V ktorých krajinách pestujú a milujú jesť pohánky, a kde rastú najlepšie pohánky?

Výsev Pohánka sa pestuje na celom svete. V Rusku má táto kultúra osobitný postoj: v žiadnej inej krajine sa to tak často nevyužíva. Pohánka je obľúbená pre svoju bohatú chuť, bohatý obsah vitamínov a minerálov. Je to jeden z najlepších zdrojov rastlinných bielkovín s vysokou biologickou hodnotou. Zistíme, kde sa pohánka najviac pestuje na svete.

Svetová výmera pohánky

Najväčším producentom v celosvetovom meradle je Rusko, kde je pohánka tiež slávnym jedlom. Podľa údajov 2018, ktoré zverejnil Rosstat, 39,8% svetovej produkcie cereálie padá na Ruskú federáciu. Všeobecná analýza svetového trhu s obilninami, ktorú predstavili odborníci Odborného a analytického centra pre poľnohospodárstvo „AB-Center“ na konci roku 2018, je takáto:

 1. Rusko - Pohánka zaberá 1 043,7 tis. Hektárov pôdy. Hrubá úroda - 930,5 tis. Ton. V roku 2019 sa výmera obrábanej plochy znížila na 806,6 tis. Ha.
 2. Čína je druhou krajinou, pokiaľ ide o pestovanie pohánky: 404 259 ton obilia.
 3. Ukrajina - 133 tisíc ton Miestne poľnohospodárske podniky sú nútené znížiť svoju poľnohospodársku pôdu a zasiať polia inými rastlinami. Hlavným dôvodom je vývoz lacných obilnín z Ruska, čo ohrozuje ukrajinský včelársky priemysel.
 4. Francúzsko - táto krajina má najvyšší výnos pohánky: 3,5–3,8 t / ha ročne.
 5. Poľsko - na plodiny bolo pridelených 118 562 tisíc hektárov.
 6. USA - priemerný výnos pohánky je 1,3–2 t / ha. V krajine sa obilniny používajú na kŕmenie hospodárskych zvierat a na výrobu ekologických vankúšov.
 7. Brazília - 62 872 tisíc hektárov.
 8. Litva - 49 922 tisíc hektárov.
 9. Japonsko - 28 800 tisíc hektárov. Pohánka sa tu nazýva soba. Japonci vypestujú Pohár Tatar a spracujú ho na múku. Pohankové rezance a saké sú z toho vyrobené. Zvyšné šupky zo semien môžu vankúše plniť.

Ročná úroda pohánky na svete predstavuje asi 2 milióny ton, z ktorých väčšina pochádza z Ruska a Číny. Zároveň sa z roka na rok mení objem dovážaných surovín do iných krajín. Dynamiku dodávok ovplyvňuje výnos, ktorý závisí od poveternostných podmienok a použitých technológií.

Na fotografii - pohánka.

V ktorých krajinách pestujú a milujú jesť pohánky, a kde rastú najlepšie pohánky?

V ktorých krajinách rastie pohánka

Táto obilnina sa pestuje všade. pohánka sa vzťahuje na termofilné a náročné ľahké plodiny. Na rozdiel od iných poľnohospodárskych plodín je však schopný dlhodobého rastu výhonkov, intenzívneho znášania neobmedzeného počtu kvetenstvo (udržiavateľnosť) a prežitie buriny. Tieto výhody umožňujú pestovanie rastlín v Indii v rizikových poľnohospodárskych oblastiach.

Svetoví lídri

Najväčší poprední vývozcovia pohánky krupice do mnohých krajín sveta:

 1. Rusko. Výnos úrody v roku 2018 je 10 c / ha z plochy, na ktorej sa pestuje úroda, čo je o 5,3% (0,5 c / ha) viac ako v predchádzajúcom roku.
 2. China. Získalo sa 404 259 ton. Táto krajina je úplne sebestačná v ročných zásobách produktu, slúži ako hlavný vývozca obilnín do Japonska. Pohodlnejšie, mierne a teplé podnebie prispieva k dobrému výnosu plodiny. V Číne je rozšírená rôznorodá pohánka - Tatar. Je bohatý na rutinu a kvercetín a používa sa liečivo.
 3. Ukrajina. Z 133 000 hektárov (98%) sa vyťaží až 133 tisíc ton pohánky s výnosom 12,6 c / ha. Krajina je väčšia pestuje obilniny na dovoz do Kazachstanu ako na vývozný predaj.

Kde sa pestuje v Rusku

V ktorých krajinách pestujú a milujú jesť pohánky, a kde rastú najlepšie pohánky?

Najväčšie poľnohospodárske pôdy, ktoré v Rusku zaberá pohánka, sa sústreďujú na juhovýchod. Kde sa pohánka najviac u nás pestuje:

 1. Altajský región. Tu bolo v roku 2018 na pohánku pridelených 495 503 tisíc hektárov ornej pôdy (47,9% všetkých kultúr pohánky v Rusku), v roku 2019 - 462 056 tisíc hektárov.
 2. Republika Bashkiria - plocha, ktorú v roku 2018 zaberala továreň, dosiahla 90,8 tis. Ha (8,6%). O rok neskôr sa ich počet znížil o 37,3% a dosiahol 56,931 tis. Hektárov.
 3. Oryolsko - 79 000 hektárov v roku 2018, 52,34 tis. Hektárov - v roku 2019.
 4. Orenburgský región - 45,76 tisíc hektárov v roku 2018 a 28,644 tisíc hektárov - v roku 2019.
 5. Novosibirsk kraj - 30,4 a 27,3 tisíc hektárov, resp.

V roku 2019 sa ukazovatele osiatych plôch v celej krajine znížili o 22,2%. Mnoho poľnohospodárskych podnikov dospelo k tomuto rozhodnutiu v súlade s pokynmi orgánov. Táto situácia sa celkom očividne očakáva v dôsledku poklesu ceny pohánky v posledných 2 rokoch na pozadí nadprodukcie v rokoch 2017 a 2018.

Referencie. Pôvodná krajina rastliny sa považuje za severnú Indiu, kde sa nazýva čierna ryža. Gréci priniesli do Ruska obilniny v 17. storočí. Toto je jedna z verzií pôvodu jeho názvu - pohánka.

Mnoho poľnohospodárov sa znížilo osiate oblasti pohánky, po obsadení polí inými výnosnejšími plodinami - repkou a ovsom. Zároveň obilniny nezmiznú z regálov obchodov, ale len budú rásť.

Kde rastie najlepšia pohánka

V ktorých krajinách pestujú a milujú jesť pohánky, a kde rastú najlepšie pohánky?

Existuje niekoľko druhov pohánky:

 1. Výsev Pohanka (Fagopyrum esculentum) - veľké hladké ovocie s čírymi hranami.
 2. Mnohonásobná pohánka (F. multifolium) sa pestuje na Ďalekom východe a má malé pokrčené plody s malým rebrovaním.
 3. Pohánka Tatar (F. tataricum) je v Indii, Thajsku, Číne a Japonsku rozšírená ako krmoviny a potravinové plodiny. Z ovocia sa pečú koláče, vyrába sa horká čokoládová pasta a bylinný čaj.

Najlepšie a najchutnejšie pohánky sú veľké. Takéto ovocie sa zvyčajne vyskytuje v tetraploidných odrodách. Vyznačujú sa vysokými výťažkami a veľkými zrnami s vysokým obsahom bielkovín. Slávne tetraploidy: Alexandrina, Lena, Eliáš a Martha. Hlavným dodávateľom chutnej a veľkej pohánky je územie Altaj.

Kde sa pohánka stala populárnou miskou

V ktorých krajinách pestujú a milujú jesť pohánky, a kde rastú najlepšie pohánky?

Najviac majú radi v Rusku obilniny. Varená pohánka slúži ako vynikajúca príloha k mäsu, používa sa pri príprave prvých jedál, kastrólov, zeleniny a obilnín. V Taliansku a Grécku sa pohánka nazýva turecké zrno a vo Francúzsku, Portugalsku, Španielsku a Spojených štátoch sa nazýva Saracenové zrno. Podľa názoru obyvateľov týchto krajín je pohánka kašovitá hodná iba pre krmivo pre zvieratá, preto sa kultúra pestuje na kŕmenie bažantov a jeleňov.

Referencie. V západnej Európe sa ovsená kaša považuje za „nie prestížne jedlo“. A márne, pretože táto obilnina nahrádza príjem mäsa pre vegetariánov a ľudí po strave bez bielkovín.

záver

Pre poľnohospodára je pestovanie pohánky prospešné z mnohých dôvodov: kultúra sa nebojí buriny, jej suroviny sa predávajú na obilniny, výrobu medu a použitie v medicíne ako zdroj rutiny. Za posledných 6 rokov sa poľnohospodárska pôda v pohári v Rusku znížila a výnosy sa zvýšili o 3,3%. Dôvodom je zavádzanie nových technológií, pestovanie moderných odrôd a predpoveď prírodných a klimatických podmienok.

Pridať komentár

záhradné

kvety