Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Pankreatitída je akútny alebo chronický zápal pankreasu. Bez ohľadu na stupeň poškodenia žľazy a intoxikácie je dôležité venovať osobitnú pozornosť výžive vo všetkých štádiách choroby. Strava je súčasťou komplexnej liečby ochorenia a je predpísaná pre každého pacienta. Správne usporiadaná strava zmierni závažnosť príznakov, normalizuje metabolizmus, obnoví funkcie pankreasu a zabráni relapsom a progresii ochorenia.

Medzi užitočné potraviny pre ľudí s pankreatitídou patrí jedlá pohánka alebo obyčajná pohánka. Pohánka sa vyznačuje vynikajúcou chuťou, vysokou výživnou hodnotou, ľahkou prípravou pokrmov na jej základe.

V nasledujúcom článku to objasníme: je možné alebo nie jesť pohánka s pankreatitídou a ako ovplyvňuje žľazu počas exacerbácie a remisie.

Chemické zloženie, stopové prvky a vitamíny v pohári

Chuť a nutričné ​​vlastnosti pohánky priamo závisia od odrody a kvality samotného výrobku. Pohánka sa predáva v štyroch výrobných formách:

 • zrná jadra - celé nemačkané zrno, vylúpané z povrchovej vrstvy;
 • hotové (rezané) - očistené hrubo rozdrvené zrná;
 • Smolensk krupica - jemne mleté ​​zrná jadra;
 • Pohánková múka.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Okrem obvyklých tmavých alebo svetlo hnedých obilnín získava na popularite aj zelená (tepelne neupravená) pohánka... Považuje sa za zdravý a diétny výrobok, používa sa tiež na varenie obilnín a iných pokrmov, ale stojí dvakrát alebo viackrát viac ako obyčajné spracované obilniny. Pokiaľ ide o užitočnosť pre telo a dostupnosť, pri nákupe je najvhodnejšou alternatívou zázrak jadra.

Energetická hodnota surových celozrnných obilnín sa pohybuje od 308 do 335 kcal. Glykemický index sa pohybuje od 50 do 60 jednotiek. Počas tepelného spracovania sa výživová hodnota produktu znižuje a dosahuje hodnotu:

 • 101 kcal / 100 g - varené vo vode bez soli a oleja;
 • 104 kcal / 100 g - dusené v horúcej vode.

100 g celozrnnej cereálie obsahuje:

 • proteíny - 12,6 g;
 • tuk - 3,3 g;
 • uhľohydráty - 57,1 g;
 • voda - 14 g;
 • vláknina z potravy - 11,3 g

Kaša vyrobená z pohánky stráca 2/3 kalórií v surovine hlavne znížením obsahu uhľohydrátov. Koncentrácia vody v zrne sa však zvyšuje zo 14 na 75 g.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Pohánka obsahuje amino, organické, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, steroly... Sacharidovú zložku predstavujú komplexné uhľohydráty: vláknina, škrob, glykogén. Pomaly sa vstrebávajú, hladko zvyšujú hladinu cukru v krvi a zabezpečujú rýchle a dlhodobé nasýtenie tela. Bielkoviny z pohánky prevyšujú všetky obilniny v obsahu alfa-aminokyselín. Vyznačujú sa vysokou stráviteľnosťou - až 77%.

Zloženie vitamínu zahŕňa:

 • A (beta-karotén);
 • B (tiamín, riboflavín, niacín, cholín, pyridoxín, pantoténová kyselina a kyselina listová);
 • E (alfa-tokoferol);
 • H (biotín);
 • K (fylochinón);
 • PP (kyselina nikotínová).

Pohánka je cenným zdrojom minerálov: kremík, fosfor, železo, meď, mangán, molybdén, horčík, draslík.V menšej miere dodáva telu vápnik, sodík, síru, chlór, jód, selén, fluór, chróm, zinok.

Použitie iných kultúr na pankreatitídu:

Prečo je ovos užitočný pri pankreatitíde a ako ju používať?

Je nebezpečné jesť tekvicu s pankreatitídou

Ako jesť repu na pankreatitídu

Priaznivé vlastnosti pankreasu

Jedným z najdôležitejších účinkov pohánky je čistenie tráviaceho systému., zabezpečenie správneho fungovania zažívacieho traktu. Dostatočné množstvo vlákniny v jadre prispieva k rýchlej eliminácii toxínov, toxínov a produktov rozkladu tukov z čriev.

Pravidelná konzumácia obilnín znižuje škodlivý cholesterol, hladiny glukózy v krvi, pomáha vyrovnať sa so zápchou, zabraňuje tvorbe solí kyseliny močovej v obličkách a žlčníku.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Pohánka je bohatá na flavonoidy, ktoré majú výrazný antibakteriálny, protizápalový a antioxidačný účinok. Škrob prítomný v zmesi zŕn pôsobí ako obalujúce činidlo, chráni sliznice žľazy pred dráždivými látkami, bráni ich vstrebávaniu a znižuje intenzitu bolestivých pocitov.

Pozor! Vitamíny skupiny B sa vďaka tomu, že je takáto pohánka cenená, podieľajú na metabolizme proteínov, tukov a uhľohydrátov, chránia sliznice, podporujú produkciu energie a regulujú redoxné reakcie.

Ako pohánka ovplyvňuje pankreas

pohánka má odlišný účinok na funkciu pankreasu v závislosti od štádia choroby a spôsob varenia. Najpriaznivejším obdobím na zavedenie obilnín do stravy je zníženie bolestivých príznakov.

Výhody pohánky pre pankreas a pre celé telo závisia od odrody a metóda priemyselného spracovania obilnín. Je lepšie používať jadrá alebo zelené pohánky. Venujte pozornosť aj jej vzhľadu a vôni. Prítomnosť cudzieho zápachu plesní, plesní, cudzích vtrúsenín vo forme hmyzích škodcov naznačuje znehodnotenie produktu.

Počas exacerbácie pankreatitídy

Počas exacerbácie pankreatitídy je strava obmedzená... V tejto fáze je dôležité znížiť zaťaženie pankreasu a každé jedlo má dráždivé účinky, zvyšuje bolestivosť.

V prvých dvoch dňoch je v strave zahrnutá iba minerálna voda (asi 6 pohárov), šípkový vývar, nesladený zelený čaj. Nasledujúce dni v týždni je predpísaná striktná strava s minimálnym obsahom kalórií. Viskózová strúhaná kaša bez oleja, soli, cukru je povolená. Nízkokalorický tvaroh, cuketa, chudé mäso sú povolené.

Rada. Počas akútneho priebehu pankreatitídy je lepšie používať tangá alebo vločky. Aj keď obsahujú menej vitamínov a minerálov ako celé zrná, v tele sa ľahšie a rýchlejšie vstrebávajú.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Počas odpustenia

Pretože pacient potrebuje proteín, čo najskôr po úľave od príznakov prechádzajú na správnu výživu... V interiktálnom období sa strava stáva viac kalorickou, vyváženejšou. Dodržiavanie tohto režimu trvá už mnoho rokov.

Po hladovaní sa jedlo začína tekutými sacharidovými potravinami.... Sú to želé, želé, pena, slizké polievky, zeleninové pyré. Užitočné bude tiež pohánka. Pridáva sa do zeleninových bujónov, kaša sa varí vo vode a pomelie sa. Hlavná vec je, že jedlo je teplé, ale nie horúce. S priaznivým priebehom choroby sa strúhaná verzia pohánky predpisuje na 1-2 mesiace, potom sa stupeň mletia produktu zníži.

Okrem pohánky, strava zahŕňa:

 • Dietetické mäso, ryby;
 • nízkotučný tvaroh, syr, kefír;
 • slabo koncentrované vývary, vegetariánske polievky;
 • rôzne obilniny;
 • omeliet;
 • rastlinné tuky;
 • zelenina s nízkym obsahom vlákniny.

Zakázaná káva, čokoláda, alkohol, sladké nápoje sycené oxidom uhličitým, mastné mäso, čerstvý chlieb, párky, vyprážané jedlá, údené mäso, korenené, slané, majonéza, strukoviny.

Pohánka na chronickú pankreatitídu

Terapeutická strava pre chronickú pankreatitídu sa riadi zásadami zdravej výživy. V potrave musí byť prítomná pohánka. a iné nízkokalorické jedlá na ich základe.

Okrem pohánky Je dôležité obohatiť stravu o ďalšie obilniny„Správne“ výrobky. Stravovacie menu sa musí dohodnúť s lekárom a potom sa prísne riadiť jeho dodržiavaním.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídou

Aké výrobky pohánka nahradí

Bielkoviny z pohánky sú z hľadiska biologickej hodnoty takmer rovnako dobré ako bielkoviny z mäsa a vajec a sú lepšie ako proteíny mnohých zŕn. Pohanka preto do istej miery môže nahradiť mäso, vajcia a iné obilniny. Jeho zjavnou výhodou v porovnaní s ostatnými zrnami je neprítomnosť lepku v kompozícii, ktorá často spôsobuje alergické reakcie.

Prečítajte si tiež:

Je možné jesť melón s cholecystitídou a pankreatitídou

Je možné jesť melón s pankreatitídou

Ako používať semená kôpru na pankreatitídu a ako sú užitočné

Keď by sa nemala jesť

pohánka kontraindikované počas exacerbácie pankreatitídy a iných chorôb tráviaci trakt akútneho alebo chronického priebehu. Nepoužívajte ho v potrave, ak ste na výrobok alergický.

Vzhľadom na prítomnosť vitamínu P v zložení pohánky a pokrmov na základe toho sa neodporúča ľudia so zvýšenou zrážanlivosťou krvi.

Recepty s pohánkou na ošetrenie pankreasu

V lekárskej výžive s pankreatitídou sa odporúča použiť pohánku naparenú vriacou vodou:

 1. 1 polievková lyžica. Vypláchnite zrná vysokej kvality do čistej vody.
 2. Nalejte 2 lyžice. vriaca voda.
 3. Trvajte na tom, že pod vekom alebo v termoske niekoľko hodín. Je lepšie to urobiť v noci.

Pri tomto spôsobe varenia si obilniny zachovávajú maximálne užitočné vlastnosti.... Cenné látky a živiny vstupujú priamo do samotného zrna a počas procesu varenia sa nevymyjú vodou.

Pre informáciu. Je lepšie jesť obilniny bez soli a cukru, ochutené prírodným rastlinným olejom. Pohanková kaša dobre s pečenou čerstvou zeleninou alebo dusenou.

Je možné jesť pohánky s pankreatitídouDiéta cereálny receptvarené varením je tiež jednoduché:

 1. Zrnité zrná vytriedte, odstráňte ďalšie obilniny a opláchnite, kým nebude čistá voda.
 2. Nalejte krúpy do panvice, nalejte studenú vodu v pomere 1: 2.
 3. Varte na miernom ohni so zatvoreným vekom 15 - 20 minút.

Keď je chuť čerstvej neochutenej cereálie nepríjemná, do ovsenej kaše môžete pridať čerstvé bylinky, akékoľvek ovocie okrem citrusových plodov (napr. banán, pečené jablká), ochutíme medom, nízkotučné mlieko.

ako pohánka dobre s mäsom a zeleninou, diétne jedlá na ich základe sú rozmanité a početné. Pre dennú stravu sú vhodné pohanková polievka, kaša so zeleninou a kapustnica s pohánkou.

Pohanková polievka

prísady:

 • voda - 2 l;
 • nemletý - 100 g;
 • zemiaky - 400 g;
 • mrkva - 1 ks;
 • cibuľa - 1 hlava;
 • kuracie vajce - 1 ks;
 • kôprové listy, petržlen;
 • rastlinný olej - 1 - 2 lyžice. l.;
 • soľ podľa chuti.

recept:

 1. Je možné jesť pohánky s pankreatitídouPohanku roztriedte a opláchnite vodou.
 2. Ošúpeme zemiaky nakrájané na stredné kocky.
 3. Mrkvu nastrúhajte na hrubom strúhadle, jemne nasekajte bylinky a cibuľu.
 4. Pripravte slabo koncentrovaný vývar alebo prevarte vyčistenú vodu.
 5. Pridajte cibuľu, mrkvu, obilniny, po 5 minútach - zemiaky. Polievku varíme do mäkka, na konci pridáme soľ.
 6. Vyberte kastról zo sporáka, nalejte rastlinný olej a rozbité vajíčko v tenkom prúde.
 7. Pred podávaním ozdobte bylinkami.

Pohanková rolka

Produkty:

 • jadrá krupice - 1 polievková lyžica;
 • voda - 0,5 l;
 • mrkva - 2 ks;
 • cibuľa - 2 ks;
 • listy kapusty - podľa potreby;
 • zeleň;
 • rastlinný olej na minimum;
 • korenie podľa chuti.

Varenie vegetariánskej kapusty s pohankou:

 1. Je možné jesť pohánky s pankreatitídouOpláchnite krupicu, naparte vriacou vodou, nechajte ju uvariť 2-3 hodiny, aby zrná napučali.
 2. Nakrájajte cibuľu, nastrúhajte mrkvu. Vyprážajte zeleninu v malom rastlinnom oleji do zlatohneda.
 3. Pripravte listy kapusty: varte 1-2 minúty vo vriacej vode alebo vložte do mikrovlnnej rúry na 3 minúty, kým nezmäkne.
 4. Zmiešajte krúpy s polovicou vyprážanej zeleniny. Vložte zmes do listov kapusty, stočte obálku.
 5. Plnená kapusta vložte do panvice, posypte zvyškom vyprážanej zeleniny a posypte bylinkami.
 6. Naplňte ich vodou pozdĺž horného okraja. Varte 10-15 minút, zakryté.

Pohanka so zeleninou

prísady:

 • čistená voda - 500 ml;
 • pohankové krúpy - 300 g;
 • mrkva - 1 ks;
 • cuketa - 1 ks;
 • cibuľa - 1 ks;
 • soľ - 5-7 g (bez nej).

recept:

 1. Je možné jesť pohánky s pankreatitídouCuketu nakrájajte na stredne veľké kocky, nahrubo nastrúhajte mrkvu a cibuľu nakrájajte na pol krúžky. Celú zeleninu smažte na panvici bez oleja bez oleja.
 2. Roztriediť jadrá, opláchnuť vodou.
 3. Dajte pohánku so zeleninou vo vrstvách v panvici. Zakryte vodou, položte na mierny ohrev, zakryte vekom.
 4. Po prevarení vody uvarte ovsenú kašu asi 15 - 20 minút. Jedlo môžete jesť pol hodiny, keď je obilie úplne vylúhované.

Pohanka s kefírom na pankreatitídu

Kefír s pohánkou pre pankreas je užitočný pri remisii a pri prevencii zápal slinivky brušnej. Kefir je ľahko stráviteľný produkt s nízkym obsahom kalórií (36 - 40 kcal / 100 g). Prakticky neobsahuje tuky a uhľohydráty, ale nasýtuje telo vápnikom, draslíkom, fluórom, horčíkom, kobaltom, meďou. Kompozícia obsahuje vysoké koncentrácie vitamínu A, D, E, PP, laktobaktérií a bifidobaktérií, ktoré sú potrebné na normalizáciu črevnej mikroflóry.

Pohánka s kefírom má priaznivý vplyv na pankreas, tráviaci systém ako celok:

 • inhibuje zápal;
 • zmierňuje a znižuje intenzitu bolesti;
 • reguluje hladinu cukru v krvi;
 • aktivuje metabolizmus;
 • zlepšuje trávenie;
 • obnovuje funkcie žľazy;
 • pomáha znižovať a kontrolovať hmotnosť.

Kefir sa konzumuje spolu s ovsenou kašou a osobitne. Existuje niekoľko možností na prípravu pohánkovej kaše na lekársku / diétnu výživu:

 1. Je možné jesť pohánky s pankreatitídouVarenie v pare. Nalejte 200 g premytej pohánky so 400 g horúcej vody. Ponechajte v tesne uzavretej vzduchotesnej nádobe 3-4 hodiny zabalené v uteráku. Je lepšie to robiť v noci av termoske.
 2. Pohánka premočená v kefire. 1 polievková lyžica. pohánka, nalejte 2 lyžice. nízkotučné kefír. Trvajte na tom, aby ste počas dňa boli v uzavretej nádobe pri izbovej teplote.
 3. Varená pohánka kaša. Opláchnite 200 g pohánky, nalejte 400 ml studenej vody, nechajte pôsobiť 10 až 15 minút, kým nebude jemná.

Kefír s pohánkovou kašou môže spôsobovať preháňadlo, a preto sa jedlo z dôvodu hnačky neodporúča.

Pozor. Kefír vyrobený pred menej ako dňom má preháňací účinok, viac ako tri dni - spôsobuje zápchu.

Je lepšie oddeliť príjem pohánky z kaše a kefíru... Je lepšie brať nápoj pol hodiny pred kašou. Ak však zistíte, že je ťažké jesť mierne jedlo, je lepšie tieto dva produkty skombinovať.

Odporúča sa dodržiavať túto diétu najviac 7 až 10 dní v rade.... Okrem kefíru a pohánky by strava mala obsahovať ďalšie zdravé potraviny, veľa voľnej tekutiny. Pri chronickej pankreatitíde sa odporúča každé 3 mesiace diéta z pohánky a kefíru.

záver

Ak diétu správne formulujete, môžete oddialiť nástup recidívy a zabrániť komplikáciám. Vzhľadom na bohaté vitamínové a minerálne zloženie pohánky musia byť jedlá na jej základe prítomné v potrave pacientov s pankreatitídou počas obdobia remisie a chronického priebehu patológie.

Pozitívna spätná väzba od tých, ktorí dodržiavali diétu na pankreatitídu, dokazuje, že správne usporiadaná strava slúži ako dobrá prevencia proti relapsom a progresii zápalu, zlepšuje metabolické procesy v pankrease a obnovuje jeho funkcie.

Pridať komentár

záhradné

kvety