Ako rozpoznať alergiu na repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov: účinné lieky a ľudové metódy

Boršč, šalát z repy so slivkami, sleď pod kožuchom, zeleninový guláš, vinaigrette, červená repa. Od detstva sú tieto pokrmy známe. Repa im dáva jas a jedinečnú chuť. Dodáva telu draslík, horčík, vápnik, fosfor, síru, železo, zinok, mangán, bór, chróm, kobalt, vitamíny A, B1, B6, B3, B9, C, E. Žiadna iná zelenina nemá takúto kombináciu látok. ... Priaznivé vlastnosti repy sa nestratia ani pri varení.

Ale aj napriek výhodám, repa často spôsobuje alergické reakcie, najmä u malých detí. Zistíme, prečo sa to deje, ako liečiť alergie a či je možná prevencia.

Môže repa spôsobiť alergie?

Lekári na túto otázku odpovedajú kladne. Nie každý môže nebojácne jesť zeleninu. Repa je silný alergén.

Príčiny alergickej reakcie:Ako rozpoznať alergiu na repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov: účinné lieky a ľudové metódy

 1. Dedičnosť.
 2. Metabolické ochorenie.
 3. Nesprávna strava a zlé návyky u dospelých.
 4. Nezrelé tráviace ústrojenstvo u detí.
 5. Reakcia na určité mikroelementy, vitamíny.
 6. Rádionuklidy a ťažké kovy nahromadené v koreňovej kultúre.

Druhy a klasifikácia alergických reakcií

Alergické reakcie sú klasifikované podľa rôznych kritérií.

Podľa rýchlosti a intenzity prejavu:

 • spomaliť;
 • okamžitý pohľad.

Podľa oblasti vystavenia stimulu:Ako rozpoznať alergiu na repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov: účinné lieky a ľudové metódy

 1. Poškodenie očí: opuch sliznice, slzenie, svrbenie.
 2. Respiračné: sú postihnuté dýchacie cesty a nosohltana.
 3. Kožná: dermatóza, atopická dermatitída.
 4. Angioneurotický edém - Quinckeho edém - akútna reakcia tela na dráždidlo. Prejavuje sa rýchlym vývojom opuchov slizníc a kože.
 5. Anafylaktický šok je život ohrozujúca akútna reakcia tela na silný alergén. Činnosť obehového, dýchacieho a centrálneho nervového systému je narušená.

Podľa typu stimulu:

 1. Humorálne - pri užívaní analgetík, antibiotík, vitamínov B. Prejavujú sa porušením srdca, celkovou slabosťou, anémiou.
 2. Imunokomplex - pre mnoho druhov liekov. Týka sa to mnohých orgánových systémov.
 3. Lokálne reakcie - po kontakte s alergénom, na ktorý je telo precitlivené, sa na tele objaví začervenanie, vyrážka, svrbenie.

Prečítajte si tiež:

Čo je tekvicový med.

Zázračný penny liek, každý si môže pripraviť - cesnaková šťava.

Starostlivosť o rajčiaky žltej farby.

Alergia na repu u dospelých a detí

Dospelí majú zriedkavo alergickú reakciu na repu, častejšie na to majú dojčatá a deti mladšie ako tri roky. U detí sa alergia zvyčajne prejavuje vyrážkami na lícach, upchatím nosa a výtokom z nosa. Príčinou tejto reakcie je vo väčšine prípadov nezrelosť tráviaceho traktu.

U dospelých dochádza k rozruchu gastrointestinálneho traktu, sčervenaniu kože, svrbeniu a vodnatým očiam. Anafylaktický šok a angioedém s alergiami na repu sú veľmi zriedkavé.

Keď sa objavia prvé príznaky, je potrebné odstrániť repu zo stravy a vykonať antihistamínovú liečbu.

referencie... Dojčeným deťom sa odporúča, aby do stravy zaviedli repu najskôr vo veku osem mesiacov. Dojčiace matky by mali vylúčiť zo svojej stravy diéty, boršč, dusené mäso, šaláty, ktoré obsahujú túto koreňovú zeleninu.

Príznaky a diagnostika

Ak po jedle cukrovej repy dôjde k uvoľneniu stolice, roztrhnutiu, výtoku z nosa, vodnatej vyrážke, začervenaniu a olupovaniu pokožky, je potrebná konzultácia s alergérom a diagnostika príčin stavu človeka.

Diagnostické metódy:

 • testy na kožnú alergiu;
 • analýza žilovej krvi na protilátky proti alergénu;
 • štúdium stravy.

Ako liečiť alergie

Najprv musíte vziať antihistaminiká („Fenistil“, „Zirtek“, „Zodak“ atď.) A absorpčné („Polysorb“, „Smecta“, aktívne uhlie atď.) Predpísané lekárom.

Závažnosť kožných prejavov - svrbenie, opuch, lúpanie - bude odstránená krémami a masťami (Tsinocap, Skin-cap, Salicylic pasta, Bepanten, Elokom, Advantan, Pimafukort atď.).

pozor! Liečba drogami sa vykonáva iba podľa pokynov a pod dohľadom lekára.

Tipy od tradičných liečiteľov:Ako rozpoznať alergiu na repu a rýchlo sa zbaviť jej príznakov: účinné lieky a ľudové metódy

 1. Harmančekový čaj. 1 polievková lyžica. nalejte 200 ml vriacej vody na lyžicu kvetov harmančeka, trvajte na tom, kmeň. Vypite 50 ml 3-krát denne.
 2. Vane s harmančekom alebo séria pre deti. Do kúpeľa pridajte infúziu (1 polievková lyžica lyžice harmančeka (šnúry) na 1 liter vriacej vody).
 3. Zemiakové obklady. Ošúpané, jemne nastrúhané zemiaky dajte na tenká alebo obinadlo a naneste na opuchnuté miesta 30 minút.
 4. Chatterbox s Valeriánom (masť).
 5. Dva alebo tri bobule kaliny denne (alebo čaj z kaliny).

Výsledkom je kombinácia tradičnej a ľudskej alergie.

prevencia

Aby ste sa vyhli alergiám, dodržiavajte pravidlá na pridávanie repy do stravy vášho dieťaťa:

 • prvé doplnkové jedlo so zeleninou by malo byť dieťaťu zavedené po 8 mesiacoch alebo po jednom a pol roku, ak je jeden z rodičov alergický;
 • do troch rokov nemôže dieťa jesť surovú repu;
 • vždy odrežte vrchnú časť koreňovej plodiny - obsahuje najvyššiu koncentráciu dusičnanov.

Ak sa zistia alergie, odstráňte tento produkt zo stravy. Po ukončení liečby a diéty začnite s jedným uhryznutím a postupne si zvyknite dieťa na konzumáciu tejto zeleniny.

dôležitý! Toto je možné len so súhlasom lekára.

Alternatívne produkty v ponuke

Mrkva je najlepšou chutnou náhradou cukrovej repy v potrave. Zároveň je potrebné zvýšiť množstvo výrobkov v ponuke obsahujúcich vlákninu, vitamíny skupiny B, E, C, fosfor, horčík, železo, zinok. Tieto látky sa nachádzajú v repe. Pri vylúčení tejto zeleniny z potravín sa starajte o jej kvalitnú náhradu.

Biela kapusta je bohatá na vlákninu, vitamín C. Mrkva - vitamín A. Jablká - železo. Rakytník morský, šípka, marhuľový - vitamín E. Rozinky, sušené slivky - vitamín B1. Banány, špenát, karfiol - vitamín B6. Tekvicové a slnečnicové semená - fosfor. Mandle, vlašské orechy - zinok. Pestrá a vyvážená strava je zárukou zdravia.

referencie... Alergické reakcie nie sú spôsobené samotnou repou, ale látkami, ktoré sa v nej akumulujú (rádionuklidy, kovy, deriváty minerálnych hnojív). Nachádzajú sa v inej zelenine a ovocí pestovaných v tej istej oblasti za rovnakých podmienok.

záver

Nie je možné predpovedať, či je osoba alergická na konkrétny produkt vopred. V prípade detí to bude preukazovať iba postupné zavádzanie zeleniny alebo ovocia do stravy. Nebojte sa to urobiť. Postupujte podľa odporúčaní vášho detského lekára, odborníka na výživu. Ak máte akékoľvek nepríjemné príznaky, kontaktujte alergológa.

Pridať komentár

záhradné

kvety