Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukru

Ako rastlinná plodina začala repa rásť pred našou dobou. Táto zelenina bola prvýkrát domestikovaná a pestovaná na ostrovoch Stredozemného mora. Je to čiastočne kvôli tomu, že táto zelenina miluje kŕmenie slanou vodou.

V pobrežných oblastiach Stredozemného mora morský vietor po stáročia nasýtil pôdu jemnými kryštálmi morskej soli. V priebehu času sa prítomnosť soli v pôde stala predpokladom normálneho rastu a dozrievania koreňovej plodiny. Prekvapivo, aby repa rástla sladko a chutne, pravidelne sa napájajú vodou a soľou. Ako a kedy naliať slanú vodu na repu tak, aby bola sladká, povieme v článku.

Výhody kŕmenia soľou

Na získanie dobrej úrody koreňových plodín sa rastliny kŕmia počas celého obdobia ich rastu. Najúčinnejšou metódou hnojenia je zalievanie vodou, v ktorej sú rozpustené minerálne zmesi. Rastliny tak získavajú potrebné živiny rýchlejšie.

Cukrová repa má počas rastu a vývoja zvýšenú potrebu sodíka. Tento chemický prvok často chýba v hustej a hustej pôde stredného Ruska. Pestovanie repy tu preto nedáva najlepšie výnosy.

Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukru

Čo dáva zalievanie repy s vodou a soľou

Všetky odrody cukrovej repy sú citlivé na nedostatok sodíka v pôde. Tento chemický prvok je hlavnou zložkou bežnej stolovej soli. Pravidelné nanášanie soľanky do pôdy dopĺňa obsah sodíka v pôde.

Je dôležité to vedieť. Prítomnosť červených pruhov na vrcholkoch repy a začervenaní listy označuje nedostatok sodíka.

Vynikajúca chuť a obsah cukru v koreňových plodinách sú stanovené prítomnosťou dostatočného množstva živín v pôde. Pri pestovaní repy na otvorenom poli vám dobre zorganizované zalievanie vrátane zalievania slanou vodou umožňuje pestovať veľkú a chutnú zeleninu.

Okrem toho je striekanie vrcholov soľankou vynikajúcim preventívnym opatrením proti škodcom.

Správna príprava soľného roztoku

Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukru

Pravidelná kontrola výskytu vrcholov repy vám pomôže včas sa dozvedieť o nedostatku sodíka v zemi. Keď sa repa začne sčervenať, objavia sa červené pruhy, čo znamená, že je čas na polievanie repy slanou vodou.

pozor... Pri slanom napájaní je dôležité dodržiavať toto opatrenie. Princíp „nemôžete pokaziť kašu s maslom“ tu nefunguje. Nadbytok sodíka, ako aj ďalšie prvky, škodí koreňovej plodine.

Pokyny na prípravu roztoku na zavlažovanie

Pri zalievaní cukrovej repy slanou vodou sa určia proporcie fyziologického roztoku na základe vzhľadu vrcholov. Ak vyzerajú zdravé repy, nevytvárajte silné riešenie. Dostatok 1 čajová lyžička stolovej soli v 10 litroch teplej vody. Toto množstvo kvapaliny sa používa na zavlažovanie 1 m² záhrady.

Keď listy sčervenajú a signalizujú nedostatok sodíka, dávka soli sa zvýši na 2 polievkové lyžice na 10 litrov vody. Toto množstvo roztoku sa naleje na 1 m² výsadby.

Uvedené pomery sú na prípravu zmesi hrubej kamennej soli. Pri použití jemnej soli „Extra“ sa jej množstvo zníži 2-3 krát.

Recept na dresingy na soľ obsahuje iba dve zložky: vodu a soľ.

Postup na prípravu roztoku na zavlažovanie je nasledujúci:

 • zohrejte pohár vody v malej nádobe;
 • pridať soľ;
 • dôkladne premiešajte, kým sa kryštály soli úplne nerozpustia;
 • výsledná zmes sa zriedi zvyšným objemom vody.

Voda použitá na zavlažovanie sa zhromažďuje v nádobe vopred tak, aby mala čas na zahriatie na okolitú teplotu. Na zavlažovanie cukrovej repy, podobne ako iné záhradné plodiny, nepoužívajte studenú tekutinu. Porušenie tohto pravidla inhibuje rast rastlín a vyvoláva vývoj chorôb.

Ak na zavlažovanie používate chlórovanú vodu, vlejte ju do vhodnej nádoby a nechajte ju niekoľko dní stáť. Potom opatrne vypustite vodu a dávajte pozor, aby ste nerozmiešali chlór, ktorý sa usadil na dne.

Aký je najlepší spôsob napájania zeleniny? Skúsení záhradníci oprávnene veria, že mäkká dažďová voda je najvhodnejšia na zalievanie záhradných plodín. Na zachytávanie dažďovej vody je na mieste nainštalovaných niekoľko špeciálnych kontajnerov. Ak nie je možné zhromaždiť dažďovú vodu, potom tvrdá voda z vodovodu zmäkne pridaním drevného popola (asi 50 - 60 g na 20 litrov vody).

Solenie a spracovanie cukrovej repy

Prvé zalievanie soľným roztokom sa uskutoční, keď sa na rastline objaví 4 až 5 mladých listov. Optimálne množstvo soľných zálievok je dve alebo tri za sezónu. Posledné napojenie repy je asi 30 dní pred odstránením koreňov zo záhrady.

Okrem zalievania existuje ešte ďalší známy spôsob nanášania soli - striekanie. Pre postup použite rovnaké riešenia.

Slaná tekutina okrem obohatenia pôdy o živiny chráni výsadbu pred hmyzím škodcom, hubovými chorobami a infekciami. Z preventívnych dôvodov sa rastliny postriekajú slabým soľným roztokom.

Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukruAk sa už vyskytli škodcovia alebo huby, pomôže spracovanie listov silným soľným roztokom (2 polievkové lyžice na 10 litrov vody). Pri spracovaní nie je zvlhčená len horná, ale spodná strana listu, rovnako ako pôda okolo rastlín.

Tento postup sa vykonáva pomocou konvenčného striekacieho zariadenia. Môže to byť elektrický alebo manuálny postrekovač alebo rôzne zariadenia vlastnej výroby.

Soľ nie je nebezpečnou toxickou látkou, ale môže dráždiť sliznice a pokožku. Preto sa odporúča používať ochranné okuliare a rukavice.

Frekvencia a intenzita zalievania

Aby sa dosiahla dobrá úroda repy, kombinujú sa koreňové plodiny so správnym zavlažovacím režimom. Obsah vlhkosti v pôde je zvlášť dôležitý v čase klíčenia. semeno a predtým, ako sa objavia výhonky. V tomto okamihu vysychanie z pôdy povedie k smrti úrody.

Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukruPo výskyte sadeníc sa plodiny zalievajú vodou, keď horná vrstva pôdy vyschne. Hlboké zvlhčenie pôdy počas tohto obdobia ešte nie je potrebné.

Keď sa objaví výtok niekoľkých zelených listov, prvé kŕmenie sa uskutoční slanou vodou. Ak neexistujú žiadne zjavné príznaky nedostatku sodíka, potom sa zalieva mierne slaná voda (1 lyžička soli na 10 litrov vody).

Počas vývoja a tvorby koreňových plodín sa lúhy cukrovej repy hojne zalievajú každých 7 až 10 dní. Pestované rastliny absorbujú vlhkosť v hĺbke 10 - 15 cm, preto je potrebné monitorovať hlbokú pôdnu vlhkosť. Na zavlažovanie použite 2-3 vedrá s vodou na 1 m².

Druhýkrát sa soľný roztok aplikuje asi mesiac pred zberom, keď priemer plodu dosiahne 5 až 6 cm.V závislosti od závažnosti nedostatku sodíka sa používa slabý alebo silný roztok.

Zalievanie cukrovej repy sa úplne zastaví asi 3 týždne pred odstránením koreňových plodín zo záhrady. Takto sa repa pred zberom stane sladšou a suchšou.

tipy a triky

Ako správne naliať slanú vodu na repu - proporcie roztoku a pokyny na spracovanie zeleniny na obsah cukru

Pravidelná kontrola vrcholov cukrovej repy pomôže určiť, či korene potrebujú sodík, bór, draslík alebo iné stopové prvky. Pri nedostatku živín sú listy malé, ploché a sčervenané.

dôležitý... Zdravé listy repy sú veľké, mierne zvlnené, s bohatou smaragdovo zelenou farbou. V závislosti od odrody môžu byť červené len listové stopky alebo žily.

Koreňové plodiny môžete kŕmiť špeciálnymi komplexnými hnojivami pre repu. Výrobca uvádza podiely v pokynoch na prípravu. Dobré výsledky však prináša aj pravidelné napájanie slanou vodou.

V studenej vode sa soľ rozpúšťa pomaly. Ak na zavlažovanie používate studenú vodu, skontrolujte, či je soľ úplne rozpustená vo vode. Pri zalievaní nedovoľte, aby sa na rastliny dostali kryštály soli.

Príliš vysoká koncentrácia soľanky je nebezpečná pre repu, najmä pre mladé rastliny. Preto pri príprave tekutiny na kŕmenie dodržiavajte pomer soli k vode.

Okrem pridávania sodíka do pôdy je užitočné kŕmiť repu bórom, draslíkom a fosforom. Na obohatenie pôdy bórom sa v 10 litroch vody rozpustí 10 g boritých hnojív.

Popol z dreva pomôže zlepšiť zloženie pôdy. Preosieva sa, naleje sa do vody, trvá na tom a zaleje sa výsledným roztokom.

Komplexné hnojivá sa používajú na nasýtenie pôdy draslíkom a fosforom, ktoré sú potrebné na tvorbu koreňovej plodiny a na akumuláciu sladkých látok v nej. Vrchný obväz sa nanáša v súlade s pokynmi na prípravu.

Prečítajte si tiež:

Najlepšie recepty na nakladanú repu na zimu v nádobách.

Ako správne pestovať repu v zime.

Kedy odstrániť cukrovú repu zo záhrady na uskladnenie.

záver

Pravidelné používanie slanej vody pri zalievaní cukrovej repy dodáva ovociu sladkosť a zlepšuje jeho chuť. Pri výpočte koncentrácie soli sa riadia závažnosťou nedostatku sodíka. Ak rastliny vyzerajú zdravo, zalievané mierne soleným roztokom. Ak sú vrchy repy malé a červené, použite koncentrovanú kompozíciu.

Pri nasmerovaní kompozície na zavlažovanie je dôležité dodržiavať proporcie. Príliš veľa sodíka je rovnako zlé pre repu ako príliš málo sodíka.

2 komentár
 1. avatar
  olga

  Poďakovať! Škoda, že som vynechal prvé zavlažovanie.

  • Andrey Palych
   Andrey Palych

   Nič, nezabudnite nabudúce)

Pridať komentár

záhradné

kvety