Ako zasiať pohánku v regióne Kemerovo: optimálne načasovanie a výsevok

Výsev Pohanka je cenná rastlina, ktorá sa používa v mnohých oblastiach výroby. Z ovocia sa získa jadro a pripravia sa smolenské krúpy. Listy a kvety sa používajú liečivo. Pohánka je hlavnou rastlinou medu v mnohých regiónoch Ruska. Slama a obilný odpad sa neodhodia, ale používajú sa ako krmivo pre domáce zvieratá. Pleva sa spracováva na potaš. Poďme si predstaviť, ako správne zasiať úrodu v Kemerovom regióne tak, aby poskytla veľkú a užitočnú úrodu.

Dátumy výsevu pohánky v regióne Kemerovo

Ako zasiať pohánku v regióne Kemerovo: optimálne načasovanie a výsevok

Z celkového počtu zrelých kvetov poskytuje iba 15% cenné zrno. V tomto ohľade je veľmi dôležitým bodom stanovenie siatia. Je dôležité, aby ste si vybrali tak, aby pódium kvitnúce nezhodovalo sa so suchom a klíčenie zŕn nastalo v zime.

Referencie.pohánka - svetlo milujúca rastlina. Slnečné svetlo je jedným z kľúčových faktorov prispievajúcich k výnosom plodín. V tmavých oblastiach sa rastlina vyvíja pomalšie, znižuje počet kvetov a spotrebúva menej oxidu uhličitého.

V regióne Kemerovo sa pohánka vysieva v 2 termínoch. Ak je jar teplá a skorá, ideálny čas na siatie je tretie desaťročie mája. Počas tohto obdobia sa objavujú kvitnúce byliny a našuchorené biele púpava. Ak je jar neskoro a studená, výsev sa najlepšie vykonáva od 1. do 10. júna. V tomto okamihu sa objavia uši zimnej raže a kvitnúce kalina. Je dôležité vziať do úvahy tieto faktory, aby sa získal vysoký výnos pohánky.

Výsevok

Výsevné dávky sa pohybujú v širokom rozmedzí. Ich zvýšenie žiadnym spôsobom neovplyvňuje rast výnosov. Pri nízkych sadzbách sa rastlina javí ako najsilnejšia a najzdravšia, pri vysokých mierach sa vyvíja zle a poskytuje malý výnos. Ukazovatele závisia aj od klimatickej zóny. Pre oblasť Kemerovo sú tieto normy:

 • na siatie v jednom rade - 70–90 kg na 1 ha;
 • s riadkovým výsevom - 50 - 60 kg na 1 ha.

Na malých pozemkoch je najlepšie zasiať pohánky do širokých radov. Medzi nimi by mal byť priestor 50 cm. V prípade sejby na riadkoch je rozstup riadkov 15 cm.

Ako zasiať pohánku do zeleninovej záhrady alebo záhradného pozemku

Rastlina patrí do zeleného hnoja, preto zvyšuje úrodnosť akejkoľvek pôdy. Vďaka svojmu krásnemu rozkvetu sa pohánka používa v krajinnom dizajne.

Ako zasiať pohánku v regióne Kemerovo: optimálne načasovanie a výsevok

Príprava pôdy

Ideálne podmienky pre pohánky sú osvetlené oblasti, ktoré sú chránené pred suchým vetrom. Hlinitá alebo piesčitá hlinitá pôda je vhodná na kultiváciu. Optimálne pH je 5–7,5. Ak je pôda vysoko kyslá, pridá sa k nej hasené vápno (0,5 kg na 1 m²). Na jeseň je pozemok zoraný alebo vykopaný, musia sa aplikovať hnojivá na báze fosforu a potaše. Na dozretie 100 kg obilia potrebuje rastlina 2–4 ​​kg fosforu a 5–6 kg draslíka.

Referencie. Ideálnym zvlhčovačom pôdy by bola bariéra, ktorá udržuje sneh. Je vyrobený z akýchkoľvek materiálov.

Na jar sa uvoľní vrchná vrstva pôdy, aplikujú sa dusíkaté hnojivá (3 až 5 kg na 1 centern zrna). Vykopávanie je potrebné iba v prípade, ak je pôda veľmi zhutnená alebo je v nej príliš veľa vlhkosti.

Výber a príprava osiva

Ak chcete získať vysoko kvalitnú úrodu, vezmite do úvahy oblasť, v ktorej bude pohánka vyrásť... Všetky odrody rastlín sú vhodné pre oblasť Kemerovo, pretože nie sú náchylné na sucho.

Pred výsevom je dôležité pripraviť semená:

 • vyberajte iba veľké a ťažké exempláre;
 • ošetriť fungicídmi („Vintsit“, „Vitavax“ a „Quinto Duo“), aby sa rastliny chránili pred hubami a baktériami;
 • ošetriť hnojivami s obsahom mikroživín, ktoré obsahujú molybdén amónny alebo kyselinu boritú;
 • 5 dní pred výsevom zahrievajte vzduchom (semená posypte na suchom povrchu na osvetlenom suchom mieste a pravidelne ich miešajte).

Ak budete prísne dodržiavať všetky body, šanca na dobrú úrodu sa výrazne zvýši.

Schéma pristátia

Ako zasadiť pohánky na záhrade v závislosti od kvality pôdy:

 1. Ak je pôda ochudobnená o minerály a neexistujú buriny, výsev sa uskutočňuje vo vzdialenosti 7,5 - 15 cm medzi radmi.
 2. Ak je pôda dostatočne úrodná, rastie na nej veľa burín, medzi riadkami zostáva až 45 cm, čo vám umožňuje kultiváciu miesta, čo zase prispieva k zvýšeniu úrody.

Hĺbka výsadby semien závisí od typu pôdy. Ak je to ťažké a často pláva, semená sú pochované 3-5 cm; ak je sypký a suchý - o 5 - 8 cm Po vysadení všetkých semien zalejte celú plochu hojne, pridajte po kvapkách a vodorovne.

5 dní po vysiatí sa na osivo zarezávajú brázdy. To pomáha odstraňovať kôrku, ktorá sa tvorí z zavlažovania a pomáha priťahovať vlhkosť semien. V dôsledku toho sa sadenice objavia rýchlejšie, pohánka sa bude vyvíjať rovnomerne.

Starostlivosť o plodiny

Ako zasiať pohánku v regióne Kemerovo: optimálne načasovanie a výsevok

Ak sú dodržané všetky pravidlá výsevu, pohánka sa objaví asi za týždeň a po 6 dňoch prvé listy porastú. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité rastliny zalievať. Pôdna vlhkosť je udržiavaná v rozmedzí 70 - 80%. Spotreba vody je 350 - 450 m³ na hektár.

Hnojivá a kŕmenie

Pohánka má veľmi rada hnojív. Najlepší účinok na rastliny je hnojenie fosforu a draslíka, ale pôsobia odlišne na rôzne typy pôdy:

 • fosforečné hnojivá sú vhodné pre čierne pôdy;
 • pre podzolické, sivé a vylúhované čiernozemy sú ideálne kompozície dusíka a fosforu.

Väčšina hnojív sa aplikuje na jeseň:

 • pre chernozem - 300–500 kg na 1 ha fosfátovej horniny alebo 150–200 kg na 1 ha superfosfátu;
 • v prípade podzolických, šedých a vylúhovaných chernozémov - 400–600 kg na 1 ha fosforitej múky, 300–500 kg na 1 ha popola alebo 100–150 kg na 1 ha draselnej soli;
 • pre hlinité a piesčitohlinité pôdy - minerálne hnojivá: N (45 kg na 1 ha), P2O5 (60 kg na 1 ha), K2O (60 kg na 1 ha);
 • na ochudobnenú pôdu sa spolu s minerálnym hnojením, hnojom alebo kompostom používa rašelina a hnoj - 15–20 ton na hektár.

V prípade pohánky sa všetky organické hnojivá používajú výlučne vo forme kompostu.

Minerálny obväz sa používa na jar, vo fáze kultivácie. Granulovaný superfosfát v množstve 50 - 70 kg na hektár je veľmi vhodný.

Poradenstvo! Na zvýšenie výnosu sa používajú hnojivá s obsahom mikroživín. Najúčinnejšie z nich sú na báze bóru. Aplikujú sa súčasne s ostatnými druhmi kŕmenia v množstve 50 - 60 kg na 1 ha.

Počas obdobia kvitnutia pohánka najviac potrebuje živiny. V tomto štádiu je najvhodnejšie hnojenie dusičnanom amónnym (60 - 80 kg na 1 ha). Spolu s tým sa používa superfosfát (100 - 150 kg na 1 ha). Prostriedky sa zakopajú do hĺbky 8 až 10 cm vo vzdialenosti 10 cm od radov rastlín. Použitie zlúčenín fosforu a dusíka zvyšuje množstvo nektáru produkovaného kvetmi. Výsledkom je zlepšenie opelenia hmyzom a zvýšenie jeho výnosnosti.

Regulácia buriny

Najúčinnejšou metódou ochrany pohánky pred burinou je použitie chemikálií. Na jeseň sa používajú herbicídy s nepretržitým účinkom, ktoré pomáhajú odstraňovať viacročné buriny:

 • z bodliaka poľného, ​​bodliak bodliak, plazivý tráva - „Glyfogan“, „Hurikán Forte“ alebo „Roundup“;
 • proti jednoročným burinám - „Desormon“ alebo „Gezagard“;
 • pre šľachtenie horolezcov a harmančekov bez zápachu - "Butizan 400".
 • na odstránenie obilnín buriny - 2,4-D amínová soľ (4 kg na 1 ha).

Určite dodržiavajte dávkovanie herbicídov pre konkrétny typ pôdy.V opačnom prípade zničia samotnú pohánku.

Úroda v regióne Kemerovo

Nie je možné stanoviť presné kalendárne dátumy. Zhruba zbierka spadá od augusta do septembra. Hlavným znakom zrelosti je stmavnutie viac ako 75% obilia.

Ako zasiať pohánku v regióne Kemerovo: optimálne načasovanie a výsevok

načasovanie

Pohánka dozrieva dlhú dobu - 25–35 dní po začiatku kvitnutia. Ak je počasie vlhké, dozrievanie je oneskorené. V období sucha plody prestanú úplne rásť, až kým sa nezvýši hladina vlhkosti. Zber obilia sa začína v okamihu, keď 2/3 zhnedne.

Ako správne zbierať

Úplné zrenie všetkých rastlín je neprijateľné, inak sa rozpadnú najlepšie prvé výhonky. Je vhodné zberať osobitnou metódou:

 1. Riadky posuňte záhlavím alebo ručne.
 2. Zrno vysušte a nechajte zrieť v kotúčoch.
 3. Niekoľko dní po kosení mlátite kombajnom alebo mlátičom.

Výška kosenia pri kosení by mala byť medzi 15 - 20 cm, čo umožňuje úplné vysutie riadkov.

Pri zbere pohánky z šikmých roliek sa nechá deň ležať. Potom, čo sú priviazané s kladkami, ktorých obvod nie je väčší ako 50 cm, sa položia do zväzkov po 4 kladky. V takom prípade sa odporúča, aby sa stonky pohybovali od základne od seba, aby bol náraz vystavený väčšej stabilite.

Mlátenie sa tiež vykonáva ručne. Za týmto účelom sa horná časť snopy umiestni do vaku a pomocou sily sa na ňu silne prilepí.

Optimálne dátumy výsevu pohánky v Mordovia

Na rozdiel od regiónu Kemerovo sa Mordovia nachádza na západe Ruska. Optimálny čas na zasiatie pohánky v tejto oblasti je koniec mája, keď sa pôda zahreje na +12 ... + 15 ° C v hĺbke 8–10 cm, čo sú ideálne podmienky pre výsadbu plodiny.

Mnoho ľudí považuje pohánku za rozmarnú rastlinu, ktorú je ťažké ošetrovať kvôli jej teplu a vlhkosti. Je celkom možné pestovať kultúru v Mordovii aj v Kemerovom regióne. Toto je uľahčené klimatickou polohou regiónov. Priemerná mesačná zrážka je 50–70 mm, priemerná teplota je + 17… + 18 ° C, čo je pre rastlinu priaznivé.

záver

Pohánka rastie na takmer akomkoľvek type pôdy. Pestuje sa nielen na veľkých poliach, ale aj na zeleninových záhradách alebo záhradných pozemkoch. Je dôležité dodržať čas výsevu, správne sa kŕmiť a ošetrovať úrodu. Ak sú splnené všetky požiadavky, rastlina určite poteší dobrou úrodou.

Pridať komentár

záhradné

kvety