty s pridaným ovocím.

Musím pred varením olúpať repu - naučíme sa ich variť.

Ďalšie pestovanie a starostlivosť o repu

V júli až auguste je popol rovnomerne rozptýlený pod rastliny (lyžica na 1 štvorcový M). Vhodné minerálne komplexy na kŕmenie repy: Agricola-4, Solution, Kemira-universal.

Na kyslých pôdach so stagnujúcou vlhkosťou a nedostatkom bóru sa u repy vyskytujú plesňové choroby (peronosporóza, fomóza, hniloba fusarium, cercospora). Ak sú na rastlinách biele, sivé alebo fialové kvety, škvrny, stopy hniloby, čierne bodky, ošetria sa Bordeauxovou tekutinou alebo fungicídmi. Po dvoch týždňoch sa znova spracujú. Poškodené časti sa okamžite odstránia.

Zber a skladovanie plodín

Repa sa zberá naostreným nožom alebo lopatou. Koreňové plodiny sa jemne oslabia a potom sa z pôdy odstránia vrcholy. Očistia zeleninu od zeme, odrežú vrcholy a plodinu umiestnia na suché miesto, aby sa vysušilo.Neodkladajte orezávanie na dlhú dobu, pretože zo živín čerpá živiny.

Odborníci neodporúčajú umiestňovať výslednú plodinu okamžite na uskladnenie skôr, ako je lepšie ju držať 1-2 dni vo vetranej miestnosti pri teplote 10 - 12 ° C. To je potrebné na vysušenie a utiahnutie výsledného poškodenia.

Poznámka... Hlavnou vecou pri zbere je vyhnúť sa poškodeniu povrchu zeleniny a správnemu orezaniu vrcholov.

Rezanie vrcholov priamo závisí od načasovania a spôsobov skladovania zeleniny. Ak repu skladujete až do skorej jari, odrezky sa ponechajú aspoň 2 cm dlhé.

Ak sa skladujú až do budúcej sezóny, vrchná časť sa odreže spolu s časťou hlavy. Deje sa tak, aby sa zabránilo klíčeniu zeleniny. V takom prípade bude liečenie trvať dlhšie. Počas skladovania sa tiež pravidelne monitoruje repa, aby sa zabránilo rozkladu koreňov.

Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Funkcie starostlivosti podľa mesiaca

V neprítomnosti organických hnojív je kultúra napájaná minerálnymi hnojivami. Schéma spracovania sa málo líši od zavedenia organických látok.

Pri vykopávke v máji sa do pôdy pridáva toto:

 • síran amónny - 25 g;
 • močovina alebo dusičnan amónny - 20 g;
 • síran draselný - 10 - 15 g;
 • dvojitý superfosfát - 20 g.

Ak pôda obsahuje málo užitočných minerálov, je povolené zvýšiť dávku hnojív 1,5-krát.

Potom, čo sa na klíčkoch objavia prvé 3 listy, oplodnia sa dusičnanom sodným.

O mesiac neskôr, v júni, sa pridá soľný roztok. Je lepšie riediť látku v zelenom hnoji.

V júli sa do drážok medzi radmi rozptýli dusičnan amónny (10 g) a síran draselný (7 g). Potom sa pôda hojne zalie.

Posledný letný mesiac sa znovu kŕmia soľným roztokom. Je tiež dovolené spracovať postele s roztokom drevného popola.

Na konci septembra, po zbere, sa pôda hnojí fosforom. Pred kopaním pridajte dvojitý superfosfát (30 g) na 1 štvorcový meter štvorcový. m.

Technológia zimného pristátia

Výsev cukrovej repy na jar je pre väčšinu záhradkárov bežnou záležitosťou. Pestovanie koreňovej plodiny v zime však nie je také bežné. Poľnohospodári často robia neodpustiteľné chyby, ktoré spôsobujú, že semená odumierajú, keď sú stále v zemi. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité poznať technológiu.

Jesenné siatie

Pre výsadbu jesene je vhodnejšia metóda hrebeňa (v radoch vyplnených posúvačom). To zaisťuje lepšie zahriatie pôdy na jar a tým aj získanie veľmi skorej úrody zeleniny.

Výsev pod viničom sa vykonáva v októbri až novembri, keď dochádza k stabilnému ochladzovaniu bez návratu teplých dní. Semeno sa vysieva na vrcholky hrebeňov v 4 až 6 cm brázdy. Drážky so semenami sa posypú humusovou zeminou na 2 cm, zhutnia sa a mulčujú sa na vrchu o 3 cm kvôli izolácii.

Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Technológia jarného siatia

Výsadba cukrovej repy na jar sa vykonáva pomocou suchých semien, ale je praktickejšie ich klíčiť. Na rovnej ploche sa vytvoria ryhy, do ktorých sa zasejú semená. Klíčiace semená sa musia vysiať do vlhkej pôdy. V suchej pôde môžu zomrieť takmer všetky klíčky.

Brány sa robia vo vzdialenosti 15 - 25 cm, ak je pôda ťažká, výsev sa vykonáva v hĺbke 2 cm. Ak je pôda zložená z hľadiska svetla, potom o 4 cm, nie je možné oveľa prehĺbiť úrodu. Vzdialenosť v rade medzi semenami je 3 cm, pri zriedení sa zväčšuje na 8 - 10 cm, čím sa zabezpečí produkcia štandardných koreňových plodín. V prípade sejby cukrovej repy na jedno semeno sa riedenie kombinuje so zberom veľa plodín. Pri sejbe semien plodov dvakrát riedte.

Pravidlá striedania plodín

Skúsení záhradníci sú si istí, že nielen starostlivosť o rastliny ovplyvňuje veľkosť a kvalitu koreňových plodín. Predchodcovia repy majú tiež veľký vplyv. V prípade sukulentných koreňových plodín je lepšie pestovať cukrovú repu po rastlinách solených a mnohých ďalších. Napríklad uhorky, paradajky, zemiaky, paprika, fazuľa atď. Nepriaznivými predchodcami sú reďkovky, reďkovky a mrkva.

dôležitý! Pestovanie koreňovej plodiny na rovnakom mieste dva roky v rade je neprijateľné.

Produktivita s náležitou starostlivosťou

Pri pestovaní repy vo veľkom meradle bude závisieť od času zberu hmotnosť zeleniny a počet koreňových plodín na hektár. Preto sa na farmách, kde bola táto plodina úspešne vysadená a pestovaná mnoho rokov, venuje osobitná pozornosť začiatku úrody.

O otázku, aký je výnos rôznych druhov cukrovej repy z 1 hektára, zaujíma tiež veľa nováčikov. Koniec koncov, pestuje sa nielen pre svoje vlastné potreby, ale aj pre krmivo pre hospodárske zvieratá a na predaj, aby zarobil peniaze. Ako ukazujú skúsenosti mnohých poľnohospodárov, výnos na hektár predstavuje 40 až 50 ton produktu.

Tajomstvo kvalitnej úrody

Pravidlá získavania bohatej úrody repy: pestovanie na otvorenom poli a starostlivosť

Repa potrebuje do podzemka neustále prívod kyslíka. Je dôležité zaistiť, aby sa vrchná vrstva zeme nekĺzala. Pôda sa uvoľňuje 2-3 krát za sezónu. Ak sa tak nestane, bude treba rastliny napojiť omnoho častejšie.

Aby sa usporiadalo neustále zavlažovanie po obvode záhrady, vykopávajú plastové fľaše s odrezaným dnom a dierami na zátke s uzávermi a plnia ich vodou. Vlhkosť sa postupne vstrebáva do pôdy a nenechá zeleninu vyschnúť. Použite tiež sprejovú fľašu.

referencie... Ak máte nádrž a úzku hadicu, môžete si vytvoriť jednoduchý zavlažovací systém na odkvapkávanie, ktorý systematicky dodáva cukrovej repe požadované množstvo vlhkosti.

Ultrafialové svetlo prispieva k správnemu vývoju vysoko kvalitnej koreňovej plodiny. Ak sa repa vysadí v tieni, nebude dobrá úroda. Ak je plodina v skorom štádiu vývoja zarastená burinou, výhonky sa predĺžia, ale budú slabé a môžu úplne vyschnúť.

záver

Dodržiavanie všetkých pravidiel poľnohospodárskej technológie umožní nielen získať bohatú úrodu, ale tiež ju uchovať až do budúcej sezóny. Zároveň bude repa chutná a šťavnatá.

Viac informácií o zložitosti pestovania cukrovej repy z videa:

Pridať komentár

záhradné

kvety